Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 29.03.2024 09:16



Отговори на тема  [ 19 мнения ] 
Абу Даби - Верстапен или Хамилтън 
Автор Съобщение
Аватар

Регистриран на: 08.06.2012 00:26
Мнения: 14236
Отговори с цитат
Мнение  Абу Даби - Верстапен или Хамилтън   |   07.12.2021 17:27


Е тая година всичко се решава в последното състезание в Абу Даби.

Верстапен и Хамилтън излизат с равен брой точки и решават всичко в последна битка.

При равен брой точки заради едно спечелено състезание в повече, Верстапен ще стане шампион.

Надявам се да няма нечестна игра и "случайно сблъскване" и всичко да се реши с феърплей.

Аз естествено съм си за Хамилтън и Мерцедес :yes:


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Абу Даби - Верстапен или Хамилтън   |   07.12.2021 22:09


Верстапен! :first:


 

Регистриран на: 06.01.2013 23:55
Мнения: 4091
Отговори с цитат
Мнение  Re: Абу Даби - Верстапен или Хамилтън   |   10.12.2021 13:36


За съжаление Формула 1 вече е само едно шоу, а не спорт. Вижте и кои са т.н. stakeholders, какво очаквате от такива хора?
Чувството за едно пошло, предварително скалъпено нещо, не ме напуска. Самият факт, че няма да гледам последното състезание, мисля че казва всичко.

За Верстапен съм, но с оглед видяното от мен през сезона в повечето състезания, не мисля, че ще му позволят да стане шампион.

Сблъсък не мисля, че ще има, това също е част от цялата пошла сценка, насаждането на мнение за нещо, което би могло да се случи.
Последния път когато имаше сблъсък, на Херес през 1997 г. шампион стана удареният Жак Вилньов, докато ударилият го Михаел Шумахер бе лишен от всичките си точки и изваден от класирането.

Конкретно Хамилтън е 1-1 в решителни състезания за титлата, но и в двата случая за мен не показа психика, а първия път през 2007 г. нямаше късмет и загуби титлата от Райконен, докато втория път през 2008 г, имаше голям късмет и стана шампион метри преди финала, с едно късно изпреварване, за сметка на Маса.
И двете въпросни състезания бяха в Бразилия.
Но разбира се, тогава Хамилтън беше доста по-млад, докато сега е доста по-опитен.

_________________
http://cska.bg/index.php?main_page=index&cPath=65
https://cskavolley.com//


 
(Underground)
Аватар

Регистриран на: 05.06.2012 15:52
Мнения: 5469
Отговори с цитат
Мнение  Re: Абу Даби - Верстапен или Хамилтън   |   12.12.2021 16:59


Благодарение на форума и на Дявола си върнах интереса към тениса, а сега пак благодарение на тази тема, се зазяпах във Формула 1 и изгледах състезание за първи път от повече от 15 години. Но много неща са се променили, а аз доста съм се отдалечил от правилата. Та някой ще ми обясни ли на чист български език кога се спира в бокса за смяна на гуми. Защо Верстапен влезна накрая, а Хамилтън не, при положение, че имаше кола за сигурност. Когато тази кола е на пистата и Макс влезна в бокса, как така се върна пак втори? Коментаторите бяха прекалено афектирани за да обяснят, или пък ако са го направили, то аз не съм ги разбрал. А и пак от тях разбрах, че едва ли не решенията се взимали в полза на Мерцедес? Как някой от екипа говорел по станцията на организатора и той се съобразявал с него? Няма ли строго обосновани правила?
Благодаря предварително ако на някой му се занимава да ми обясни.
Иначе от същите коментатори и впечатлението от тези неща, за които говореха прецених, че ще съм за Макс Верстапен. По времето, когато още гледах Ф1 баща му се състезаваше, но нямаше почти никакви успехи и това също повлия по някакъв начин.

