Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 19.03.2024 06:40



Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Зимните спортове и тяхната родина 
Автор Съобщение
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28587
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Зимните спортове и тяхната родина   |   25.10.2012 13:57


Хокей на лед - майка родилка - Канада. :)
Тук не знам дали има човек който да не знае, че родината на хокея е Канада. Ако някой не го знае значи трябва да му се забрани изобщо да гледа спорт... ;) Иначе и тук пак са замесени британци (ей няма отърване от тия)... :О ''Хокей'' идва от френското''hoquet,'' което означава''гега на овчар'' - първообраз на стика, използван от състезателите по време на игра. Сред имигрантските среди в Канада през 19 век се практикуват различни версии на този спорт, но първото писменно доказателство за хокея на лед като спорт е за играта на британски войници, разположени в Кингстън и Халифакс през средата на 1850 г. Двайсет години по-късно - през 1870 г., ученици и студенти от Монреал създават правилата на надпреварата. В началото на 20 век играта е пренесена и в Европа под името ''канадски хокей.''
Хокеят е национален спорт, гордост и начин на живот за канадците. Това е спорт номер 1 също така в Швеция, Финландия, Чехия, Словакия и Русия макар за тях да не съм 100% сигурен, защото и футбола си е много популярен там, но все пак от това което съм чувал и чел е че именно хокея е любимата игра на руснаците. Популярен е и в много други страни по света включително и у нас, но е доста скъп и сложен спорт за практикуване, за това са малко истински силните нации в него.
А и по принцип трябва задължително да се вметне, че зимните спортове ограничават много хора от практикуването им, защото говорим за скъпи аксесоари и естествено нуждата от сняг поне 10 месеца в годината, да не говорим за постоянната нужда от сняг за определени дисциплини.

Шортрек - Канада
Това е един по различен и интересен прочит на класическото бързо пързаляне с кънки. Измисля се във френска Канада в началото на 20 век, като първоначално този спорт се практикува само в Канада и САЩ. В момента обаче е инстинска наука в Република Корея и Китай. Като специално в Корея е сред най-популярните спортове.

Ски свободен стил - Канада
За първи път състезание по ски свободен стил е организирано през 1974 година в Канада. Чак през 1992 г. дисциплината е включена в олимпийската програма. Има три дисциплини - Спускане по бабуни, Акробатични скокове и най-новата дисциплина - ски крос (подобно на бордър кроса, само че не на борд/сноуборд, а на ски)

Кърлинг - Шотландия
Или буквално - 'извивам се, въртя се'
В Шотландия се играе кърлинг още през 15, 16 век, това е един от най-старите спортове които съществуват изобщо в света.
Любопитното е, че официално първият спортен клуб създаден изобщо в историята е именно по кърлинг, а не по футбол или ръгби. Това е най-старият спортен клуб в света - ''Килсит" - основан през 1716 година и съществуващ и до ден днешен. Камъните с които се играе този спорт се правят само от специален гранит добиван в горичката на китният Ейшър - Шотландия.
В момента този спорт е най-популярен в Канада където това е национален спорт се практикува масово и семейно. Огнището на кърлинга в Канада е в Монреал - центъра на френска Канада.

Сноуборд - САЩ
През 60,70-те години на 20 век в САЩ се заражда и развива сноуборда - съчетание от скейтборд, сърф и каране на ски. Този спорт е най-новата дисциплина в Олимпийските игри - включен е в състезателната програма през 1998 година. Стиловете в него са халфпайп, паралелен гигантски слалом и сноуборд крос.
От това което съм чувал, гледал и чел е, че сноубордистите и скиорите никак не се обичат и са разделени на два враждуващи лагера.

