Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 28.03.2024 22:14



Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Проблем с Portable HDD 
Автор Съобщение
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 23.08.2012 08:02
Мнения: 10355
Местоположение: Augusta Vindelicorum
Отговори с цитат
Мнение  Проблем с Portable HDD   |   27.12.2017 00:28


Здравейте!

Първо Честита Коледа на всички!

Точно преди празника ми се случи нещо крайно неприятно, от което още не съм се съвзел, макар че се опитах покрай атмосферата да не мисля много за това, но не става. С две думи БОЛЕН СЪМ!

Скапа ми се един преносим външен 2,5 инчов харддиск, на който ми е цялата музикална колекция - към 5.000 албума + стотици видеоклипове, концерти и подобни, както и над 100 часа видеоматериал на тема Ман Юнайтед - практически всичко, излизало на ДВД/БлуРей, както и ТВ продукции + много репортажи от мачове с архивна стойност. Всичко това събирано с цената на много време, нерви и търпение последните 20 години. Говорим си за данни с обем около 750 ГБ.

Дискът е едва на 3-4 години и не беше постоянно в употреба, така че за износване и дума не може да става. Използвах го само като архив/банка за съхранение на мултимедия. Връзвах го само когато имах нови неща за попълване на колекцията, както и да си хвърля някои албуми на смарта или на флашка да си слушам в колата.

Не знам какво да правя. Нямам идея какъв точно е проблемът. Устройството увисна докато работех на самия компютър. Тъкмо преименувах един файл и исках като следващо да го метна на външния, когато експлорърът увисна, всичко стана адски бавно и тегаво като че ли системата е пренатоварена. Рестартирах и докато катереше, откачих устройството. Уиндоусът си зареди нормално и всичко си беше наред до момента, в който отново го закачих. Пак стана тегаво. Експлорърът го разпознава, буквата си излиза, както си му е ред, само не изписва името му, а пише Local Drive (всъщност не помня вече как се изписваше в английския WE, ползвам немски). Когато тръгна да го отварям трае няколко минути и накрая ми излиза съобщение за грешен параметър. Това е.

Опитах на различни УСБ-портове, опитах на всички компютри в къщи, опитах с различни кабели - резултатът е един и същ.

Разчетох се из нета по темата. Като цяло преобладават два типа повреди - или лоши сектори или скапан УСБ-контролер. В случай, че е второто, работата се улеснява и прехвърлянето става директно през САТА-интерфейс за нула време. Ако е първото обаче, зависи колко са тези сектори и къде точно са. От това зависи и дали и в каква степен данните могат да се възстановят.

Проблем ми е, че не знам как да установя коя от двете причини е в моя случай (или някоя друга). Ако е контролерът, имам познат, който ще се оправи с прехвърлянето. Ако се наложи реставрация обаче ще трябва да прибегна до услугите на специализирана фирма. Не ми се мисли за разходите, но няма как, ще плащам. Говорим си за цени от порядъка на 500 до 4.000 според щетата.

Ще съм благодарен за всякакви мнения, съвети и препоръки, най-вече от хора с опит в областта, бил той професионален или просто като препатили.

_________________
GREEN AND GOLD 'TIL THE CLUB IS SOLD!


 
Аватар

Регистриран на: 08.06.2012 00:26
Мнения: 14236
Отговори с цитат
Мнение  Re: Проблем с Portable HDD   |   27.12.2017 00:44


SUBXERO написа:
Здравейте!

Първо Честита Коледа на всички!

Точно преди празника ми се случи нещо крайно неприятно, от което още не съм се съвзел, макар че се опитах покрай атмосферата да не мисля много за това, но не става. С две думи БОЛЕН СЪМ!