_________________
https://varhove.info/
http://5kmrun.bg/

Изображение


 
WWW
(Valiant Knights)
Аватар

Регистриран на: 05.09.2012 11:38
Мнения: 3639
Отговори с цитат
Мнение  Re: Абу Даби - Верстапен или Хамилтън   |   12.12.2021 18:35


goro_levskara написа:
Благодарение на форума и на Дявола си върнах интереса към тениса, а сега пак благодарение на тази тема, се зазяпах във Формула 1 и изгледах състезание за първи път от повече от 15 години. Но много неща са се променили, а аз доста съм се отдалечил от правилата. Та някой ще ми обясни ли на чист български език кога се спира в бокса за смяна на гуми. Защо Верстапен влезна накрая, а Хамилтън не, при положение, че имаше кола за сигурност. Когато тази кола е на пистата и Макс влезна в бокса, как така се върна пак втори? Коментаторите бяха прекалено афектирани за да обяснят, или пък ако са го направили, то аз не съм ги разбрал. А и пак от тях разбрах, че едва ли не решенията се взимали в полза на Мерцедес? Как някой от екипа говорел по станцията на организатора и той се съобразявал с него? Няма ли строго обосновани правила?
Благодаря предварително ако на някой му се занимава да ми обясни.
Иначе от същите коментатори и впечатлението от тези неща, за които говореха прецених, че ще съм за Макс Верстапен. По времето, когато още гледах Ф1 баща му се състезаваше, но нямаше почти никакви успехи и това също повлия по някакъв начин.


Защото ако Хамилтън беше влязъл за нови гуми при колата за сигурност накрая, Макс със сигурност щеше да остане на пистата и щеше да излезе пред Люис. А към онзи момент не се знаеше дали изобщо ще успеят да изчистят пистата навреме и да приберат колата за сигурност преди да изтекат оставащите 4-5 обиколки. Няма разписани правила кога трябва да се влезе в бокса, всеки отбор е свободен сам да ПРЕЦЕНЯ според избраната стратегия. Единственото задължително е всеки пилот да използва поне два комплекта гуми в рамките на състезанието (има три типа гуми, които Пирели доставят на отборите - меки, средно твърди и твърди, можеш да ги разпознаеш по различния цвят шарка върху самата гума - жълто, червено, сиво).

Макс остана втори след спирането в бокса, защото имаше огромен аванс пред третия, а и когато има кола за сигурност, всички намалят темпото (това е и плюсът да спреш в бокса точно когато има сейфти кар)

Иначе един от основните проблеми на формулата е, че няма разписани конкретни санкции за конкретните провинения - Макс беше жестоко наказан в Саудитска Арабия с 10 секунди и връщане на позицията, задето прецапа напряко, когато изпревари Сър-а, докато днес нямаше наказание за Хамилтън за случилото се в първата обиколка. Освен това не е ясно кога при инцидент състезанието се спира с червен флаг и кога се пуска само сейфти кар - по-рано през тази година в Баку Майкъл Маси и ко решиха да развеят червен флаг при подобен инцидент, като този на Латифи, и рестартираха състезанието при оставащи 6-7 обиколки. Това реване на директорите на отборите по адрес на Маси също не влияе добре за имиджа на ФИА, Тото Волф днес само дето не го напсува по радиото...

_________________
Изображение


 
(Valiant Knights)
Аватар

Регистриран на: 05.09.2012 11:38
Мнения: 3639
Отговори с цитат
Мнение  Re: Абу Даби - Верстапен или Хамилтън   |   12.12.2021 18:41


Заслужена титла за Макс според мен, но финалът беше опорочен от скандалните решения на ФИА. Понеже в последните състезания подпираха Мерцедес, Майкъл Маси явно се уплаши и реши, че ако сезонът завърши зад сейфти кар, Ред Бул и пресата ще го разпънат на кръст. Затова взе това безумно решение (което го няма в правилата) да дадат само на колите, намиращи се между Люис и Макс, да изпреварят колата на сигурността и да се подредят където са им реалните позиции - нормално, би трябвало всички, които са изостанали с обиколка, да имат това право.

