Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 28.03.2024 20:58



Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Сър Джеф Хърст 
Автор Съобщение

Регистриран на: 06.01.2013 23:55
Мнения: 4091
Отговори с цитат
Мнение  Сър Джеф Хърст   |   27.04.2022 16:02


от Leo Moynihan, FourFourTwo

Изображение

"Бях извън кондиция и имах дебел задник...но бях на правилното място в правилното време"

По-малко от час преди насоченото инетрвю със Сър Джеф Хърст получаваме имейл, че той има проблем с неговия Zoom и поради това не можем ли да проведем просто едно телефонно интервю? На всички ни се е случвало. Че кой в последните две години не е имал проблем с връзки от подобен тип? Така че той е може би като всички нас. Може би, сър Джеф е като всеки обикновен човек, в края на краищата? Нека обаче бъдем честни, той не е такъв. Сър Джеф Хърст е уникален. Световно първенство се провежда от почти сто години, но двата крака на Хърст и неговото чело са единствените части от човешкото тяло, които са реализирали хет-трик на финал на СП. Иконата на Англия стана на 80 през Декември, но той е все така с остър ум, сърдечен и приятелски настроен - дори нормален.

Но не можеш да избягаш от съдбата - краката му разстърсили земята в онзи юлски следобед на Уембли през 1966, продължават да го правят изключителен когато се отнася до най-великите играчи във футбола. Това е един ден, който преопределя целия живот и той го знае, определя и понятието за английски футбол. Как ви звучи това като наследство?

Трудно е да си представим обикновения, стар Джеф Хърст преди Юли 1966 г. - работещ здраво и талантлив, но далеч не най-популярният нападател в състава на Алф Рамзи.
Но той е точно такъв. С едва пет повиквателни за националния отбор на сметката му преди първенството, изправен пред такива играчи като Джими Грийвс и Роджър Хънт, няма причина 24 годишният тогава Хърст да има каквито и да е очаквания.
"Това е вярно", споделя той. "Нямаше никакво напрежение, защото честно казано дори не очквах и да играя".
Хърст е отраснал във футболно семейство, но далеч от прожекторите. Неговият баща Чарли е професионален играч, подвизаващ се като център-халф за нискоразредни отбори като Бристъл Роувърс, Олдъм и Рочдейл, преди да се премести със семейството си в Есекс, когато Джеф е на шест, за престой в отбора извън футболната лига Челмсфърд Сити.
Като много други момчета в периода след войната малкият Хърст се увлича по спорта. Професията на баща му предполага, че футболът не е далеч от ума му, но той се увлича също и по крикета, което е можело да предопредели кариерата му. Присъединявайки се към Уест Хам на 15, играещ като защитник и халф, призъраността му към крикета почти го отклонява от футбола за известен период.
"Харесваше ми да играя за вторите 11 на Есекс. През зимата играех футбол, а лятото крикет, но връщайки се назад, в началния ми период в Уест Хам не ми се струваше важно да съм успешен футболист. Пропусках по-голямата част от предсезонната подготовка и не бях в кондиция".
"През сезон 1962-63 изпитвах затруднения, играейки за резервите. Мениджърът на Уест Хам Рой Грийнууд дойдепри мен един ден. Очаквах конско, защото определено не бях във форма. Вместо това той ми каза "Играем с Ливърпул довечера, току що продадохме титулярния си нападател и искам да те пусна напред"; Постарах се, победихме с 1-0, шутовете ми изглеждаха така, сякаш кракът ми е потопен във вода, защото задникът ми беше дебел, но изиграх остатъка от сезона като нападател и вкарах 15 гола. Щом това се случи вече предпочитанията ми към футбола надделяха и отписах крикета".
Изглежда, че Хърст получава своите възможности благодарение на съдбата, но също така че е било писано неговият път да го отведе на Уембли през Юли 1966г. "На точното място, в точния момент", казва той с пренебрежение, но всъщност тези клоито са имали възможност да го наблюдават от ранна детска възраст, е можело да предвидят събитията слуили се по-късно.
На първо място това е неговият баща. "Той винаги ме окуражаваше да използвам левия си крак, и ние тренирахме това отново и отново", спомня си Хърст. "И мога да кажа, че това ми беше от полза при четвъртия гол на Англия през 1966 г".

