Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 28.03.2024 19:16



Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Bultras on Tour - Tirana (29 - 30.06.2017) 
Автор Съобщение
(Real Green)

Регистриран на: 18.08.2012 08:06
Мнения: 2144
Отговори с цитат
Мнение  Bultras on Tour - Tirana (29 - 30.06.2017)   |   01.07.2017 15:48


След краткото отсъствие от Европейската сцена, пак беше дошло време Ботев да играе в Европа. За разлика от предните 2 пъти, този път се вълнувах доста. Бях твърдо решен да подкрепя отбора навсякъде из Европа (може би без Исландия). В деня на жребия с нетърпение чаках разпределението на групите, за да се намалят възможните варианти за пътуване из Европа. В началото останах леко разочарован от 5-те възможни противника. Все пак гостуване в Грузия и Армения изглеждаше почти мисия невъзможна. След няколко разговора, все пак имаше грам надежда, че ще може да организираме дори до тези далечни дестинации. От 5-те варианта на жребия, аз си имах фаворит - Балзан (Малта). След кратка справка двупосочен полет до летище Лука с Уизеър беше на напълно нормална цена от 160 лева. Още повече исках да се паднем с отбора от Малта. Следващия ми фаворит беше именно Партизани, тъй като сравнително близо спрямо другите дестинации, а и не съм бил в Тирана. В Босна пък бях преди 4 години на гостуването ни в Мостар,а другия вариант Широки брег е на 50-60 км от Мостар. Относно Грузия и Армения единствения вариант беше миниван през цяла Турция, вариант който беше много краен за мен. Добре, че се разминахме с тези отбори.

Ден след като вече беше ясен съпернка ни - Партизани (Тирана), вече всичко по пътуването беше готово. Кола, застраховки, резервация за хотел. Остана само да дочакаме деня на мача. Последно в Македония бях преди 7 години и тогава и сега пътната ми настилка бяха в кофти състояние (с изключение на няколко участъка). В момента се правят ремонти около Скопие, Куманово и на пътя Гостивар - Охрид, но определено в Албания нещата бяха доста по-добре (а това доста ме изненада). Пътувахме с лек автомобил, защото с организираните екскурзии има голяма вероятност да не стигнеш за мача (както стана с 1 от 2-та автобуси). Очаквах да имаме проблеми по границите, особено на македонско - албанската, но уви притесненията ни бяха напразни. Никъде не сме стояли повече от 10 минути, никакво заяждане. Но явно сме имали късмет, защото едни от познатите ни са били рекетирани на границата от албанците. Искали са им 15-20 евро за да минат и без да се налага да седят на границата за 2-3 часа докато ми проверят щателно колата. От Пловдив тръгнахме 3 часа след автобусите, единия от тях го настигнахме точно когато бяха преминали вече в Македония, а другия автобус беше на 20км напред в Крива паланка, точно на въпросната бензиностанция, на която бяха драскали със спрей. Учудващо за мен, снощи когато минахме от там, надписите още седяха и не ги бяха заличили местните.

Магистралата в Македония е с тол такси, но е направено много тъпо. 6 пъти спираш да платиш и така постоянно ти убиват от скоростта. Не е като в Сърбия, когато плащаш само на слизане от магистралата. От Куманово до Гостивар общо 240 мак. денара, което е почти 8 лева. Може да се плаща с кредитни карти, кеш в денари и евро. Като ако плащаш с евро те тварят с фиксиран кофти курс. В Албания няма никакви такси или винетки. Реално погледнато в момента правят магистрала от Елбасан до Тирана, която не е завършена още. Албанците карат супер зле и дори много рисково. Няма мигачи, не се спазват знаци, много рискови изпреварвания. Щом албанеца реши да изпреварва нищо не може да го спре. По вероятно е този в насрещното да спре, отколкото изпреварващия да прекрати изпреварването. Понеже пътя в Албания е основно планински и има доста камиони, имаше случай, в който шофьора на ТИРа даде ляв мигач, за да не го задминават, но албанеца след него без грам видимост направи изпреварването, а отсреща идваха 3 микробуса. Шофирането в Тирана наподобява на това в Истанбул, невъобразима глъч от клаксони и странни маневри. Пак не се ползват мигачи, спира се където намериш място, обратни завои по натоварени булеварди, няма такова нещо като еднопосочна улица. А пък за спиране на пешеходна пътека и дума да не става.

