Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 28.03.2024 22:48



Отговори на тема  [ 291 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Следваща
Филми 3 
Автор Съобщение
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Филми 3   |   27.05.2023 02:18


Guardians of the Galaxy Vol. 3
https://www.imdb.com/title/tt6791350/

--> Има спойлери <--

Най-накрая нещо много добро от вселената на MCU, нещо от доброто старо време. За съжаление този филм дойде прекалено късно, а по предварителен план трябваше да е около последните Отмъстители, със сигурност не и във времевата рамка на настоящата 5-та фаза. Но това са подробности, които реално нямат никакво значение спрямо качеството на самия филм.

Пазителите имаха своя прекрасен финал и се превърнаха в може би най-добре написаната трилогия от вселената. Без нито един слаб или разочаровал по някаква линия филм. С отлично изграждане на характерите на героите, с ясна представа и план за достигането от точка А до точка Я.

Край с Пазителите!
Крис Прат едва ли ще се завърне някога, но все пак си остави вратичка за войната срещу Канг, но дотогава има много вода да изтече и много други неща да се случват... Зоуи Салдана и Батиста със сигурност ги гледахме за последен път и те казаха своето сбогом на MCU.

Лично за мен във филма имаше само два слаби момента. И то единия с доста уговорки. И причината не е в самите герои и играта на актьорите, а просто тези персонажи така написани и пльоснати нямаха място тук и сега.
Гамора трябваше да си остане мъртва, а не да я връщат от миналото. Точно с нея са ми основните претенции към филма. Според мен беше просто излишна.
Адам Уорлок е другата, но по-приемлива издънка. Въпреки че Уил Полтър се справи много добре и на мен ми хареса. Но Уорлок трябваше да се вихри в Инфинити сагата и като цяло той е могъщ и много опасен злодей, докато тук беше един изгубен и неориентиран слабак. Може би искат да ни кажат, това е той, без 'таймстоуна' Не знам, някак си не ми се вписваше по такъв начин. Но от друга страна стана добро попълнение към Пазителите.

Всичко останало беше на отлично или много добро ниво. Просто Марвел от златните си години.
Страхотни CGI ефекти и прекрасна музика. Хумора е там, където трябва и без да се прекалява.
И силен антагонист, който да тежи на мястото си. Еволюционера беше точно такъв. От доста години, Марвел не са имали толкова добро попадение. Това с контраземята и нейното унищожение когато му скимнеше беше брутално и ме разтърси (разбра се, че не го прави за първи път).

Хареса ми как Грут се развихри и видяхме най-доброто от него.

Много ми хареса как приключи всичко. Питър Куил се завърна на Земята да се види с дядо си. Трогателна сцена.
Дракс и Небюла, които са ми любимци също получиха това което заслужаваха. Небюла ще стане лидер, а Дракс ще има деца за които да се грижи.

Но най-хубавото го оставям за последно. И това разбира се бяха флашбековете за Ракетата и бруталното му минало. Всичките тези моменти ме хванаха за гърлото и бяха страхотно написани и режисирани. И силно емоционални.

Браво на Джеймс Гън! И сякаш ДиСи са в сигурни ръце, но дали е така съвсем скоро ще се разбере, когато излезе дългоочаквания Флаш.

Кои са бъдещите Пазители на Галактиката?
Ракетата, като водач + Грут, Краглин, Адам Уорлок, лошото куче Козмо (Мария Бакалова) и Файла-Вел, която има много големи сили и според мен ще бъде използвана и в други проекти. Определено това е Марвел персонаж, който по ред причини най-вероятно ще бъде експлоатиран.
-
8.5


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Филми 3   |   31.05.2023 03:19


Cocaine Bear
https://www.imdb.com/title/tt14209916/

Нагледен пример за филм с пропуснат шанс. Така направен този филм не стои убедително нито като хорър, нито като трилър, нито като приключенски, нито като комедия. За мен това е едно голямо нищо. Едно недоразумение. Не може да се допуска подобен хумор при толкова брутални моменти и обратното. А като се смесят нещата става точно това - кокаинова мечка минала през гънките на създателите на тази халтура.
-
4


65
https://www.imdb.com/title/tt12261776/

Не лош филм над чертата, ставащ за едно гледане. Но за мое съжаление (защото обичам такива филми и харесвам много Адам Драйвър) не добре разказан и много пришпорен ако така мога да се изразя. Ефектите бяха зле, както и всички близки срещи от трети вид с динозаврите. Не случайно споменавам за 'Близки срещи от трети вид' Който е гледал ще се сети, който не е гледал, няма да му развалям кефа и изненадата от туиста, за който аз обаче се сетих доооста преди да се разкрие официално...
Не ми стоеше автентично и заради факта, че се говореше на английски. Ако бяха вкарали някакъв измислен език и със субтитри разбира се щяха да получат много повече и заслужени похвали, поне според мен.
Иначе актьорите колкото и да са малко се справят, идеята също е добра. Но нейната реализация не е на чак толкова високо ниво.
-
6.5 / 6


Creed III
https://www.imdb.com/title/tt11145118/

Пореден добър филм от поредицата за Аполо Крийд, в случая за неговия син разбира се, Адонис Крийд.
От трите филма този е най-слаб. И без Силвестър Сталоун?! Тц тц. Не може във вселената в която се прави този филм да не се спомене поне за нейния патрон, Роки Балбоа. Просто е абсурдно. Знам каква е причината, но това не оневинява екипа. Можеха поне да му споменат името за малко. Че е зает или се лекува нещо или да проведат един кратък телефонен разговор за 30 секунди. И сега нямаше да го пиша всичко това.
Най-голямата похвала за филма получава Джонатан Майорс, който е просто невероятен и буквално открадва цялата светлината на славата предназначена за Майкъл Б. Джордан.
Сценария и режисурата са добри и толкоз. Нищо ново или различно. Всичко е пределно ясно. Можеха в края да покажат малко повече реалистична драма, а не всичко да е цветя и рози, защото тези неща се изтъркаха вече.
-
7 / 6.5


Shazam! Fury of the Gods
https://www.imdb.com/title/tt10151854/

Така и не разбрах за какво беше това продължение? Като явно тези герои нямат бъдеще при Джеймс Гън.
Вкараха и низвергнатата амазонка, Жената чудо. Лошо няма, нека да краси филма. Ако не друго, поне това лице имат.
Много по-лош от оригиналния първи филм! И този хумор не работи вече, не го ли разбраха някои хора? Не може възрастни хора да се държат като деца, а децата като възрастни. Стига вече.
Нелепи сцени, много слаби специални ефекти и плачевно слаби антагонистки. Трите влъхви бяха най-слабата част от филма, като разбира се едната се оказа добра, даже две. Нищо че за малко да унищожат света. Какво толкова. Косвени жертви.
Когато митичните създания от древногръцката митология се изсипаха накуп беше толкова нелепо и нескопосано направено и заснето. Оф, няма значение, спирам.
Не си губете времето!
-
5


Последна промяна Diavolo на 31.05.2023 03:20, променена общо 1 път



 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Филми 3   |   23.06.2023 21:44


Transformers: Rise of the Beasts
https://www.imdb.com/title/tt5090568/

Не мога да повярвам, че давам толкова висока оценка след като в първите 15, 20 минути от филма бях бесен и за малко да си изляза от киносалона...
Имам питане към сегашния Холивуд (по-голямата му част), как искате и очаквате филмите ви да правят пари след като непрекъснато вменявате вина на белите хора по света (най-платежоспособните ако мога така да се изразя) само за това, че са се родили бели???
Вкарали са един латино и една афроамериканка в главните роли. Добре, няма да драматизирам, обаче какви бяха тези гадни и злобни подмятания какви гадове сме ние белите хора? Аз се почувствах неудобно и ми стана много, много тъжно и неприятно. Бях готов вече с оценка 4 и дори 1 ако беше пълна тъпотия като последните филми.
Само че след този фалстарт (само дето това начало според мен е отблъснало не малко хора да гледат филма, който заслужава много повече от сегашния си боксофис) нещата се подобриха и то много.
Антъни Рамос и Доминик Фишбек се справят много добре и съм доволен от играта им. Хумора е точно когато трябва и колкото трябва. Нищо повече. И най-вече, явно са си научили урока, че не хората са най-важното в тези филми, а трансформърите. И никой не отива на кино за да гледа поредните човешки драми, а за да гледа гигантските автоботи и тяхната борба. Този път автоботите и новите за франчайза максимали излизат на преден план и цялата колаборация между главните герои и трансфомърите е на много солидно ниво.
Не ми хареса, че Мегатрон изобщо не беше споменат, което е меко казано странно и неуважително за мен. Той е основния антагонист в тази Вселена.
Другото което не ми хареса е, че Ноа Диаз стана някакъв микс между трансформър и Железния човек. Това беше излишно според мен и някак си не на място.
Извън всичко това и за да не забравя, искам да вметна, че аз лично имам един генерален проблем с този франчайз и неговото бъдеще. Смениха се твърде много герои и имам усещането, че едва ли не всеки филм е някакъв самостоятелен или ребут. Този филм какво е сега? Прикуъл или нов прочит и начало на вселената/марката? Защото гласят този филм за първия от нова трилогия. Ако е така хубаво, но някак си ми е странно и малко ми олекват. Получава се малко като с многото батмани и супермени и толкова много сменените актьори от ДиСи.
Ако е предистория, то защо максималите ги няма в първите оригинални филми? Може би ще разберем на финала на новата трилогия ако изобщо тя стане факт. А може би не.
В заключение, ефектите са отлични и забавлението е на макс. И аз лично като един нърд фен се изкефих. И да въпреки ужасния старт... Не съм кон с капаци и се опитвам да лавирам и да отсявам хубавото от лошото независимо кой с какъв цвят на кожата е и за какво се говори в самия филм...
-
7