Фигурно пързаляне - родина Англия.
Възниква там през средата на 19 век. Но модерното и познато нам фигурно пързаляне се формира в САЩ.
Фигурното пързаляне е сред първите зимни олимпийски спортове. Далеч преди първите Зимни олимпийски игри през 1924 г. в Шамони, в Лондон през 1908 г. леденият спорт е част от Летните олимпийски игри. Първоначално състезанията са за мъже, жени и двойки (които са прародителя на сегашните спортни двойки). Танцовите дуети са включени в олимпийската програма чак през 1976 г. в Инсбруг. Името на спорта идва от рисуването на фигури по леда. В последствие пързалянето се развива с включването на скокове, пируети и различни видове стъпки, за да се стигне до сегашния му вариант.

Бобслей - Англия/Швейцария
Идва от английското 'боб' - плъзгам се
По принцип бобслея е измислен в Англия през 1860 г., но същинският спорт който ни е познат е създаден в Швейцария. Първият клуб по Бобслей е бил основан в Швейцария през 1897 г. в световно известния зимен курорт Сейнт Мориц, където през 1902 е създадена и първата писта в света.

Скелетон - Швейцария
Швейцарски войници през 1882 г. измислят този спорт, като тогава са и първите състезания, които се провеждат в Давос и Сейнт Мориц.
В момента този спорт е най-практикуван в Канада.

Спортни шейни - Норвегия
Първи сведения за надпревара с шейни изследователите откриват още в 800 година в Норвегия. А първите състезания, за които има информация се състоят пак там през 1480 г. в Тромсьо и през 1552 г. в Ерцгебирге, Германия.
За първо състезание по спускане с шейни което вече е бащата на сегашният спорт се счита проведеното през 1883 г. състезание в швейцарския курорт Давос.
Любопотно е, че англичаните измислят боба, а норвежците шейните, но и двете дисциплини се заформят в модерния и познат на нас вариант в Швейцария.

Ски бягане - Норвегия.
Това е най-популярния спорт в Норвегия - местна религия и национална гордост. От векове норвежците се придвижват на ски, но като спорт се заформя през 18 век. Първите състезания по ски се провеждат през 1843 г. в Тромсьо, Норвегия.
През 1982 година се въвежда и т.нар. свободен стил, при който се използва кънковидната стъпка идваща от бързото пързаляне с кънки.
По принцип се смята, че именно норвежците са измислили първи ските или съвременните ски, т.е. способ за по-лесно и бързо придвижване по снега. Но това са легенди и няма как да се докаже. Защото има и други северни нации освен тях, но това е най-разпространената легенда.
Любопитно е, че в момента в света страната която има най-много регистрирани ски бегачи е Канада.

Биатлон - Норвегия
Биатлонът се заражда през 19 век в Норвегия като упражнение за войниците на негово величество кралят. Но чак през 1960 г. се включва официално в програмата на зимните олимпийски игри.

Бързо пързаляне с кънки - Холандия/Норвегия
Тук е много сложно да се отсее коя страна е родоначалник на този класически зимен спорт. Споровете са много и в едната и в другата посока. Това е национален спорт за холандците. Там само футболът е по-популярен. Също така този спорт е много популярен и в Норвегия естествено. А от останалите страни е най-разпространен и популярен в Канада, където общо взето се знае, че децата се раждат с кънки на краката си...
Любопитно е, че Световната федерация по Кънки е основана през 1892 и е най-старата такава от всички възможни зимни спортове.
Дължината на пистата е класическите 400 метра познати ни от леката атлетика, докато в шортрека (или буквално къса писта) е 112 метра.
Първоначлно хората в Холандия и Норвегия се пързалят за удоволствие по замръзналите канали и езерца, но постепенно започват и спортни надпревари. Говорим за 16 век. Любопитно е, че първият кънки спортен клуб обаче не е холандски или норвежки, а шотландкси - създаден в Единбург, Шотландия през 1763 г.
Първото световно първенство е организирано от Холандия през 1889 г.
Голяма роля за развитието на този спорт изиграва Канада, там през 1850 г. се измисля специфичното острие на кънката и тялото се накланя в добре познатата ни стойка за да има колкото се може по-малко съпротивление на въздуха.
Най-много регистрирани клубове и състезатели на глава от населението има в Холандия.