Всъщност, състезанието трябваше да бъде спряно веднага с червен флаг при инцидента на Латифи и да стартират от място с нови гуми, както стана в Баку - беше ясно, че няма да разчистят пистата и да наредят колоната толкова бързо. Решението им доведе до хаос и противоречие с предходни техни решения, и сега този прекрасен сезон завършва не със спомен за страхотното каране на Верстапен, а за този фарс. Впрочем, Хамилтън трябваше да бъде наказан за случилото се в първата обиколка, което може би също допринесе за "компенсацията" в края на състезанието.

_________________
Изображение


 
(New Mersey Razors)
Аватар

Регистриран на: 12.09.2012 07:07
Мнения: 6713
Отговори с цитат
Мнение  Re: Абу Даби - Верстапен или Хамилтън   |   12.12.2021 20:41


Е нема такава брутална последна обиколка, тва не е било досега, ще има доста разглеждания, но нищо няма да се промени, честито на Верстапен, отдавна трябваше да е шампион, но за хората остава в последния момент!

_________________
Изображение


 

Регистриран на: 13.04.2013 02:48
Мнения: 2877
Отговори с цитат
Мнение  Re: Абу Даби - Верстапен или Хамилтън   |   12.12.2021 21:40


goro_levskara написа:
Благодарение на форума и на Дявола си върнах интереса към тениса, а сега пак благодарение на тази тема, се зазяпах във Формула 1 и изгледах състезание за първи път от повече от 15 години. Но много неща са се променили, а аз доста съм се отдалечил от правилата. Та някой ще ми обясни ли на чист български език кога се спира в бокса за смяна на гуми. Защо Верстапен влезна накрая, а Хамилтън не, при положение, че имаше кола за сигурност. Когато тази кола е на пистата и Макс влезна в бокса, как така се върна пак втори? Коментаторите бяха прекалено афектирани за да обяснят, или пък ако са го направили, то аз не съм ги разбрал. А и пак от тях разбрах, че едва ли не решенията се взимали в полза на Мерцедес? Как някой от екипа говорел по станцията на организатора и той се съобразявал с него? Няма ли строго обосновани правила?
Благодаря предварително ако на някой му се занимава да ми обясни.
Иначе от същите коментатори и впечатлението от тези неща, за които говореха прецених, че ще съм за Макс Верстапен. По времето, когато още гледах Ф1 баща му се състезаваше, но нямаше почти никакви успехи и това също повлия по някакъв начин.



Май горе долу се припокрива с моето мнение. Ф1 не е спорт, който вече припознавам. А едно време ставах в 7 часа сутринта да гледам европейските състезания и 2 часа азиатските. Няма я тръпката вече. Промениха правилата с DRS, виртуален сейфти кар, забраниха презареждането с гориво по време на състезанията. Двигателите звучат като косачката ми за двора.

Този спорт до голяма степен умря след отказването на Шуми, но дори и една-две години след това приличаше фомулата, която познавах.

Естествено, че съм доволен от развитието на това състезание. Нямаше да е честно Хамилтън да подобри рекорда на Шумахер, който е безспорният най-велик пилот в историята на формулата. Шуми се състезаваше, когато много повече зависеше от пилотите и колата не беше наблъскана с всякакви електроники.


 

Регистриран на: 06.01.2013 23:55
Мнения: 4091
Отговори с цитат
Мнение  Re: Абу Даби - Верстапен или Хамилтън   |   12.12.2021 21:55


Брутална обиколка, прекрасен сезон....
Ще ми се да направя нещо като проучване на общественото мнение, какво му е толкова прекрасното на този сезон, какви са критериите?

Ясни са обективните фактори. Че детските спомени на всеки са най-силни, че Ф1 стана жертва на техническия прогрес, защото тази аеродинамика не позволява много изпреварвания, че сегашните пилоти няма как да са като предишните, защото техниката е много различна и изисква различни умения.

