Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 28.03.2024 13:00



Отговори на тема  [ 132 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
* Мондиал 2018' Русия - Групова фаза * 14.06 - 15.07' 2018 * 
Автор Съобщение
(New Mersey Razors)
Аватар

Регистриран на: 12.09.2012 07:07
Мнения: 6713
Отговори с цитат
Мнение  Re: * Мондиал 2018' Русия - Групова фаза * 14.06 - 15.07' 2018 *   |   02.12.2017 00:25


TheExorcist написа:
А иначе да ми даваш пример с българска медия е просто нелепо, независимо от топика.


Хаха, очаквах, че точно с този довод ще излезеш. Дилемата обаче си е чисто лингвистична. ''Канцлер'' в българския език и всички публикации основно се свързва с немката позиция. Много добре знам, че Chancellor е точно еквивалента на Канцлер. Но тука говорим чисто лингвистично както казах. Специално никога не съм чувам на британски глава, водещ или премиер или губернатор или на какъвто и да било лидер да му викат '' канцлер'' поне в българския речник. По друг начин, Мондиал е стандартен термин за Световно Първенство и то не само в България. Но тука вече е игра на думи и понятия, и мисля, че спорът е излишен, при положение, че хората, които знаят за какво става дума няма нужда и да спорят! Proust! :cheers:[/quote]

Чакай малко бе, човек. Кой ти говори за глави и премиери? Понятието така или иначе го има чисто лингвистично погледнато, това е ясно. В случая обаче имах предвид, че и самия пост го има в британската държавна система. Само позицията е друга, съответно значението на думата в конкретния контекст.

За мондиала си в голяма грешка! Във франкофонските страни естествено, че е стандартен термин, това си им е думата за това, както хиспаносите му казват мУндиал, а италианците мОндиалЕ. За немскоговорящите си е ве-ем, на английски си е уърлд кап. Нямам идея кои са тези други страни, че и пример да вземаме от тях.

Ние си имаме прекрасен термин - световно първенство - и не виждам причина да се пофренчваме на дребно. Франция е дала на езиците по света безброй понятия с непреходна стойност, които са станали неделима част от тях, няма нужда от лингвистични изнасилвания. Това е почти толкова кретенско (упс, френска думичка), колкото и "трикольорите", когато се отнася до българския национален отбор. Един от най-големите фопа (още една) на Петър Василев. Ама нейсе, на него всичко след 17.11.1993 трябва да му е простено.[/quote]

Имам чувството, че говорим за едно и също нещо ( виж речника ) , но няма да споря, мисля, че се разбрахме.[/quote]

П.С. Освен това, в България, Мондиал все още си е термин за World Cup, MuNDIAL, Mondiale i там немското. Това си е стереотип от време оно. Просто се е наложило в терминологията.[/quote]

П.С. И не на последно брато, аз нямам нищо против световното да го ( все още ) наричаме Мондиал! ;-) Има чар! :-)

_________________
Изображение


 
(New Mersey Razors)

Регистриран на: 05.06.2012 22:27
Мнения: 2420
Местоположение: planet earth
Отговори с цитат
Мнение  Re: * Мондиал 2018' Русия - Групова фаза * 14.06 - 15.07' 2018 *   |   02.12.2017 00:41


Общо взето по групите липсва интрига
Любопитно ми е само в групата на Белгия. Те са първи, това е без съмнение...Но дали Англия ще успее да изпревари Панама и Мароко, виж това си е загадка, все пак е голямо първенство, не квалификации :laugh:

а за изненада аз залагам на Иран. казват,че това им бил най-силният отбор в историята....да видим, да видим
дано ми се подредят нещата да гледам наживо някой мач в Русия ...ай дано ! :rock: :moufan:

_________________
"Господ обича всички, но от никой от нас не е във възторг."(Isaac Asimov)


 
(New Mersey Razors)
Аватар

Регистриран на: 12.09.2012 07:07
Мнения: 6713
Отговори с цитат
Мнение  Re: * Мондиал 2018' Русия - Групова фаза * 14.06 - 15.07' 2018 *   |   02.12.2017 02:01


[quote="ReZo"]
Любопитно ми е само в групата на Белгия. Те са първи, това е без съмнение...Но дали Англия ще успее да изпревари Панама и Мароко, виж това си е загадка, все пак е голямо първенство, не квалификации :laugh:

Белгия може да са първи, но Англия ще бие Белгия. Виж тия другите два да не им цъкнат нещо е друг въпрос! Интерсно ще е! :-)

_________________
Изображение


 

Регистриран на: 13.04.2013 02:48
Мнения: 2877
Отговори с цитат
Мнение  Re: * Мондиал 2018' Русия - Групова фаза * 14.06 - 15.07' 2018 *   |   02.12.2017 02:39


Като цяло съм много разочарован от жребия и групата на Исландия. Те ще отпаднат още след първите си 2 мача.

