Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 28.03.2024 18:27



Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
и въпреки всичко Британския футбол не е мъртъв 
Автор Съобщение
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
 и въпреки всичко Британския футбол не е мъртъв   |   05.07.2016 01:46


Уелс е живото доказателство за което.
Да добавим и двете ирландии, които все пак ако не друго прескочиха групите си, а там отстъпиха достойно с по един гол разлика.
На този фон представянето на Англия наистина се набива на очи и не толкова като резултати, колкото като игра и поведение на терена. Силна игра имаше само срещу Русия, но пък Русия се оказа един от най-несъстоятелните отбори на това първенство. И да силна игра, но без победа. Типично, нали...

Значи ако погледнем цялостно върху историята на всички европейски първенства, то класирането на Уелс за полуфинал е историческо, защото родината на футбола Англия го е правила само веднъж, на домашното първенство през 1996 г.

Така че нека обърнем внимание на тези факти. В криза е само английския национален отбор и тъпунгерите от тяхната малоумна федерация (най-недалновидната в света).

Сега какво се набива на очи. Въпреки Бейл и Рамзи, Уелс играе типичния и добре познат ни британски футбол от доброто старо минало. Здраво тичане, сърцата игра, борба за всяка топка, центрирания, игра на скорост. Точно това не видяхме от самата Англия. Когато Англия се завърне към корените си, дори и с футболисти с по-ограничени технически възможности със сигурност ще имат много по-достойни представяния на големите форуми. Този отбор в момента и те не знаят какво играят. Нито типичния стар британски футбол, нито тикитака, нито супер модерното 3-5-2, нито острото офанзивно 4-3-3. Някакви льохмани като Стърлинг и Стъридж се спъват в топката, но иначе взимат годишно колкото целия исландски национален отбор.
Другото което влияе много са парите и социалните мрежи. Сегашните английски национали са твърде разглезени от живота според мен. Взимат страшно много пари без реално да са ги заслужили. Отбора е много млад и точно тези млади футболистчета още на по 21/23 г. са развалени от милионите, медиите, нощния живот. Нямам нищо против да се плащат много пари на силни и кадърни футболисти, но да се дават 30 млн. за Стърлинг е подигравка с футбола. Е как после тези футболисти да представят отбора си на голям форум? Ще отпаднат набързо, ще полежат като позьори на терена (видиш ли колко ни е тежко), ще обвинят треньора си и след две седмици ще са по плажовете с пищни плейбой гърли. Но нищо в манталитета им няма да се промени. И така до следващия голям форум и следващото срамно отпадане.

Начело на Англия трябва да застане най-вече много силен психолог. Английските футболисти нямат този вроден тактически усет за играта, така че не им трябва треньор тип Ван Гаал да чертае сложни за разбиране фигурки на дъската, а някакъв тип като Симеоне и Конте, за който самите футболисти да се раздават на терена и да му вярват безрезервно. Друга опция е някой типаж като Стив Брус, Вини Джоунс, Пол Гаскойн, Рой Кийн, някое лошо момче, но с голямо сърце.
С такива като Саутгейт или Пардю няма да ги видим в Русия след 2 години...
Но най-важното е да се промени начинът на мислене и работа в самата Англия.
Крайно време е да попият малко от континентална Европа, да преглътнат гордостта си и да погледнат на изток. И по-конкретно към Германия и Франция и как тези страни промениха футбола си изкорен. Франция след провала в квалификациите за САЩ' 94, а Германия след срамът от европейското през 2000 г. в Белгия и Холандия. Или пък Испания, които промениха цялата си футболна философия и от вечно отпадащите на 1/8 финал и 1/4 финал симпатяги се превърнаха в истинско страшилище и гигант в световен мащаб.
Докато в Англия при провал след провал от много години насам не се прави нищо?!?! Ето това ме озадачава? Толкова ли няма кадърни и технични момчета, които да пипат топката, някой да ги открие и изгради като футболисти?
Когато говорим за английски футболисти веднага асоциацията е с дърводелството. Защо така? Такива като Уодъл и Гаскойн, защо са такава рядкост? Ето нещо върху което да се работи. Трябва да се открият центрове и академии и там децата да се оставят да творят и да се наслаждават на играта.
Другото нещо е да се намалят парите за трансфери и заплати и да се спре да се купуват толкова много звезди извън Англия. Да, нивото ще падне, но интересът винаги ще си го има, защото Премиършип си е супер популярно и обичано първенство и винаги ще си е така. През 70 те и 80 те години да не би да са играли чуждестранни футболисти в Англия? Не, а отборите им жънеха успехи на клубно ниво. През 90 те години също най-добрите футболисти играеха в Италия и Испания, но в Англия пак имаше футбол на топ ниво. Разбира се нещата са много по-сложни. Да, това са начините, но тук има някаква карма ли е, съдба ли е, но националния отбор не може и не може да избяга от нея. Нелепи отпадания след силна игра, пословични вратарски гафове, автоголове, баланса при дузпите, абе типичните мили английски картинки. През 80-те години имаха много силно поколение, а през 90-те години може би най-доброто им такова за последните 30/40 години. Изобщо периода 1986-1996 г. за мен им е най-силния. И въпреки това нямат нищо. Но не върху това трябва да се акцентира, а върху това да се изградят футболисти като онези и да ги накарат да умират за националната фланелка. Много неща трябва да се променят. Децата, парите, чуждестранните футболисти, ако щете заплатата на националния им селекционер. Не може изкуфелия Ходжсън да взима двойно повече в сравнение с институции като Дел Боске или Льов, да не говорим за Антонио Конте. А я вижте един Коулман какви ги твори и как футболистите му са мотивирани и търчат като изоглавени. Нещата кардинално са сбъркани на всички нива и за това футболната асоциация носи главната вина.