Че това да има много различни победители по-скоро е признак на посредственост, а и преди е имало борба между два тима или борба между съотборници.

Но аз този сезон много майсторство не видях. На прима виста се сещам за добрата стратегия на Макс във Франция, за карането и удържането на Хамилтън от Алонсо в Унгария и донякъде карането на Сайнц-младши пак там.
Ако са интересни хаотични състезания като това в Баку, то през изминалите сезони имаше доста повече такива.
А ударът между Хамилтън и Верстапен на Силвърстоун наистина беше сериозен. Също и този на Монца.
Всичко останало за мен обаче беше силно хиперболизирано.

Ясно е, че живеем във времена, където силно се насажда една чувствителност в хората, но не е ли тя именно причината да прави хората по-безчувствени, понеже нещата не се представят съвсем реално?

Било много опасно в Белгия. Ама хубаво, или отменете състезанието веднага, или е задължително то да се проведе, а не да ставаме свидетели на някакъв лайнян фарс.
Сена, при първата си победа в Ещорил, по-добри ли бяха условията?
Навремето някой да умре на трасето си е напълно в реда на нешата.Даже сега някой може да се потресе как са се коментирали тогава нешата.
Хубаво, това може да не е нормално, но не е нормална и сегашната прекалена чувствителност и хиперболизация.
И между Прост и Сена е имало яки сблъсъци, даже и по-брутални, между други пилоти също.

Аз преди време гледах документален филм за един италиански пилот Лоренцо Балдини, дадоха във филма как изгаря жив, в Монте Карло. Всичко дадоха - удара, възпламеняването, опитите на стюардите да го извадят, макар и късно, реакциите на жена му, която едва не припада.
В днешни дни е невъзможно такива кадри да бъдат показани.

Но това ми повлия. Може би за това не съм пеел срещу Аспарухов в Сектор Г и т.н.


Хамилтън, Верстапен, Чеко Перес, Сайнц-младши се постараха да ни дадат качество, но то остана в сянката на цялостната картина и имидж на спорта. И в моя списък даже не включвам победителите през сезона Окон и Рикиардо.

А иначе сгреших в предното ми мнение.
Хамилтън загуби титлата през 2016г. също в последния кръг, пак в Абу Даби, от своя съотборник тогава Нико Розберг.
Така че вече е 1-4 в последния кръг.
Едната жалба на Мерц вече е отхвърлена, според други източници и другата.
Така че си остава 1-4 най-вероятно, нещо различно би било още по-голям фарс от сегашния.

_________________
http://cska.bg/index.php?main_page=index&cPath=65
https://cskavolley.com//


 
(Valiant Knights)
Аватар

Регистриран на: 05.09.2012 11:38
Мнения: 3639
Отговори с цитат
Мнение  Re: Абу Даби - Верстапен или Хамилтън   |   12.12.2021 23:49


Стига с това прехласване по миналото. И аз бях фен на Шумахер, но изобщо не ми липсват сезоните, в които Ферари печелиха титлата в 10-ия кръг. Или пък 90-те години, когато болидите, проектирани от Ейдриън Нюи, взимаха 16 от 18 състезания с минута разлика пред втория. Пуснете си някое рандъм състезание от тоя период и ще видите, че изпреварванията са много по-малко от сега, че разликата между първия и втория отбор често пъти е от порядъка на половин секунда на обиколка (а не като сега Мерцедес и Ред Бул да са разделени цял сезон на 1-2 десети), както и че пилотите допускаха много повече чисто пилотски грешки от Хамилтън и Верстапен през този сезон.

Сегашните болиди са еманация на техническия прогрес и са най-бързите в цялата история на спорта и да - наистина беше опасно да се кара в Белгия и ФИА взе правилното решение, макар и с 3 часа закъснение. Няма нужда да загиват хора, за да си припомняме времената на Сена и Прост.