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Филми 3   |   28.06.2023 16:52


The Flash
https://www.imdb.com/title/tt0439572/

Най-накрая изгледах и така очаквания Флаш. Гледах го на кино и останах доволен!
Това ще е много дълго ревю, защото освен впечатленията си от филма ще се опитам да отговоря и то обширно на най-сложния въпрос, защо по дяволите филмът е такъв боксофис провал и има ли бъдеще новото DCU?
По-обширно, защото не е тайна, че аз съм повече ДиСи фен, просто от дете си ги харесвам повече. Не че не харесвам Марвел (в България щом си за едното, значи си автоматично срещу другото, хаха), напротив!

И така, защо флопна Флаш?

Какво ми е обяснението за звучния провал в боксофиса. Защо се стигна до тези срамни цифри? Сложен въпрос! Едва ли някой може да даде еднозначен отговор. Със сигурност и в Уорнър Брадърс и ДиСи не са го очаквали. Официално бюджета е $220 млн. но ако сложим и маркетинга е над $300 млн.
Филмът трябваше да направи поне (поне) $1 млрд. световен боксофис. Вместо това едва, едва ще си покрие разхода (което също не е 100% сигурно). Това ще е един от най-грандиозните провали в историята на киното! И този провал идва след провалите на Черния Адам и Шазам. Нещата не отиват на добре...
И така, защо? Ами очевидните два отговора са:
1. Езра Милър и бойкота на феновете!
2. Уволнението на Хенри Кавил и бойкота на феновете!
Но дали е само това? Не, има още много. Хората си търсиха повод. А причините са много по-комплексни и не са от вчера или днес...
DCEU нямаше идентичност! Защо MCU успя? Защото те имаха тази идентичност.
MCU направиха много добри оригинални филми за водещите си герои, които хем бяха като отделни филми само за тях си, хем след финала в посткредит сцена се разбираше, че и ще бъдат част от една много по-голяма и мащабна картина. Така хем се вълнувахме от тяхната лична история, хем бяхме заинтригувани от това какво ще стане с тях след това и как ще работят като отбор.
Започна се с Железния човек, след това излезе Хълк. След това Тор и след това Капитан Америка. Даже имаше два филма за Железния човек. И цели 4 години по-късно дойдоха първите Отмъстители. И така хората бяха въвлечени в тази Вселена. Разбира се трябва да е отечете, че тези неща дойдоха в годините, в които новата либерална пропаганда не беше заработила и все още се правеха стойностни филми без политика в тях. Нещо което впоследствие отблъсна много хора от филмите.
При MCU действаше неписаното правило, 'Който превари - той завари' и 'Който удря пръв, удря два пъти'
Просто Марвел изпревариха ДиСи!
И докато Марвел градяха своята филмова империя какво правеха в ДиСи?
Ами всъщност правеха много добри неща, само дето не яхнаха вълната когато трябваше! Имаха два исторически момента, които изпуснаха. Първо можеха да изградят своята Вселена с Кристофър Нолан, който направи една велика трилогия за Черния рицар. Да, много по-различен Батман от комиксите, но пък дяволски добре направена трилогия, която ще остане завинаги в историята на киното.
И след това имаха своя втори шанс със Зак Снайдер, който направи дяволски добър филм за Супермен с Хенри Кавил. Жената чудо и Аквамен също бяха много добри сингъл филми, с много добри приходи, само че така и не успяха да ги свържат всичките тези герои в една успешно работеща Вселена!
Личните проблеми със Зак и натиска от шефовете в Уорнър да се избърза със Супермен и Лигата на справедливостта разрушиха всичко в зародиш. Първото объркване дойде с новината, че Крисчън Бейл няма да е Батман, а ще е Бен Афлек (айде отново се започна си казаха хората след Майкъл Кийтън, Вал Килмър и Джордж Клуни).
Зак искаше Супермен 2, вместо това го натиснаха да прави Супермен срещу Батман все едно сме на вълна Пришълецът срещу Хищника. Несериозно! Самата комбинация от Супермен срещу Батман трябваше да генерира милиарди приходи, вместо това провал! Провал не като сингъл боксофис, а като много по-високите очаквания. Просто хората не искаха да гледат точно тази история!
И после дойде форсираната и преправена Лига, което унищожи всичко. Може ли да направиш Лигата след като преди това си представил на зрителите само един от героите в самостоятелен филм и това е Супермен? Айде ще броим и Жената чудо. Батман бе изтласкан едва ли не като второстепенен герой, а за Аквамен, Сайборга и Флаш нищичко. От ДиСи направиха точно обратното на това което направиха от Марвел! И от ДиСи вместо да си залагат на по-черните тонове и суровия реализъм решиха да вкарват Марвел шегички, но по един много нескопосан начин. Защо бе хора? Черният рицар и Супермен на Кавил се харесваха точно защото бяха нещо съвсем различно.
Започнаха и драмите с Амбър Хърд и по-късно с Езра Милър.
Хората правилно си задаваха и въпроса, а защо Езра, като си имаме Грант Гъстин (много харесван от феновете и с право)??? По дяволите, Бари Алън на Езра от филмите получи своето име от Бари Алън (на Гъстин) от сериала! Хора, това е несериозно просто...
Но да, в онези години МСЮ правеха пари и слава от филмите си, докато ДСИЮ се гордееха (и с право) със своята Ароу Вселена и бяха завладели ТВ бизнеса. И вместо да си изиграят правилно картите, те заложиха на грешните коне и направиха грешните ходове!
Изведнъж ей така от нищото, Зак Снайдер бе уволнен, а от Уорнър решиха да кастнат нов Батман?! WTF? Таман свикнахме с Бен Афлек и айде ново шест. Сега пък Робърт Патинсън. Патинсън аз лично го харесвам много, но доста голяма част от феновете не можеха да го възприемат като Батман. Между другото филма беше много добър, но не се хареса на новия шеф, Джеймс Гън, който го изпрати в 'Алтернативния свят' така че дори няма да е канон. Въпреки че беше приет добре и от критика и от фенове. И върха на сладоледа беше уволнението на всеобщия любимец, Хенри Кавил. И всичко това идва в момент в който един неориентиран човек, който се е обявил като 'Те' (или там каквото значи тази модерна простотия) вилнее из барове и застрашава живота на лабилни като него хора... Какво по дяволите се случва? И не само това, Батгърл за който се пръснаха близо $100 млн. изобщо не видя бял свят?! Кашата в Уорнър и ДиСи беше пълна. Хората не знаеха какво се случва. Един тотално разграден двор!
И хората отдавна са казали и друго. Насила хубост не става! Езра Милър беше избутан в девета глуха да не дразни хората и истински маркетинг реално нямаше. Нямаше и изненада, защото още от трейлъра се разбра, че ще върнат любимия на едно поколение фенове на Батман, Майкъл Кийтън. Филмът още не беше излязъл, а Гън се изхвърли, че това бил най-добрия комиксов филм, който бил гледал (какво си пушил човече?) и кой ли не беше впрегнат да хвали филма. Платени критици и ютюбъри послушковци, дори Стивън Кинг и Том Круз?!
Само че на хората отдавна им писна, бяха вдигнали ръце и бяха казали НЕ! Дотук!
Занапред това чака според мен и самозабравилите се уокита от Дисни със ''своите'' Пиксар, Лукас Филм и Марвел Студио и реално всички големи холивудски компании!
На хората им писна от простотии. Те просто искат да отидат и да изгледат един хубав филм с хубави хора. Не с такива, които ги обвиняват по туитър и инстаграм, че са токсични боклуци и че са расисти и сексисти! А и няма как да не си задават въпроса, защо за Езра Милър се прави изключение, докато за други не и то за далеч по-малки провинения в обществото??? Задавам риторичен въпрос...
И филмът не прави пари защото е слаб филм. Филмът не е слаб, даже е добър! Не е да кажеш, че е имал силен първи уикенд и след като са видели каква боза е и за това е флопнал брутално. Не, нищо такова. Просто тази продукция нямаше никакъв старт, няма и да има никакъв тласък тепърва, защото както писах на хората им писна и решиха да бойкотират!
Има ли бъдеще новото DCU? Изключително сложен въпрос. Според мен оттук-нататък мисията е много сложна и почти невъзможна. Какво трябва да се направи? Ами най-малкото да не наричат Батман фашист (дори и да е на майтап, контекста не е важен в случая) в основния си трейлър за новия си супергерой, който ще представят на драгия зрител. Трябва да уволнят Езра Милър (не защото е слаб актьор), да разкарат Амбър Хърд, която вече е доказаната от съда лъжкиня и не трябва да връщат пенсионера Джордж Клуни (нищо лично към така обичания д-р Рос) като Батман. Но дори и да направят всичките тези неща, дори по дяволите и да върнат Кавил (което е ясно, че няма да стане, а и новия Супермен вече бе обявен) пак ще е твърде късно. Просто на хората им дойде до гуша от драмите в ДиСи и от тази липса на идентичност и връзка между героите в техните продукции...
Отделно от всичко това на хората им писна от супергерои и от сложни мултивселени. По дяволите, дори от Марвел вече не правят пари и търпят провали, макар и не толкова звучни като тези в Уорнър.
Птичето каца само веднъж на рамото са казали хората. Е, при Уорнър и ДиСи кацна два пъти (Нолан и Снайдер) и те два пъти го изпуснаха да отлети.
И пак ще се повторя. Проблемът не е в сингъл филмите. Справка и страхотния Жокер с Финикс. Просто от Уорнър и ДиСи не могат да сглобят мозайката!


