Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 28.03.2024 13:09



Отговори на тема  [ 379 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 19  Следваща
ЦСКА сезон 2022/23 
Автор Съобщение

Регистриран на: 06.01.2013 23:55
Мнения: 4091
Отговори с цитат
Мнение  Re: ЦСКА сезон 2022/23   |   12.09.2022 14:43


Стефан Геренски - Рибата, първият титулярен вратар на ЦСКА

Изображение

Стефан Славов Геренски е бивш български футболист, играл като вратар. Роден е на 29 Март 1926 г. в София и умира на 15 Март 2008 г., на 81 години пак в София. Играе за Победа София 1941-44, Металик София 1945-48, Септември при ЦДВ 1948 г., ЦСКА 1949-54, ВВС София 1955, Дунав Русе 1956.
За "армейците" записва 70 шампионатни мача, а според статистика на сайта fccska.com, има общо 82 мача за тима, над 7,000 минути на терена и дори един отбелязан гол, макар от сайта да признават, че в статистиката може да има и пропуски.
С ЦСКА е четири пъти шампион на страната, през 1948,1951,1952 и 1954 година, два пъти е носител на Купата на Съветската армия през 1951 г. и 1954 г.
В периода 1948-1953 година записва 2 официални и 3 приятелски срещи за първия отбор на България, както и 7 мача за Б националния отбор.
Той е първият вратар на "армейците" с титулярен статут, като бързо се налага на вратата и е с основен принос за спечелването на първата шампионска титла. Впоследствие на вратата на тима понякога пази и Панко Георгиев (най-вече за купата), но Геренски запазва своя статут в тима.

"Първият вратар на ЦСКА беше Спас Андреев -Паскера, казва самият Геренски, в интервю, публикувано през 2006 г., по повод предстоящия му 80 годишен юбилей. И действително, в първите два мача на новосъздадения армейски отбор пази старият страж на Септември. В тези срещи "армейците" губят с по 1-0 от Левски и Спартак в първенството на Първа Софийска дивизия.
По това време Геренски е войник и се подвизава в отбора на Завод 12 - Металик. Началникът на ЦДВ Иван Мирски агитира младия състезател да премине в "армейския" отбор, но той първончално се колебае. Металик върви отлично и е лидер във Втора Софийска дивизия.
Освен това, през 1947 г. младият страж е взет временно в Левски за едно турне в Албания. Там той спасява дузпа на Партизани Тирана. Геренски е привлякъл вниманието на "сините" още през 1942 г. , когато едва 16 годишен, с отбора си победа успява да запази вратата си суха в приятелски мач срещу Левски, а публиката е изумене от проявите му. Влиятелният Иван Карадочев, който помага материално на "сините" кани Геренски да заиграе за Левски. Но все пак тогава в Левски има двама много добри вратари, в лицето на Апостол Соколов и Любомир Алдев.
Иван Мирски взима нещата в свои ръце и се договаря с шефовете на Завод 12. Геренски вече е вратар на ЦСКА.
Първият му мач е много отговорен - срещу Славия. Това е последен мач за "червените" в софийската дивизия и на тях им е необходим поне равен резултат, за да се класират между първите два тима от тази дивизия и да продължат в срещите на директна елиминация в републиканското първенство.
След предишните две загуби с по 0-1, не са много оптимистите за срещата със Славия. Но Геренски се проявява веднага. При резултат 0-0 той спасява дузпа на Никола Иванов - Цапето и въпреки че въпросния състезател по-късно успява да се разпише, "армейците" на свой ред също вкарват гол чрез Пижо Миланов и срещата завършва 1-1.
След това новосъздаденият тим елиминира по пътя си към финала Априлов Габрово, Бенковски Видин и Спартак Варна.
На финала "армейците" трябва да се изправят срещу шампиона от предишните две години Левски.
"Имахме огромно желание да победим. През 1948 г. ние бяхме бедни момчета, но имахме страхотен колектив - с песните, с китарите, с веселите закачки", спомня си Геренски.
"Армейците" са напълно равностойни в първия финален мач на фаворита Левски и дори повеждат с 1-0, с гол на Кирил Богданов-Картофа в средата на второто полувреме. Този футболист е един от малкото, останали от Чавдар в новосформирания тим.
"Сините" изравняват след дузпа. Точен е Пачеджиев, въпреки че Геренски хваща ъгъла и дори докосва топката при неговия изстрел. За дузпата Геренски коментира разпалено: "Реферът Каменски си измисли дузпа след единоборство за висока топка между Кардашев и Симолията(Манол Манолов)".
Впоследствие Левски прави пълен обрат и печели с 2-1.
Преди втория финал Геренски чупи с топката едно стъкло във Военния клуб и всички приемат това като добра поличба.
И наистина, "армейците" печелят втората финална среща с 3-1 и спечелват титлата.