_________________
Изображение


 

Регистриран на: 06.01.2013 23:55
Мнения: 4091
Отговори с цитат
Мнение  Re: Абу Даби - Верстапен или Хамилтън   |   13.12.2021 00:15


Ами ето, беше ми интересно да разбера, че има и хора, които харесват и сегашната ситуация. Защото доста хора с които съм говорил казват че вече не им е интересно, друг въпрос е някои от тях доколко разбират промените и т.н.

Но не знам откъде е това 16/18 състезания. Първо, трудно може да се види сезон от 18 състезания през 90-те, тогава каленеарът не беше толкова издут, нещо което също не ми харесва, другото е, че това някой тим да спечели всички кръгове, без два, е много по-характерно за сегашната хибридна епоха, отколкото за преди това.

Да, разликите преди в повечето случаи са били по-големи, но това не значи, че състезянията са били по-скучни.

Повече изпреварвания сега? Възможно е, но в средата и края на колоната, не толкова в челото.

Че сегашните болиди са най-бързите е напълно логично и нормално, но не са най-мощните, нито най-трудните за каране.
За мен от това идват и по-малкото грешки, не че Макс и Люис са абсолютни гении, а тези от миналото пълни простаци.

Но това за Белгия не можах да го разбера. Един фен на спорта да одобрява това. Пак казвам - или трябваше да го отменят веднага, или да има състезание. А не да става този фарс, само и само проформа състезанието да се е провело. Не видях коментар за Ещорил 1984г. ( ако не ме лъже паметта), но нищо, щом така се харесва, добре.

Може доста да се спори, но не това ми беше целта. Важното беше да се види и другото мнение.

_________________
http://cska.bg/index.php?main_page=index&cPath=65
https://cskavolley.com//


 
(Valiant Knights)
Аватар

Регистриран на: 05.09.2012 11:38
Мнения: 3639
Отговори с цитат
Мнение  Re: Абу Даби - Верстапен или Хамилтън   |   13.12.2021 00:37


Не ме разбирай погрешно, аз съм голям фен на пилотите от миналото, вкл. Сена, Шумахер и Хакинен и не мисля, че отстъпват по нещо на Хамилтън и Верстапен, дори напротив. Но да се обезценява сезон 2021 от чисто носталгични съображения също не ми се струва правилно. :)

Аз правя съпоставки с този сезон, никъде не съм коментирал цялата хибридна ера. Стоя зад казаното, имаше много скучни сезони и никакви изпреварвания точно през ония години - виж примерно сезони 1992, 1996, 2001, 2002, 2004 - пълна скука и огромна разлика между лидера и останалите пилоти, почти никакви изпреварвания. Затова ми идва в повече да се обожествява миналото за сметка на настоящето - винаги е имало и ще има по-интересни и по-монотонни сезони. Апропо, състезанията бяха 16 през 90-те, после се увеличиха малко през новия век.

Не съм отрекъл, че подходът на ФИА в Белгия беше фарс, но това не им е за първи път - спомни си 1998 г., когато Шумахер спечели в бокса на Силвърстоун, Аделаида 1994 г. и сблъсъка Хил - Шумахер и т.н., за съжаление, явно правилникът във Ф1 не е най-перфектният нормативен акт и продължава да има дупки и към днешна дата.

Ещорил 1984 няма какво да го коментирам, преди смъртта на Раценбергер и Сена през 94-а нямаше почти никакви мерки за сигурност и смъртните случаи дебнеха на всеки завой. Оттогава мина много време, много неща се промениха и никой няма да ги пусне да карат с 330 км/ч. на една от най-бързите писти в календара, при положение че нищо не се вижда - правилно решение на ФИА, макар и много закъсняло, поради което пресата и феновете (както и ти сега) справедливо ги оплюват.