На път за Тирана, посетихме стадионите в Скопие, Елбасан и Кемал Стафа в Тирана (който в момента е в ремонт). В самата провинция на Албания нещата изглеждаха доста зле , като Елбасан е малко по-добре, а вече Тирана коренно се различава от другата част на страната. На всякъде има джамии, но май местните не са много релегиозни. Младите хора са облечени с модерни дрехи, а младите момичета направо са си разсъблечени. Нещо, което ме учуди доста. Цените в Тирана са горе долу като в България. Това, което е по-скъпо са горивата. В Македония цените на горивата са на еднакви в абсолютни всички бензиностанции. Единствено дизела е по-евтин в Македония - 1.60 лв, ние бяхме на бензин, цената беше като в България. В Албания цените бяха на всякъде различни и то в доста голям диапазон, но определено беше по-скъпо.

Бяхме си взели албански леки и македонски денари от България. Оказа се, че курса в София е доста по-добър, а пък в Пловдив е адски трудно да се намерят тези валути. В Македония взимаха също левове и евро, като всеки си имаше собствен курс за валутите. В Албания също се плащаше на места и с евро, като на различните места имаше чувствителна разлика в курса. Не знам на какво се дължи това, но беше странно. Хотела, който избрахме беше на по-малко повече от 1км от центъра и на 3 км от стадиона. Цени за нощувка двойна стая почват от 30 и мога да стигнат и трицифрени суми. По-малките хотелчета нямат паркинги и спираш пред хотела на улицата. При плащането на стаята се сблъскахме със странни му курс на валутите. Ако платим в евро е 69 лв, а ако платим в албански леки - 84 лева. В Тирана бяхме 6 часа преди мача, моите хора нещо се умориха от пътя и легнаха да спят, а аз твърдо бях решил да я разгледам. Беше много жега - 37 градуса и реших вместа да отида до центъра, да отскоча от един бункерите от времето на Енвер Ходжа, който се намираше в подножието на съседната планина. От хотела ми викнаха такси, ама нещо ме прецакаха с тарифата :( За 4 км сметката ми беше 12 лева) и наглия бакшиш, чак предложи да ме изчака. А аз знаех, че ще се бавя минумум 1 час вътре.

Бункера е огромен, ако искаш да го разгледаш и да изчетеш всичко може и 2 часа да ти отнеме. Един от много построени в страната с цел предпазване от бомбандировки и т.н. Реално, никога не е използван, а е отворен за посещение в последните години. Около него е било военно поделение, в което се е влизало през тунел. Всичко наоколо е супер неподдържано, скрито от случайни погледи, точно като място, което е било секретно. Очаквах доста по-малък бункер, но този си беше огромен. В момента е напревен като музей и има експозиции относно влиянието на Италия върху Албания, нацисткото влияние, взаимоотношенията на Албания с Китай (оказа се, че е имало и такива), Има 2 апартаменти предназначени за диктатора им Енвер ходжа и неговата дясна ръка. Имаше и част, в която е обяснена реформата на Енвер ходжа в областта на образованието, която е целяла всеки албанец да е грамотен - да може да чете и пише. Много музейни експонати, униформи, документи, карти, снимки , дори предшественик на съвременните велоаргометри. В специална секция беше отделена и на другите обитатели на бункерите - прилепите. Другите 2 неща, които ме изненадаха бяха магазина, който се е помещавал във бункера, както и частта, която беше отделена на спортните успехи на Албания. Абсолютно всички успехи на албански спортисти във различни спортове. Дори всичките ми шампиони и вицешампиони по футбол през годините, бяха представени с една голяма таблица. Вън беше много топло, но в бункера беше прохладно. Единствените посетители бяхме аз и една възрастна двойка от Великобритания, която изчиташе и заснемаше всичко адски подробно. Цената за вход е 500 леки (8 лева). Вътре няма обхват на мобилните телефони, но пък има безплатно АйФи. Някъде към края на бункера имаше и обособено кафене. А и другото интересно е, че имаше зала, която събира до 100 човека. В момента се използва за разни културни мероприятия. Скоро е имало някакво шоу на фокусници в тази зала.