В следващите години, типично за нашите географски ширини Геренски често преминава пътя от "Осанна" до "Разпни го".
В третото преиграване на финала за Купата на Съветската армия през 1950 г. срещу Левски той получава гол директно от корнер.
"Тогава не бях виновен. Пред мен на предната греда беше Борислав Футеков - Борсата. Той неочаквано се наведе и аз не можах да направя нищо, когато топката влизаше в мрежата", спомня си приживе Геренски.
Има и един куриозен момент. След като на 12 Февруари 1950 г. той сключва църковен брак, вместо граждански такъв, той е временно отстранен от армейския отбор. Тогавашните порядки не толерират подобни действия.
Но "армейската" публика се застъпва за него и иска той да бъде върнат на вратата като титуляр.
В крайна сметка той е част от шампионския състав на "армейците" през 1951 и 1952 година, но отказва да играе за националния отбор, понеже някои от неговите съотборници, които са му такива и в клубния тим, не искат той да пази на вратата на България.
Според вратаря колектива при "армейците" през 50-те години е вече различен, сравнение със самото начало. Често се появяват спорове. Един от другите вратари в тима, Панко Георгиев се скарва с треньора Крум Милев и през 1951 г. преминава в Ботев.
Но положителните спомени за Геренски надделяват. "Тогава изграждахме нещо ново, голямо и хубаво за българския футбол. Затова ЦСКА ще бъде завинаги в сърцето ми".
В онези години ЦСКА налага своето превъзходство по българските терени, но иска да бъде равностоен и на най-силните отбори в Европа. Незабравим за Геренски ще остане мачът с Хонвед през 1951 г., в турнира на военните отбори от Източна Европа. Унгарците са може би най-силния отбор за времето си, начело с Пушкаш, Кочиш, вратарят Грошич. Почти целият унгарски национален отбор е там, без Хидегкути.
За този мач разказът на вратаря Панко Георгиев се разминава с посоченото в материала за Рибата. Според Панко Георгиев тимът му губи с 2-1, като победният гол за унгарците е отбелязан от далечна дистанция. В материала за Геренски се твърди, че Хонвед печели с 3-2, а самият Геренски е цитиран за това как той си спомня победния гол на унгарците. "Божик пусна пас в дълбочина и аз излязох, за да го пресека. Топката обаче имаше обратен фалц и след като тупна на земята, се върна назад и отиде в Будай, който ме прехвърли".
През 1953 г. Геренски пази отлично в приятелски мач срещу Спартак Москва, за престижната победа с 1-0.
През 1954 г. той е определен за вратар номер едно на България. В онази година той е твърд титуляр за "армейците" , а те печелят дубъл - титла и купа.
Но през 1955 г. той вече е в отбора на военновъздушните сили - ВВС, като и там прави серия от отлични мачове. След като този отбор е закрит Геренски спира временно с футбола, преди да приключи кариерата си в Дунав Русе.
После Геренски за кратко е треньор на вратари, като в отбора на Завод Шести септември именно той открива за големия футбол превърналия се в легенда за Славия вратар Симеон Симеонов.
Ако не се лъжа Симеонов има и няколко мача за "армейците".

_________________
http://cska.bg/index.php?main_page=index&cPath=65
https://cskavolley.com//


 

Регистриран на: 06.01.2013 23:55
Мнения: 4091
Отговори с цитат
Мнение  Re: ЦСКА сезон 2022/23   |   13.09.2022 09:40


ОТ АРХИВА

КЛАСИКО НОМЕР 36, ЦСКА ОБРЪЩА ЛЕВСКИ С ЧОВЕК ПО-МАЛКО

50,000 души са изпълнили стадион "Васил Левски", за да станат свидетели на поредната развръзка за шампионската титла в онези години. Четири кръга преди края "армейците" имат само точка преднина пред "сините", макар и тогава да се присъждат две точки за победа.
Теренът не е в най-доброто си състояние, заради изсипалия се силен дъжд.
Все пак ЦСКА първи намират път към вратата на Левски и повеждат в 33-та минута, след гол на Димитър Миланов-Пижо. Асистенцията е на Иван Колев, след негов пробив от аутлинията и последвало центриране.
Седем минути по-късно "сините" си мислят, че са изравнили чрез Гайдаров, но страничният съдия вдига своя флаг, защото според него топката е излязла от игра преди да бъде насочена от футболиста на "сините".
Типично за онези времена, а и не само, футболистите на Левски тръгват на саморазправа с рефера. Настава меле, а потърпевш е Стоян Кошев от ЦСКА, който е изгонен от игра.
Малко по-късно Иван Колев е фаулиран грубо от Иван Георгиев. Това налага излизането му от игра, за да може да му бъде оказана медицинска помощ. Треньорът на "армейците" Крум Милев държи особено много неговият ас да остане на игрището.
"Червените" започват второто полувреме с 9 човека, защото на Колев продължава да се оказва лекарска помощ. Левски се възползва от това и обръща резултата до 2-1 в тяхна полза, след два бързи гола на Димитър Йорданов -Кукуша.
Колев обаче успява да се върне в игра и да се превърне за пореден път в кошмар за "сините" футболисти.
В 55-та минута с остър удар от малък ъгъл той препарира вратаря Иван Дервентски, а 16 минути по-късно след удар от 30 метра Дервентски отново е безпомощен.
Той е заменен в 75-та минута от резервния страж на Левски Александър Божилов, но до края резултата остава непроменен.
След края на срещата Иван Колев е изнесен на ръце от стадиона, а новата шампионска титла е подпечатана!

ЦДНА: Георги Найденов, Кирил Ракаров, Манол Манолов, Никола Ковачев, Стоян Кошев, Петър Алексиев, Димитър Миланов, Никола Цанев (50 Панталей Димитров), Панайот Панайотов, Крум Янев, Иван Колев

Левски : Иван Дервентски (75 Александър Божилов), Петър Дончев, Благой Филипов, Георги Стоянов, Йончо Арсов, Иван Георгиев, Стефан Абаджиев, Любен Гайдаров, Димитър Йорданов, Георги Соколов, Пею Пеев (40 Димитър Костадинов)


_________________
http://cska.bg/index.php?main_page=index&cPath=65
https://cskavolley.com//


 

Регистриран на: 06.01.2013 23:55
Мнения: 4091
Отговори с цитат
Мнение  Re: ЦСКА сезон 2022/23   |   14.09.2022 19:43


Според информация в медиите от няколко източника (освен ако не преписват една от друга) всички нови попълнения на ЦСКА са уредени и са на разположение за дербито с Левски.
За Каресао знам, че не в кондиция, така че едва ли ще попадне дори и в групата.