Сега за самия филм. За Флаш (2023)

Официално, DCEU е вече мъртъв, така че да живее новата DCU!
Дали обаче ще живее, ще разберем идните години... Всъщност още през тази 2023 година! Тя ще е ключова за Гън и бъдещето на ДиСи и Уорнър.
Първоначално филмът за Флаш трябваше да се появи през 2018 г. но по ред причини бе непрекъснато отлаган. Официално трябваше да излезе през лятото на 2022 г. но отново бе преместен с 1 г. напред.
Така след 7 различни сценаристи и близо $300 млн. бюджет, филмът най-накрая имаше своята дългоочаквана премиера.
Бих казал, че като самостоятелен филм е много добър, но като затварящ тази част от Вселената на ДиСи не бих казал същото. То реално край нямаше, а много въпроси свързани основно с това кой ще е новия Батман...
И къде ще сместят Блу бийтъл (първият нов герой от новата Вселена) във всичко това? Между другото не изгарям от нетърпение да видя този филм, особено след супер дразнещия му трейлър.

Най-важното нещо за мен беше как ще се справи Езра Милър с драмата около убийството на майка си и дали именно той ще е централния герой във филма или не. И тук теста бе издържан! Езра Милър се справи много добре със самата игра и пресъздаването на емоциите и да, именно Бари Алън беше ментора на... Бари Алън. А не Брус Уейн както масово се очакваше. С тези двама Бари Алън много хитро се измъкнаха от коварния капан и така 'Главния Бари Арън' се превърна в ментор и учител на новия Бари Алън.

Всъщност как сработи цялата тази манипулация с времето? Винаги това е най-сложното нещо за осмисляне и хората винаги ще имат проблеми с разбирането на концепцията с пътуването във времето. Аз не го обичам, защото почти никога не е едно и също за даден филм или сериал и общо взето много автори си правят каквото си поискат... Отделно от всичко това, с това пътуване във времето се обезсмисля до голяма степен стойността на нечий живот. Ауу, ама Бари Алън умря. Е, споко бе, има го в еди си колко вселени и ей сега ще го върнат по някакъв начин чрез времето.
Отделно по този начин много автори могат да си поправят собствените грешки и да си измият ръцете както се казва. Което категорично неодобрявам!
Та на въпроса, как сработи всичко във филма според мен? И ако не съм схванал (няма да е нещо ново), моля някой да ми го разясни, хехе.

Значи,
Всичко и навсякъде се развива наведнъж (в един и същ момент)! Това е разковничето. И да, може и да се каже, че е препратка към едноименния филм, който обра оскарите през тази година.
Бари Алън е Фулкрум/Универсален момент ; нещо което не може да се промени ; той причинява мултивселената и това няма как да се предотврати. Дарк Флаш изрита Главния Флаш от Хронокълбото енергия (реално то е истинския фулкрум) в спийдфорса, и го запрати във вселена с неговото ново аз, следствие на това, че майка му е спасена. И то точно на конкретна дата през 2013 г. Годината в която получава силите си. И двамата (Мейн Флаш и Дарк Флаш) бях там по различно време следвайки линейно историята, но всъщност те са там по едно и също време в един и същи момент! А какво прави Дарк Флаш там и защо той беше в съседното хронокълбо? Ами по-късно във филма се разбра. Това е всъщност новия Бари Алън, превърнал се в свое тъмно/мрачно отражение/сянка следствие на безбройните си опити да поправи времето и да спаси Супергърл и Батман (досущ като безплодните опити на Стивън Стрейндж да спаси своята любима Кристин Палмър).
Тези събития във филма се случват линейно, но там на това конкретно място извън реалния свят тези закони не важат!

Какво ми хареса

Исках да стои добре като сингъл филм за Флаш и така и стана. И някак си намериха начин да вмъкнат всички останали герои и събития и като цяло им се получи с някои изключения като липсата на Ривърс Флаш (вместо това вкараха Дарк Флаш нещо подобно на Савитар в сериала) и вкарването на дядо Клуни.
Филмът беше забавен и трогателен, имаше хубави и запомнящи се диалози и екшъна беше як.
За мен най-важното нещо както вече писах беше да усетя Бари Алън като Бари Алън и да видя връзката му с майка си и баща си. А и това че той стана учител на своето ново аз беше много добър бонус!

Актьорската игра на всички главни и поддържаши актьори.
Много ми хареса Саша Кайле като Супергърл а.к.а. Кара Зор-Ел. Майкъл Кийтън е ясен. Велик е. И отново чухме легендарното му, 'Аз съм Батман'
Това че видяхме отново едно към едно именито на Брус Уейн от Тим Бъртъновия Батман през 1989 г.
Езра Милър вече го похвалих. На моменти новия Бари дразнеше, но това беше и идеята. И въпреки, че ми хареса ще кажа, че Грант Гъстин все пак ми харесва повече!
Майкъл Шанън като генерал Зод също бе невероятен. За съжаление имаше твърде малко сцени с него.
Между другото хареса ми, че всъщност не той беше главния антагонист във филма, а самия Бари Алън или по-точно неговия Дарк Флаш. И добре се измъкнаха от ситуацията. Новия Бари Алън се жертва и спаси живота на главния Бари Алън и така като умря реално умря и Дарк Флаш, защото той е него!

Някои камеота ме изкефиха. Като Джордж Рийвс (Супермен), Теди Сиърс като Джей Гарик ; Адам Уест като Батман ; Никълъс Кейдж, като алтернативната версия на Супермен, от един филм от 2015 г. който така и не видя бял свят. Разбира се Майкъл Кийтън беше на всички ясен.

В болшинството моменти музиката също ми хареса.

Ерик Столц или Майкъл Дж. Фокс? Кой е играл Марти Макфлай? Хехе, намигванията бяха много яки (бтв: по принцип именно Ерик Столц е трябвало да играе главната роля, но е разкаран, защото вкарва прекалено много драма в героя си).

Също ми хареса много и препратката с плаката на Ракел Уелч и как Бари мина през нея, за да донесе бира. Също през нея трябваше да минат за свободата си и в Изкуплението Шоушенк...

Хареса ми и начина по който решиха да разкарат Бен Афлек като Батман. Не че го одобрявам. Харесвах Бен Афлек като Брус Уейн, много му отиваше, но според мен повече няма да го видим.
Но всъщност какво стана? Ами веднага пояснявам. Бари премести консервата с чушки на горния рафт, за да може баща му да погледне нагоре и така камерата да го хване. Една съвсем малка намеса във времето, но именно тя коства новата самоличност на Брус Уейн/Батман.