Скапа ми се един преносим външен 2,5 инчов харддиск, на който ми е цялата музикална колекция - към 5.000 албума + стотици видеоклипове, концерти и подобни, както и над 100 часа видеоматериал на тема Ман Юнайтед - практически всичко, излизало на ДВД/БлуРей, както и ТВ продукции + много репортажи от мачове с архивна стойност. Всичко това събирано с цената на много време, нерви и търпение последните 20 години. Говорим си за данни с обем около 750 ГБ.

Дискът е едва на 3-4 години и не беше постоянно в употреба, така че за износване и дума не може да става. Използвах го само като архив/банка за съхранение на мултимедия. Връзвах го само когато имах нови неща за попълване на колекцията, както и да си хвърля някои албуми на смарта или на флашка да си слушам в колата.

Не знам какво да правя. Нямам идея какъв точно е проблемът. Устройството увисна докато работех на самия компютър. Тъкмо преименувах един файл и исках като следващо да го метна на външния, когато експлорърът увисна, всичко стана адски бавно и тегаво като че ли системата е пренатоварена. Рестартирах и докато катереше, откачих устройството. Уиндоусът си зареди нормално и всичко си беше наред до момента, в който отново го закачих. Пак стана тегаво. Експлорърът го разпознава, буквата си излиза, както си му е ред, само не изписва името му, а пише Local Drive (всъщност не помня вече как се изписваше в английския WE, ползвам немски). Когато тръгна да го отварям трае няколко минути и накрая ми излиза съобщение за грешен параметър. Това е.

Опитах на различни УСБ-портове, опитах на всички компютри в къщи, опитах с различни кабели - резултатът е един и същ.

Разчетох се из нета по темата. Като цяло преобладават два типа повреди - или лоши сектори или скапан УСБ-контролер. В случай, че е второто, работата се улеснява и прехвърлянето става директно през САТА-интерфейс за нула време. Ако е първото обаче, зависи колко са тези сектори и къде точно са. От това зависи и дали и в каква степен данните могат да се възстановят.

Проблем ми е, че не знам как да установя коя от двете причини е в моя случай (или някоя друга). Ако е контролерът, имам познат, който ще се оправи с прехвърлянето. Ако се наложи реставрация обаче ще трябва да прибегна до услугите на специализирана фирма. Не ми се мисли за разходите, но няма как, ще плащам. Говорим си за цени от порядъка на 500 до 4.000 според щетата.

Ще съм благодарен за всякакви мнения, съвети и препоръки, най-вече от хора с опит в областта, бил той професионален или просто като препатили.


отвори кутията и го закачи директно на САТА порт за да видиш дали е от контролера.

Така, както обясняваш за съжаление е по скоро скапан диск .... Може да го тестваш за лоши сектори, примерно с Partition Mаgic или с каквото и да е, но тази е доста добра.


 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 23.08.2012 08:02
Мнения: 10355
Местоположение: Augusta Vindelicorum
Отговори с цитат
Мнение  Re: Проблем с Portable HDD   |   27.12.2017 08:41


Проблемът е, че никъде не виждам винтове или нещо подобно и не искам да рискувам. Не съм вещ в работата с такива джаджи и затова предпочитам да го дам на познат, който професионално се занимава с това, отколкото да прилагам груба сила на сляпо.

_________________
GREEN AND GOLD 'TIL THE CLUB IS SOLD!


 
Аватар

Регистриран на: 08.06.2012 00:26
Мнения: 14236
Отговори с цитат
Мнение  Re: Проблем с Portable HDD   |   27.12.2017 14:38


SUBXERO написа:
Проблемът е, че никъде не виждам винтове или нещо подобно и не искам да рискувам. Не съм вещ в работата с такива джаджи и затова предпочитам да го дам на познат, който професионално се занимава с това, отколкото да прилагам груба сила на сляпо.


е то така сам няма как да си помогнеш :-D ако няма винтове е на щифтове ...принципно е елементарно, но ти сам си знаеш

Поне му направи surface test за лоши сектори, но най добре е да го закачиш директо за САТА-та

П.П. всичката тази музика и спорт може пак да си ги намериш в нета, 500+ евро за такава информация са безумно много пари, ако не е лична информация (снимки, видео на децата и т.н) не си струва ..... Юнайтед ? Сероозно ? архивни и документални филми в нета колкото щеш. За отрицателно време ще намериш повече неща отколкото ти си имал ... в гигабайтове :-)
За музиката да не говорим .....