Драгомир Драганов ще свири мача. Изненадващо назначение, защото се спрягаха други имена. Дано съдийте са незабележими на терена и футболните достойнства да преобладават.

Билети вече се продават, както на касите на "Българска Армия", така и онлайн през сайта на Eventim. Аз лично взех своя билет от касите, обстановката беше съвсем спокойна. Очаквам сектор В да е пълен, надявам се и Г да се понапълни, даже и "лъвчето".

_________________
http://cska.bg/index.php?main_page=index&cPath=65
https://cskavolley.com//


 

Регистриран на: 06.01.2013 23:55
Мнения: 4091
Отговори с цитат
Мнение  Re: ЦСКА сезон 2022/23   |   16.09.2022 23:56


Армейски следобед с Кубрат Пулев:
https://www.facebook.com/photo/?fbid=489528546515906&set=a.119508213517943






Успех,Саша!

Изображение

Програма на ЦСКА до края на годината:

03.10/понеделник/ ЦСКА-София - Пирин Бл 17.30

10.10/понеделник/ Лудогорец - ЦСКА-София 20.00

15.10 /събота/ ЦСКА-София - Хебър 1918 Пз 19.15

19.10 /сряда/ Ботев Пд - ЦСКА-София 18.45

23.10 /неделя/ Ботев Вр - ЦСКА-София 16.45

28.10 /петък/ Арда Кж - ЦСКА-София 18.30

01.11 /вторник/ Локомотив Пд - ЦСКА-София 17.15

06.11 /неделя/ ЦСКА-София - Локомотив Сф 17.15

12.11 /събота/ Черно море - ЦСКА-София 15.00

_________________
http://cska.bg/index.php?main_page=index&cPath=65
https://cskavolley.com//


 

Регистриран на: 06.01.2013 23:55
Мнения: 4091
Отговори с цитат
Мнение  Re: ЦСКА сезон 2022/23   |   18.09.2022 23:45


САМО ЦСКА!

Изображение

Не трябва да се правят трагедии от загубата. Още преди началото на сезона беше ясно, че ЦСКА за поредна година няма как да се пребори за титлата, така че този мач е до голяма степен за престиж. Хубаво е обаче да се направят някои поуки, защото едни и същи грешки са повтаряни години наред.

Първо да похваля съперника за няколко неща. Отборът им определено има облик, а той е сглобен от футболисти, които са свободни агенти.
В съвременния футбол е много важна играта по фланговете, а те са много по-остри там, умеят и да центрират топката много по-добре от футболистите на ЦСКА.
Също така умеят да правят бърз преход от защита в нападение и обратното.
И най-важното, при тях са взети такива футболисти, които да се интегрират веднага в отбора и да допринесат с каквото могат.

Тук разликата с ЦСКА е най-голяма. Няма да изброявам всички случаи, само по-новите. Брайън Морено и Маурисио Гарсес бяха взети в началото на тази година, като Морено дойде контузен. Трябваше им доста дълго време, за да се адаптират и да покажат своите качества.
За Каресао, взет наскоро, се знае, че е извън всякаква форма и той ще може да покаже какво може най-вероятно след Нова Година.
Жълтата карта на Шагоян пък така и не дойде, въпреки че беше взет преди десетина дена. Е, за какво го взеха този футболист, след като не могат да го използват в един от най-важните мачове за сезона, за да разцъква срещу Пирин и Хебър ли?

Днес, повече отвсякога ЦСКА се нуждаеше от силни крила, защото фланговете не сработиха. Ясно се вижда, че Туфегджич не е за фланга, а Маурисио Гарсес днес бе неузнаваем. Вярно е, че до него не стигаха много топки и не му беше оставяно свободно пространство, но той изгуби повечето единоборства, не беше достатъчно концентриран и нахъсан, което е недопустимо.

Вътрешните халфове също не бяха на ниво, което доведе и до това да няма много положения за офанзивните им съотборници. Юга и Вион бяха необичайно плахи в единоборствата, а те обикновено не са такива.
Показателно е, че след края на мача когато Юга дойде със съотборниците си да поздрави публиката погледът му беше настрани, а той много обича да се заиграва с една група тинейджъри от Сектор В.
Линдсет, Матай и Шопов бяха едни от малкото, които гледаха хората в очите.

Не знам дали Вион и Юга са предали материално ЦСКА, но те предадоха отбора морално. Аз лично не искам да ги виждам повече с червената фланелка. Редно е Гриша Ганчев да вземе мерки през зимната пауза. А Саша Илич, ако е мъж на място, да ги закотви трайно на пейката.

Противно на повечето мнения, за мен тактиката на Илич не бе толкова лоша за днешния мач, но просто не сработи. Да, ЦСКА не атакуваше масирано, разтегляше играта по дължината на игрището, с цел да принуди повече играчи на сините да ги пресират, но те не се поддаваха.
Факт е обаче, че на два пъти при 0-0 червените хванаха сините по бели гащи. Първият случай бе при отменения гол заради засада, когато необяснимо за мен съдията не отиде лично да провери ситуацията, а се довери само на това което му казват в слушалките. Защото аз и от повторенията които гледах не съм убеден, че засадата е безспорна.
Вторият случай е през второто полувреме, когато на срещуположния фланг на мястото от което гледах в сектор В се отвори огромна дупка в отбраната на сините. Футболистът който центрира, мисля че Де Нойер обаче не можа да го направи добре, въпреки че имаше цялото време на света, а опитът за завършващ удар на Бамба беше комичен.

Но от друга страна е истина, че Илич до голяма степен копира Ел Маестро. Силно срещу слабите и слабо срещу силните. И в двата случая ЦСКА обикновено взима трите точки с пестелива игра и без да блести. Срещу по-стойностни съперници обаче това не се получава в случаите на двамата треньори.