Понеже се забавих доста време, а до мача имаше малко повече от 2 часа, се наложи пак да си взема такси. Оказа се, че и този таксиджия иска да ме измами, но този път бях подготвен. Тъкмо стигнахме на съседната улица до хотела и той реши, че курса е малък и искаше още да ме разкара из града. Показах му на ГПС-а картата, добре че имах оффлайн карта на Тирана с букмаркнати местата, на които ще се ходи. Обясних му, че на там където отиваме е противоположна посока на хотела и искам да слезна. До този момента цената беше малко под 500 лека. Хвърлих му ги на седалката до него и си слезнах на първото място където ни хвана задръстването. Т.е от бункера до хотела реалната цена си е около 500 лека, както и очаквах първия таксиджия ме изменти. Уж мина по най-прекия път от ГПС-а, но после видях, че имат едно копче на апаратите, което пишеше Екстра, явно като натисне набъбва снимката. Иначе цената на такситата също ми се видя леко скъпа. 5 лева за първите 1.5км, после зависи от километрите. Може би причината е, че горивата са по-скъпи. Другото интересно в Албания е, че масово се карат Мерцедеси и в провинцията през къща има автомивка ;)

За жалост, моите приятели искаха да отидем пеша до стадиона :( Разстоянието се взима за около 40 минути пеша, но не вървенето е проблема, а жегата - 36-37 градуса. Местните много пият бира, но пък по разни магазинчета и лафки, не на всякъде имаше бира ;( Бирата беше на нормални цени - 80 леки (1.30 - 1.40лв). Успях да опитам 4 регионални бири - Peja (косовска марка), Tirana, Stela (но не Стела Артоа) и Embar. Исках да опитам и бира Корча, но само по рестораните я видях. Та пътя до стадиона с 3 бири ми се видя леко по-приятен. За да избегнем срещи с местните, бяхме с цивилни дрехи. Час и половина преди мача бяхме пред сектора за гости. Там вече беше пристигнал 1 от автобусите, в последствие се разбра, че другия няма да пристигне :(. Спокойно можеше да си вземеш бира, и феновете бяха седнали в едно заведение. Местните полицаи, чак си правеха селфира с някои от нашите фенове. 5 минути след като пристигнахме, видяхме шествието на феновете на Партизани, които идваха точно към нас. Беше ясно какво ще стане, предупредихме ченгетата, а те казаха, че такива неща при тях не се случват. Ние бяхме около 45-50-55 човека, а албанците бяха поне двойно повече. Нашите фенове, знаеха че няма как да се справим с тях, поради тази причина се бяха подготвили да се защитават. Да уточня, че до този момент ни охраняваха 6 (шест) полицая и нямаше никакви проблеми между нас и местните, които си пиеха от другата страна на улицата. Албанците почнаха да хвърлят камъни и уж да тръгват към нас, но срещнаха голям отпор и доста бързо се отказаха. Нашите отговориха с доста бутилки бира, няколко стола и общо взето каквото намерят. Реално най-много по 2ма - 3ма от агитка да са стигнали до физически сблъсък. Тогава се появи полицията, която много тъпо постъпи. Направиха така, че не дават на нашите да излезнат от заведението, а местните фенове правиха плахи опити да стигнат до нас. Но все пак след 2-3 минути всичко утихна. От това, което видях повечето от местните фенове бяха по-млади около 20те, а повечето от нашите фенове бяха по-възрастни и с доста футболни битки. След това се коментираше, че ако беше дошъл и 2-рия автобус, е щяло да стане по-интересно и определено е нямало да се защитават основно. Поне, като численост щяхме да сме горе долу равна бройка с тях. От нашите няма никой пострадал, едно от момчетата имаше лека драскотина по лицето, но само това. Просто както споменах не се стигна до физически контакт. А нашите освен, че ползваха столовите за да ги хвърлят, ги ползваха и за защита от летящите камъни. Имаше и един момент когато към нас полетя и една саксия :) За жалост след това ченгетата почнаха да се правят на строги, не даваха да се взима бира ;( и ни накараха да влезнем в гостуващия сектор. Проверката на входа беше сериозна - караха ни да събуваме обувките, взимаха монетите и запалките. В сектора нямаше вода!!! А си беше супер жега, по някакъв начин на края на полувремето позволиха да вкараме 2 стека вода, но не стигнаха. Второто полувреме, накарахме играчите, които загряват пред нас да донесат вода. Един от нашите играчи Лазар Марин - на 2 пъти донесе. А към края на мача, домакина на отбора донесе още няколко бутилки вода. На централната трибуна фен на местните припадна от жегата. Странно ми беше, че доста жени ни охраняваха. Айде едната на входа я бяха взели да превежда, а другите седяха на оградата за да не опитаме да нахлуваме. В началото ченгетата не даваха да си изкараме знамената, защото уж било забранено в Албания, но пък малко след това Партизани сложиха техните знамена и тогава позволиха и на нас.

