Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 28.03.2024 22:58



Отговори на тема  [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Metallica - The Greatest Band EVER ,,, 
Автор Съобщение

Регистриран на: 23.09.2012 15:39
Мнения: 1464
Отговори с цитат
Мнение  Re: Metallica - The Greatest Band EVER ,,,   |   19.10.2018 10:16


Тъй като тази тема се превръща в "Жалба за младост", да дам и аз мойте две с'тинки.

Не помня точно коя година, късните 90-те трябва да е било, с едно приятелче решихме да направим тематичен купон "Металика". Метълът дори тогава беше поизлязъл от мода, Металика отдавна бяха отрязали косите и бяха минали в графата яко комерс:)

Той беше (полу)професионален музикант и имаше техника като за малък концерт. Тогава (както и сега) никой не си купуваше музика и имахме всички "тави" на пиратски касетки - кои с по-добро, кои със съмнително качество (особено live-записите).

Та събрахме се 20-ина-30 бивши метъли, изровихме фанелките на Металика (мойта е Harvester of Sorrow с черепа, "оригинална", с гумирана щампа, донесена ми 1989 от Унгария), имахме всичките нормални албуми (1983, 1984, 1986 и 1988 -дори "черния" не го признавахме за истинската Металика), плюс това аз направих една сборна касета с парчета само за куфеене (т.е. такива, спрямо които Seek&Destroy е бавничка:)))). На първо четене си спомням, че съдържаше Whiplash, Motor Breath, Fight Fire with Fire, Battery, Damage Inc., Dyers Eve, може би Blackened (бързата част на Blackened е може би най-бързото, което Металика са записвали), някоя и друга песен от Garage Days (1987), представляващ сбор от кавъри на пънк-банди. Партито се проведе в малък апартамент на 6-ия етаж в ЕПК. Децибелите бяха нормални за времето си (в смисъл оглушаваха само хора в радиус от 20-ина метра, не повече:)))), докато не ни хрумна да пуснем музиката през усилвател и две колони Vermona x 200 вата. Още на третата минута почнаха да звънят, чукат и крещят отвсякъде, а след 20-ина минути дойде полицията:))))

В чест на горното, специално за феновете на Металика (отпреди да станат "Педалика" - авторско право Миленчо, автентичен трашър от Добрич:)))), дами и господа, Dyers'Eve:



 
(The Thracian Orphics)
Аватар

Регистриран на: 06.06.2012 10:44
Мнения: 4950
Отговори с цитат
Мнение  Re: Metallica - The Greatest Band EVER ,,,   |   19.10.2018 12:10


Е, аз не бих се изказал против джаза... Макар и по-рядко, имам настроения, в които го слушам (за ужас на жена ми)... Макар че, като се замисля, тя май е по-ужасена как мога да слушам и метъл, и джаз, и народна, и сръбско, че дори и... мюзикъли да речем (всъщност там признавам почти единствено JCSS)... Баси - като се замисля, всичко слушам - ужас... Рут Хеншол ми е в едно USB за колата с Бон Джоуви, Ленард Коен, Заз, Тамикрест и прочее...

_________________
БЪДИ РАЗЛИЧЕН - БЪДИ ГРАМОТЕН...


 
Online
(Underground)
Аватар

Регистриран на: 05.06.2012 15:52
Мнения: 5468
Отговори с цитат
Мнение  Re: Metallica - The Greatest Band EVER ,,,   |   19.10.2018 14:00