А тогава и Грийнууд в Уест Хам, атакуващо-ориентиран мениджър, който въвежда своите играчи към модерните тенденции. След като заменя Тед Фентън през 1961 г. Грийнууд не само постига безпрецедентен успех на Уптън Парк, той поставя и основте за успеха на Англия.
"Идването на Рон в Уест Хам беше благословия", казва Хърт. "Той дойде и едно от първите неща които направи беше да ни вземе спайковете с които тичахме, след като правехме всичките спринтове с тях. Това ни шокира, след като бяхме отраснали с тях, но той наблягаше повече на заниманита с топка".
Старомодните методи са премахнати, а отличията идват скоро. Първо ФА Къп през 1964, последвана година по-късно от трофея в КНК, след успех над западногерманския отбор Мюнхен 1860. И двата мача са спечелени на Уембли, с футбол шампанско, който с времето ще стане характерен за Уест Хам с определението "The West Ham way".
Със съществен принос за крайния продукт е Хърст. След 25 гола през сезон 1963-64 други 20 идват на следващия. Все още обаче няма повиквателна от Англия. Ако Рамзи очаква повече от своите нападатели - с право, защото Грийвс и Хънт са вкарали общо 141 гола през тези две кампании- то той определено задоволява очакванията си когато Трите Лъва се готвят за Световното първенство. През 1965-66 Хърст вкарва 40 гола за Уест Хам във всички надпревари, а през Февруари това е достатъчно за Рамзи да му даде първа повиквателна срещу Западна Германия, логично, като се има предвид дългоочакваното завръщане на Грийвс за Тотнъм, след тежко прекаран хепатит.
"Това беше страхотно време да играя футбол; модните 60 години, бяхме се възстановили от войната, публиката беше много бройна, играеше се много нападателно и светът се променяше".
"За мен да вкарвам голове на клубно ниво, да бъда забелязан от Англия, играейки в клуб със страхотни играчи и да печеля трофеи.. това беше моментът на живота ми".

Играчи като Хърст и колегите му в Уест Хам Боби Мур и Мартин Питърс може и да се наслаждавали на своето представяне на и извън терена, но също така ден след ден, тренировка след тренировка, те са школувани от Грийнууд, човек който знае накъде се развива играта.
"Той беше изключителен треньор", казва Хърст. "Рон знаеше толкова много и винаги искаше да е иновативен. Що се отнася до мен, когато го попитах защо ме е преместил в атака той прости ми отговори, че в мдн е видял играч, който обича да се включва в нападение, но не обича да се връща назад".
Това определение може и да важи за целия тим на Уест Хам. Хърст смята, че с подчертания афинитет към нападателния футбол спечелването на първенството никога не е стояло на дневен ред.
"Вярно е, че бяхме тим повече специализирал се в купите", обяснява той. "Рон залагаше всичко на атаката и това вероятно ни лиши от постоянството, за да можем да се борим за титлата, но без съмнение той промени играта - неща като да изпълняваме бързо свободни удари и да центрираме на близката греда. Рон въведе този прийом с центрирането на близката греда, и разбира се, и двете бяха от полза за Англия".


Следва продължение.