След мача местната полиция и идея си нямаше какво да прави. Изкараха ни пред сектора и не ни дават да мръднем. Натовариха хората от автобуса и те потеглих, а останалите 50-60 човека седим и чакаме. После решиха, шофьорите на колите да отидат до колите и да ги докарат до сектора. Но тъй като преди мача нямаше организация от местните, всеки беше паркирал на различно място. Освен нас имаше и други хора дошли пеша. Викат ни ще чакате и ще ви съпроводим до хотела. Накрая ми писна и си тръгнахме сами, никой нищо не ни каза от ченгетата. А и ние бяхме без артикули. Без никакви проблеми стигнахме до хотела. След бърз душ се пуснахме из центъра на Тирана. Огромен площад, много млади хора, в момента тече реконструкция на площада и има ремонти. Разходихме се наляво - надясно за около 1 час и после почнахме да си търсим къде да седнем да вечеряме. Лека греда ударихме, че заведението, което харесахме нямаше меню на различен език от албански, но пък беше на хубаво място на една пешеходна уличка. Все пак останахме там и с много зор се разбрахме със сервитьора. Доста от ресторантите предлагат основно италианска кухня, оказа се, че и този е такъв :( Но все пак имаше и разни мръвки за мезе към бирата. Месото беше телешко и пилешко, като ние си поръчахме 2 различни плата, нещо като мешена скара и уж някаква тяхна местна гозба с кюфтета и някакъв подлютен доматен сос. Кюфтета не струваха, за разлика от другите нещица. Поръчахме си картофи със сирена, в този момента сервитьора ме погледна много учудено. Такова нещо като картофи със сирене несъществува в Албания. И в крайна сметка ни донесе картофи и отделно порция сирене, под формата на малка пита сирене. Сиренето беше странно на вид и форма, беше и доста твърдо, но пък вкусно. Пихме бира Veltins, незнайно защо ни донесе първо малки бири 0.33. Но после бързо се поправи, след като видя, че доста често ще се разкарва за бири :) До 2-3 часа през нощта имаше доста хора по улиците. Нещо, което рядко се наблюдава в Пловдив, освен ако не е петък или събота.