Вие какво мислите, какво не е наред с английския футбол и какво трябва да се направи ако е възможно изобщо?


 
(Крива Нива)
Аватар

Регистриран на: 20.05.2012 18:28
Мнения: 9586
Отговори с цитат
Мнение  Re: и въпреки всичко Британския футбол не е мъртъв   |   05.07.2016 08:05


Не съм сигурен доколко проблема е в парите. Примера който даваш с Испания е много показателен. Отбора спечелил титлите бе съставен основно от футболисти на Барса и Реал, а знаем, че там заплатите са дори по-големи от тези във ВЛ. Също така когато в Калчото се наливаха най-много пари и всички звезди играеха там, Италия си беше със силен национален отбор и игра 1/2 финал и финал на СП (90-та и 94-та). Ще кажеш да не се даваха 30 милиона, ама дали са 3 или 30 от гледна точка на периода са си все много пари. Това популисткото да им намалим заплатите или сумите за трансфери не виждам как може да стане.

Може би си прав, че във федерацията им работят идиоти. Изборът на селекционер го доказва. Така и не успяват да попаднат на правилният избор, но не съм сигурен, че само това е причината. Ако погледнем националният им отбор У20, ще видим че резултатите му са трагични. Имат едно минаване на групите и отпадане на 1/8 финал за последните 5 световни първенства. На какво се дължи това аз не мога да отговоря, защото нямам наблюдение. Ние тук в България се оплакваме, че нямаме условия - терени и т.н. В Англия съм сигурен, че академиите им разполагат с повече от прекрасни условия. Да не говорим, че имат най-много професионални клубове в света и всеки един от тях си има академия. Явно проблема е в работата и методиките на тези академии. Това е само предположение разбира се, защото пак казвам - не съм запознат.

_________________
Изображение


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: и въпреки всичко Британския футбол не е мъртъв   |   05.07.2016 11:31


Чел съм, че треньорите в Англия убиват още в ранна детска възраст импровизацията на децата, като се набкяга на тичането и битката за позиция и първа топка отколкото на техниката и импровизацията. Че в британския футбол нямало място за такива неща, никой няма да ти даде време да 'галиш' топката и пр. Тези неща съм ги чел отпреди много години и на няколко места. Има логика, не може родината на футбола да е родила толкова малко техничари или магесници (както им викам аз). За Испания имах предвид, че си промениха футболната философия из корен. Не е само до едно силно поколение (Шави и Иниеста и пр.), испанците мачкаха години наред във всички възрастови групи, юноши и младежи. Прие се една обща концепция за играта, че контрола върху топката ще е основното и всички формации играеха тикитака. Набляга се страшно много на динамиката. Чел съм, че ги карали да тренират свръхнатоварващо на предела на силите със специално оборудвана техника.
Абе работи се, имат схема и програма. Аз ей такова неще не виждам в Англия. Ако имаше шеше да се знае. 21 век сме, в ерата на социалните мрежи, всичко се знае. В Англия продължават да работят все едно сме 19 век, само дето се харчат луди пари, каквито никъде другаде не се дават. Това е един порочен кръг от който няма лесно излизане...