Какво не ми хареса

Трябваше все пак да вкарат Ривърс Флаш или ако не е той, поне да бяхме видели кой уби майката на Бари.
И като цяло флашпойнта в анимацията и в сериала бяха много по-добре разказани.

Визуалните ефекти не ми харесаха. Като цяло CGI куцаше яко. И това е проблем не само с този филм.
Абе какво им става напоследък на специалистите?
Май всички трябва да минат по един безплатен бърз курс при Джеймс Камерън.

Както писах вече някои камеота ми харесаха, но някои не. И изглеждаха много зле. Визирам Кристофър Рийв (Супермен ; лека му пръст) и Хелън Слейтър (Супергърл) и на финала на целия филм появата на Джордж Клуни ме втрещи и то не от хубави помисли...

И защо по дяволите Грант Гъстин не се появи във филма??? Много се ядосах значи!
Значи Езра Милър може да се появи в шоуто, но не и Гъстин във филма. Какво, привилегирован ли е с нещо 'Те' Джеймс Гън, не си уважаваш фенбазата човек, после ревеш защо няма приходи!
Никаква почит не бе отдадена на великата Ароу Вселена, която крепеше ДиСи през всичките трудни години и създаде реноме на тази компания.

Защо не се показаха три от батманите, Вал Килмър, Крисчън Бейл и Робърт Патинсън??? Хенри Кавил ясно защо...
Много нелепо беше всичко това, ама много!

И сега какво, Джордж Клуни ли ще е новия Батман или това бе просто една шега??? И двете са глупави решения но по различни причини... Просто трябваше да е както в оригиналния си край. Брус Уейн излиза, но му се виждат само обувките и остава само гласа на Бари, ‘’Кой по дяволите е това’’
За да покажат сега Клуни явно има защо и не е просто майтап, както би ми се искало. Това е решение на самия Гън, 100% Т.е. явно ще иска да го използва в ролята на Батман.
Хей, нямам нищо против Джордж Клуни, когото харесвам много. Но неговия Батман бе най-лошия в историята. А и сега на колко години е? 60+? Пенсионер ли ще гледаме в ролята на Брус Уейн?

Сцената с бебетата в началото на филма беше яко криндж. Безумна идея!

Сцената с ласото на истината на Жената чудо за някои може да се е сторила забавна, но на мен ми стана неудобно. И от репликата на Брус Уейн (типична за новата идеология, 'да изядем богатите') и особено от тази на нърда Бари Алън, че все още е девствен. Айде няма нужда да изкарвате точно този супергерой такъв балък и смотльо и то с определена цел.

Посткредит сцената с Аквамен също ме подразни и беше излишна.

В заключение,
Много ми е трудно да дам категорична оценка, но за мен този филм е в границите между 6 и 8. По принцип в един друг свят можех да му дам 6 и по-малко, но според мен не е за толкова и щях да си изкривя душата само заради личната ми неприязън към Езра и най-вече заради гаврата с Хенри Кавил. Повече от 8 също няма как да дам след тези неща, които писах, че не ми харесват и като цяло не стоят добре в моите очи.
Това е един добър филм, доволно над чертата, заслужаващ си да се види и оцени подобаващо и без излишни предразсъдъци!
-
7.5


 
(Thug Slugs)
Аватар

Регистриран на: 15.07.2012 20:56
Мнения: 5070
Отговори с цитат
Мнение  Re: Филми 3   |   28.06.2023 16:57


Diavolo написа:
Между другото в HBO Max има един сериал от 10 епизода за Лейкърс.
Казва се, ''Възходът на династията Лейкърс''
Още не съм го започнал, ама със сигурност ще го гледам. Отзивите са много добри. Подновен е и за 2 сезон.
https://www.imdb.com/title/tt10244600/

Гледа ли го?

В момента съм на половината и бих казал, че е доста як. Като фактология нещата са доста точни, актьорската игра, сценария, хумора и заснемането са супер.

_________________
В град като София, никой не е невинен!
Изображение


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Филми 3   |   28.06.2023 17:14


Не съм го почвал още. :)


 
(Thug Slugs)
Аватар

Регистриран на: 15.07.2012 20:56
Мнения: 5070
Отговори с цитат
Мнение  Re: Филми 3   |   28.06.2023 17:18


Препоръчвам и после да споделиш отзиви.

_________________
В град като София, никой не е невинен!
Изображение


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Филми 3   |   29.06.2023 19:16


Asteroid City
https://www.imdb.com/title/tt14230388/

Преди малко се прибрах от киното и спретнах едно бързо ревю. Имах пролука да убия малко време и реших ей така спонтанно да уважа Уес Андерсън (автор на любимия ми Гранд хотел Будапеща), пък и заглавието беше едно такова шашаво и ми привлече вниманието. Не знаех нищо за филма, освен че има известни актьори в него.

Нямах никакви очаквания, исках просто да е забавен и толкоз.
И да, получих дозата приятен хумор която очаквах, имаше някои силни актьорски превъплъщения и не съжалявам, че си дадох парите. Поне се избавих от жегата на прохладно място.
И все пак Андерсън можеше да се постарае повече. Някак си ми се губи генералната му идея за историята и финалът също не ми стоеше достатъчно убедителен.

Действието на филма се развива през 50-те години в измисления 'Астероид сити' - малко пустинно градче насред нищото и близо до място, където американската армия редовно прави ядрени опити (по време на филма бяха взривени таман две бомби и тяхната гъба си се виждаше никак не далеч). Това градче иска да се разраства и най-голямата гордост е техния ежегоден фестивал, който събира малки гении, млади звездобройци и космически кадети в надпреварата за така желаните стипендии, а най-голямата атракция е кратера след разбил се преди милиони години метеорит.

Филмът е направен като пиеса в три действия. Пиесата е черно бяла и как да се изразя, някак си зад кулисите, а пък основната история е цветна, в пустинята и си е направена като филм. Успоредно гледаме филма и отделно гледаме Бродуей пиесата, един вид като конфликт межди изтока и запада, Бродуей и Холивуд.
В каста има много тежки имена като:
Джейсън Шуорцман, Том Ханкс, Скарлет Йохансон, Брайън Кранстън, Уилям Дефо, Ейдриън Броуди, Джеф Голдблъм, Тилда Суинтън, Мат Дилън, Лив Шрайбър, Рупърт Френд и Марго Роби (по-скоро камео участие има Маргото).
Веднага ще кажа, че Джейсън открадва шоуто така да се каже.
Много ми харесаха и децата, Джейк Райън и Грейс Едуардс.

Какво е най-важното от този филм и каква е поуката може да каже най-добре Андерсън. Аз честно казано не открих кой знае какво...
Освен сатира на американския живот от онези години, страха от извънземните (така характерен за 50-те години) и любопиството на младите умове към неизвестното, историята акцентира и върху това какво има отвъд нашата планета и какъв е смисълът на живота.

Почти съм сигурен, че голяма част от масовия зрител изобщо няма да разбере за какво става въпрос. Не подценявам публиката, просто в случая вината е повече в режисьора и сценариста, който е един и същ човек.
Иначе аз си схванах всичко и просто се наслаждавах доколкото мога на това което ми се предлага за около 100 мин. време. То не беше много, но аз останах сравнително доволен.

Препоръчвам, но си имайте едно наум.
-
7.0 / 6.5


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Филми 3   |   02.07.2023 22:09


Спайдър-мен: През Спайди-вселената (Spider-Man: Across the Spider-Verse)
https://www.imdb.com/title/tt9362722/

Дойде време да се види на кино Спайди. Най-обичания Марвел герой.
Не вярвах, че първия анимационен филм може да бъде надминат. Но ето ви нагледно как се надгражда. Имахме много по-сериозна и дълбока история. Една изключителна работа на всички нива! Единствената ми претенция е, че свърши с клифхенгър, все едно сме в сериал. Но не е нещо невиждано вече и при филмите. Така че това не е точно претенция, а разочарование. Но така си постлаха за догодина Март месец, че според мен ще направят още повече пари.

Самата анимация е едното най-стойностно нещо в продукцията. Другото е изграждането на героите. По такъв начин са ги написали, че ти пука за всеки един от тях, дори за често дразнещите родители...
Най-хубавото нещо в анимацията беше нейното разнообразие и красота. Бе отдаден почит на отделните епохи в развитието на анимацията през годините!
Музиката бе много пъстра и различна за всяка една арка и въпреки това се усещашше основната връзка.
Визуално филма е един път!
Върху всеки един детайл е мислено и работено качествено!
Екшъна също е на ниво. Направен е по един уникален начин, все едно си на плейстейшъна и пуцаш здраво.
Комедията също я имаше в точно толкова дози в колкото трябваше. Нито повече, нито по-малко. Много се забавлявах със Спайди Пънка анархист, хаха.