В хотела ни очакваше неприятна изненада - нямаше ток :( За престоя ни в Тирана, 4 пъти спираше тока, 3 пъти в хотела, а за 4-тия път след малко ще разкажа. След само 3 часа сън, станахме в 7 сутринта, защото имаше още едно място за разглеждане. Хапнахме в хотела, освободихме стаите и тръгнахме към поредната забележителност - Лифта. В северната част на града Тирана стига до една планина. И има лифт, който те качва на надморска височина над 1000м и от там имаш панорамна гледка към града. Работното време беше от 9 сутринта, но ние бяхме по-рано и още в 8:30 се качихме на лифта. Изкачването трае около 15 минути и се вижда целия град. И тук имаше сериозна разлика в цена, в зависимост с какво платиш - леки или евро. Все пак беше по-изгодно в евро да се плати. Тъй като бяхме много рано, нямаше други туристи и разгледах всичко на спокойствие. Има ресторант, от балкона на който има панорамна гледка към града. Не беше отворен още, но ни позволиха да влезнем и да видим гледката. След това ни насочиха към хотела, който е наблизо. А причината да отидем там, че на 7-мия етаж в хотела има бар, който се върти на 360 градуса. Един пълен цикъл от 360 градуса е изпълнява за 45 минути. В един момент гледаш града в подножението, а в другия - зеленината на планината. На слизане с лифта, видяхме, че използват кабинките за да пренасят по тях продукти за ресторанта най-вероятно. В едната кабинка имаше вода, в другата кашони с плодове, а в третата - от един чувал се подаваха 2 бута от някакво животно. Вече трябваше да си тръгваме от Тирана и решихме да намерим магазин да си вземем бира за България. Изхарчихме всичките албански леки и потеглихме към 11:30 за България.

На връщане решихме да спрем за обяд в манастира Св. Наум, който е на 30км от Охрид. Никога до сега не бях ходил до Охрид и Охридското езеро. Нямаше време за разглеждане на Охрид, поради тази причина избрахме само манастира, който е един от най-известните. Оказа се, че май се направили много добър избор. Докато пишех този текст, момчетата от софийския клуб ми се обадиха и ми разказваха, че са имали проблем на излизане от Албания. Стоя ли са повече от час без причина и са им искали пари за да ги пуснат (този случай е различен от този, горе с 15-те евро). В крайна сметка не са дали пари и накрая са ги пуснали да продължат. Ние за да отидем до Св. Наум използвахме друг пункт за да напуснем Албания и нямахме никакви проблеми. Така имахме възможност да видим Охридското езеро и от албанска страна. Имаше много плажове с къпещи се хора. Нещо, което много ме учуди. Манастира Св. Наум е много добре поддържан, имаше много българи. Също така имаше и група унгарки и се базикахме, че ще им ходим след 3 седмици на гости в Будапеща (дано Вашаш отстранят Бейтар). И тук имаше разни разминавания с валутите. Плащаше се с български левове, евро и денари. При всеки от различните търговци имаше различен курс, при едни беше по-добре в денари, при други в левове. Повечето сувенири и стоки имаха обявени цени, но винаги продавачите питаха от къде си, и като им кажеш, че си от България ти ги даваха на 50%. Нямам идея защо беше така, или просто на тези 2-3 места където си купихме нещо беше така. Защото сме българи, или защото беше петък и нямат много клиенти и искат да направят оборот. Нямам логично обяснение.

Нямаше време да се пуснем с лодка до изворите на Охридското езеро, а и бяхме много гладни. Седнахме на един ресторант, който е на едно островче и част от масите са върху едни понтони. Скопското пиво е много добро, и македонските мръвчици са доста по-добри от албанските. За жалост пих само едно малко Скопско, защото трябваше евентуално да сменям шофьора. Иначе бяхме седнали да ядем тавче гравче, но нямаше. Ядохме свински увияч, това е нещо като свинско вретено (май така се казваше в България). Много вкусно беше, освен него опитахме и някакви пилешки нещица. Те бяха сервирани с някакъв странен млечен сос. На мен много ми хареса и попитах сервитьора как се казва и ни обясни, че се нарича тартар сос. Съдържа мляко, майонеза, лук, кисели краставички, маслини, горчица, лимонов сок и магданоз. Тъй като имаше още 7 часа до България си поръчахме по още един увияч за изпът. Оказа се, че освен тях са ни оставили в чантичката една кутийка с въпросния сос тартар, както е модерно да се казва комплимент от заведението. На път към България спряхме на една бензиностанция, с основна цел да си обърнем денарите в бири за България. Ударихме на камък, на бензиностанции ЛукОйл няма бира :(. След това в Крива паланка спряхме на едно магазинче, но там имаше Скопско само в ПВЦ и пак ударихме на камък. И в крайна сметка си донесохме денарите в България.