_________________
http://cska.bg/index.php?main_page=index&cPath=65
https://cskavolley.com//


 

Регистриран на: 06.01.2013 23:55
Мнения: 4091
Отговори с цитат
Мнение  Re: Сър Джеф Хърст   |   12.05.2022 12:49


Има шест дни между последната проверка на Англия и откриващия мач на Световното първенство през 1966 г. на Уембли. За играчите на Трите Лъва това са шест дена, в които да умуват кой от тях ще попадне в стартовите единадесет на Рамзи.
Но докато мнозина са на ръба, то Хърст е въоръжен с търпение и спокойствие. Англия е изиграла четири проверки в рамките на десет дни, след турнета в Скандинавия и Източна Европа, но Хърст не се е разписал нито веднъж, в двата мача които е започнал. Фактът, че Рамзи дава на него и Грийвс номерата от клубните им отбори, съответно 10 и 8 му дава някаква надежда, но формата на номер 21 в тима Роджър Хънт е такава, че не е никаква изненада това че Рамзи избира нападателя на Ливърпул да си партнира с Грийвс в откриващия мач, а както се оказва впоследствие и във всички срещи от груповата фаза.

"Стоях отстрани за онзи първи мач срещу Уругвай", спомня си Хънт. "И бях просто щастлив да бъда там. Роджър и Джими бяха просто изключителни и игряха по-добре от мен в подготвителните срещи, така че това беше нормално.Съперникът ни в първия мач нямаше намерение да атакува изобщо, така че мачът завърши при разочароващто равенство 0-0, но едва наскоро осъзнах, след като изгледах запис на мача, колко силни бяха освиркванията на публиката в Англия ".

Подобни реакции не могат да отклонят вниманието на Рамзи. Той е предрекъл слава за Англия през онова лято и този неуспех не може да засегне отборната етика, която той е градил толкова дълго.
"Алф ни осъвършенства като машина за битки", казва Хърст. "Той се отърва от играчите, които нямаха менталното желание да бъдат част от този състав, и най-доброто нещо което направи, бе да избере тези които ще се впишат и ще допълват системата му. Преди Алф, селекционерите просто взимаха най-добрите играчи, но това просто да избереш най-добрия играч на дадена позиция не винаги сработва".
"Алф знаеше това, той изгради тим. Вземете например големият Джак Чарлтън. Той беше повикан в доста напреднал етап от кариерата му, а по-късно взеле в конфкликт с Алф. Защо тогава той беше повикан, на 30 години? Но Алф каза, че не го интересува кой е най-добрият централен защитник, а го интересува кой ще си пасне най-добре да партнира на Боби Мур.Джак доказа, че е правилният избор".

Когато думата "другарство" се появява в разговора Хърст чувствително се оживява. "Можете да напишете тази дума десет пъти. Всичко се градеше около нея, бяхме толкова близка група от играчи. Алф използваше клубните взаимоотношения и в националния отбор, но не допускаше деленето на групички. Не както в някои по-скорошни формации на Англия, където играчите просто не можеха да се сработят. Духът ни беше най-голямата ни сила...и ние се нуждаехме от него".

Скоро груповата фаза е преодоляна, след успехи над Мексико и развиващият се отбор на Франция, а Рамзи ще има нужда от целия си състав. По време на последния мач от груповата фаза срещу Франция пищялът на Грийвс е наранен от бутонките на халфа Жозеф Бонел, "разтворен като роза в края на своя разцвет", както по-късно ще напише самият Грийвс. Въпреки че Грийвс не се разписва дотогава, Англия губи играча на когото разчита най-много за реализиране на попадения. Очаква се той да пропусне поне два мача.

"В състава имаше петима играчи от световна класа", казва Хърст. "Ядрото на тима - Гордън Банкс, Боби Мур, Боби Чарлтън, Джими Грийес, и аз бих добавил Рей Уилсън към списъка, като ляв бек. Останалите от нас бяха здраво работещи професионалисти, като бяхме взети да се впишем в състава".

Хърст ще направи точно това. И докато умението на Грийвс да се възползва и от най-малкото положение не може да бъде подобрено, партньорството между Хънт и Хърст носи на Рамзи това качество, което той цени най-много: усърдие. Въпреки че и двамата са завършени нападатели тяхната готовност да разкъсват противниковата отбрана дава свободно пространство на играчи като Боби Чарлтън, който ще отбележи два гола на полуфинала срещу Португалия.