Дяволето много греши за Русия и сравнението с купата на конфедерациите, където загубиха от по-силните Мексико и Португалия. А сега играят с Уругвай и Египет (туристите от Саудитска Арабия въобще не са ми сметките). А ако се налага и съдиите ще ги добутат до следващата фаза :-) Бъди сигурен, че няма да допуснат да се повтори унижението от олимпиадата и отпадането на хокейният им отбор от Финландия :wave: Аз и преди писах, че жребият ще им отреди слабаци (като арабите) и познах. :wave:

На Швейцарците им се падна поносима група, но пък играят срещу Бразилия в първия мач, което означава, че ще трябва да спечелят следващите си 2, за да се класират. Вярвам, че в отбора им достатъчно класа, за да го направят срещу куците Сърби и Коста Рика.

Дяволето пък какво зрелище очаква от Англия-Белгия :rofl: Та това е трети мач след като и двата отбора ще имат 6 точки и ще са класирани. Та това си е приятелски мач.
И много подценяваш Перу и надценяваш Дания.
Мексико мисля, че ще победят Швеция и ще се класират напред. Най-смешно би било, ако Шведите някакси отстранят и Германия :rofl:
Като цяло малко скучни групи и единствената възможна изненада би била евентуално отпадане на Полша, които имат малко тегава група с Колумбия и любимите ми Японци (по идеологически причини).

Иран имат наистина най-силният отбор в историята си, но няма как да се преборят с Португалия и Испания.
Австралия дори няма да ги коментирам, те няма да спечелят и точка.


Последна промяна Hiksa на 02.12.2017 02:41, променена общо 1 път



 
(Arlito)

Регистриран на: 20.08.2012 22:17
Мнения: 4911
Отговори с цитат
Мнение  Re: * Мондиал 2018' Русия - Групова фаза * 14.06 - 15.07' 2018 *   |   03.12.2017 18:57


SUBXERO написа:
Дяволе, ще ме прощаваш, ама това "Мондиал" докога ще го използваш като еквивалент на "Световно Първенство"? Разбирам да беше във Франция, а то и това не е. Навремето, дори при три поредни СП в испаноговорящи страни, съответното "мУндиал" за щастие не успя да се настани за постоянно в речника на родните журналисти, но ти явно си по-упорит и от тях.
Хм, че какво лошо има да го използва? И според мен абсолютно си е наложено като термин и не виждам нищо ненормално в използването му. Аз принципно никак не обичам директно пренасяне на чужди думи и използването им като български, което все по-често се случва, но случаят с мондиала изобщо не е такъв. И между другото, не го приемай като заяждане, ама е странно че точно ти повдигаш въпроса, при положение че си един от хората, които най-често използват това с чуждите думи във форума (ето и в тази тема говориш за "топик" примерно).


 
(Крива Нива)
Аватар

Регистриран на: 20.05.2012 18:28
Мнения: 9586
Отговори с цитат
Мнение  Re: * Мондиал 2018' Русия - Групова фаза * 14.06 - 15.07' 2018 *   |   03.12.2017 19:10


Hiksa написа:
Като цяло съм много разочарован от жребия и групата на Исландия. Те ще отпаднат още след първите си 2 мача.


Къде ще ти отпаднат и то след 2 мача исландците? Африканските отбори са най-трагичното ниво от много първенства насам, а хипофизната Аржентина едва се класира за финалите. Единствено Хърватите са по-сериозен отбор в тая група, но те вече го ядоха от Исландия в квалификациите. Единственият вариант да се случи това, което предвиждаш е исландските перуки да уволнят треньора и да назначат начело на отбора Куман, Мъдьо или Мурко от Аскуу. :no:

_________________
Изображение


 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 23.08.2012 08:02
Мнения: 10353
Местоположение: Augusta Vindelicorum
Отговори с цитат
Мнение  Re: * Мондиал 2018' Русия - Групова фаза * 14.06 - 15.07' 2018 *   |   03.12.2017 20:28


spurs написа:
SUBXERO написа:
Дяволе, ще ме прощаваш, ама това "Мондиал" докога ще го използваш като еквивалент на "Световно Първенство"? Разбирам да беше във Франция, а то и това не е. Навремето, дори при три поредни СП в испаноговорящи страни, съответното "мУндиал" за щастие не успя да се настани за постоянно в речника на родните журналисти, но ти явно си по-упорит и от тях.
Хм, че какво лошо има да го използва? И според мен абсолютно си е наложено като термин и не виждам нищо ненормално в използването му. Аз принципно никак не обичам директно пренасяне на чужди думи и използването им като български, което все по-често се случва, но случаят с мондиала изобщо не е такъв. И между другото, не го приемай като заяждане, ама е странно че точно ти повдигаш въпроса, при положение че си един от хората, които най-често използват това с чуждите думи във форума (ето и в тази тема говориш за "топик" примерно).