Четирите поредни гостувания които предстоят са сериозен тест за тима, защото при неблагоприятни резултати изведнъж ЦСКА може да се озове много назад.

Искам да похваля публиката, която отиде в Сектор Г, и не позволиха сектора да пустее. За пореден път се видя кой е най-големия капитал на клуба. Бях максимално в края на В към Б сектор и въпреки че секторът на домакините бе пълен, останах приятно изненадан как тези млади хора в Г не толкова рядко надвикваха тези в Б и дадоха качествена подкрепа на тима.
Този сезон ЦСКА вдигна малко средната посещаемост в домакинските мачове, но това не бива да е успокоение, защото и в някои мачове във Втора лига като тези на Спартак Плевен се събират над 1000 души, а интересът към играта у нас се вдигна като цяло, което е нормално, след като беше достигната може би най-ниската точка.
Сега обаче в следващите две домакинства срещу Пирин и Хебър очаквам под 1000 човека и заради неудобния час и заради резултатите през тази календарна година.

Дано всички тези хора намерят вътрешна мотивация в себе си да продължат да пълнят стадиона, въпреки неадекватното управление на клуба. Но когато си свързан истински с ЦСКА няма отказване, ЦСКА е като пъпната връв. Който е преживял всичко което съм преживял аз и много други преди мен, няма как просто с лека ръка да махне и да каже "майната му".

Каквото и да стане до края на сезона това е една от най-лошите години за клуба, но ще преживеем и нея.

_________________
http://cska.bg/index.php?main_page=index&cPath=65
https://cskavolley.com//


 
Аватар

Регистриран на: 08.06.2012 00:26
Мнения: 14236
Отговори с цитат
Мнение  Re: ЦСКА сезон 2022/23   |   19.09.2022 01:46


Значи Чаво, първо бяхте в поредица от 6 победи и в челото на класарането, второ Лудогорец се издъни с Арда и при победа над Левски, ЦСКА щеше сега да е първи с 2 точки разлика пред големия фаворит.

Как така нямате шансове за титла и не е трагедия ?

Това дерби, оня дебил Стойчо никога нямаше да го изиграе толкова страхливо, колкото този сърбин. Днес Мъри му показа кна Илич кой къде е в занаята.


 
(Arlito)

Регистриран на: 20.08.2012 22:17
Мнения: 4911
Отговори с цитат
Мнение  Re: ЦСКА сезон 2022/23   |   19.09.2022 02:00


Чаво, при засада никога главният съдия не гледа положението на монитор, винаги решението си се взима от ВАР защото е въпрос на факт, а не на преценка. Аз бях в А откъм Б, но въпреки голямото разстояние на стадиона в реално време бях убеден че е засада. Не съм гледал все още повторение, но се съмнявам да е тънка щом я видях от толкова далеч.


 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 05.06.2012 17:22
Мнения: 11791
Отговори с цитат
Мнение  Re: ЦСКА сезон 2022/23   |   19.09.2022 06:21


Чиста засада, а и не съм чул някой от другия отбор да оспори решението.

_________________
Изображение


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: ЦСКА сезон 2022/23   |   19.09.2022 10:44


Засада беше. Сами сме сни виновни. Трябваше паса да е по-бърз. И греда ударихме, абе малшанс...
Но Левски играха по-добре като цяло и търсиха победата повече. Страхлив ЦСКА. Лоша тенденция. Втора поредна загуба в дербито ако броим финала за купата. Задължително пролетта трябва да се сложи край на тази серия, но не виждам как ще стане с този треньор и подобна тактика, която не подхожда за ЦСКА.
Аз гледах по телевизора и нашата публика почти не се чуваше, може на стадиона да е било различно. Но този бойкот в сектор Г от организираните фенове трябва да спре, защото ни бият и по трибуните не само на терена, нещо което почти никога не е било. :uuu:


 

Регистриран на: 06.01.2013 23:55
Мнения: 4091
Отговори с цитат
Мнение  Re: ЦСКА сезон 2022/23   |   20.09.2022 09:01


Виждам че има отзиви и мисля че е редно да отговоря, макар и във вторник сутринта. Благодаря за отзивите, ще се опитам в едно обобщено мнение да засегна всички теми.

Съгласен съм, че Стойчо Младенов би предприел съвсем различен подход към срещата. Все пак той познава много по-добре психологията на това дерби и познава много по-добре своя съперник Станимир Стоилов.
А и като цяло чуждестранните треньори на ЦСКА нямат големи успехи в този мач, макар това да е донякъде субективно, защото повечето от тях са водили тима само в един единствен подобен мач.

Но все пак не трябва да вдигаме до небесата Стойчо Младенов, защото далеч не всички негови успехи в това дерби са с някаква голяма стойност, а и той никога не е взимал мач който е бил "на кантар" срещу този съперник. В три от случаите, когато победите му са били от значение, ЦСКА е имал голяма преднина на върха на класирането, и така или иначе дори и при загуба едва ли щяха да се случат някакви големи сътресения. Въпросните мачове са есента на 2002 г. 3-0, есента на 2007 г. 1-0, както и есента на 2014 г. 3-0, като преди това през месец Юли същата година беше победил в дербито с 2-0.

Истината е обаче, че откакто Гриша Ганчев пое клуба ЦСКА така и не може да случи на треньор, като нито Стойчо Младенов, нито Любослав Пенев са били верния отговор.
След двете си титли през 2002 и 2008 година Стойчо Младенов неколкократно е бил треньор на ЦСКА при различни собственици, но в нито един от случаите не се е задържал особено дълго, а успехите липсват. Да, през 2012г. беше до последния ден в битката за титлата до решителния мач в Разград, 2014 г. също се задържа в битката за титлата, с един отбор правен в движение, но дотам.
Вероятно и лошото управление на клуба в последните години е оказало влияние за неуспехите, но със сигурност Младенов трябва да понесе и своята лична вина.
Същото важи и за Любослав Пенев. Доста периоди има в ЦСКА като треньор, при различни собственици, отново не се е задържал нито веднъж за дълго, а най-големите му успехи са спечелената Купа на България през 2021 г. и отстраняването на Динамо Москва в евротурнирите.