Преди това, на четвъртфинал е преодоляна упоритата Аржентина, в мач с много малко възможнсти и пословичен с мръсните номера в него, но с решителен гол на Хърст в него, който е изработен от играчи на Уест Хам. След като техничните, но зле дисциплинирани аржентинци остават с десет човека, след червен картон на капитана им Антонио Ратин, пробивът за Англия идва след като Питърс овласява топката на лявото крило, оглежда се и забелязва набегът на Хърст към близкат греда. Аржентинците вече са много уморени и Хърст майсторски отклонява центирането на Питърс в противниковата врата.

Грийвс признава, че е е знаел, че Рамзи няма как да промени един побеждаващ отбор за финала, и както Хърст в началото на турнира приема хладнокръвно този факт.
"Това е футбола и Джими го разбираше отлично. Нямаше какво да ме разколебае. Шансове като този идват веднъж и ти трябва да си готов. Контузиите са част от играта и никога не е имало проблем между мен и Джими. Никога не сме коментирали това. Не мога дори да ви кажа дали той е бил възстановен напълно, за да играе на финала", обобщава Хърст.


Следва продължение.

_________________
http://cska.bg/index.php?main_page=index&cPath=65
https://cskavolley.com//


 

Регистриран на: 06.01.2013 23:55
Мнения: 4091
Отговори с цитат
Мнение  Re: Сър Джеф Хърст   |   24.05.2022 12:30


За деня, когато се провежда финала, 30 Юли 1966 г. Хърст си спомня:

"Всичко беше както обикновено. Рон ни беше втълпил от съвместната ни работа в Уест Хам да се готвим за голям мач както за всеки друг. Имах апетит : ядохме яйца на тост, малко риба и след това просто отпускахме. Знаех, че Ноби Стайлс е отишъл да търси Католическа църква в Golders Green, който е традиционен еврейски район. Отишъл е да се помоли някъде. Но като изключим това, всичко беше както обикновено".

И това е разковничето.Хърст разклаща вратарят на Западна Германия Ханс Тилковски в началото, но след това гостите си връщат като повеждат с 1-0 след едва 12 минути игра, паника обаче липсва. Шест минути по-късно Англия изравнява резултата. Предпочитанията на Грийнууд за бързо изпълнение на свободни удари /в Уест Хам/ сработва отлично в случая, след като германците са хванати неподготвени, а центрирането на Муур в дълбочина намира Хърст, който вкарва с глава.

Резултатът се запазва такъв за дълго, преди в 78-та минута Питърс да вкара за втори път, възползвайки се от отклонен удар на Хърст извън наказателното поле. Това изглежда като победното попадение, но удар на Волфганг Вебер само минута преди края води до ново изравняване на резултата. По-слаби тимове биха се огънали, но Англия просто продължава да следва плана си.

"Бяхме толкова силни", спомня си Хърст. "Бяха изминали два тежки часа, но всичко се свеждаше до нашата подготовка. Работихме много здраво с 28 играчи, преди да редуцираме групата до 22-ма. Дори работохолик като Ноби Стайлс говореше за това колко физически тежки и агресивни бяха тренировките. Играехме приятелски мачлета един срещу друг и беше тежко - имам предвид че имаше доста физически контакти. Хората се опитваха да впечатлят, да бъдат забелязани, да са в състава за Световното, така че нямаше случайни хора. Мисля че подобен тип нагласа се оказа решаваща за финала".

С навити чорапи около изтръпналите прасци, Англия поставя германците под напрежение отново, преди вечния Алън Бол да изведе Хърст. Всеки знае какво се случва после. Ударът му с десния крак се удря в гредата и рикошира някъде около голлинията. "Гол", крещи притичалият Хънт.