Браво Балет! Хубава тема!
И понеже е явно, че голяма част от пишещите тук сме деца на 70 те и 80 те години да се включа и аз с някое и друго изречение. Металика е една уникална група, която обаче за съжаление се подаде на комерса още през 90 те години. Аз започнах да ги слушам по трафопостовете, където се събираха батковците в междучасията да пушат. Имаше един батка с касетофон от хубавите, които се намираха само в Корекомите и пускаше онези ранните, истински албуми на групата. Може би е било в периода 86-88 година, защото съм бил вече трети, четвърти клас, а батковците към 11. Всичко беше на касетки и се радвах на песните, така както се радвах, когато Левски вкарваше гол на тогавашното Цска. Минаваше муждучасието и те си отиваха по часовете и ние малките покрай тях. Скоро след това баща ми купи един Респром и започнах да търся касетки. Металика ми беше най-любимата група, после пък се вманиачих и по Гънс. Стигал съм до там, че допирахме с приятели касетофон до касетофон и единия записваше свирещото на другия. После откриха ОЧЗ то и стана по-лесно. Със закупуването на видеото вкъщи, лека, полека започнах и клипове да колекционирам, които ми записваха там. А пък с навлизането на кабелната телевизия започнах и сам да си ги правя. Имаше едно музикално предаване по МТВ, което мисля се казваше "Хеви Метъл Шоу с Ванеса..." не и помня вече другото име, но от там си записвах много клипчета, последствие се появиха и други подобни предавания. По между другото се бяха появили и Невърмайнд на Нирвана, както и Арайс на Сепултура, като вече се бях запалил по Слейър, Мейдън, а от по-зверските Кенибъл Корпс, Обичуъри, Ънлишд и т.н. Дойдоха години, в които Металика не издаваха албуми и сякаш тогава настъпи обрата при тях. Комерсиализацията ги захвана с пълна сила. Не помня кога, но се остригаха и вече бяха с къси коси. Това направи лошо впечатление в мен, както и в много техни фенове. Но въпреки това беше огромна радост, когато 99 та дойдоха за първи път в България, в Пловдив, където се изсипа цяла София, като ние обикновените фенове бяхме естествено в претъпканите влакове на БДЖ и стояхме прави по коридорите, едвам дишайки. Концертът беше уникален, или се видя радостта на един народ, както често се казава за хора, като нас българите, подтискани от рестрикциите на болшевишкото робство. След това дойдоха и концертите през 2008 и 2010 в София, като междувременно бяха извадили още и някоя тава, нямаща за съжаление нищо общо с албумите от 80 те години. Последният им албум бива в интерес на истината, но не е онази Металика, с която израснах като дете, здрав метъл и яко махане на главата. Но това е комерса за съжаление, въпреки че Металика от ранните години си остава една от най-великите банди в тежката музика. Иначе моята подредба може да е много дълга, но все пак бих отличил три песни:
1. Seek and destroy - Заедно с Angel of Death на Slayer са може би най-яките парчета правени някога в Метъл музиката
2. For whom the bell tolls - песен, на която винаги ме побиват тръпки. Величествена музика, вокал, ударни!
3. Master of puppets - зверско парче и зверски студиен албум.

_________________
https://varhove.info/
http://5kmrun.bg/

Изображение


 
WWW
Аватар

Регистриран на: 08.06.2012 00:26
Мнения: 14236
Отговори с цитат
Мнение  Re: Metallica - The Greatest Band EVER ,,,   |   19.10.2018 15:14


Хаха, не знаех, че има толкова много фенове на Металика тук ... :cheers: :celebrate: Поздрав ... :cheers:

One of the All-time favorite:

Welcome Home (Sanitarium)

Сиатъл 1989:



 
Аватар

Регистриран на: 08.06.2012 00:26
Мнения: 14236
Отговори с цитат
Мнение  Re: Metallica - The Greatest Band EVER ,,,   |   19.10.2018 15:45


Стрейнджър :cheers:

Иначе "Черния албум" си е последната "истинска" Металика, за мен там свърши ерата Металика, може би 1-2 години след това ... с "черния" и двете вечни балади, Металика стигна нови върхове и завладя много нови фенове дори и от "по-нежните" ...

Винаги изтръпвам, като чуя "Nothing Else Matters" ... слушал съм хиляди пъти "Черния" на вилата в Албена на един трепач двукасетъчен Панасоник от корекома :laugh: , особено през лятото преди да вляза в казармата ...от мъка.... незабравимо ... :rock: Иначе на вилите на "Златната рибка" бяхме много хард фенове и се вихреше яко метъл ... най вече Металика и Мейдън, но и всякакъв друг ...

Едно незабравимо изпълнение на баладата в Мексико, гледайте как се кефят не кой да е а ..."чушките" :laugh: ...+ соло изпълнението на Кърк Хамет .....

Nothing Else Matters



 
Аватар

Регистриран на: 08.06.2012 00:26
Мнения: 14236
Отговори с цитат
Мнение  Re: Metallica - The Greatest Band EVER ,,,   |   19.10.2018 15:51