Между другото, от догодина ще има сериозни промени в аеродинамиката на болидите и вече ще могат да се следват от близка дистанция дори без ДСР, може би тази иновация ще ви хареса на теб и Хиксовете. :)

_________________
Изображение


 

Регистриран на: 06.01.2013 23:55
Мнения: 4091
Отговори с цитат
Мнение  Re: Абу Даби - Верстапен или Хамилтън   |   13.12.2021 01:13


Аз знам за промяната, тя трябваше да е още от този сезон, но заради корона кризата я отложиха за 2022г.
Смятам, че това помогна на Ред Бул тази година, защото те винаги бяха в позиция наваксване при нови промени, докато сега нещата останаха почти същите. Това им помогна да направят колата си по-стабилна, в началото на 2020г. Верстапен често изпускаше лимита, ако мога така да се изразя.

Никога не съм бил фен на Шумахер, винаги съм го уважавал като спортист обаче, за мен победата в бокса беше едно от най-гениалните неща, които съм виждал.
За 1994г. и Аделаида, за мен щяха да го накажат като 1997г., но тогава повлия това, че през сезона той беше дисквалифициран на няколко пъти, създаде се впепатление, че се толерира Хил и решиха, че ако накажат Шумахер и накрая, ще е в повече.

Прав си, че има и моноронни сезони. Абсолютно точно си посочил сезоните, в които един пилот е имал изразено превъзходство над другите, но техника, какво да правиш:)
Но конкретно 1992г. има едно емблематично състезание в Монако, едно никак не лошо в Унгария, а и Шумахер взе първата си победа тогава, в Белгия.

Не трябва действително с толкова черни краски да е всичко. Имаме и нов световен шампион, но за мен като съсъезания 2020 г. и най-вече 2019 г. бяха малко по-интересни.
Битката от близкото минало между Фетел и Хамилтън също не беше лоша. Но Фетел никога не можеше, Ферари също, да издържат до края.

_________________
http://cska.bg/index.php?main_page=index&cPath=65
https://cskavolley.com//


 

Регистриран на: 13.04.2013 02:48
Мнения: 2877
Отговори с цитат
Мнение  Re: Абу Даби - Верстапен или Хамилтън   |   13.12.2021 04:34


Значи това било прословутото състезание в Белгия.

https://www.youtube.com/watch?v=MjmywbEfzk0

Не са по-различни условията от Испания 96-та когато Шумахер спечели с 3 обиколки преднина пред втория с по-слаба кола.
Мерцедеc най-добре се адаптираха към хибридната ера и затова бяха шампиони 8 поредни години. И Ферари имаха такава серия, но FIA специално промени правилата, за да спре Шумахер. А не че омаловажавам сезон 2021 по "чисто носталгични съображения", но просто това е друг спорт, нямащ нищо общо с ерата от 90-те и началото на века. Затова ме дразнят тези сравнения и прехлaсвания по Хамилтън, че счупил еди кой си рекорд. Не че не е гениален, но Мерцедеc почти нямаха конкуренция 8 поредни години, а съотборникът му, който го победи веднъж, беше сменен с изтривалка.

Впрочем, Хамилтън още от първия си сезон караше конкурентноспособна кола и имаше условия да се бори за титлата и да ниже победи. Само че се видя че при адекватен съотборник, нещо можеше да загуби, въпреки че беше толериран непрестанно. Нито успя да победи Алонсо, нито пък спечели повече точки от Бътън за 3 сезона в Макларън. С Росберг имаха много скандали и накрая немеца се отказа, но след като спечели.


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Абу Даби - Верстапен или Хамилтън   |   13.12.2021 13:49


Голяма драма снощи. :outofspace:
От малък гледам Формула 1, но такова чудо не си спомням. Буквално се решиха нещата 3 завоя преди финала на последното състезание, хах.
Много дискусии и полемики ще има. Кой прав, кой крив. Лично за мен решението което взеха беше в духа на играта/състезанието. Представете си как Хамилтън става шампион с кола за сигурност. Тъпо. За който и да е.
Късметът/съдбата покриха изцяло Макс и Ред Бул спор няма, но това е положението. За мен победата и титлата на Макс са напълно легитимни и заслужени. :first:

Иначе за мен Формулата умря със смъртта на моя идол, Сена.
За последно ми беше истински интересно с Шухамер <-> Хил и Шумахер <-> Хакинен и това беше.