"Разбира се, че /голът/ беше спорен, но реакцията на Роджър и неговият инстинкт бяха достатъчни за мен", повдига рамене Хърст. "Разговарях с Франц Бекенбауер след този случай и той призна, че сме били по-добрият отбор в онзи ден".

"Впоследствие доказахме също, че това не е била просто една искра. Дори четири години по-късно в Мексико ние бяхме тимът, с който всички се съобразяваха. Ако Гордън /Бенкс/ беше на вратата срещу Германия мисля че щяхме да играем финал отново и да затрудним Бразилия. Но казвайки всичко това аз бях доволен да вкарам четвъртия гол /през 1966г./, просто за да сигурни нещата".

"Когато получих топката, видях че свирката е в устата на рефера и че краят на мача наближава. Така че си помислих "просто нанеси силен удар" , така че дори и да пропусна, то ще се изгуби още време".

"Това което е забавно бе че Боби Мур нямаше намерение да се съобразава с резултата, когато изработи този гол. Последна минута, един гол преднина, а Боби спря топката на гърди в собственото си наказателно поле, даде пас в неговата третина, което по това време /от мача/ беше направо престъпно, после я получи отново, дриблира и ми даде перфектен пас. След толкова време съм свикнал с това, но тогава можеше да се чуе как Джак /Чарлтън/ ругае топката да бъде изчистена, а Боби дори не я изчисти".

С комбинация от финес и добавена твърдост английският футбол дочаква своя звезден миг, а животът на Хърст няма да бъде същият. Той продължава да бележи редовно голове за Уест Хам, като дори впечатлява Мат Бъзби, който отправя оферта към Рон Грийнууд за 200, 000 паунда, която е отхвърлена с краткия отговор "Не, благодаря". Впоследствие Хърст отива в Стоук през 1972г., където продължава да бележи голове.

Неговата кариера продължава на резервната скамейка и след като приключва да играе. Когато разговорът продължава с това колко близо е бил Хърст да спечели промоция с Челси през 1980 г. се усеща една тръпка /краста/ която не е напълно превъзмогната.

"О, недейте", смее се той. "Клубът изпитваше затруднения когато го поех, но почти без никакви финанси за малко не успяхме. На мача в Суонзи Майк Файлъри нанесе бръснещ удар с глава в гредата, което щеше да осигури промоцията. Изумително.

Хърст е уволнен на следващата година, и с изключение на кратък престой в Близкия Изток той се отдалечава от играта, от която е бил погълнат 25 години. Но неговите следващи начинания е трудно да бъдат замаскирани.

"Осъзнах, че мога да изкарвам същите пари и с нещо друго и се захванах със застраховки - макар че да се науча да продавам имаше своите предизвикателства. Един от първите ми уроци бе да отворя телефонния указател и да избера произволен номер, опитвайки се да им предложа услугата си. Попаднах на една жена и и' се представих "Казвам се Джеф Хърст"...тя ми обясни, че съпругът и' се занимава с тези неща и му подаде слушалката. Когато му казах че съм Джеф Хърст той не повярва и каза че ако аз съм Джеф Хърст, то тогава той е Мерилин Монро и затвори слушалката".

Изминали са повече от пет десетилетия и половина, откакто Хърст и неговите съотборници са донесли най-славния момент на Англия на национално ниво. От стартовата единайсеторка тогава, освен него, са живи още двама - Джордж Коен и Сър Боби Чарлтън.

И докато някои си спомнят онзи период с блясъка на Мерилин Монро, то други се сещат за перчема на Боби /Чарлтън/, беззъбата усмивка на Ноби /Стайлс/ и хеттрика на /Джеф/ Хърст с подобно благоговение. Трима от най-почитаните мъже в Англия.


Край.

_________________
http://cska.bg/index.php?main_page=index&cPath=65
https://cskavolley.com//


Последна промяна albertz на 24.05.2022 12:39, променена общо 1 път



 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 3 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Хостинг