Ами точно това е тъжното - че някакви полуграмотни журналя тръгват да боравят с термини често без да имат понятие за какво точно става дума, а понякога дори и умишлено грешно, единствено с цел да звучат оригинално. И в един момент идва репликата "ми то вече се наложи като термин". А на никой не му е пукало и не е направил нещо срещу това да се стигне дотам да се наложи.

Специално "Мондиал" първоначално навлезе като нарицателно на СП във Франция '98, което си е напълно в реда на нещата. Също като Мондиале '90 и Мундиал '78/'82/'86. Мистерия ми е обаче защо точно то продължава да се използва (за щастие далеч по-епизодично отколкото вие тук се опитвате да го изкарате, но все пак смущаващо често) като равностоен синоним на термина "световно първенство"?

Неизбежно се сещам за идиотите от Ефир 2 навремето, които освен че ни смятаха за кретени като обявяваха мачовете "нс живо", а на всички им беше ясно, че са на запис, замалко да успеят да наложат "калчо" като синоним на Серие А. Добре че не стана номерът.

Иначе това с "топика" е съвсем друга бира и се чудя как пък можа точно това да изтърсиш. Говорим си за чуждица, а такива, както знаем, има безброй в българския език. Може би щеше да е по-правилно да използвам "тема"? Тъпо само, че и тази думичка е заемка от друг език. За повече яснота по въпроса за и против чуждиците болднах (удебелих) всички такива в твоя пост (пардон... публикация?... бележка?... съобщение?). Да, повечето от тях отдавна не се водят като такива, но каквато и посока да вземе дискусията, това са нарицателни, а в случая с Mondial това не е така.

_________________
GREEN AND GOLD 'TIL THE CLUB IS SOLD!


 

Регистриран на: 13.04.2013 02:48
Мнения: 2877
Отговори с цитат
Мнение  Re: * Мондиал 2018' Русия - Групова фаза * 14.06 - 15.07' 2018 *   |   03.12.2017 20:53


bai Momchil написа:
Hiksa написа:
Като цяло съм много разочарован от жребия и групата на Исландия. Те ще отпаднат още след първите си 2 мача.


Къде ще ти отпаднат и то след 2 мача исландците? Африканските отбори са най-трагичното ниво от много първенства насам, а хипофизната Аржентина едва се класира за финалите. Единствено Хърватите са по-сериозен отбор в тая група, но те вече го ядоха от Исландия в квалификациите. Единственият вариант да се случи това, което предвиждаш е исландските перуки да уволнят треньора и да назначат начело на отбора Куман, Мъдьо или Мурко от Аскуу. :no:


Нигерия въобще не са трагични и ако бяха в друга група (като изключим група Б), щяха да се класират. Те имат най-добрият си отбор от 98-ма насам. Както и Хърватска обаче :wave: Исландците се класираха с много късмет и стечение на обстоятелствата и ще бъдат разкрити.
Аржентина са големият фаворит за цялото първенство и няма никакво значение, че са се класирали с клизма. За такива отбори като Аржентина, Бразилия, Германия, Италия, Франция са по-трудни самите квалификации отколкото спечелването на първенството. ;-)


 
(Крива Нива)
Аватар

Регистриран на: 20.05.2012 18:28
Мнения: 9586
Отговори с цитат
Мнение  Re: * Мондиал 2018' Русия - Групова фаза * 14.06 - 15.07' 2018 *   |   03.12.2017 22:10


Mnogo глупости говориш, Хиксче.

Цитат:
. За такива отбори като Аржентина, Бразилия, Германия, Италия, Франция са по-трудни самите квалификации отколкото спечелването на първенството.


Бразилия - 1958 година

Квалификациите са в една група с Перу и Венецуела. Вторите се отказват, така че Бразилия се класира с 2 мача, равенство 1:1 като гост и победа с 1:0 в Бразилия

1962 - Бразилия участва по право като световен шампион

1970 - Бразилия печели с 6 победи и 23-2 голова разлика група с Парагвай, Колумбия и Венецуала.