И дойде този луд сезон, който като финален за хибридната ера изби рибата с толкова много полемики, скандали, драми, обрати, катастрофи и какво ли още не. А финалът и реакциите след това ще се помнят с години. :cheers:

От следващия сезон Формула 1 няма да има нищо общо вече. Ще се завърти един съвсем нов цикъл.


 
Online
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 23.08.2012 08:02
Мнения: 10355
Местоположение: Augusta Vindelicorum
Отговори с цитат
Мнение  Re: Абу Даби - Верстапен или Хамилтън   |   13.12.2021 15:09


Признавам, че от Ф1 от години вече не се интересувам така, както се интересувах навремето. Тези хибридни истории сефте ги чувам. Някой би ли ме светнал по въпроса? :dunno: :dunno: :dunno:

_________________
GREEN AND GOLD 'TIL THE CLUB IS SOLD!


 
Аватар

Регистриран на: 11.01.2013 22:28
Мнения: 3568
Местоположение: София област
Отговори с цитат
Мнение  Re: Абу Даби - Верстапен или Хамилтън   |   15.12.2021 14:49


SUBXERO написа:
Признавам, че от Ф1 от години вече не се интересувам така, както се интересувах навремето. Тези хибридни истории сефте ги чувам. Някой би ли ме светнал по въпроса? :dunno: :dunno: :dunno:
Не че му разбирам много, ама Чичо Гугъл дава това, май е точно по темата! ;-)

F1 -- The Hybrid Era
http://www.f1-grandprix.com/?page_id=48636


 
ICQ YIM WWW

Регистриран на: 06.01.2013 23:55
Мнения: 4091
Отговори с цитат
Мнение  Re: Абу Даби - Верстапен или Хамилтън   |   15.12.2021 19:58


ТЕХНИКА

Трудно е да намериш мотивация да пишеш за нещо вече отминало, но най-общо казано терминът >хибридна ера< се използва заради задвижващите агрегати на болидите, които използват както 1,6 турбо мотори v6, така и кинетична и топлинна енергия,която се трансформира в допълнителна мощност. Тези системи дават допълнително около 160 к.с.

Новото за 2022г. е че ще се намалят разходите по колите, като системата която трансформира топлинната енергия ще бъде забранена, за сметка на по-мощна система, която ще генерира кинетична енергия. Също така ще има повече стандартни компоненти, които да бъдат използвани от всички отбори. Това е обичайна практика в моторните спортове.



WHO'S THE GREATEST?


Винаги съм мразел този въпрос. Значи съзнателно гледам състезания от 90-те години на миналия век. Който търси може да намери доста състезания от самия край на 70-те и целия период на 80-те години.
Мнението ми е, че който има най-добрата кола той печели. Колкото и да си талантлив, да си гений, нямаш ли добра техника нищо не става. Естествено, един добър пилот може да спомогне една кола да се развие.

Винаги съм ценял във всички моторни спортове когато един състезател е бил успешен в различни тимове.
И в този смисъл за мен името на Фернандо Алонсо заслужава да бъде споменато до най-успешните, въпреки че той има само две титли с Бенетон - Рено. Но и той като Карлос Сайнц в ралитата беше споходен от изключително лош късмет, когато ставаше въпрос за борбата за титлата. Но беше на изключително ниво и в Рено, и в първия си период в Макларън, и после във Ферари.
Шумахер спечели първата си титла с един автомобил, който чувствително отстъпваше на болидите на Уилямс. Тогава Бенетон бяха с двигатели на Форд, на следващия сезон вече бяха с Рено. Шумахер спечели две титли с Бенетон и вероятно можеше да вземе и още, но наруши зоната си на комфорт, като отиде във Ферари, в период в който черните кончета не бяха конкурентоспособни. Отне време, но той и прекрасния екип тогава успяха да развият колата и да я направят доминатор на трасето.
В Хамилтън ценя това, че е по-възрастен, а по нищо не отстъпва на младите като мотивация, хъс, глад за победи. Много е трудно да задържиш толкова дълго висиоко ниво, да не се преситиш, макар и да си улеснен от техниката, с която разполагаш.


