Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 29.03.2024 13:49



Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Слънчев зимен следобед в Бургас или ако това е футбол 
Автор Съобщение

Регистриран на: 01.01.2016 18:58
Мнения: 68
Отговори с цитат
Мнение  Слънчев зимен следобед в Бургас или ако това е футбол   |   20.02.2017 00:25


Тъй като бях в родния си Бургас и времето беше твърде хубаво за февруари, реших да отида на мач. Бях гледал Нафтата срещу Славия през есента и ми се щеше да видя дали има някакъв напредък в играта.

Билетът- 10 лева- още на касата казах на продавачката, че футболът, който играе Нафтата, не струва и 2 лева. Сгреших. Футболът на Христо Янев и неговите юнаци не струва и една стотивка. Това за мен не е футбол, а жалко подобие.

Стадионът- празен, занемарен, мръсен, тук-там натрошен цимент, напукани стъпала, разцепени циментови кошчета за боклук, останали си там, където е дошъл сетният им час. Тревата- залиняла, направо издъхнала, целият терен с цвят тъмно-кафяв, в такова безобразно състояние не си го спомням да е бил и когато някога отборът беше във В група и със съучениците понякога ходехме през свободните часове да си бием дузпи на големи врати. Таблото- и то тежко болно, с червени и зелени петна, и то оставено на произвола на безрадостната си съдба. Дикторът- той не си направи труда дори да прочете имената на "футболистите" преди началото на второто полувреме.

Играта- такава нямаше. Два безнадеждни отбора, които не съсзадоха почти нищо смислено. Домакините улучиха три пъти вратата и вкараха два гола, а гостите май я уцелиха само веднъж и то с ръка (отменения гол). За мен Монтана стоеше малко по-добре, беше по-компактен, повече владееше топката, повече натискаше. Нефтохимик беше безобразно слаб, през второто полувреме беше ужасяващ, не че през първото беше много по-добре. Не знам как ги тренира Янев (нямам нищо против него) и на какво ги учи, но в сравнение с есенния мач със Славия отборът не просто нямаше никакъв прогрес, а беше много по-зле.

Слънцето ме напича приятно, на терена- нищо, на стадиона- тишина, нарушавана само от крясъците на играчите, очите ми се притварят от сладостна дрямка. По едно време отварям очи и надигам глава точно да видя как вратарят на Нафтата комично се разминава с топката и един от Монтана излиза сам на празна врата. Слънцето блести в очите ми, заслепява ме, играчът на Монтана стреля към опразнетата врата, сякаш топката влиза, но не- в следващия миг чувам смехове и... Да! Топката не е в мрежата! "Нападателят" някак е успал да не улучи зейналите седем метра. После някой друг (впоследствие разбрах, че е бил друг) повтори същия подвиг, но този път от един метър от гол-линията. Не, това не са футболисти. Галин Иванов, който от една година не е играл, в сравнение със съиграчите си, ми се стори футболен титан. Такъв ми се стори през есента и Венцислав Христов, същия този Христов, който ми е късал нервите в националния отбор и съм наричал "дърво". Инак тогава през есента "дървото" и "вратарят" Георгиев бяха да единствените, които след мача дойдоха да поздравят "публиката" (30-тината фена). Накратко- и Нефтохимик, и Монтана са ужасяващи "отбори", които се гаврят с футбола и нямат място в "А" група или както там се нарича сега българският "шампионат". И още нещо- освен Галин Иванов, единственият друг, който ми напреви добро впечатление, беше чернокожия централен защитник на гостите- добре сложен, научен футболист, спечели всички единоборства, винаги беше добре пласиран, изнасяще топката (горката топка- през повечето време беше зверски изнасилвана).

Докато придрямвах под лъчите на февруарското слънце ми се прииска да заспя. Да заспя и да се събудя преди 30 години, на същата тази трибуна, която тогава беше поляна, когато на този стадион, във "В" група, имаше футбол, когато на терена играеха футболисти като Дражо Стоянов, Панайот Горов, Митко Стойчев, Цонко Симеонов, Златко Янков, Симеон Чилибонов, Диян Петков, а не блъскачи като сегашните. Преди 30 години, когато край стадиона все още минаваше влак и сирената му разцепваше въздуха, когато и най-слабите като Граничар, Загорец, Хеброс, играеха по-добър футбол от сегашния "елитен" Монтана.

Струваше ли си да платя 10 лева за този "мач"? Да. Поседях на слънчице, потопих се в сладки спомени, които постоплиха душата ми, видях два невероятни пропуска и 90 минути неописуима гавра с футбола. Ще повторя ли това изживяване? Най-вероятно не. Футболът в България е мъртъв. Борислав Михайлов и шайката му направиха всичко по силите си да го доубият. И успяха.