Освен тях Бруно Акрапович беше може би най-близо до това да успее, но там се намесиха извънфутболни фактори, той беше в конфликт със силния човек тогава Стойчо Стоилов, и най-вече заради това загуби поста си, освен това му продадоха петима футболисти зад гърба зимата, точно когато беше записана серия от победи в първенството и изглеждаше, че тимът набира инерция.
Да, и той си имаше кусури, особено решението му да кара играч като Кери да играе халф-бек, което беше абсурдно.

От треньорите от югославската школа най-добре се представи Люпко Петрович, но той беше в доста напреднала възраст, миналото му в Левски тежеше, особено един мач като треньор на Литекс срещу Левски 6-2, така че и той нямаше как да се задържи дълго начело на червените.
Но с него ЦСКА се задържа до последния ден в борбата за титлата през сезон 2018/19, като той взе и един от малкото мачове с Левски които са били "на кантар", най-вече като шанс отбора да продължи борбата си с Лудогорец, но в равностойна среща ЦСКА надделя с 2-0.

Доста изненадващо е това, че ЦСКА не може да случи на треньор, като се има предвид, че в Литекс Ганчев привлече доста добри треньори, както чужденци, така и най-добрите в България за времето си - Ицках Шум, Люпко Петрович в силните му години, Димитър Димитров, Станимир Стоилов.

Защо написах, че загубата не е фатална и ЦСКА няма шанс за титлата? Чисто на теория и Левски, и ЦСКА 1948, даже и Локомотив Пловдив могат да се борят с Лудогорец за титлата, но силно се съмнявам някой от тях да успее.
Че Лудогорец са силни е така, че другите отбори допускат грешки, за които могат да се сърдят само на себе си е така, но все пак аз не се сещам за друго първенство, колкото и екзотично да е то, където един отбор да е толкова пъти поред шампион. Изводите ги оставям на другите.

А ЦСКА с далеч повече футболни аргументи през последните години не успяха да се преборят с Лудогорец, какво остава сега. Без изявен централен нападател, със слаби вътрешни халфове, които не си вършат работата по една или друга причина.
Освен това, може и да бяха в серия от 6 поредни победи, но истината е че нямаха и кой знае какви сериозни противници в тези мачове. Имаха и само едно гостуване извън София до момента.

Очаквам ЦСКА да загуби гостуванията си на Лудогорец, Ботев Пловдив, Локомотив Пловдив, както и да не успее да победи Арда в Кърджали и Илич да бъде уволнен.
Но това няма да промени нищо, защото той ще бъде заменен с някой удобен треньор, дали Стамен Белчев, дали някой друг, но ефект няма да има.
А и дубълът на ЦСКА под ръководството на Белчев не е убедителен в Трета Лига, така че не е ясно дали ще е той. Пълна кретения и безотговорност е Йоан Бауренски да взима участие в мачовете на дубъла на ЦСКА, на толкова ниско ниво, вместо да се налага в първия тим на ЦСКА. Да кажеш ЦСКА да има някакви супер футболисти в тази зона, а те всичкуте са пълна скръб. Преквалифицираните от ляв бек в опорни халфове Вион и Жеферсон, които нито имат кой знае каква физика, нито техника, нито могат да четат играта и са тактически грамотни. Също и "послушното коти" Юга, който има физика, но срещу големите играе плахо като 12 годишна балерина.

Очаквам и негативната серия в дербита с Левски да продължи през този сезон, независимо кой е треньор, не очаквам ЦСКА да спечели нито един мач до края на сезона срещу сините.

За ВАР признавам си, че тази технология ми е неприятна, поради това не съм се интересувал в детайли кога какво действие следва. Приемам написаното от Спърс-а за достоверно.

_________________
http://cska.bg/index.php?main_page=index&cPath=65
https://cskavolley.com//


 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 05.06.2012 17:22
Мнения: 11791
Отговори с цитат
Мнение  Re: ЦСКА сезон 2022/23   |   25.09.2022 08:06


Дърпатов е титан, щом е успял от Стойчо да вземе пари. :laugh: :laugh:

_________________
Изображение


 

Регистриран на: 06.01.2013 23:55
Мнения: 4091
Отговори с цитат
Мнение  Re: ЦСКА сезон 2022/23   |   25.09.2022 09:05


Vendome написа:
Дърпатов е титан, щом е успял от Стойчо да вземе пари. :laugh: :laugh:



Дай повече инфо, защото нищо не знам. Но наистина звучи фантастично това.

_________________
http://cska.bg/index.php?main_page=index&cPath=65
https://cskavolley.com//


 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 05.06.2012 17:22
Мнения: 11791
Отговори с цитат
Мнение  Re: ЦСКА сезон 2022/23   |   25.09.2022 09:18


https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://sportal.bg/video_embed/aWQ9MjAyMjA5MjEwODE4MzgzOTk2Mg%3D%3D&ved=2ahUKEwiC09K0s6_6AhUkQ_EDHTEsDtAQwqsBegQIBxAD&usg=AOvVaw0Bf1AqLdxmbwP5OXrzy65R

_________________
Изображение


 

Регистриран на: 06.01.2013 23:55
Мнения: 4091
Отговори с цитат
Мнение  Re: ЦСКА сезон 2022/23   |   25.09.2022 10:18


Аууууу, жив да го ожалиш Стойо. Но явно Дърпатов не е това, което изглежда. Няма да кажа как го квалифицира уредника на Музея Чичо Граф.