На границата се засякохме с една от колите на софийския фенклуб. Те бяха две коли, но другата ще направи още една нощувка в Македония, а те се прибираха за София. Българските митничари ги мързеше да работят, беше им интересно, че сме ходили чак до Тирана за мач. Но се държаха културно и бързо минахме. След 1200 км шофиране на няма и 10 км в България ни спряха за проверка. Някак си се почувствах вече у дома. Провериха ни и продължихме към Пловдив. На магистрала Тракия направихме грешка да спрем на една от бензиностанциите. Вече е пълно с гастербайтери, а тази бензиностанция беше окупирана от турци от Дюселдорф. Едните легнали в тревата, другите спят по столовете, трети се плацикат в тоалетните. Изведнъж реших, че ще си пикая у нас.

След 49 часа по пътищата на Балканите съм готов за следващото Бултра приключение. Дано Вашаш продължат, че някак си Будапеща е по-удобната дестинация от Израел.


 
(Thug Slugs)
Аватар

Регистриран на: 15.07.2012 20:56
Мнения: 5070
Отговори с цитат
Мнение  Re: Bultras on Tour - Tirana (29 - 30.06.2017)   |   01.07.2017 16:32


Много як разказ, браво. Понеже се чудиш за Охрид и отстъпките. Охридчани са много по-отворени хора от скопчаните и изобщо не са настроение македонистки. Дори и да не се имат за българи гледат на нещата много по-космополитно и никога няма да ти се заядат или да тръгнат да ти спорят за глупости. Според мен, това се дължи предимо на туризма.


 
(Real Green)

Регистриран на: 18.08.2012 08:06
Мнения: 2144
Отговори с цитат
Мнение  Re: Bultras on Tour - Tirana (29 - 30.06.2017)   |   01.07.2017 16:59


За втори път ходя в Македония. Преди 7 години бях за 4 дни в Битоля. Хората бяха много добре настроени към нас, но имах леки трудности с разбирането на някои думи. Докато вчера, с хората от магазинчетата за сувенири и със сервитьорите нямах никакви затруднения, даже всичко си разбирахме. Просто беше странно, че имат цени, приготвям да му дам толкова денари колко пише и той ми вика - не за теб са еди колко си денари и ми взима наполовина.

А относно с разбирането и комуникацията, в Албания нямахме проблеми. Всички говореха английски, може би само някои от полицаите на мача и таксиджиите. Двамата таксиджии го обръщаха на италиански.


 
(Real Green)

Регистриран на: 18.08.2012 08:06
Мнения: 2144
Отговори с цитат
Мнение  Re: Bultras on Tour - Tirana (29 - 30.06.2017)   |   01.07.2017 17:09


Бункера, в който бях е огромен. Бил е построен с цел при евентуална ядрена атака, там да се скрие най-важните политици и военачалници. Намира се в един от хълмовете в подножието на планината. Както казах там е имало военно поделение и никой не е стъпвал там. Има специална система за филтриране на въздуха, много схеми за оръжия и военни карти. Апартамента на Енвер Ходжа се състои от кабинет, спалня и баня. А огромната зала, която е в бункера е събирала над 100 човека. Никога не е бил ползван бункера и повечето музейни експонати са доста захабени.

Входа на Бункера
http://imgur.com/a/zih10

Противогаз
http://imgur.com/a/Yeoch

Схема
http://imgur.com/a/80pio

Един от апартаментите в бункера
http://imgur.com/a/DYtX9

Снаражението на войниците
http://imgur.com/a/XtoN8

Китайски велоергометър (началото), в края на 60те години са ги използвали за кардио тренировки и тестове на войската
http://imgur.com/a/znSos


 
(Les Mousquetaires)
Аватар

Регистриран на: 06.06.2012 06:21
Мнения: 4434
Местоположение: Laval, QC, Canada
Отговори с цитат
Мнение  Re: Bultras on Tour - Tirana (29 - 30.06.2017)   |   01.07.2017 17:13


Страхотен разказ, Изгреве :cheers:

И аз напълно споделям мнението на Фалка за Охрид. Бях там преди много години, но имам само добри впечатления от хората и града. Пожелавам ти следващия разказ да е от Будапеща :-)

_________________
Un pour tous, tous pour un!


 
(Real Green)
Аватар

Регистриран на: 01.07.2012 08:22
Мнения: 3827
Отговори с цитат
Мнение  Re: Bultras on Tour - Tirana (29 - 30.06.2017)   |   01.07.2017 17:15


Супер - браво за разказа!
Спомних си моето летуване в Албания преди 3 години - адският неорганизиран трафик, мерцедесите... но останах доволен.
Между другото аз бях в южната част а там имаше много от малките бункерчета - събират около 3 човека. Имаше масово такива по крайбрежието.