1994 - Първо място в група с Боливия, Уругвай, Еквадор и Венецуала (2 отбора от групата продължават напред) - 5 победи, 2 равни и 1 загуба.

2002 - Трето място във вече познатата ни схема с 30 точки 9 победи 3 равни и 6 загуби.

От пет титли едва през 2002 класирането става трудно.

-----

Аржентина

1978 - Домакин, не е играл квалификации

1986 - Първо място в група с Перу, Колумбия и Венецуела. Без катаклизми с 4 победи 1 равен и 1 загуба които идват в последните 2 мача.

От две титли без инфарктни класирания.

-----

Германия

1954 - Първо място в група със Саарланд (не знаех че са участвали в квалификации като държава ) и Норвегия с 3 победи и 1 равен

1974 - Домакини

1990 - Второ място в група с Холандия, Финладния и УЕЛС, но с безпроблемно класиране с 3 победи и 3 равни мача и без загуба

2014 - Първо място с 9 победи и 1 равен в група с Швеция, Австрия, Ирландия, Казахстан и Фарьорите.

Без инфарктни класирания при печелене на титла.

------

Италия

1934 - Италия е домакин ама играе някаква квалификация с Гърция в която бие с 4:0

1938 - Класира се автоматично като световен шампион

1982 - Второ място, но безпроблемно класиране с 5 победи, 2 равни и 1 загуба в група с Югославия, Дания, Гърция и Люксенбург.

2006 - Първо място и безпроблемно класиране с 7 победи, 2 равни и 1 загуба в група с Норвегия, Шотландия, Словения, Беларус и Молдова

Без инфарктни класирания при печелене на титла.

---

Франция - една титла домакинска

Извод от всички посочени отбори, общо 16 титли, само за 1 може да се каже (тази на Бразилия през 2002), че отбора е изпитвал затруднения в квалификациите и се е класирал трудно.

Други факти - първенството е в Европа, а Европа е губила само 1 домакинство в Швеция през далечната 1958 печелено от Бразилия. В последните 3 първенства Европа печели и доведе резултата до 11:9. Всички предпоставки са Европа да запише още една победа, така че прехвалените 220 милионни мангали и хипофизната Аржентина изобщо не бих ги слагал за фаворити. Такива са Испания, Франция, Германия, Белгия и Португалия (ако Гела е във форма). Чак след тези пет отбора може да сложиш Аржентина и Бразилия и то с равен шанс с Англия :) .

_________________
Изображение


Последна промяна bai Momchil на 03.12.2017 22:12, променена общо 1 път



 

Регистриран на: 13.04.2013 02:48
Мнения: 2877
Отговори с цитат
Мнение  Re: * Мондиал 2018' Русия - Групова фаза * 14.06 - 15.07' 2018 *   |   03.12.2017 22:52


Не само, че Бразилия стана шампион през 2002-ра, ами и Германия стигнаха финал след като трябваше да минават плейоф, понеже Англия ги размазаха с 5-1 в Мюнхен ;-) А я кажи как се представиха Аржентина и Англия след като се класираха безпроблемно на същото световно. :wave:

Ето други примери:

- Уругвай се класират след плейоф срещу Коста Рика през 2010. Стигат полуфинал.
- Франция се класираха на миналото световно след плейоф с Украйна. Стигат четвъртфинал и отпадат от шампиона.
- Франция се класираха с клизма и на световното през 2006-та като втори най-добър отбор в групата след люта битка с Ирландия и Израел. :rofl: Стигат финал и губят с дузпи. За сравнение, Швейцария печелят същата квалификационна група, но отпадат на 1/8 финал.
- Италия се класираха през 98-ма след плейоф с Русия и стигат четвъртфинал, но отпадат с дузпи от бъдещия шампион.

Никакви изводи не могат да се правят от квалификациите, понеже до световното остават 7 месеца. Дотогава Икарди ще счупи всички рекорди в серия А и ще направи Интер шампион, а Рохо ще се възстанови от контузията и ще им разреши проблемите в защита. ;-)

И абсолютно не съм съсласен, че Португалия и Белгия са някакви фаворити. Португалците може да минат групите с клизма, но са до 1/4 финал. Белгия ще минат групата и са също до четвъртфинал, ако не срещнат Колумбия (иначе отпадат по-рано).