Ски скокове - Норвегия
Макар първият регистриран ски полет да е през 1600 г. в Полша то истинската родина на този спорт е Норвегия, където през началото на 19 век се разпространява в много бързи темпове. Началото дава един норвежки лейтенант... Олаф Рай скача за първи път документирано великите за времето си цели 9.5 метра... :) Това става през 1809 г. като едно перчене пред неговите войници и от там следва една легенда...
Това е най-класическия зимен спорт заедно със ски бягането и бързото пързаляне с кънки.
Има три шанци - малка (около 90 метра - 80/100), голяма (около 130 метра - 120/130), а най-големите шанци са за ски полети (над 185 м.), като световния рекорд за ски полет е дело на норвежеца Бьорн Ейнар Роморен и е 239 метра постигнат през 2005 г. на най-голямата шанца в света - Планица, Словения

Северна комбинация - Норвегия
Това е комбинация от ски скок от голяма (съответно малка) шанца и 10 км. бягане

Ски алпийски дисциплини - Норвегия
Това е най-популярния зимен спорт в световен мащаб и възниква като разновидност на класическото ски бягане. Името му се дава през 1880 г. в знак на почит към снажните и величествени европейски Алпи. Като изконната и класическа дисциплина е спускането.
Този спорт е най-популярен в Австрия и Швейцария, това са и двете водещи сили в исторически план както разбира се и Норвегия.


И за финал ето ви и класическите зимни спортове - класически защото те са били единствените на първите зимни олимпийски игри в Шамони през 1924 г.
Това са:
Хокей на лед
Фигурно пързаляне
Кърлинг
Бобслей
Бързо пързаляне с кънки
Ски бягане
Ски скокове
Ски - северна комбинация

P.S. Най-популярните в днешно време Ски Алпийски дисциплини дебютират чак през 1936 г. в Гармиш-Партенкирхен.


 
Аватар

Регистриран на: 21.05.2012 12:31
Мнения: 7833
Отговори с цитат
Мнение  Re: Зимните спортове и тяхната родина   |   25.11.2012 03:43


Diavolo написа:
Кърлинг - Шотландия
Или буквално - 'извивам се, въртя се'
В Шотландия се играе кърлинг още през 15, 16 век, това е един от най-старите спортове които съществуват изобщо в света.
Любопитното е, че официално първият спортен клуб създаден изобщо в историята е именно по кърлинг, а не по футбол или ръгби. Това е най-старият спортен клуб в света - ''Килсит" - основан през 1716 година и съществуващ и до ден днешен. Камъните с които се играе този спорт се правят само от специален гранит добиван в горичката на китният Ейшър - Шотландия.
В момента този спорт е най-популярен в Канада където това е национален спорт се практикува масово и семейно. Огнището на кърлинга в Канада е в Монреал - центъра на френска Канада.


Всъщност и до ден днешен историците не са стигнали до единодушие по въпроса за точната родина на кърлинга. Прието е да се счита, че това е Шотландия, но съществуват не малко основания да се предполага, че играта е пренесена на Острова от континенталната част на Европа. Всъщност теорията за шотландския произход е базирана основно на най-старото известно доказателство - стар кърлинг камък с надпис 1511 (виж снимката по-долу), открит на дъното на някакво езеро в Шотландия. Едно е сигурно, кърлингът се развива като спорт именно в Шотландия и се разпространява по света главно от шотландски емигранти.