КИМИ РАЙКОНЕН

Покрай всичко друго не се отдаде дължимото на Кими Райконен, който прекрати състезателната си кариера. Много харизматичен пилот, всеобщ любимец на феновете по цял свят. Истински майстор, жалко че взе само една титла. И миналия сезон показа майсторство на старта на мокрото съствзание в Португалия, когато изпревари сума ти коли пред него.
Спечели титлата през 2007г. по изключително драматичен и атрактивен начин в последния кръг в Бразилия, но аз ще запомня и карането му на Силвърстоун през същата година, когато с отлична стратегия измъкна победата под носа на Хамилтън. Годините му в Макларън и ребрандирания Лотус също бяха белязани със запомнящи се моменти.
Кими направи прилична кариера и в Световния рали шампионат, а някои имаха късмета да го гледат на живо в България през 2010 г. И в рали автомобила имаше какво да се види от него.


ДВУЛИЧИЕ

От Мерцедес и някои английски издания като Аутоспорт направо се осраха, без извинение. Дори от това могат да се направят изводи за някога достойната английска нация, която все повече ми пада в очите.
Английските медии не за първи път подклаждат скандали в моторните спортове, но не осъзнават, че след време срамът ще остане само за тях.
Аз определено няма да купувам повече това издание Аутоспорт, не харесвам дебилната журналистика.

Колкото и да величаят Хамилтън е факт, че той е силно освиркван в страни като Италия, Бразилия, Холандия, Унгария.

Този противен лицемер Тото Волф бил изпратил поздравителен есемес на Вврстапен след състезанието. А в същото време се чудят какви жалби да подават и как да прецакат Верстапен.
>Големият джентълмен> Хамилтън в радио комуникация с тима си казва, че състезанието е манипулирано. А после бил поздравил Верстапен. И какво от това, питам аз?
Факт е, че повечето решения на стюардите през сезона бяха в негова полза, когато торпилира Верстапен на Силвърстоун и се радваше нагло след това няма проблем, ама когато губи има.
В директен двубой Хамилтън загуби титлата в последния кръг през 2007г, 2016 и 2021 г. и това едва ли е съспадение, а я спечели само веднъж през 2008г.


СМЕЛА ПРОГНОЗА

Мерцедес винаги са се справяли добре с новостите, но няма гаранция че ще бъде така и през 2022г.
Каквото и да стане обаче за мен новият съотборник на Хамилтън Джордж Ръсел ще надделее над него и е твърде вероятно Сър Люис да се пенсионира в края на 2022г.
Имам предчувствие, че Ферари ще бъдат силни догодина, а защо не и от Макларън да продължат възхода си и отново да станат фактор.

_________________
http://cska.bg/index.php?main_page=index&cPath=65
https://cskavolley.com//


Последна промяна albertz на 15.12.2021 20:03, променена общо 2 пъти



 
Online
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 23.08.2012 08:02
Мнения: 10355
Местоположение: Augusta Vindelicorum
Отговори с цитат
Мнение  Re: Абу Даби - Верстапен или Хамилтън   |   15.12.2021 20:54


Чаво, благодаря ти за отделеното време! Както винаги ти прочетох анализа с интерес и останах информиран и доволен.

_________________
GREEN AND GOLD 'TIL THE CLUB IS SOLD!


 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 19 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Хостинг