_________________
http://cska.bg/index.php?main_page=index&cPath=65
https://cskavolley.com//


 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 05.06.2012 17:22
Мнения: 11791
Отговори с цитат
Мнение  Re: ЦСКА сезон 2022/23   |   25.09.2022 11:25


Дърпатов пропадна заради хазартната си зависимост. Профука 5 или 6 апартамента в Лозенец заради комар.

_________________
Изображение


 
(Крива Нива)
Аватар

Регистриран на: 20.05.2012 18:28
Мнения: 9586
Отговори с цитат
Мнение  Re: ЦСКА сезон 2022/23   |   25.09.2022 12:22


Къф е тоя Дърпатов? :help:

_________________
Изображение


 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 05.06.2012 17:22
Мнения: 11791
Отговори с цитат
Мнение  Re: ЦСКА сезон 2022/23   |   25.09.2022 14:56


Как не знаеш? Виж в Гугъл.

_________________
Изображение


 

Регистриран на: 06.01.2013 23:55
Мнения: 4091
Отговори с цитат
Мнение  Re: ЦСКА сезон 2022/23   |   27.09.2022 17:30


На този ден: 50 години от голямото надлъгване в Атина

Грешното броене на съветския съдия Липатов помрачава триумфа на ЦСКА срещу Панатинайкос

от Теодор БОРИСОВ

Съдийските грешки са неотменна част от футболната игра, а случаят с жалбата на Левски за погрешно изпълнения център от Хамрун Спартанс накара мнозина за първи път да научат, че има разлика между тях и формалното нарушение на правилника. Именно във втората категория попадат събитията от двубоя между Панатинайкос и ЦСКА, игран на тази дата точно преди половин век, който остава в историята с гафа, допуснат от съветския съдия Валентин Липатов.

Жребият отрежда армейците да стартират участието си в КЕШ през сезон 1972-73 в сблъсък с отбор, който само година по-рано стига до финала в надпреварата, където губи от митичния Аякс на „Уембли“. Детелините тогава са толкова увлечени в европейското си участие, че завършват сезон 1970-71 на трето място и остават без европейска квота за сметка на АЕК, Паниониос и Олимпиакос. Водени от легендата Ференц Пушкаш, те обаче не оставят съмнение в превъзходството си през следващия сезон и финишират на 5 точки пред големия си съперник от Пирея. Основната фигура в състава е Антонис Антониадис, отбелязал внушителните 39 гола. Въпреки че на хартия гръцките футболисти още се водят аматьори, президентът на клуба Михаил Кициос решава да подсили състава с две солидни попълнения от Южна Америка – от аржентинския Уракан е взет бразилският нападател Араким де Мело, а от Естудиантес е привлечен Хуан Рамон Верон – Вещицата.

ЦСКА също е безкомпромисен със своите съперници и завоюва титлата в А група с 8 пункта пред Левски. Петър Жеков става голмайстор на първенството с 27 гола, а в списъка на най-добрите играчи за сезона попадат още вратарят Стоян Йорданов, Иван Зафиров, Димитър Пенев, Георги Денев и Божил Колев. В първия мач на 13 септември българските фенове стават свидетели на

истинска гръцка инвазия

– според различни източници между 15 и 25 хил. привърженици от южната съседка пристигат в София, за да подкрепят своя тим. Софийският кмет Георги Стоилов се вижда в истинско чудо какво да прави с гостуващите фенове, някои от които спят по пейките в Парка на свободата (тогавашното име на Борисовата градина). На терена ЦСКА, макар и трудно, успява да наложи волята си и печели с 2:1 с помощта на головете на Колев и Пламен Янков. Попадението на Верон дава увереност на гръцкия гранд, че в реванша ще постигне своето.

Преди срещата в гръцката столица българската делегация се подготвя сериозно поради слуховете за хранително натравяне на играчите на Цървена звезда преди полуфинала им с ПАО през 1971 г. „В Атина се хранехме в българското посолство, за да бъде сигурно, че няма да ни сипят нещо. Предупредиха ни да не приемаме абсолютно нищо, сервирано от домакините“, спомня си след години Аспарух Никодимов. Гърците също се стягат за сериозна битка – срещата е с начален час 16:00 ч., но 7 часа преди това тълпата вече е окупирала подстъпите към Порта 13. В 12:30 ч. вратите се отварят и за 10 минути стадион „Леофорос Александрос“ се изпълва до краен предел. Макар звездата Антониадис да е аут поради контузия, домакините тръгват мощно напред от първия съдийски сигнал и

пред вратата на

Йордан Филипов

ври и кипи

Още в 3-ата минута близо 25 000 зрители избухват с мощен рев, след като комбинация с участието на Антимос Капсис, Де Мело и Верон завършва с удар в мрежата на последния. Натискът продължава и след като подминава една претенция на гърците за дузпа за нарушение срещу Мимис Домазос, съдията Валентин Липатов отсъжда такава в 16-ата минута след фаул на Гаганелов срещу Харис Грамос. Де Мело е точен, а армейците са изправени пред разгром, когато шут на Верон среща гредата.

След паузата обаче физическата подготовка на ЦСКА си казва думата и в 67-ата минута резервата Стоил Трънков намалява, а пробивите на Димитър Марашлиев отляво биват спирани все по-трудно. Българите целят и греда, но в крайна сметка се стига до „лотарията на дузпите“. Там още първият изстрел на Домазос минава над вратата, а Филипов спасява удара на още един южноамериканец – парагваеца Севериано Ирала. До края остават 2 дузпи за ЦСКА и една за Панатинайкос, като теоретично гърците все още са в играта. Съдията Липатов обаче се обърква в броенето и свири край на мача и победа за ЦСКА. Треньорът на домакините Пушкаш се ориентира отлично в ситуацията и

прибира тима си

в съблекалнята

Делегатът на УЕФА Коста Попович обръща внимание на Липатов, че е допуснал грешка, и съветският арбитър се опитва да върне гърците на терена, но те вече са под душовете.