Последна промяна Hiksa на 03.12.2017 22:53, променена общо 1 път



 
(Arlito)

Регистриран на: 20.08.2012 22:17
Мнения: 4911
Отговори с цитат
Мнение  Re: * Мондиал 2018' Русия - Групова фаза * 14.06 - 15.07' 2018 *   |   03.12.2017 23:20


SUBXERO написа:
spurs написа:
Хм, че какво лошо има да го използва? И според мен абсолютно си е наложено като термин и не виждам нищо ненормално в използването му. Аз принципно никак не обичам директно пренасяне на чужди думи и използването им като български, което все по-често се случва, но случаят с мондиала изобщо не е такъв. И между другото, не го приемай като заяждане, ама е странно че точно ти повдигаш въпроса, при положение че си един от хората, които най-често използват това с чуждите думи във форума (ето и в тази тема говориш за "топик" примерно).


Ами точно това е тъжното - че някакви полуграмотни журналя тръгват да боравят с термини често без да имат понятие за какво точно става дума, а понякога дори и умишлено грешно, единствено с цел да звучат оригинално. И в един момент идва репликата "ми то вече се наложи като термин". А на никой не му е пукало и не е направил нещо срещу това да се стигне дотам да се наложи.

Специално "Мондиал" първоначално навлезе като нарицателно на СП във Франция '98, което си е напълно в реда на нещата. Също като Мондиале '90 и Мундиал '78/'82/'86. Мистерия ми е обаче защо точно то продължава да се използва (за щастие далеч по-епизодично отколкото вие тук се опитвате да го изкарате, но все пак смущаващо често) като равностоен синоним на термина "световно първенство"?

Неизбежно се сещам за идиотите от Ефир 2 навремето, които освен че ни смятаха за кретени като обявяваха мачовете "нс живо", а на всички им беше ясно, че са на запис, замалко да успеят да наложат "калчо" като синоним на Серие А. Добре че не стана номерът.

Иначе това с "топика" е съвсем друга бира и се чудя как пък можа точно това да изтърсиш. Говорим си за чуждица, а такива, както знаем, има безброй в българския език. Може би щеше да е по-правилно да използвам "тема"? Тъпо само, че и тази думичка е заемка от друг език. За повече яснота по въпроса за и против чуждиците болднах (удебелих) всички такива в твоя пост (пардон... публикация?... бележка?... съобщение?). Да, повечето от тях отдавна не се водят като такива, но каквато и посока да вземе дискусията, това са нарицателни, а в случая с Mondial това не е така.


Е как 98-ма бе, Дявола казва, че го знае от детските си години, аз също. И двамата с Дявола сме били деца много преди 98-ма. Честно казано аз нямам представа кога и как е въведено, но винаги съм го знаел.

А за другото изобщо не си прав. Чуждица е българска дума с чужд произход. "Топик", "есеншъли", "шедюл", "експириънс", "пириъд" и подобни не са български думи, това в никакъв случай не са чуждици. Това са чужди думи, написани с български букви, което по никакъв начин не ги прави български (мога да дам и обратен пример - в английския думата "liaison" е чуждица, ама ако напишеш vrazka, това няма да е чуждица нали?). Мен лично това много ме дразни, но естествено никога не бих си помислил да ви правя забележка, защото си е ваша работа как ще се изразявате, ако дъщеря ми примерно ми каже "топик" със сигурност ще й направя забележка.

А за калчото между другото, според мен си го наложиха и до ден днешен си се използва.


 
(New Mersey Razors)
Аватар

Регистриран на: 12.09.2012 07:07
Мнения: 6713
Отговори с цитат
Мнение  Re: * Мондиал 2018' Русия - Групова фаза * 14.06 - 15.07' 2018 *   |   03.12.2017 23:34


spurs написа:
SUBXERO написа:
spurs написа:
Хм, че какво лошо има да го използва? И според мен абсолютно си е наложено като термин и не виждам нищо ненормално в използването му. Аз принципно никак не обичам директно пренасяне на чужди думи и използването им като български, което все по-често се случва, но случаят с мондиала изобщо не е такъв. И между другото, не го приемай като заяждане, ама е странно че точно ти повдигаш въпроса, при положение че си един от хората, които най-често използват това с чуждите думи във форума (ето и в тази тема говориш за "топик" примерно).


Ами точно това е тъжното - че някакви полуграмотни журналя тръгват да боравят с термини често без да имат понятие за какво точно става дума, а понякога дори и умишлено грешно, единствено с цел да звучат оригинално. И в един момент идва репликата "ми то вече се наложи като термин". А на никой не му е пукало и не е направил нещо срещу това да се стигне дотам да се наложи.