Последна промяна Keanu на 01.07.2017 17:19, променена общо 3 пъти



 
(Real Green)

Регистриран на: 18.08.2012 08:06
Мнения: 2144
Отговори с цитат
Мнение  Re: Bultras on Tour - Tirana (29 - 30.06.2017)   |   01.07.2017 17:19


Напрежение преди мача. Малко снимки преди мача. Феновете на Ботев са вляво зад ъгъла в градинката на заведението, а отдясно идват тези на Партизани.

http://imgur.com/a/huYVr
http://imgur.com/a/OAupJ
http://imgur.com/a/QHtt2
http://imgur.com/a/GzGF8

Вечерта след мача:
Площада в центъра на Тирана е огромен. Първата сграда е тази на Операта, а другото е един от централните хотели на града. На Площада се намират още Статуята на Скандербег (в момента се реновира), Национално-исторически музей, една джамия, зад която има красива часовникова кула. На близо е разположен БункАрт 2, който беше затворен :( Тук са всички важни институции и министерства. На 100м от тях е ситуирана и голяма християнска църква. Имаше доста хора и повечето снимки не се получиха ;(

http://imgur.com/a/GjCm1
http://imgur.com/a/6N8U4


Последна промяна izgrev_lamerz на 01.07.2017 17:30, променена общо 1 път



 
(Real Green)

Регистриран на: 18.08.2012 08:06
Мнения: 2144
Отговори с цитат
Мнение  Re: Bultras on Tour - Tirana (29 - 30.06.2017)   |   01.07.2017 17:23


По план трябваше да имаме и 1 нощувка в Дуръс, но просто едно от момчетата има малко детенце и трябваше да се приберем по-рано. Така че, Дуръс и крайбрежието остават за друг път.

Относно трафика, дори и регулирано от пътни полицаи, движението си беше адски неорганизирано. Масово се отнема предимство и се кара в насрещното. В провинцията смея да твърдя, че 70% от колите са Мерцедеси. В Тирана е малко по-различно, но пак най-много са немските коли.

Адски много бункери видяхме по пътя, но този в който бях си е така да се каже бункерище. Огромно е. В Пловдив под тепетата има подобни убежища, ходил съм като ученик там.


 
(Real Green)

Регистриран на: 18.08.2012 08:06
Мнения: 2144
Отговори с цитат
Мнение  Re: Bultras on Tour - Tirana (29 - 30.06.2017)   |   01.07.2017 17:29


Ден 2 - Лифта над Тирана и Манастир Св. Наум на Охдирското езеро

Първите 3 снимки са от кабинката на лифта, а последните 2 са от ресторанта с панорамния балкон.
http://imgur.com/a/521tu
http://imgur.com/a/Etfs7
http://imgur.com/a/yIPQW
http://imgur.com/a/0IfEu
http://imgur.com/a/Ls37g

Любимата ми снимка. Охридското езеро снимано от Албания
http://imgur.com/a/qoLse

За първи път виждам такова чудо, плаж в двора на манастир.
http://imgur.com/a/kx2ww


 
Online
(Крива Нива)
Аватар

Регистриран на: 20.05.2012 18:28
Мнения: 9586
Отговори с цитат
Мнение  Re: Bultras on Tour - Tirana (29 - 30.06.2017)   |   01.07.2017 18:15


Браво Изгревче, супер разказ. А дано се паднем с Вашаш, мисля че Будапеща ще е чудна и удобна дестинация, а третият кръг викам да играем в град Ливърпул :-)

_________________
Изображение


 
(Real Green)