Логично последва контестация от Панатинайкос, която бива уважена и е решено срещата да се играе на 26 октомври, отново в Атина. В спомените на тогавашния председател на Българската федерация по футбол Данаил Николов се твърди, че Липатов до последно настоявал, че всичко с броенето е наред, а в други източници се казва, че съдийската бригада е причакана в София, преди да се качи на полет за Москва, и след пускане на видео е убедена, че се е объркала. Каквато и да е истината, ЦСКА печели преиграването с 2:0, като освен това получава половината приходи от продадените билети. Противно на логиката, съветският съдия не приключва кариерата си и ръководи още 5 двубоя, включително победата на Левски срещу полския Шльонск с 3:0 на 14 септември 1977 г. Неведоми са пътищата съдийски.

27 септември 1972 Г., КЕШ, 1/16 ФИНАЛ

ПАНАТИНАЙКОС – ЦСКА 2:1 сл.пр., прекратен при 2:3 сл.д.

„Леофорос Александрос“, Атина 25 000

Константину, Караманлис, Влахос, Елефтеракис, Капсис, Гониос, Грамос (91 – Ирала), Димитриу, Де Мело (91 – Грамахо), Домазос, Верон

Ф. Пушкаш

Филипов, Зафиров, Колев, Гаганелов, Станков, Пенев, Янков, Никодимов, Жеков (46 – Трънков), Денев (66 – Атанасов), Марашлиев

М. Манолов

Голмайстори: 1:0 Верон 3, 2:0 Де Мело 20 – д., 2:1 Трънков 67

При дузпите: 0:0 Домазос (пропуска), 0:1 Колев, 1:1 Грамос, 1:2 Никодимов, 2:2 Верон, 2:3 Марашлиев, 2:3 Ирала (пропуска)

Съдия: Валентин Липатов (СССР)






_________________
http://cska.bg/index.php?main_page=index&cPath=65
https://cskavolley.com//


 

Регистриран на: 06.01.2013 23:55
Мнения: 4091
Отговори с цитат
Мнение  Re: ЦСКА сезон 2022/23   |   27.09.2022 17:58


25 минутен репортаж с гръцки коментар от победата на ЦСКА над Панатинайкос с 2-0 през 1988г.
Излишно е да казвам, че си заслужава. :yes:



пълен линк към страницата:

https://www.youtube.com/watch?v=8lzmEmOmXlc

_________________
http://cska.bg/index.php?main_page=index&cPath=65
https://cskavolley.com//


 

Регистриран на: 06.01.2013 23:55
Мнения: 4091
Отговори с цитат
Мнение  Re: ЦСКА сезон 2022/23   |   29.09.2022 12:11


ГЕОРГИ ЦВЕТКОВ - БУЧ, ЗАЩИТНИКЪТ НА БЕДНИТЕ И ОНЕПРАВДАНИТЕ

Изображение
Прави (от ляво надясно) Георги Цветков-Буч, инж.Кирил Ракаров, този между него и Божков не знам кой е, д-р Стефан Божков, Никола Ковачев -Тулата или Туата, Георги Енишейнов -Белката, Манол Маналов -Симолията
Клекнали (от ляво надясно) Димитър Миланов -Пижо, Георги Найденов, Крум Янев (според мен), Георги Димитров -Червения

Георги Цветков е роден на 15 март 1925 г., а според актуалната информация още е сред живите.
Започва кариерата си в Спортист от София, като сменя няколко позиции на терена - започва като нападател,после е крило, след това и защитник, позицията на която играе и в ЦДНА.
Според статистика на сайта fccska.com, има записани 91 мача за "армейците", с над 8,000 игрови минути, реализирал е и един гол за тима.
Има един мач за А отбора на България и четири срещи за Б отбора.
През есента на 1945г. играе финал за държавното първенство с отбора на Спортист София.
При червените е привлечен през сезон 1948/49, като е шампион на България 7 пъти, както и е трикратен носител на КСА.
Избран е в идеалния отбор на петдесетилетието на ЦСКА, за периода 1948-1998.
През сезон 1958/59 е помощник на треньора на ЦСКА Крум Милев, като в края тимът печели златните медали.
След това като старши треньор води 9 отбора, всичките в България.
Любопитен факт е, че покойният Манол Манолов -Симолията е женен за сестрата на Цветков Вера, и се пада негов шурей.


Хората от неговото поколение го определят като "непробиваем, с голямо спортно сърце, раздаващ се докрай на терена, играещ на предела на своите спортни сили, пример за подражание, самоотвержен".