 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 23.08.2012 08:02
Мнения: 10355
Местоположение: Augusta Vindelicorum
Отговори с цитат
Мнение  Re: Проблем с Portable HDD   |   27.12.2017 15:20


За музиката си прав на... 99,99% да речем. С изключение на някои апокрифни неща, които имам като рип от винил, горе-долу всичко се намира. Гугъл мюзик в абонамент ще ми струва 9,99€/месец. Проблемът е единствено в класиката. Там ще трябва да търся друг провайдър - Спотифай, Напстър, Амазон... ще преценя.

Юнайтед ми е основният проблем. Много неща ги няма междувременно, дори и срещу заплащане. Повечето докюментарис ги има по туби и други видеопортали, макар и с кофти качество. Но старите ревюта на сезоните отдавна не ги откривам, включително по руски сайтове. Навремето в зората и зенита на платформи като Megaupload, Mediafire и подобни не беше проблем, но всички изпокапаха междувременно. А имам и неща, които съм чакал по година и повече да са available по всичките там възможни р2р клиенти навремето.

Явно ще трябва да си направя добре сметката преди да предприемам каквото и да е.

_________________
GREEN AND GOLD 'TIL THE CLUB IS SOLD!


 

Регистриран на: 06.01.2013 23:55
Мнения: 4091
Отговори с цитат
Мнение  Re: Проблем с Portable HDD   |   05.01.2018 02:17


Не знам какво да ти кажа, мога само да ти съчувствам. И аз имам преносим и доста го юркам, купих го края на 2014 г. и досега не ми е правил проблеми, но това не значи че ще е вечно така. Като цяло нямам вяра на техниката. Всичко се прави на 99% в Китай, въпроса е под какъв контрол.

За Манчестър Юнайтед можеш да откриеш страшно много неща в рутракер, просто на търсачката пиши името на отбора и на кирилица и на английски, аз страшно много неща съм свалил от там.

Има и един украински сайт rgfootball, там в един файл има доста обзори на стари сезони, но за съжаление не мога да ти дам сийд. Свалям съм го този файл, но отдавна и някои неща съм махнал от него, с две думи всичко е раздробено. Но ето линк:
http://rgfootball.net/viewtopic.php?t=4645


А обзорите, по-новите ги има всичките в рутракер, има и доста финали на Юнайтед за FA Cup, почти всички печеливши може да намериш там, с изключение на Милуол 2004г. или поне аз не съм го намерил там.


Пробвай и това : http://forum.rojadirecta.es/forum.php

Там не са само торенти, има и за директно дърпане, но има интересни неща.

За https://sportscult.org/index.php мога да ти пратя покана, ако те интересува. Сравнително нов тракер, повече за актуални неща, но на мен ми харесва.

_________________
http://cska.bg/index.php?main_page=index&cPath=65
https://cskavolley.com//


 
(New Mersey Razors)
Аватар

Регистриран на: 12.09.2012 07:07
Мнения: 6713
Отговори с цитат
Мнение  Re: Проблем с Portable HDD   |   11.01.2018 00:14


Преди няколко години ми се прееба един външен със страшно много информация, но понеже познавам едни пичове тука в едно клубче, големи корифеи ми възстановиха данните с няква специална машина за почти никви пари. Няма смисъл в Германия да плащаш тия пари, в Бг могат да ти го направят евтино. Проблемът беше, че после трябваше да качвам всичко едно по едно, което отнема бая време, но поне спасих нещата. Иначе наистина незаминими са снимки и някакви сантиментални спомени, музика и филми се набавя обратно.

_________________
Изображение


 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 7 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Хостинг