Специално "Мондиал" първоначално навлезе като нарицателно на СП във Франция '98, което си е напълно в реда на нещата. Също като Мондиале '90 и Мундиал '78/'82/'86. Мистерия ми е обаче защо точно то продължава да се използва (за щастие далеч по-епизодично отколкото вие тук се опитвате да го изкарате, но все пак смущаващо често) като равностоен синоним на термина "световно първенство"?

Неизбежно се сещам за идиотите от Ефир 2 навремето, които освен че ни смятаха за кретени като обявяваха мачовете "нс живо", а на всички им беше ясно, че са на запис, замалко да успеят да наложат "калчо" като синоним на Серие А. Добре че не стана номерът.

Иначе това с "топика" е съвсем друга бира и се чудя как пък можа точно това да изтърсиш. Говорим си за чуждица, а такива, както знаем, има безброй в българския език. Може би щеше да е по-правилно да използвам "тема"? Тъпо само, че и тази думичка е заемка от друг език. За повече яснота по въпроса за и против чуждиците болднах (удебелих) всички такива в твоя пост (пардон... публикация?... бележка?... съобщение?). Да, повечето от тях отдавна не се водят като такива, но каквато и посока да вземе дискусията, това са нарицателни, а в случая с Mondial това не е така.


Е как 98-ма бе, Дявола казва, че го знае от детските си години, аз също. И двамата с Дявола сме били деца много преди 98-ма. Честно казано аз нямам представа кога и как е въведено, но винаги съм го знаел.

А за другото изобщо не си прав. Чуждица е българска дума с чужд произход. "Топик", "есеншъли", "шедюл", "експириънс", "пириъд" и подобни не са български думи, това в никакъв случай не са чуждици. Това са чужди думи, написани с български букви, което по никакъв начин не ги прави български (мога да дам и обратен пример - в английския думата "liaison" е чуждица, ама ако напишеш vrazka, това няма да е чуждица нали?). Мен лично това много ме дразни, но естествено никога не бих си помислил да ви правя забележка, защото си е ваша работа как ще се изразявате, ако дъщеря ми примерно ми каже "топик" със сигурност ще й направя забележка.

А за калчото между другото, според мен си го наложиха и до ден днешен си се използва.


Не забравяй и ол инклусив, което е масово! :-)

_________________
Изображение


 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 23.08.2012 08:02
Мнения: 10353
Местоположение: Augusta Vindelicorum
Отговори с цитат
Мнение  Re: * Мондиал 2018' Русия - Групова фаза * 14.06 - 15.07' 2018 *   |   03.12.2017 23:51


spurs написа:
Е как 98-ма бе, Дявола казва, че го знае от детските си години, аз също. И двамата с Дявола сме били деца много преди 98-ма. Честно казано аз нямам представа кога и как е въведено, но винаги съм го знаел.

Дявола е '77 (тебе не те знам). '98 е бил на 11. Това ако не са детски години...

Майтапа настрана, преди това някои бяха свикнали да му казват Мундиал покрай факта, че се паднаха три последователни първенства в испаноговорящи страни, после навлезе Мондиале - също логично, след като беше в Италия. Още преди САЩ '94 обаче тези имена потънаха в забвение, но ето че точно четири години след това въпросният Мондиал някак успя да се задържи.

От 2000 насам по обясними причини нямам толкова интензивен контакт с бг медиите, но достатъчен, че да ми направи впечатление това, как въпросното наименование бавно се превърна в нарицателно и така си остана.

Както и да е, на който му харесва, ще си го употребява така или иначе. За мене въпросът бе принципен. Нареждам го до елката и джипката.

_________________
GREEN AND GOLD 'TIL THE CLUB IS SOLD!


 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 23.08.2012 08:02
Мнения: 10353
Местоположение: Augusta Vindelicorum
Отговори с цитат
Мнение  Re: * Мондиал 2018' Русия - Групова фаза * 14.06 - 15.07' 2018 *   |   04.12.2017 00:17


spurs написа:
А за другото изобщо не си прав. Чуждица е българска дума с чужд произход. "Топик", "есеншъли", "шедюл", "експириънс", "пириъд" и подобни не са български думи, това в никакъв случай не са чуждици. Това са чужди думи, написани с български букви, което по никакъв начин не ги прави български (мога да дам и обратен пример - в английския думата "liaison" е чуждица, ама ако напишеш vrazka, това няма да е чуждица нали?). Мен лично това много ме дразни, но естествено никога не бих си помислил да ви правя забележка, защото си е ваша работа как ще се изразявате, ако дъщеря ми примерно ми каже "топик" със сигурност ще й направя забележка.

Специално за топик имах впечатления, че е приета като чуждица в българския. За останалите посочени примери си прав - хем смешно хем тъпо - в различна степен.