Гуен Стейси беше очарователна, а Майк Моралес позабравения 'Spectacular Spider-Man'.
Имахме и анимирани Питър Паркър на Тоби и Андрю версиите.
Приятната изненада определено бе образа на Мигел О' Хара, който е изграден като симпатичен злодей или по-точно антигерой.
Разбрахме, че паяка ухапал Майк (кой вече е на 15 г.) не е от неговата Вселена и така се отваря една огромна дупка в нея и тя остава без Питър Паркър и Спайдър-Мен.
Майк попадна там и видя 'себе си' в никак не добра светлина заедно с вече наистина злия си чичо.
Разбира се очаквам Гуен и нейния новосформиран отряд от познатите ни герои от първия филм да спасят положението.
Интересно ми е и какъв край ще измислят за Петното и Мигел.

Отличен филм, горещо препоръчвам!
-
9.0 / 8.5


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Филми 3   |   02.07.2023 23:14


Evil Dead Rise
https://www.imdb.com/title/tt13345606/

Изненадващо добър хорър!
Не знам защо не се прие така радушно от феновете, но мен ме изненада приятно.
Злите мъртви ми е любима хорър поредица и много се опасявах от този филм, но Лий Кронин е свършил много добра работа и е запазил духа на старата класика, въпреки че реално връзка няма освен пагубната гибелна книга и един глас на една плоча ама за това по-нататък.
Интересно ми е дали това е нещо като сикуъл и ребут едновременно и дали ще видим нова трилогия.

Хареса ми, че действието е извадено от горите и пренесено в града, макар че то пак се връща в гората, хаха...
Действието се развива за една нощ буквално и през цялото време е мрачно и вали дъжд, а атмосферата освен мрачна е и клаустрофобична. Все пак се искат топки за едно такова смело решение и автора се справя успешно с предизвикателството.
Ужасът беше много як и в някои моменти дори и аз се стреснах. Има сцени, които не са за хора със слаби нерви!
От екипа на филма поне според мен са се справили добре да представят една добре позната история по един по нов и свеж начин. Няма излишно оригиналничене, залага се на сигурното и работещото и това е правилната стратегия, защото зрителите точно това искат.

Екземпляра на 'Некрономикон' тук е по-различен и трактовката не е същата и се интерпретира различно, но в същината си е едно и също. Изкефих се много като чух гласа на Брус Кембъл (Аш) на плочата! 8-)

Имам претенции към финала, но не толкова големи, че да порежа филма по-сериозно в оценката си.

Препоръчвам!
-
7.5 / 7.0


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Филми 3   |   08.07.2023 23:11


Индиана Джоунс и реликвата на съдбата (Indiana Jones and the Dial of Destiny)
https://www.imdb.com/title/tt1462764/

В ревюто ми има спойлери!

Гледах го на Аймакс, държах много на това. Така поне ако не ми хареса сценария и героите, да се насладя на макс на самото приключение. И да, усетих тръпката, имаше някои яки моменти, но уви старата магия я няма. Просто я няма! И не, не е защото съм бил дете. Стига с тези глупости. Оригиналните три филма всъщност ги гледах съвсем скоро и докато ги гледах се чувствах по същия начин както и в миналото когато ги гледах за първи път.
Стойностните неща оцеляват през времето и се превръщат в класики. Останалите се забравят след година.
Ето това е неоспоримата истина!

И така, какво да кажа за Инди 5? Има и хубави и лоши неща. Дали ми хареса повече от Кисталния череп? Сложен въпрос. Ако трябва да кажа еднозначно - да! Хареса ми малко повече просто защото имаше повече вайб със старите филми. А дали беше излишен този филм? Категорично ДА! Това се отнася и за четвъртия филм.
Просто онзи край от Кръстоносния поход и как препускат към залеза не трябваше да се пипа от Парамаунт, Лукас Филм и Дисни! И тук вина носят всички, включително и великия Спилбърг навремето.
Защо бе хора??? ЗАЩО???

Съвременния Холивуд освен от социална политика тип разделяй и владей, страда и от липсата на идеи. Не случайно от няколко години насам гледаме само филми за супергерои или чудовища и са едни безконечни сикуъли, прикуъли, спин офи, ребути и какви ли не още щуротии. Къде са новите идеи, пресъхнахте ли бе хора?

Хора, седнете, напишете един добър сценарий, изберете най-добрите хора за ролите според вашия сценарий и вашите идеи, а не да попълвате квоти по задължение, спрете с пропагандата и се насладете на работата и пътешествието. Простичко е! Тогава ще видите как ще има и позитивна обратна връзка с феновете и добри приходи, а публиката изведнъж няма да е толкова токсична за колкото я смятате (не всички, някои от вас).

Сега конкретно за филма.
Както писах, хареса ми малко повече от четвъртия, защото историята беше по-смислена и заради първите 30 минути естествено, но имам един голям проблем с този филм и той се казва Фийби Уолър-Бридж! Новата любимка на Катлийн Кенеди. Много лошо попадение. През целия филм имаше едно и също изражение и беше изключително дразнещ персонаж. Малкото момче в ранния пубертет също ме дразнеше. Нищо общо със страхотния Шорт Раунд от Храмът на обречените.
Добре бе хора, защо трябваше да убивате синът на Инди?
Ясно е защо, защото Кенеди си е фантазирала, че филма ще направи страшно много пари, ще натрие носовете на токсичната фенбаза и ще си пробута новата трилогия с жена в главната роля като наследничката на Индиана.
Да, ама не! Е, фантазиите поне са безплатни...
Четвъртия филм колкото и да беше слаб поне завърши прекрасно и сам по себе си не се нуждаеше от продължение. Приемаме, че след години синът на Инди ще поеме щафетата.
Но какво направиха от ЛукасФилм? Убиха кръвта му, поколението му така както убиха синът на Хан и Лея в Стар Уорс. За да няма истински Скайуокър. За да убият наследството. И тук визирам изключително и само злия император зад кулисите, Катлийн Кенеди. На която мисията в живота е да унищожи цялото наследство на Джордж Лукас. Само че миля моя Кенеди, никога няма да успееш! След години съм убеден, че тези филми не само, че ще бъдат все така гледани и почитани, но и ребутнати с много по-качествен сикуъл и ще имаме истински Скайокър. Както и истински Индиана Джоунс впрочем, защото това също ще бъде поправено след години.

Не ми харесаха още неща свързани с Индиана. Това че бе написан като сърдит старец на който някакви хипита му се подиграваха в началото не ми бе проблем. Очаквах го (колко са предсказуеми само) и не мисля, че е неуважително към Инди, защото имаше свежи моменти и самоирония. Той все пак е на 80 г.  По-скоро се издразних на факта, че живееше в някаква евтина съборетина. Той, прочутия професор археолог! Та той трябваше да е декан най-малкото и направо да си има истинско имение. Такава легенда като него не заслужаваше да го пенсионират пред 20 колеги. Отделно да го обвинят в убийство (?!) и за финал, в края на историята ние така и не разбрахме дали е оневинен. Предполага се естествено, но може ли такова нещо за бога? Какъв е този мързелив сценарий?

Хареса ли ми краят? Да! Ако Инди беше останал в миналото щеше да е върховна глупост. Глупост е, че изобщо му вкараха тези мисли в главата, а крошето което получи от кръщелницата беше сякаш крошето което Кенеди винаги е искала да забоде на Джордж Лукас. Метафора, метафора ама колко да е метафора?
Беше красиво, че се събраха с Мариън и че обърнаха играта с болежките и целувките от Кивота. И разбира се, Инди си взе шапката, което как да го тълкувам? Уж край, ама не съвсем, пак си оставяме леко вратичката отворена. Ех, тази пуста алчност... Но да, хареса ми.
В заключение искам да кажа, че за мен има само три филма за Индиана Джоунс и само един край! Онзи в който безгрижно препуснаха към залеза!

Това ми е по-общото ревю като най-основни впечатления.

Сега ще щрихирам някои любопитни неща, както и по-конкретно кое ми хареса и кое не. Ще сложа нещата на везните на съдбата и ще видим каква крайна реликва ще се пръкне като оценка.

Какво ми хареса?

Харисън Форд на 80 г. е в топ форма!
Уникален!

Музиката на великия маестро Уилямс.