 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 23.08.2012 08:02
Мнения: 10353
Местоположение: Augusta Vindelicorum
Отговори с цитат
Мнение  Re: и въпреки всичко Британския футбол не е мъртъв   |   05.07.2016 12:53


Дяволе, евала за анализа, Момчиле, и ти си се потрудил, ама не ви разбирам как имате време и нерви за губене по такава кауза пердута. Няма смисъл просто да се хабят пръсти.

Всеки път като си прехвърля мислено набързо първите имена, които се спрегнаха по медиите и моментално отказвам да си занимавам повече мозъка с тези глупости.

Enjoy:

Венгер - Едва ли има смисъл да се отпочва... :helpless: :helpless: :helpless:
Хидинк - Модела Капело го имахме вече. Един дол дренки. :yes: :yes: :yes:
Луис Ван Гаал - :-o :-o :-o ... :no: :no: :no: :no: :no: :no: :no: :no: :no:
Клинсман - Както каза един английски журналист, "Като иска пост в английския футбол, нека поеме Хъл Сити. Ще го видим и ще преценим." :rofl: :rofl: :rofl:
Ходъл - Този вече от десет години не е в занаята. :outofspace: :outofspace: :outofspace:
Пардю - :clown: :clown: :clown:

Саутгейт, Невил - първо да смъкнат треньорските памперси, пък ако покажат топки под тях, може да се помисли.

Останалите като Мартинес, Роджърс, Хауи, Блан, Уодъл, Манчини, Пелегрини етц... няма смисъл да се коментират, те се споменават само за пълнене на страниците по вестниците.



П.С. Алардайс и Реднап - това са подходящи хора за този пост, колкото и да са "старомодни". Определено ще бъдат пренебрегнати!

_________________
GREEN AND GOLD 'TIL THE CLUB IS SOLD!


 
(Valiant Knights)
Аватар

Регистриран на: 05.09.2012 11:38
Мнения: 3639
Отговори с цитат
Мнение  Re: и въпреки всичко Британския футбол не е мъртъв   |   05.07.2016 13:39


Според мен са много префърцунени англичаните и се имат за прекалено големи техничари. Освен това всеки път слагат някакви посредственяци за треньори или някой като дон Фабио, дето бъкел не говори английски. След като Уелс може да стигне толкова далеч, няма причина и те да не могат. Имат си футболисти, просто им трябва добър наставник и да си играят техния стил на игра - по-директен, дори ако трябва дърварски, с яко тичане и преса и ще стане работата.

_________________
Изображение


 
(New Mersey Razors)
Аватар

Регистриран на: 12.09.2012 07:07
Мнения: 6713
Отговори с цитат
Мнение  Re: и въпреки всичко Британския футбол не е мъртъв   |   08.07.2016 08:53


Henman написа:
Според мен са много префърцунени англичаните и се имат за прекалено големи техничари. Освен това всеки път слагат някакви посредственяци за треньори или някой като дон Фабио, дето бъкел не говори английски. След като Уелс може да стигне толкова далеч, няма причина и те да не могат. Имат си футболисти, просто им трябва добър наставник и да си играят техния стил на игра - по-директен, дори ако трябва дърварски, с яко тичане и преса и ще стане работата.


Аз не смятам, че Капело бе лош треньор, напротив. Но нямаше химия между него и футболистите. Освен това беше казал, че е ограничен откъм избор, а и федерацията му се бъркаше много в работата и му тикаха кадри, които той даже и не знаеше. Колкото до провала му в Русия - пак нещо подобно, просто там не се сещам за един треньор, който да е направил нещо значимо с Русия последните 20 години.
Междудругото, на световното 2002, Англия при Ериксон игра доста стабилен футбол, просто се надъниха на Бразилия и нелепо отпаднаха на следващото европейско. Но явно наистина треньора трябва да е местен, който да разбира психологията, но да има и континентален тъч. Шотландците са едни от най-успешните на клубно ниво, защо пък не такъв. Много бих искал някой като САФ, но той вече е доста възрастен, едва ли ще се навие а и е постигнал всичко. Някой гладен за успехи.
Другото Дявола и Момчи са го описали.