goro_levskara написа:
Браво Балет! Хубава тема!
И понеже е явно, че голяма част от пишещите тук сме деца на 70 те и 80 те години да се включа и аз с някое и друго изречение. Металика е една уникална група, която обаче за съжаление се подаде на комерса още през 90 те години. Аз започнах да ги слушам по трафопостовете, където се събираха батковците в междучасията да пушат. Имаше един батка с касетофон от хубавите, които се намираха само в Корекомите и пускаше онези ранните, истински албуми на групата. Може би е било в периода 86-88 година, защото съм бил вече трети, четвърти клас, а батковците към 11. Всичко беше на касетки и се радвах на песните, така както се радвах, когато Левски вкарваше гол на тогавашното Цска. Минаваше муждучасието и те си отиваха по часовете и ние малките покрай тях. Скоро след това баща ми купи един Респром и започнах да търся касетки. Металика ми беше най-любимата група, после пък се вманиачих и по Гънс. Стигал съм до там, че допирахме с приятели касетофон до касетофон и единия записваше свирещото на другия. После откриха ОЧЗ то и стана по-лесно. Със закупуването на видеото вкъщи, лека, полека започнах и клипове да колекционирам, които ми записваха там. А пък с навлизането на кабелната телевизия започнах и сам да си ги правя. Имаше едно музикално предаване по МТВ, което мисля се казваше "Хеви Метъл Шоу с Ванеса..." не и помня вече другото име, но от там си записвах много клипчета, последствие се появиха и други подобни предавания. По между другото се бяха появили и Невърмайнд на Нирвана, както и Арайс на Сепултура, като вече се бях запалил по Слейър, Мейдън, а от по-зверските Кенибъл Корпс, Обичуъри, Ънлишд и т.н. Дойдоха години, в които Металика не издаваха албуми и сякаш тогава настъпи обрата при тях. Комерсиализацията ги захвана с пълна сила. Не помня кога, но се остригаха и вече бяха с къси коси. Това направи лошо впечатление в мен, както и в много техни фенове. Но въпреки това беше огромна радост, когато 99 та дойдоха за първи път в България, в Пловдив, където се изсипа цяла София, като ние обикновените фенове бяхме естествено в претъпканите влакове на БДЖ и стояхме прави по коридорите, едвам дишайки. Концертът беше уникален, или се видя радостта на един народ, както често се казава за хора, като нас българите, подтискани от рестрикциите на болшевишкото робство. След това дойдоха и концертите през 2008 и 2010 в София, като междувременно бяха извадили още и някоя тава, нямаща за съжаление нищо общо с албумите от 80 те години. Последният им албум бива в интерес на истината, но не е онази Металика, с която израснах като дете, здрав метъл и яко махане на главата. Но това е комерса за съжаление, въпреки че Металика от ранните години си остава една от най-великите банди в тежката музика. Иначе моята подредба може да е много дълга, но все пак бих отличил три песни:
1. Seek and destroy - Заедно с Angel of Death на Slayer са може би най-яките парчета правени някога в Метъл музиката
2. For whom the bell tolls - песен, на която винаги ме побиват тръпки. Величествена музика, вокал, ударни!
3. Master of puppets - зверско парче и зверски студиен албум.



ееее Жорка и ти ли :cheers: ... леле как бях забравил Сепултура, ти къде ме върна :laugh: и тях си ги слушах, повече ги харесвах от Слеър .... иначе забравих по горе да спомена и Антракс :-D

Поздрав:

Мексико 2009

Disposable Heroes



 

Регистриран на: 23.09.2012 15:39
Мнения: 1464
Отговори с цитат
Мнение  Re: Metallica - The Greatest Band EVER ,,,   |   19.10.2018 16:58


Balleta написа:
Стрейнджър :cheers:

Иначе "Черния албум" си е последната "истинска" Металика, за мен там свърши ерата Металика, може би 1-2 години след това ... с "черния" и двете вечни балади, Металика стигна нови върхове и завладя много нови фенове дори и от "по-нежните" ...

Винаги изтръпвам, като чуя "Nothing Else Matters" ... слушал съм хиляди пъти "Черния" на вилата в Албена на един трепач двукасетъчен Панасоник от корекома :laugh: , особено през лятото преди да вляза в казармата ...от мъка.... незабравимо ... :rock: Иначе на вилите на "Златната рибка" бяхме много хард фенове и се вихреше яко метъл ... най вече Металика и Мейдън, но и всякакъв друг ...


За мен "Джъстиса" е най-големият албум - да, без великия Клиф Бъртън, но всички вече са завършени музиканти, и това е върхът (за съжаление, може би и краят) на автентичния траш-метъл.
"Мастъра" е на второ място (от музикантска гледна точка, от сантиментална дели първото място).

"Черният" албум е много добър, но с новия продуцент, новия звук, алтернативното звучене на някои места...е предвестник на това, което ще се случи малко по-късно, така че задължително отива след "Големите 4".

Друго любимо парче от любимия албум:



 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 23.08.2012 08:02
Мнения: 10355
Местоположение: Augusta Vindelicorum
Отговори с цитат
Мнение  Re: Metallica - The Greatest Band EVER ,,,   |   19.10.2018 17:59


Ех, какви наизскочихме само... Не ми дава сърце да не споделя и аз моята история по темата.

Металика винаги съм ги признавал от чисто музикална гледна точка. А докъм Черния някъде дори ми бяха и сред най-слушаните банди. Така или иначе обаче не успяха да ми станат любима банда. Дори във времената, когато ги слушах най-интензивно, номер едно ми бяха Мейдън, а по-късно Антракс. Според мен това се дължеше на факта, че не успявах да се идентифицирам с тях - нещо, което и до ден днешен си остана така. Джеймс и Ларс са задници, няма какво да се лъжем. Моят човек е Кърк, макар и аутсайдер в групата.