Момчето започва своята кариера в популярния навремето софийски клуб Спортист, от квартал "Хаджи Димитър".
Децата от квартала го наричат Буч, като героя от тогавашните американски екшъни, който е защитник на бедните и онеправданите.
В юношеска възраст започва като дясно крило, а сетне става чист нападател, като бързо се утвърждава като титуляр в мъжкия отбор на Спортист.
Спортист пък е регистриран като самостоятелен спортен клуб през 1938 г. Дотогава е секция на СК Шипка от Сточна Гара. Последователно изминава пътя от Трета до Първа Софийска футболна дивизия.
За ранния си период в Спортист Георги Цветков се връща в своите спомени:
"Предстоеше ни решителен мач през 1943-та с Пощенски спортен клуб "Княз Кирил" за влизане в елитната софийска дивизия. Вече играех като десен защитник. Бихме с 2-0. Това ни даде право сетне да играем в държавното първенство. Поред отстранихме Скобелев Победа Плевен с 1-3 и 3-0, Мария Луиза Лом с 5-0 и 4-0. Стигнахме до четвъртфинал със Славия. Там отпаднахме след 2-2 и 0-1 в реванша срещу бъдещите шампиони".
Но родният тим на Буч набира самочувствие и през 1945 г. се изправя на финала на държавното първенство срещу силния тогава отбор на Локомотив София. По пътя си Спортист среща Левски на 1/4 финалите, като побеждава с 2-1.
В двата решителни финални мача обаче "железничарите" печелят титлата, след 1-1 и 3-1.
По онова време Локомотив е профсъюзен отбор, а закономерно или не гол на Спортист е отменен. (не се посочва в кой от двата мача).
За сметка на това успешните игри срещу "сините" от София продължават, като в периода 1940-1948 кварталният Спортист от Хаджи Димитър често надделява в тези двубои.
"Трудно ми е да изброя всички наши победи. Биехме ги зиме,лете, в студ и пек, по празниците! Имаха ни голям страх! Нямаше никаква прошка!", разказва за сблъсъците с Левски Цветков.
На дневен ред в спорта идват обединенията по ведомствен принцип. Спортист се слива с общинския клуб Средец, тогава отбор на Профсъюза на търговските работници и служители. Така през 1949 г. се учредява ДСО "Червено знаме".
Титулярният състав обаче е почти изцяло от играчи на Спортист.
"ЦСКА стана шампион за първи път през 1948 г. На другата пролет вече бях във военния отбор. През Май ме произведоха в чин младши-лейтенант заедно с още четирима други играчи. Постепенно заиграх титуляр. През 1951 г. станах за първи път шампион на България", разказва за ранните си години при "армейците" Георги Цветков. И продължава:
"Спечелихме и Купата на Съветската армия. Нашият треньор Крум Милев продължи да ни води към нови и нови успехи. Играх близо 10 сезона в славния "армейски" тим, чак до 1957 г. Завоювахме седем шампионски титли и три пъти купата".

Това е и периодът, в който ЦСКА играе първите си мачове зад граница и постига своите първи успехи.
Георги Цветков се връща към спомените от международните турнета с удоволствие:
"Най-силният ни международен мач беше на финала на армейския турнир през 1951 г. в Прага срещу Хонвед Будапеща пред 60,000 зрители. Унгарците бяха най-силният клубен отбор в света по онова време. С осем национали - Божик, Пушкаш, Баболчай, Кочиш, Будай Първи, Будай Втори. Голям мач! Загубихме с 2-3 с пресилена дузпа, а бяхме по-добри! Заслужавахме победата! (не се уточнява кога е свирена дузпата за унгарците. В разказа на вратаря Стефан Геренски, в един от предишните материали, той описва победния гол на унгарците по друг начин). Голям футбол играеха - Унгария беше световния футболен хит в тези години. Много полезни неща научихме от тях. Станахме добри приятели. По-късно се представихме блестящо в скандинавските футболни турнета през 1955 и 1956 г. Името на ЦСКА нашумя силно в света. За това десетилетие играх рамо до рамо с най-добрите футболисти на България: Стефан Божков, Иван Колев, Гацо Панайотов, Манол Манолов - Симулията, с него и досега сме неразделни приятели (*в момента когато е правено интервюто през 2005 г.) , Кирчо Ракаров, Стефан Стефанов, Георги Енишейнов, Стефан Геренски, Крум Янев, Михаил Янков, Георги Димитров - Червения... Един чудесен, сплотен колектив! Играехме с пълна отговорност. Раздавахме се докрай за честта на пагона и червената фланелка. Затова хората ни обичаха. Стадионите бяха претъпкани. Публиката бурно аплодираше славния тим на ЦСКА!".

След приключване на активната състезателна дейност той завършва тригодишна треньорска школа заедно с Борис Трънков, Коце Георгиев, Чори Петров и Лозан Коцев. През 1958/59 е помощник на Крум Милев в ЦСКА. От Февруари 1960 г. започва неговата треньорска одисея - през Сливен, Смолян, Пазарджик, Видин, Търговище, отново в Смолян, Червен бряг, Павликени...Коренякът софиянец Буч прекарва близо три десетилетия из различни краища на България. По случай 55-годишният му юбилей е удостоен със званието "Заслужил треньор". После продължава своята треньорска дейност в Ямбол, сетне във Велики Преслав, от 1983 до 1988 г. , откъдето са и най-хубавите му спомени.
За неговата тридесетгодишна треньорска дейност говори с часове. Спомня си с подробности за всичко, което е преживял. Завидна памет за човек на неговата възраст (*към онзи момент на 80 години). Работил е 13 години за военни отбори. Винаги е бил там, където го изпраща дългът. Принципен, строг, взискателен.

Последните 15 години Буч е пенсионер (*към 2005 г.). Живее недалеч от Борисовата градина. Със съпругата му имат дъщеря и син, а също и внучка и дори правнук. Георги Цветков много се гордее с тях.
"Дано доживея да видя дали ще стане футболист като прадядо си!", казва с вълнение той за своя правнук.
Така завършва разказът за Бай Георги, както го наричат неговите близки хора. Една впечатляваща кариера, цяла одисея, неизчерпаема енергия, дала тласък на следващите поколения "армейски" футболисти.

*Източник на по-голямата част от написаното в текста са материали на настоящия уредник на музея на ЦСКА Христо Христов - Графа.

_________________
http://cska.bg/index.php?main_page=index&cPath=65
https://cskavolley.com//


 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 379 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 19  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Хостинг