_________________
Изображение


 

Регистриран на: 01.01.2016 18:58
Мнения: 68
Отговори с цитат
Мнение  Re: и въпреки всичко Британския футбол не е мъртъв   |   11.07.2016 04:06


1.Парите
Това е основната причина. Някога Англия играеше приличен футбол, защото имаше големи футболисти като любимците ми Уодъл, Гаскойн, Шиърър, Шерингам, Адамс, които съвсем не получаваха такива надути заплати, под надути разбирам отчайващото несъответствие между качества и възнаграждение. А сега- пълни футболни нищожества получават немислими пари. Как да очакваш лекета като Стърлинг, Али, Стоунс да играят добър футбол, те няват ни дух, ни сърце, за разлика от един Бейл, който печели повече от всички тях, но дава всичко за родината си. Ето я основната разлика между Уелс, Ирландия, Шотландия и Северна Ирландия от една страна и Англия от друга, първите отбори имат живец, дух, докато Англия е един мъртъв тим, изграден от комерсиални "звезди" без никакъв блясък.

2.Академиите
За да има добри школи, трябва да има и добри треньори, а такива в Англия явно липсват. Инак не мисля, че в Испания, Франция и Германия всичко върви по мед и масло, прекаленото наблягане на контрола (омразното тики-така) създава футболисти, неспособни да преодолеят някого 1 на 1, футболът не е само контрол, а още много други неща като скорост, техника и най-вече интелигентност. Когато контролът се превърне във фетиш футболът гасне. Нещо, което знам за Canteras в Испания- на ранна възраст никой не търси успехи от младите футболисти, защото разбират, че най-големият успех е да научиш младите да играят. Колкото до Франция, там явно предпочитат наляти бичета като Погба и Мангала и затова не се появяват нови Жиресовци и Тигани, затова такива като Гризман не биват оценени в родината си, защото са хилави. Ако футболът беше само физика, Джон Карю щеше да е велик футболист.

3.ФА
ФА мисли само да пари и за нищо друго.


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: и въпреки всичко Британския футбол не е мъртъв   |   11.07.2016 04:30


Отосно тикитаката Иниеста, Шави, Йозил определено могат да направят финт един на един ;)
Но да генерално си прав, съгласен. И аз ненавиждам тикитаката. За съжаление пожъна много голям успех и успехите няма как да се отрекат, но това според мен бе основно покрай Барселона. Понеже този модел успя и се наложи сред някои специалисти и отбори. Но такъв футбол не всеки може да играе и за такъв футбол се искат специфични състезатели в средата на терена.
Бих казал, че товае холандския футбол, защото откакто се помня холандците винаги са владеели най-много топката. Само да добавя, че играеха по-скоростно и директно, а не с тези пасчета по ширина и триъгълничета. То неслучайно архитетка в сянка на всичко това бе великия Йохан Кройф. Но този стил бе извратен от такива като Гуардиола, Льов и Дел Боске. Да, успяха, но и претърпяха и много крахове. Успехите си остават, но не мисля, че това е добро за футбола и за феновете най-вече.

Но да се върнем на темата, Англия на Ходжсън играе една такава английска тикитака. :-D Аха, английска, защото англичаните нямат играчите, които да осъществяват такъв контрол върху топката, но въпреки, че нямат толкова силни халфове, то се опитват да го правят в огромни периоди от мача и резултатът както виждаме е покъртително катастрофален. Англия трябва да си играе типичния английски стил, ако щете с тъч мятанията все едно е корнер, с дърварските центрирания и яко търчане. Ако имат и двама, трима по-технични футболисти още по-добре. Но да има дух, инат и воля. Тези в момента са разглезени млади примадонки, при това и без нужното покритие и точно тук става страшното...


 

Регистриран на: 01.01.2016 18:58
Мнения: 68
Отговори с цитат
Мнение  Re: и въпреки всичко Британския футбол не е мъртъв   |   11.07.2016 06:20


@Diavolo
Най-добрият баланс между контрол и динамика беше намерен от Мъдреца от Орталеса- технични, креативни халфове, които не разменяха безкрайни безсмислени къси пасове, а четяха играта, сменяха ритъма и често действаха вертикално с разсичащи подавания, а отпред- двама нападатели, които непрекъснато се движеха, сменяха си местата, взаимно си отваряха пространства и бяха кошмар за всяка защита. Всичко това изчезна при дел Боске. Той имаше успех заради индивидуалната класа на играчите, заради немощта на другите отбори и заради късмета. С неговото идване цялата свежест от времето на Арагонес се изпари и причина за това не беше възрастта на футболистите, а дел Боске, който окова Ла Фурия в тики-така.

Преди време гледах някаква млада формация на Испания и бях ужасен- 100%-ово безсмислие и пасове безспир, никакво индивидуално присъствие и творчество, не футболисти с фантазия, а електрони в брауново движение. Като резултат от култа към тики-така изчезнаха и нестандартните крила, способни да "отключат" и най-желязната защита (примерно Парагвай 1998).


 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 9 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Хостинг