Мадс Микелсен отново те кара да му симпатизираш въпреки, че е абсолютна гад.
Неговия герой е прототип на Вернер Браун предполагам. И е част от ''Операция Кламер“ (реално съществувала програма приютила в САЩ над 1000 видни немски учени след краха на третия райх, за да помагат на американците в тяхната надпревара със СССР в космическата и оръжейна надпревара).

Тук-тук преследването в Танжер.
Единственото по-запомнящо се нещо във филма.

Режисурата на Джеймс Манголд като цяло е ОК. Все пак имаше много тежка задача и много воденични камъни и не е лесно, но като цяло се справя.

Трябва да се каже задължително, че Индиана си е лидера във филма. Реално само на финала беше втора цигулка и това не ми хареса, но през цялото останало време той казваше какво да се прави и как да се прави. И всички го слушаха, включително и кръщелницата, колкото и независима и силна жена да беше.

Дизайна на продукцията.

Диалозите в по-голямата си част.
Умерения хумор в точните моменти. Не прекаляваха както често се случва.
Самоиронията на Инди.

Дигиталното подмладяване на Индиана. Тези 30 мин. бяха най-доброто изживяване в целия филм.

Самият край беше добър. Инди и Мариън се събраха отново и особено когато се протегна за шапката си. Олд скул!

Хареса ми как Инди напомни за великите си приключения и постижения в миналото.

Когато се появиха над Сиракуза и римляните ги взеха за дракони изпратени от учените гърци.
Беше забавно. Тук действието ни изпраща през 214 г. пр. Хр. в Сиракуза. Древна гръцка колония. Някога описана от Цицерон като ''най-великия гръцки град и най-красивия от всички''

60-те години бяха много добре пресъздадени.

Туиста с това как Архимед е искал да го посетят, настроил е устройството така че то да изпрати използващите го в точно тази година.

Какво не ми хареса?

Фийби Уолър-Бридж!
Няма харизма и има само едно изражение! Не става за водещ характер!
Беше и написана ужасно. Е как да стане любимка на публиката като искаше само пари, пари и пари?
А нейното 'бакстори'? Така и не разбрахме какво е станало с баща и. И защо е станала такава. Е, подразбира се, ама айде стига с тези догадки. Близо 3 часа филм и не успяха да развият добре най-важния си персонаж (защото със сигурност са планирали да я направят наследничката на Индиана, бтв: е сега вече никакъв шанс).

Мароканчето джебчия!
Не знам дали то не ме дразнеше повече и от независимата капиталистка...
Без коментар за това как пилотира цял самолет...

Прочутия Индиана Джоунс така бе представен все едно е един рандъм професор от рандъм университет.
Без коментар за апартамента в който живееше и се самосъжаляваше.

Прекалено много CGI и то не добър. Това убива съвременните филми с изключение на Аватар.
Много ама страшно много липсват практическите ефекти, така характерни за Индиана Джоунс!

Сценария в по-голямата си част. Твърде МЕХ!

Вече писах. Финалния акт в който Инди бе твърде слаб и мърморещ, а плесницата беше 'ту мъч'

Легендарния ''Антикитера'' на Архимед (всъщност това не е официално потвърдено) и това 'пътуване във времето' ми дойде малко повече. Писна ми от пътуване във времето. Вече ми се повръща даже. Не уцелиха момента според мен. Особено след тези мултивселенски безумия в Марвел и ДиСи.

По дяволите, кога Индиана се е страхувал от буболечки???
Крайно неуважително за самия герой! Тц тц тц. Инди се страхува само и единствено от змии! И от нищо друго.

Змиорките трябваше да са УАУ нещото в този филм, само че твърде малко и кратко. По никакъв начин не бях впечатлен.

Убийството на синът му. Така д-р Джоунс остава без наследник!
Не знам чия идея е това (всъщност се досещам), но само заради това трябва да бъде уволнен!

Нямаше финална битка между Инди и злодея?!

Базил Шоу не сме го чували никога, а изведнъж е най-добрия приятел на Инди?

Диалога с Архимед в края, твърде малко и твърде плоско. Можеше да се измисли нещо повече тук.

ЦРУ арката тотален КРИНДЖ

Как оцеля Инди след взрива на самолетната бомба?! Това бе по-нереалистично и от хладилника в епизод 4.
А как оцеля Фьолер след като трябваше да му бъде отнесено цялото лице?!
Явно и двамата притежават суперсили. Дам, Инди ще да е от ЩИТ, а Фьолер от ХИДРА!

И така един не толкова лош филм колкото очаквах. Над чертата ми е, но по никакъв начин не мога да кажа, че се забавлявах истински. Исках и се бях настроил именно за това, но някои кардинални неща теглят филма назад и не мога да ги преглътна. Оставям настрана самата политика на Кенеди, просто самият филм си има сериозни пробойни, за да му дам по-висока оценка, а исках. Наистина исках.
Със сигурност един излишен филм, така с една дума мога да го опиша най-добре. Спокойно можеше да минем и без него. Лесно забравим.
Но по-добър от четвъртия филм. Става за едно небрежно кино гледане.
-
6


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Филми 3   |   13.07.2023 19:37


Коварен капан: Червената врата (Insidious: The Red Door)
https://www.imdb.com/title/tt13405778/

Гледах го на кино в Парадайза в изцяло женска компания, а отделно от това в кинозалата имаше само жени?!
Хъх, хоръра май ще излезе, че е любим женски жанр... :-o

Хорър поредицата за Insidious ми е сред любимите. А това бе нейния финал, последният филм, последната глава.
Всъщност се готви още един филм от Вселената, но той ще е по-скоро спин-оф и със съвсем друг каст.

Май отидох с твърде големи очаквания (грешка) и като цяло не ми хареса. И на момичетата също, горе долу бяхме на едно мнение.
Някак си твърде скучен, ама твърде. Толкова излишни моменти имаше, а те за съжаление бяха 2/3 от филма. Фокусът този път беше повече върху порасналия (имаме +9 години скок във времето) Долтън, който отива в колеж. А от Роуз Бърн не видяхме почти нищо, както и от другите им две деца.
След 5 години чакане това ли трябваше да видим за финал?
Това само доказва каква сериозна криза е налегнала сценаристите. Да, зад тях съм в стачката им, ама хора хайде моля ви се стегнете малко и започнете да пишете интересни истории, по дяволите!

Най-голямото достойнство на филма бяха чисто страшните моменти, някои от които бяха адски зловещи. Имаше поне два, три момента, които ми вдигнаха кръвното на макс. И усещах как вълни на адреналин ме обливат. За това и не давам по-ниска оценка.

Филмът е над чертата. Става за едно гледане, но може да се пропусне на голям екран. И за мое съжаление е най-слабият от целия франчайз.
-
6.0 / 6.5


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Филми 3   |   21.07.2023 00:42


Мисията невъзможна: Пълна разплата - част първа (Mission: Impossible - Dead Reckoning - Part One)
https://www.imdb.com/title/tt9603212/

Най-накрая гледах Невъзможната мисия! На по-късната следобедна прожекция в Аймакса на МОЛ София. Отидох с много високи очаквания и заради невероятната Мисия 6 Fallout (2018) и заради Топ Гън Маверик, който взриви кино света през 2022 г.
И ми хареса! Това е водещото и най-важното. В повечето случаи се получава едно разминаване когато отидеш с твърде високи очаквания към даден филм и чувствата ти след неговия край. И тук не всичко е перфектно и има някои неща, които не ми харесаха, особено един... Но тези неща в никакъв случай не могат да развалят цялостната картинка.
Генерално съм доволен и препоръчвам да се гледа по възможност на голям екран!
Филмът е 160 минути и честно казано ми се сториха като 90.

Том Круз на 61 г. е просто невероятен. Какво прави този човек не знам, но е дяволски добър.
А всичко започна през вече далечната 1996 г. Това е седмата мисия и Круз е на годините на Джон Войт, който в първия филм му беше шеф. Просто уникално! Самият филм се проточи твърде много. Близо 4 години снимки, прекъсвания, снимки. Том Круз беше на 57 г. когато започна всичко...
Спиращата дъха каскада на Том с мотора (използвана за основна реклама към филма) е заснета още в началото. С нея са започнали всичко, целия снимачен процес, защото самата каскада е твърде опасна и въпреки взетите мерки за безопасност никога няма гаранции... Кадърът е имал цели 5 дубъла. Т.е. 5 скока на Круз с мотора...
Както знаем Круз сам си прави каскадите дори и най-опасните такива. Та ако нещо фатално се обърка целия проект спира и отива в кофата... Това е то да се работи с Том Круз. Който е като виното и на ''дърти'' години се превърна в екшън икона за всички времена нареждайки се до най-великите в историята на киното.