Всъщност темата със заемки и чуждици е широкообхватна и най-вече динамична. Времената са такива, че все повече и по-бързо думи от други езици ще навлизат в нашия език. Ако си мислиш, че с немския е по-различно, жестоко бъркаш. Тук е в пъти по-зле покрай идентичната азбука.

Така че това, което днес е чужда дума на кирилица, утре може да се окаже я заемка, я чуждица. Припомни си какво е представлявал българският преди 50 години, преди 100...

_________________
GREEN AND GOLD 'TIL THE CLUB IS SOLD!


 
(Arlito)

Регистриран на: 20.08.2012 22:17
Мнения: 4911
Отговори с цитат
Мнение  Re: * Мондиал 2018' Русия - Групова фаза * 14.06 - 15.07' 2018 *   |   04.12.2017 00:49


SUBXERO написа:
spurs написа:
Е как 98-ма бе, Дявола казва, че го знае от детските си години, аз също. И двамата с Дявола сме били деца много преди 98-ма. Честно казано аз нямам представа кога и как е въведено, но винаги съм го знаел.

Дявола е '77 (тебе не те знам). '98 е бил на 11. Това ако не са детски години...

Майтапа настрана, преди това някои бяха свикнали да му казват Мундиал покрай факта, че се паднаха три последователни първенства в испаноговорящи страни, после навлезе Мондиале - също логично, след като беше в Италия. Още преди САЩ '94 обаче тези имена потънаха в забвение, но ето че точно четири години след това въпросният Мондиал някак успя да се задържи.

От 2000 насам по обясними причини нямам толкова интензивен контакт с бг медиите, но достатъчен, че да ми направи впечатление това, как въпросното наименование бавно се превърна в нарицателно и така си остана.

Както и да е, на който му харесва, ще си го употребява така или иначе. За мене въпросът бе принципен. Нареждам го до елката и джипката.


Аз съм 81, по твойта аритметика през 98-ма съм бил на 8, бая вундеркинд ще да съм бил щом на 8 съм го докарал до десети клас :ura: ;-)

Някъде 80-те се е появил мондиала явно, не знам по каква линия.


 
(Arlito)

Регистриран на: 20.08.2012 22:17
Мнения: 4911
Отговори с цитат
Мнение  Re: * Мондиал 2018' Русия - Групова фаза * 14.06 - 15.07' 2018 *   |   04.12.2017 00:54


SUBXERO написа:
spurs написа:
А за другото изобщо не си прав. Чуждица е българска дума с чужд произход. "Топик", "есеншъли", "шедюл", "експириънс", "пириъд" и подобни не са български думи, това в никакъв случай не са чуждици. Това са чужди думи, написани с български букви, което по никакъв начин не ги прави български (мога да дам и обратен пример - в английския думата "liaison" е чуждица, ама ако напишеш vrazka, това няма да е чуждица нали?). Мен лично това много ме дразни, но естествено никога не бих си помислил да ви правя забележка, защото си е ваша работа как ще се изразявате, ако дъщеря ми примерно ми каже "топик" със сигурност ще й направя забележка.

Специално за топик имах впечатления, че е приета като чуждица в българския. За останалите посочени примери си прав - хем смешно хем тъпо - в различна степен.

Всъщност темата със заемки и чуждици е широкообхватна и най-вече динамична. Времената са такива, че все повече и по-бързо думи от други езици ще навлизат в нашия език. Ако си мислиш, че с немския е по-различно, жестоко бъркаш. Тук е в пъти по-зле покрай идентичната азбука.

Така че това, което днес е чужда дума на кирилица, утре може да се окаже я заемка, я чуждица. Припомни си какво е представлявал българският преди 50 години, преди 100...


Е, в това си прав, няма спор. С тази "международност" на английския, нямам съмнение, че след 50 години ще има много повече английски чуждици в българския (тогава може и топик да стане такава, но за момента със сигурност не е). Не ме разбирай погрешно, не съм някакъв пуритан, който използва драсни-пални-клечица, нямам нищо против използването на възприетите чуждици - и аз използвам мол, ол инклузив и подобни.


 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 23.08.2012 08:02
Мнения: 10353
Местоположение: Augusta Vindelicorum
Отговори с цитат
Мнение  Re: * Мондиал 2018' Русия - Групова фаза * 14.06 - 15.07' 2018 *   |   04.12.2017 00:57


Ааааххх... Голям съм гений, да! :rofl: :rofl: :rofl:

Ами тц, не... 80те си имахме само мУндиал. Дявола бърка двата щата.