 
(Underground)
Аватар

Регистриран на: 05.06.2012 15:52
Мнения: 5469
Отговори с цитат
Мнение  Re: Слънчев зимен следобед в Бургас или ако това е футбол   |   20.02.2017 08:03


Другият вариант е да се предадеш. Отказвайки се ставаш още един от забиващите ножа в полумъртвия български футбол. Футболът е за феновете, ако тях ги няма, няма го и него. Винаги съм се радвал на истински верните фенове, които подкрепят отбора, независимо от резултатите, или числеността на подкрепящите отбора. Те са там в студ и пек и са заедно с отбора.
За мен не трябва да се павят съпоставки с миналото, просто защото и футболът и животът са коренно различни с днешно време. Самата игра е комерсиализирана, но това не е само при нас. Всеки мач се предава по телевизията, билетите са скъпи. И аз си спомням Мони Чилибонов и Златко Янков от времето, когато бяха в Славия и Левски, но пак повтарям времената бяха други. Имаше и тогава фрапиращи пропуски, имаше много слаби отбори, но масовото преселение на хората към София още не беше започнало и те си подкрепяха местните тимове на стадиона и мач с Левски, или Цска си беше празник за целия град.
Конкретно за мача си мисля, че първото полувреме беше слабо, но второто имаше игра и желание за проммяна. Пропускът не беше чак толкова фрапиращ, просто защото не можа да я удари хубаво топката, а не че е пропуснал на празна врата. Самият му удар не беше такъв, а закачане на топката с крак. Освен това имаше няколко индивидуални прояви, които си заслужаваха.
Факт е обаче, че онези години гледахме основно нашия футбол по телевизията и не знаехме какво е на запад. Сега сме свикнали до такава степен с това да гледаме силни мачове от големите първенства, че като отидем на мач, или го гледаме по телевизията се чудим дали не сме на някакъв друг спорт. Така че съм на мнение, че футболът в момента, като качество не се различава особено много от онзи преди години. Просто обстановката е доста по-различна.
Изборът си е твой обаче.
Поздрави,
Жоро

_________________
https://varhove.info/
http://5kmrun.bg/

Изображение


 
WWW
(Real Green)
Аватар

Регистриран на: 01.07.2012 08:22
Мнения: 3827
Отговори с цитат
Мнение  Re: Слънчев зимен следобед в Бургас или ако това е футбол   |   20.02.2017 10:17


goro_levskara написа:
Другият вариант е да се предадеш. Отказвайки се ставаш още един от забиващите ножа в полумъртвия български футбол. Футболът е за феновете, ако тях ги няма, няма го и него. Винаги съм се радвал на истински верните фенове, които подкрепят отбора, независимо от резултатите, или числеността на подкрепящите отбора. Те са там в студ и пек и са заедно с отбора.
За мен не трябва да се павят съпоставки с миналото, просто защото и футболът и животът са коренно различни с днешно време. Самата игра е комерсиализирана, но това не е само при нас. Всеки мач се предава по телевизията, билетите са скъпи. И аз си спомням Мони Чилибонов и Златко Янков от времето, когато бяха в Славия и Левски, но пак повтарям времената бяха други. Имаше и тогава фрапиращи пропуски, имаше много слаби отбори, но масовото преселение на хората към София още не беше започнало и те си подкрепяха местните тимове на стадиона и мач с Левски, или Цска си беше празник за целия град.
Конкретно за мача си мисля, че първото полувреме беше слабо, но второто имаше игра и желание за проммяна. Пропускът не беше чак толкова фрапиращ, просто защото не можа да я удари хубаво топката, а не че е пропуснал на празна врата. Самият му удар не беше такъв, а закачане на топката с крак. Освен това имаше няколко индивидуални прояви, които си заслужаваха.
Факт е обаче, че онези години гледахме основно нашия футбол по телевизията и не знаехме какво е на запад. Сега сме свикнали до такава степен с това да гледаме силни мачове от големите първенства, че като отидем на мач, или го гледаме по телевизията се чудим дали не сме на някакъв друг спорт. Така че съм на мнение, че футболът в момента, като качество не се различава особено много от онзи преди години. Просто обстановката е доста по-различна.
Изборът си е твой обаче.
Поздрави,
Жоро


Много точно казано - подкрепям напълно!
Едно време даваха само някои мачове от българското по телевизията за чужди първенства и дума да не става... и за мен това е една от основните причини да имаше толкова много публика дори на мачове от В група. Присъствал съм на Велбъжд - Марек, бях малък, но помня каква лудница беше - целия град се изсипва. А сега... ще гледаме мач дей и някакви балеринки взимащи колкото годишния БВП на някоя малка страна... Много хора ме питат от кой отбор си като очакват да кажа Реал, Барса, Ман Юнайтед, Ливърпул, Челси... не са познали - аз съм си от ЦСКА (за едни мъртъв за други жив, няма значение), уважавам и хората, които подкрепят Левски въпреки обстановката, която според мен се преекспонира и от медиите. И не мисля, че е скъпо - отбора ти домакинства средно по 2 пъти месечно т.е. и 10лв. да ти е билета даваш 20 на месец. Ако има повече публика ще е по-забавно за всички а и за играчите на терена ще е съвсем друго.