За втория филм нямам търпение да видя Том Круз в космоса. Дам, Круз е бил там и е снимал и снимките на тази сцена са вече приключени.

Седмата мисия връща поредицата повече към шпионския жанр, което е много хубаво.
Също така мога да кажа, че това е и може би най-романтичния филм от поредицата като усещане. Цялостно погледнато. И под романтика нека не се разбира само най-буквалното... Това го имаше и в Fallout, но тук самият общ тон и музиката са по-романтични.

Най-голямата сила на филма е екшъна. Един наистина спиращ дъха екшън. От Бързи и яростни да гледат и да се учат как се прави. И не само те, всички останали също.
Както знаете предполагам Том Круз мрази CGI-я и е фен на практическите ефекти. Въпреки това има и CGI. И той е дяволски добър. След Аватар най-добрите визуални ефекти според мен са на Мисията. Работено е майсторски върху тях и най-важното, те само допълват практическите ефекти. Това е възможно най-добрата комбинация. Но уви все по-малко се прави в днешно време...

Другото основно качество на филма е, че си завърши като филм. И ако недай си боже се случи нещо и няма да има втора част, то няма да стои лошо. Само да припомня за малоумния клифхенгър с който завърши Бързи и яростни. Ама спирам повече да сравнявам двата филма, че е смешно.

Освен Круз във филма блести и Хейли Атуел, позната на всички ни като агент Картър, любимата на Стив Роджърс от Марвел вселената. Атуел наистина блести по онзи начин по който блестяха старите жени холивудски икони (а не по този по който го правят такива като Бри Ларсън или Фийби Уолър-Бридж). Просто от нея лъхаше класа. И като ги гледаш двамата (Круз и Атуел) веднага се сещаш с умиление за старите класики от едно време, когато пак имаше силни и водещи жени, но ненаписани по този токсично дразнещ начин (независими, всесилни, непобедими и всезнаещи Мери Сюта) както го правят в момента в над 80% от филми и сериали

Имаме си и втора звезда от Марвел вселената. Страхотната Пом Клементиеф от Пазители на галактиката (там е с много грим обаче). И тя се справя отлично и много ми хареса като второстепенен персонаж.

Ейса Моралес играе злодея във филма. Призрак от миналото на Итън. Има два палеца от мен. Страхотна осанка и присъствие, идеален за ролята. Само като го видиш и усещаш опасност и че с този човек шега не бива.

Някои неща не работиха обаче. Например диалозите ми куцаха малко. Някои от тях. И нетипично за поредицата имаше прекалено много хумор.
Също така можеха да ни покажат повече от Гейбриъл (Моралес), но надявам се да го пазят за втората част иначе би било сериозен минус. Особено след като видяхме флашбеци в съзнанието на Итън от живота преди да му бъде предоставен изборът и да стане агент на IMF.
Като цяло можеха да поработят повече върху характерите на героите, но те се загубиха сред океана от екшън.

--> Следват спойлери, не четете ако не сте гледали <--

Тук по традиция ще спомена какво ми хареса и какво не. В основното ми ревю предимно хвалих филма с някои по-дребни критики, но тук е мястото да спомена за най-голямото си разочарование. Любимата ми Ребека Фъргюсън буквално бе използвана. Да, тя беше сдъвкана и изплюта! Май само аз съм си фантазирал, че между Итън и нея ще има романс и един ден ще потеглят щастливо към залеза с мотора. И два пъти я убиваха във филма (нещо което по принцип е грешка и не се прави, както например във футбола има закон, не се прави смяна преди ъглов удар)?! Първият път беше ясно, че е фейк, но вторият... Жалко, много много жалко. Не знам защо Кристофър Маккуори се отнесе така с нея. Може би в неговите представи тя не е за Итън Хънт. Дали не ни гласят Хейли Атуел за това не знам, не мога да кажа. По-скоро според мен накрая Итън ще си остане сам. След Монахан, сега и Фъргюсън, все греди. Явно не му е писано на човека...
Или може би бе използвана, за да се превърне Итън и в отмъстител. Но той така или иначе вече имаше лична вендета с Гейбриъл. Не се връзва.
По-скоро за да изпъкне Същността трябваше да се убие някой скъп за сърцето на Итън човек и това уви беше Илса. Същността го предрече, а това нещо греши!

В екшън филмите харесвам изключително много две неща, подводници и влакове. Е, в този филм имаше и двете.
Влакът не беше кой да е, а самият Ориент Експрес. Жалко, че бе унищожен. Екшъна във влака беше един път, истинска наслада. И беше изпипан до най-дребния детайл. Когато вагоните падаха в пропастта беше епично.
Да добавя и за култовата гонитба с малкото фиатче в Рим и клаустрофобичната гонитба във Венеция.
А това че и Итън и Грейс за първи път са във Венеция, даже бяха и на гондола леко ме навява към едни мисли, че може би все пак, Кристофър Маккуори ни тласка към финален романс между двамата и така да приключи всичко. Но както писах, не го вярвам. Но и нямам нищо против ако се случи разбира се.

Интрото беше впечатляващо с потопената свръх подводница от руската армия. И то ни представи истинския злодей на филма. Не, всъщност не е Гейбриъл, а е изкуствен интелект, който е развил собствено съзнание и идентичност и целта му е да унищожи добре познатия ни свят и да го преустрои по свои собствени разбирания.
Този изкуствен интелект е кръстен, 'Същността' Много подходящо име. Много студено, много неутрално и много плашещо...
Малка роля в това начало на филма има и Захари Бахаров. Имаше няколко реплики с типичния си глас на Иво Андонов.

Имам обаче един малък проблем със сценария. Или по-скоро неразбиране. Може би в част 2 ще се изясни. Тук се опитвам да си отговоря сам.
Значи 'Същността' се боеше от Итън, защото само той искаше да използва двата ключа и да я унищожи (явно те отварят нейния първичен код), докато всички други правителства по света искаха да я контролират и използват за своя лична изгода. Защото който притежава такава сила, то няма да има равен и ще се превърне в световен господар.
Та, тази 'Същност' през цялото време играеше шах и местеше героите като пионки. И бе предвидила два най-вероятни изхода, които я устройваха. Или Итън ще бъде убит или Гейбриъл ще бъде убит, а само той знаеше къде се намира ''сърцето'' на машината... Уин-уин позиция!
Е, добре, защо тогава този Гейбриъл не беше убит още в началото? Това или е сериозен пропуск или все още не са ни го показали, но този изкуствен интелект е развил някакви чувства към него и не иска да го елиминира.
Като цяло Същността е представена едва ли не като някакъв своеобразен дигитален Господ, а Гейбриъл като неговия Месия от плът и кръв на Земята.

Страшно много ми харесаха кадрите как Същността в реално време изтриваше Гейбиръл от камерите и той сякаш изглеждаше като Призрак. Супер ефектно.

Друг култов момент беше когато уж отидоха на партито на злодея (Бялата вдовица, също много добър женски персонаж от тази култова екшън поредица), а всъщност се оказа, че самото парти е злодея, хаха. Същността беше там с тях през цялото време и контролираше всичко.

В крайна сметка филмът не е чак толкова добър, колкото невероятния, Fallout от 2018 г. но пак е хит, пак си струва да се гледа на кино, а генерално за мен това е един от най-добрите екшъни от много, много години насам. Без да ги класирам, но за мен в топ 3 са: Мисията, Джон Уик и Топ Гън.

Препоръчвам!
-
8


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Филми 3   |   22.07.2023 12:24


Барби (Barbie)
https://www.imdb.com/title/tt1517268/

Барби гърл във фантастик уърлд а.к.а. лятото е розово!

Вчера си направих маратон с може би двете най-чакани летни заглавия за годината -> Опенхаймер и Барби.
За 'бащата на атомната бомба след малко' Само ще кажа, че голямата Аймакс беше на над 80% пълна. Много отдавна не я бях виждал така заета. И то на първата прожекция и при 17 лв. билет.
Доколкото разбирам така е и в щатите. Там всички Аймакс прожекции за Опенхаймер за уикенда са разпродадени!
В същото това време за Барби също беше лудница. Сравнително малка зала, но над 90% пълна, следващите разпродадени. Очаквам много силен боксофис и за двата филма. Пред касите (а работеха поне 5, 6 каси) през целия петък беше лудница и големи опашки. Предполагам, че днес и утре ще е още по-засилено.