_________________
GREEN AND GOLD 'TIL THE CLUB IS SOLD!


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: * Мондиал 2018' Русия - Групова фаза * 14.06 - 15.07' 2018 *   |   04.12.2017 02:43


Дявола не бърка нищо, просто Мондиал съм го засичал най-много пъти като малък и така ми е останало. :-)
Иначе 98 не съм бил на 11, а на 21. А френското списание Мондиал събирах като дете и от там най-много ми е влезнало в съзнанието. Мондиал и Шпорт Билд, не пропусках брой, къде ли не търсих, намерих един фен в центъра и той ми запазваше винаги броевете и така.
Значи няколко неща събирах и не пропусках.
1. Дъга
2. Пиф
3. Татко Барба и приключенията на барбароните
4. Мондиал.
5. Шпорт Билд
6. Старт
7. Футбол-Хокей и Советский спорт - съветски издания
-
По-късно редовно си взимах и не пропусках и вестниците Футбол и Народен спорт.
-
След това вестниците Еврофутбол и Спорт тото
И дооста по-късно се появиха Меридиан мач и Седем дни спорт.

:-)


 
(Крива Нива)
Аватар

Регистриран на: 20.05.2012 18:28
Мнения: 9586
Отговори с цитат
Мнение  Re: * Мондиал 2018' Русия - Групова фаза * 14.06 - 15.07' 2018 *   |   04.12.2017 09:05


Hiksa написа:
Не само, че Бразилия стана шампион през 2002-ра, ами и Германия стигнаха финал след като трябваше да минават плейоф, понеже Англия ги размазаха с 5-1 в Мюнхен ;-) А я кажи как се представиха Аржентина и Англия след като се класираха безпроблемно на същото световно. :wave:

Ето други примери:

- Уругвай се класират след плейоф срещу Коста Рика през 2010. Стигат полуфинал.
- Франция се класираха на миналото световно след плейоф с Украйна. Стигат четвъртфинал и отпадат от шампиона.
- Франция се класираха с клизма и на световното през 2006-та като втори най-добър отбор в групата след люта битка с Ирландия и Израел. :rofl: Стигат финал и губят с дузпи. За сравнение, Швейцария печелят същата квалификационна група, но отпадат на 1/8 финал.
- Италия се класираха през 98-ма след плейоф с Русия и стигат четвъртфинал, но отпадат с дузпи от бъдещия шампион.

Никакви изводи не могат да се правят от квалификациите, понеже до световното остават 7 месеца. Дотогава Икарди ще счупи всички рекорди в серия А и ще направи Интер шампион, а Рохо ще се възстанови от контузията и ще им разреши проблемите в защита. ;-)

И абсолютно не съм съсласен, че Португалия и Белгия са някакви фаворити. Португалците може да минат групите с клизма, но са до 1/4 финал. Белгия ще минат групата и са също до четвъртфинал, ако не срещнат Колумбия (иначе отпадат по-рано).



Твърдението ти беше:

Цитат:
. За такива отбори като Аржентина, Бразилия, Германия, Италия, Франция са по-трудни самите квалификации отколкото спечелването на първенството.


Сега изведнъж взе да ми вкарваш финали, полуфинали, 1/8 финали. Айде изясни се със себе си първо, после изчисти твърденията и тогава идвай да спорим :wave:

_________________
Изображение


 
(Крива Нива)
Аватар

Регистриран на: 20.05.2012 18:28
Мнения: 9586
Отговори с цитат
Мнение  Re: * Мондиал 2018' Русия - Групова фаза * 14.06 - 15.07' 2018 *   |   04.12.2017 09:07


Diavolo написа:
Дявола не бърка нищо, просто Мондиал съм го засичал най-много пъти като малък и така ми е останало. :-)
Иначе 98 не съм бил на 11, а на 21. А френското списание Мондиал събирах като дете и от там най-много ми е влезнало в съзнанието. Мондиал и Шпорт Билд, не пропусках брой, къде ли не търсих, намерих един фен в центъра и той ми запазваше винаги броевете и така.
Значи няколко неща събирах и не пропусках.
1. Дъга
2. Пиф
3. Татко Барба и приключенията на барбароните
4. Мондиал.
5. Шпорт Билд
6. Старт
7. Футбол-Хокей и Советский спорт - съветски издания
-
По-късно редовно си взимах и не пропусках и вестниците Футбол и Народен спорт.
-
След това вестниците Еврофутбол и Спорт тото
И дооста по-късно се появиха Меридиан мач и Седем дни спорт.

:-)


А Албион?

_________________
Изображение


 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 132 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Хостинг