Изображение

Не знам каква е тази горичка в Ейшър(?!?), за която споменаваш. Кърлинг камъните се правят от специален гранит, добиван от острова Ейлса Крейг (Ailsa Craig), разположен на няколко километра от шотландския бряг. Интересното е, че мястото е обявено за природен резерват заради защитени видове птици, свиващи си гнезда на острова, затова добивът на въпросния гранит е строго регламентиран. Доколкото бях чел някъде, за последно са издали разрешение за 24-часов добив преди време Колкото изкопали и натоварили за денонощие - толкова. Хубавото е, че запасите щели да стигнат за десетина години напред, ама знае ли човек. Миналия месец се запознах с един индиец - щял да развива кърлинга в родината си. Страшно е :)))

Изображение

Иначе кърлингът е третият най-популярен спорт в Канада след хокея и забравих кой точно беше (някой беше споменавал лакроса, но малко ми е трудно да го проумея) и в наши дни се практикува от над 1 млн. човека в страната на кленовите листа. Въобще истинско социално явление и начин на живот за няколко поколения. Между другото най-старият спортен клуб в цяла Северна Америка е Royal Montreal Curling Club, основан през 1807 г.


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28587
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Зимните спортове и тяхната родина   |   25.11.2012 05:25


Ами именно лакроса се води втория най-популярен спорт, но това Мейдж са си градски легенди... Но може и така да е, знам ли...
Също канадския футбол е много популярен там, ски бягането и бързото пързаляне с кънки.
Иначе за лакроса знам, че е най-стария северноамерикански спорт и че е много контактен и опасен спорт.
Трябва да питаме Форест Фена, той ако не знае то поне да се понтересува и да каже, нали е канадец :))


 
(Les Mousquetaires)
Аватар

Регистриран на: 06.06.2012 06:21
Мнения: 4432
Местоположение: Laval, QC, Canada
Отговори с цитат
Мнение  Re: Зимните спортове и тяхната родина   |   25.11.2012 07:22


За хокея и отношението към него в Канада няма смисъл да говоря много. За това всичко е написано и е повече от ясно. Само един пример от преди 2 седмици, когато ходих на хокей от АХЛ (Американската хокейна лига) - мисля, че е едно ниво под НХЛ, където се обиграват младите надежди на отборите от голямата лига. Мача беше в Centre Bell, където по принцип играят Канадците. Залата събира към 23 000 души и за този мач имаше около 20 000 зрители!

За лакроса не мога да кажа нищо специално. Щеше да има мач в гореспоменатата зала и билетите бяха по-скъпи от хокейния мач от АХЛ, че дори и от мача между Торонто Раптърс и Ню Йорк Никс. Това, обаче което много ме впечатли тук е огромния интерес към американския футбол. Миналата неделя местния отбор игра финал в източната конференция срещу Торонто пред над 50 000 зрители на Олимпийския стадион (за съжаление на феновете за 2-ра поредна година губят финал). Мачовете от НФЛ се предават по местните канали, а когато е Супербоул-а всички говорят само за това. Иначе като масовост след хокея би трябвало да е нашият футбол (сокър). Предполагам, че е защото екипировката е много по-достъпна и за разлика от хокея е доста по-лесно да се практикува. Монреал Импакт направиха съвсем приличен първи сезон МСЛ и ако не се лъжа са отбора с най-висока средна посещаемост в лигата и все по-често виждам малки деца с фланелки или шапка или друг аксесоар на тима.

Иначе от зимните спортове след хокея най-популярни може би са пързалянето с кънки, сноуборда, ски бягането (говоря като масовост) ... за кърлинга не знам много :helpless:

Дяволо, какво е "канадски футбол"? :-)

_________________
Un pour tous, tous pour un!


 
Аватар

Регистриран на: 21.05.2012 12:31
Мнения: 7833
Отговори с цитат
Мнение  Re: Зимните спортове и тяхната родина   |   25.11.2012 12:22


Канадски футбол е канадската разновидност на американския футбол. Сигурно него си визирал по-горе. ;)


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28587
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Зимните спортове и тяхната родина   |   25.11.2012 14:12


Мейджър написа:
Канадски футбол е канадската разновидност на американския футбол. Сигурно него си визирал по-горе. ;)


Дам, това имах предвид.


 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 6 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Хостинг