Въпреки всичко това, за мен Master of Puppets и до ден днешен си остава един от най-великите албуми, които съм имал удоволствието да слушам. Това е един от албумите, на които знам наизуст всеки акорд, всеки тон, всеки стих, всеки дъх дето се вика. И естествено се преговаря редовно. Любима песен: Disposable Heroes!

Сега, ... And Justice for All също е много голям, и там имам доста любими песни, но под чертата е леееко претрупан, бих казал. А и пътят му бе прекрасно утъпкан от Master... . Покрай издаването му, съпроводено с инцидентно (разбирай умишлено) закъснение, манията по групата започна да преминава в истерия и всичко започна да ми нагарча все повече.

Черният с доста уговорки мога да го приема като албум на "истинската" Металика, макар че тези песньовки с radio-friendly продължителност и структура бяха сигурният предвестник на края. Оттам нататък всичко се свеждаше до отделни песни, които неволно съм засичал и са ми харесвали, но нищо повече. Нито албум съм им слушал, нито нищо.

Много ги плюят старите метъли, че се били продали на комерса и прочее. Аз лично намирам решението им достойно за уважение. Те са си бандата, те си решават. Който не ще - да не слуша.

_________________
GREEN AND GOLD 'TIL THE CLUB IS SOLD!


 
(The Thracian Orphics)
Аватар

Регистриран на: 06.06.2012 10:44
Мнения: 4950
Отговори с цитат
Мнение  Re: Metallica - The Greatest Band EVER ,,,   |   19.10.2018 18:10


И не само - не трябва да забравяме, че медалът винаги има две страни...

Да - няма го старото звучене, но покрай комерса успяха да останат толкова десетилетия в бранша... И дори и да не издадоха вече подобни албуми - дори само изпълненията на вечните им класики по концертите, дори само това, че милиони хора имаха/имат възможност да ги слушат и виждат: за мен е достатъчно оправдание...

А въобще не говорим за това, че все пак и те са хора и те най-вероятно са искали да имат по-добър живот, по-добро бъдеще за себе си, за децата си...

И тъй да се каже: they can make their own choices, who are we to judge them?

_________________
БЪДИ РАЗЛИЧЕН - БЪДИ ГРАМОТЕН...


Последна промяна alexbg на 19.10.2018 18:12, променена общо 1 път



 
Аватар

Регистриран на: 08.06.2012 00:26
Мнения: 14236
Отговори с цитат
Мнение  Re: Metallica - The Greatest Band EVER ,,,   |   19.10.2018 18:48


SUBXERO написа:
Ех, какви наизскочихме само... Не ми дава сърце да не споделя и аз моята история по темата.

Металика винаги съм ги признавал от чисто музикална гледна точка. А докъм Черния някъде дори ми бяха и сред най-слушаните банди. Така или иначе обаче не успяха да ми станат любима банда. Дори във времената, когато ги слушах най-интензивно, номер едно ми бяха Мейдън ....


..е то тук е разковничето и аз така, ама с Мейдън :laugh: ;-) ..майтап, но си беше така с много хора, сега не знам точно за теб, ама ... :-D


Battery (Live in Seattle 1989)



 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 23.08.2012 08:02
Мнения: 10355
Местоположение: Augusta Vindelicorum
Отговори с цитат
Мнение  Re: Metallica - The Greatest Band EVER ,,,   |   19.10.2018 22:57


Имаше едно време, едва ли не всичко живо слушаше или Мейдън или Металика. И в нашата махала не беше по-различно. Аз се явявах нещо тартор на Мейдън феновете един вид. В цялата компания само един човек беше фен на Металика. Него така и не успях да го пречупя, ей...

После един познат ме запали по Антракс. А оттам нататък пък започнаха яко да се чупят клишета и да се минават граници. Пънк, инди, уейв... Метълът престана да ми носи емоции и тотално го оставих, за ужас на много авери. Едва години след това Нирвана успяха да ме върнат към по-твърдата музика. И като се почна... Само епитета "металист" не го понасях. Бях предупредил всички познати да не ме наричат повече така. Метълът беше станал просто една от музиките, които слушах, а те ставаха все повече и повече.

_________________
GREEN AND GOLD 'TIL THE CLUB IS SOLD!


 
(Крива Нива)
Аватар

Регистриран на: 20.05.2012 18:28
Мнения: 9586
Отговори с цитат
Мнение  Re: Metallica - The Greatest Band EVER ,,,   |   26.10.2018 21:39


Не е Металика, но нещо много яко от Вакен. Всъщност Акеспт ще издават албум от този концерт Симфоник Терор :)


_________________
Изображение


 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 32 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Хостинг