 
(Red or Dead)

Регистриран на: 18.08.2012 14:00
Мнения: 6511
Отговори с цитат
Мнение  Re: Слънчев зимен следобед в Бургас или ако това е футбол   |   20.02.2017 10:54


На Армията да не мислиш, че е по-добре? Аз отивам за друго. Стигат ми две неща: да чуя как ще ревне стадиона "ЦСКА" и да видя малки деца с червени тениски и шалове. Това вдига адреналина, това топли сърцето. Играта може и да не се гледа :cheers:


 
(Real Green)

Регистриран на: 18.08.2012 08:06
Мнения: 2144
Отговори с цитат
Мнение  Re: Слънчев зимен следобед в Бургас или ако това е футбол   |   20.02.2017 14:30


За мен все още има чар в ходенето на мачове от българското първенство. Но за мен ходенето на мач, особено гостуванията обхваща доста повече неща. Например след тази събота и гостуването в Горна Оряховица, вече обиколените стадиони с Ботев станаха с един повече. С нетърпение очаквам и 11 март, когато ще гостуваме в Каварна. Бил съм 3 пъти там, но никога на мач на любимия отбор.
Този сезон, феновете решиха да бойкотират новоизградената клетка на стадиона в Коматево. Поради тази причина, този сезон не съм стъпил на нито едно домакинство, нищо че имам годишна карта. Грешка, бях на едно домакинство - срещу Локомотив Пловдив в Бургас. Но пък в гостуванията имам само 2-3 пропуска - гостуването на Славия (петък мисля, че беше), гостуването на Локомотив Пловдив (там вече нямам намерение да ходя, след като преди повече от година полицията прекали с агресията, към хора, които имаха редовно купени билети и не бяха допуснати до мача) и не се сещам за друг.
Другата седмица имаме гостуване във вторник срещу ЦСКА, ако нямам пациенти също смятам да посетя мача.
Най-обичам гостуванията, защото го съчетаваме с културно - масови мероприятия. Този уикенд преди мача бяхме в Трявна. Готини кръчми, кафенца, сякаш времето е спряло. А пък за Каварна смятам да направя 2 неща преди мача - Крепостта Овеч (Провадия) и Мидената ферма край Каварна.


 
Аватар

Регистриран на: 08.06.2012 00:26
Мнения: 14236
Отговори с цитат
Мнение  Re: Слънчев зимен следобед в Бургас или ако това е футбол   |   20.02.2017 15:18


izgrev_lamerz написа:
..... А пък за Каварна смятам да направя 2 неща преди мача - Крепостта Овеч (Провадия) и Мидената ферма край Каварна.


мидената ферма и февруари ли работи :outofspace: иначе и на двете места няма да сгрешиш, а ако ти се отскача до Шабла, може да отидеш да изядеш една рибена чорба на фара - няма друга такава чорба в България :yes: Но още веднъж - Февруари е, но пък май е топло .. :unsure:


 
(Real Green)

Регистриран на: 18.08.2012 08:06
Мнения: 2144
Отговори с цитат
Мнение  Re: Слънчев зимен следобед в Бургас или ако това е футбол   |   21.02.2017 10:37


Никаква идея нямам за мидената ферма. Аз съм бил ноември месец там, пак при едно гостуване на "Тича", но ще се провери. До Шабла никога не съм стигал. На въпросното гостуване на "Тича" си направихме уникална разходка - Аладжа манастир, Балчик - градината и двореца, нос Калиакра, мидената ферма, Болата, Тюленово, Камен бряг, Яйлата. Тогава искахме да посетим Евксиноград - резиденцията, но беше затворена.


 
(Крива Нива)
Аватар

Регистриран на: 20.05.2012 18:28
Мнения: 9586
Отговори с цитат
Мнение  Re: Слънчев зимен следобед в Бургас или ако това е футбол   |   21.02.2017 21:26


Изключая игрите, тази тема и на Жорката статистиката за МЮ са двете най-смислени неща, които съм чел за тази година във форума. Разбирам напълно болката ти, струва ми се че това състояние на БГ футбола беше направено умишлено. Защо - имам си теория и тя е свързана с политиката. Дали съм прав - не знам.

_________________
Изображение


 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 8 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Хостинг