Регистриран на: 18.08.2012 08:06
Мнения: 2144
Отговори с цитат
Мнение  Re: Bultras on Tour - Tirana (29 - 30.06.2017)   |   01.07.2017 20:52


Началото на юни месец бях в Милано. Разбира се отидох до Сан Сиро и обещах на едно от момчетата, които развеждат из стадиона, че във трети кръг ще отидем 5 000 жълто черни фенове :)

:)

пп. Току що проверих полетите до Будапеща на много поносими цени са двупосочните. 90 лева за двупосочен. Ако се запазят така цените и Вашаш продължат, че е перфектно :)


 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 05.06.2012 17:22
Мнения: 11791
Отговори с цитат
Мнение  Re: Bultras on Tour - Tirana (29 - 30.06.2017)   |   01.07.2017 21:29


УизА лети до Будапеща.

_________________
Изображение


 
(Red or Dead)

Регистриран на: 18.08.2012 14:00
Мнения: 6511
Отговори с цитат
Мнение  Re: Bultras on Tour - Tirana (29 - 30.06.2017)   |   02.07.2017 08:01


В Бургас им хвърлете един бой на тези албанци и готово. Тръгнали 200 човека да нападат срещу 40. Пише в интернет, че един автобус не е пристигнал за мача, в други медии пише, че след 5-6 часа закъснение са стигнали за мача, къде е истината?


 
Online
(Крива Нива)
Аватар

Регистриран на: 20.05.2012 18:28
Мнения: 9586
Отговори с цитат
Мнение  Re: Bultras on Tour - Tirana (29 - 30.06.2017)   |   02.07.2017 09:39


tonzos_justice написа:
В Бургас им хвърлете един бой на тези албанци и готово. Тръгнали 200 човека да нападат срещу 40. Пише в интернет, че един автобус не е пристигнал за мача, в други медии пише, че след 5-6 часа закъснение са стигнали за мача, къде е истината?


Истината е че не стигнаха, защото Макетата ги задържаха.

_________________
Изображение


 
(Real Green)

Регистриран на: 18.08.2012 08:06
Мнения: 2144
Отговори с цитат
Мнение  Re: Bultras on Tour - Tirana (29 - 30.06.2017)   |   02.07.2017 15:06


Vendome - Именно с УизЕър е 90 лева двупосочен, но до четвъртък ще се качи

Тонзо - За мача пътуваха 2 автобуса и около 15 автомобила. 2-та автобуса бяха с фенове от фракциите. В Крива Паланка са драскали със спрей. Полицията ги спира на Куманово и според различни версии седят от 3 до 7 часа. След като е платена глобата от 200 евро са пуснати да продължат като до границата са с ескорт.
Ние тръгнахме около 2 часа и половина след автобусите. Автобус 1 настигнахме на македонската граница (именно те стигнаха до стадиона), а Автобус 2 беше на 20-30 км напред. Ние ги настигнахме точно на въпросната бензиностанция в Крива паланка. Понеже беше около 4 сутринта, не видяхме надписите, но на връщане ги видяхме и си бяха още там. Автобус 2 е бил спрян от полиция в района на Куманово. След това Автобус 1 стига в Охрид и 2 часа преди мача е на стадиона в Тирана. Автобус 2 е бил държан много на границата с Албания, решават че няма как да стигнат дори за края на мача и остават в пограничния град Поградец да гледат мача. Странно е, че Автобус 2 на връщане май минава през Гърция за да избегне проблемите с македонците, но не съм много сигурен с това. Повечето от хората с колите, които на връщане са минали през пункта към Струга са били рекетирани за пари. Ние изкарахме късмет, че минахме през този с Поградец и манастира Св. Наум и никакви проблеми нямахме.
Според мен албанците няма да дойдат в Бургас, а това беше супер смешно, че свалиха шалчето от огледалото на автобуса с феновете. Първо тъпо е, че шофьора на автобуса го е провесил там и второ, уж беше точно зад гостуващия сектор в охраняема зона от полицаите. След мача си говорих с местни, те твърдяха че такова нещо не се е случвало там. Показах им клипчето от замерянето с бутилки и камъни и бяха доста учудени, даже леко засрамени.


 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 15 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Хостинг