Да се върна на Барби. Имаше организирани групи, специално облечени в розово момичета (Барбита) и момчета (Кенчета (хаха) ). Беше готино. Все едно отиваш на специално събитие. Обаче малко повече ми дойдоха истеричните ръкопляскания в началото и в края на филма все едно ще гледаме/гледахме нещо невиждано и изключително. Гледам и в Инстаграм всеки споделя мемета с Барби в розова премяна, а за Опенхаймер нищо... Дам, Барби започва да се превръща в някакъв нов 'културно-социален тренд' Лошо няма, не ми пречи, но ме е яд, че не са се постарали повече, за да оправдаят всичко това. Филмът не е лош, забавен е, но култов и знаков за времето си няма как да бъде. А можеше да бъде...

Барби, определено е филм към женската аудитория. Поне според моето скромно мнение. Само една жена може истински да усети и оцени този филм. За това ще ми е любопитно да прочета ревюта именно от жени и техните впечатления и дали са съгласни с мен или не са.

Филмът е странен. Направен е така, че да бъде без възрастови ограничения, за да впрегнат децата и да спечелят още повече пари, но в същото това време филмът изобщо не е за тях. Не защото има неудобни гледки (не се сещам и за една целувка), а просто защото децата няма да разберат абсолютно нищичко! Според мен и болшинството тийнейджъри няма да го разберат...

Дали Барби ще стане хит? Почти сигурно.
Дали ще остане в историята? Не.
Прави ли го това слаб филм? Не.
Разочарование тогава? Не бих казал. Може би, по-скоро да, но въпреки това е хубав филм и си струва да се гледа!

Не очаквах обаче филм с претенции! Мислех, че ще е много по-лек и музикален. Тук имаме и двете. Хем искат да са забавни, хем и сложни... Тази комбинация обаче рядко работи. И тук по-скоро не работи, защото ако работеше филмът щеше да се превърне в шедьовър, докато той е далеч от подобно определение.

Каква е генералната идея?
Тя е за това какво е да си жена! И как всички мразят жените. И жените и мъжете... И жената сама за себе си е най-големия си враг. За сложността да си жена в един мъжки свят (да, светът все още е мъжки и винаги ще бъде, извинявам се ако ме четат феминистки, но това е факт) и как да намериш своето място в него и да бъдеш себе си!

Страхотна идея, но можеха да я разкажат по-убедително, за да се разбере недвусмислено, а не така завоалирано и с толкова претенциозни думи. По-скоро един порой от думи. Кулминацията беше когато майката от реалния свят дръпна онази реч, което беше един от най-силните моменти във филма. Около мен беше пълно с жени и усетих, че ги докосна и те много добре я разбраха какво говори (а аз трябваше да си понапрегна малко гънчиците).

И другото. В реалния свят мъжете командват (но както каза един от важните клечки в Мател, 'правим го по-прикрито отпреди'), в Барбиленд е обратното. Барбитата са всичко, а Кеновете едва ли не техен придатък (то реално си е така, така са направени горките). В реалния свят е патриархат, а във фантастичния Барбиленд е дори нещо повече от матриархат.
Но защо трябва да е само едното или другото? Не може ли просто всички да си живеят живота и да се обичат такива каквито са?
Реално двата свята са свързани/преплетени и каквото се случва в единия влияе на другия...

Ето за такива екзистенциални размисли от живота се разказва във филма, но за съжаление не са намерили точния баланс и филмът генерално е навсякъде и прескача от една идея в друга. Иска да е забавен, провокативен и сериозен. Общо взето са навсякъде. И се изгубват в превода. С една дума, 'Ту мъч'

Едно от нещата, които ми харесаха най-много е, че са вкарали съвременната 'уок политика' по един интересен начин. Те по-скоро си правят ирония с нея и генералното ми усещане е, че се разграничават от нея! И не, филмът не е пропаганда. Ако някой си мисли, че филмът е бащата и майката на модерния феминизъм дълбоко греши. Може би и за това има твърде много нападки към продукцията от разни феминистки организации.

Какво ми хареса?
На първо място Райън Гослинг, който учудващо или не открадва шоуто!
Песничката с 'Аз съм просто Кен' със сигурност ще се превърне в световен хит. В това съм убеден.
Страхотен талант е Гослинг. Умее да играе и в драми и в романтични филми и в комедии. И е страхотен танцьор.

Разбира се и Марго Роби ми хареса. То Маргото само като я гледаш и си представяш Барби. Но може би защото тя все едно е себе си и Гослинг ми изпъкна повече. Не знам. Но и двамата са страхотни и целия филм се крепи именно на тях.

Майката от истинския свят (Америка Ферера) също ми хареса. Щерката и беше дразнеща, като почти всеки ядосан на света тийн. Ама в края майка и дъщеря намериха пътят една към себе си.

Костюмите и декорите са един път! Всичко беше толкова розово и нереално, че аз просто бях УАУ! Мозъкът ми буквално избухна в розова феерия.

Какво не работеше за мен.
Над 90% от всички останали Барби и Кен ми бяха досадни. Аз виждах само Роби и Гослинг. Твърде много време им отделиха, но нямаше как, щяха да се обидят иначе всички останали раси... Офф...
Уил Фарел нямаше място в този филм с неговия по-груб и дебелашки хумор. И цялото му свита също. Нелепи бяха. Признавам си тук имат здрав минус от мен, защото като цяло бяха направени да изглеждат като пълни кретени. Е, не точно както се разбра в края, но като цяло една абсолютно ненужна и неработеща по никакъв начин арка.

Генерално, филмът започна ударно, началото му е много силно, но накъде в средата на филма се изгубиха и ми стана по-скоро досадно. Изпуснаха фокусът от юздите си. Както вече споменах, от толкова много актьори и идеи им избяга най-важното. А трябваше да наблегнат над основното. Имат двама перфектни водещи актьори и една хубава идея. Концентрират се над тези неща и всичко останало да е по-скоро фон с много по-малко отделено време. И щеше да се получи много по-добре.

[hr]

--> Кратка спойлер секция! Не четете ако не искате да знаете краят на филма <--

В крайна сметка в края на филма Барби поиска да стане човек и да живее в един сложен и несъвършен свят, вместо да остане в захаросания и розов Барбиленд, където всеки ден е като миналия и следващия.
И филмът завърши малко абсурдно, хаха. С черен хумор. Не знам дали схванах правилно, но Барби отиде на гинеколог... Защо? Може би за да провери, ъъъ след като вече е човек, дали си има, ваг*на...

Да спомена, че имахме и камеота с Джон Сина и Дуа Липа.

<-- Край на спойлер секцията!

[hr]

Препоръчвам! На мен ми беше забавен и си прекарах добре. Не съжалявам в никакъв случай, че дадох пари за кино.
-
7


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Филми 3   |   22.07.2023 17:03


Опенхаймер (Oppenheimer)
https://www.imdb.com/title/tt15398776/

Гледах този смразяващ Биопик в почти препълнената Аймакс зала в МОЛ София вчера преди обед.
Филмът е три часа, а на мен ми се сториха като два. Нямаше нито един момент в който да ми е скучно. По-скоро имаше моменти които си минаха и заминаха и не можах да ги осмисля достатъчно добре, защото има прекалено много герои и прекалено много се говори. Но нали знаете, филм на Нолан се гледа поне два пъти...
Бюджетът на Опенхаймер е едва 100 млн. А изглежда поне три пъти по толкова! Наистина удивително. Но който си го може си го може. Докато други компании разполагат с 300 млн. а филмите им изглеждат постни и се чудиш за какво и къде са отишли парите... Ами за скъп и лош CGI, ето за какво.

Имаме меко казано звезден каст. Сякаш във филма има повече звезди и разпознаваеми лица отколкото в ''Отмъстителите: Краят на играта.'' Явно при този по-скромен бюджет много от тези звездни актьори играят за съвсем скромен хонорар само и само за да са във филм на Нолан. Има режисьори при които звездите се редят на опашка... Нолан е лидер сред тях в момента.

Опенхаймер известен като американският Прометей или бащата на атомната бомба е една от най-гениалните и противоречиви личности на 20 век. Кристофър Нолан е адаптирал за историята си основно наградената с Пулицър биографична творба, ''Американският Прометей'' написана от Кай Бърд и Мартин Шъруин.
п.п. Като предполагам знаете, Прометей открадва огъня на боговете от Олимп и го дава (само дето по-точно връща) на хората, за което наказан от Зевс на вечни мъки.
Прометей бива прикован на скала в Кавказ от сина на Зевс – Хефест. Той, въпреки волята си, забива железен кол в гърдите на титана и го оковава с неразкъсваеми вериги. Така започнали мъките на Прометей – всеки ден долитал орел, символ на самия Зевс, и разкъсвал черния му дроб, който заздравявал през нощта.

И филмът стои просто чудесно! Като филм. От първата до последната минута всичко си е на мястото.
Спокойно може да се каже, че Нолан прави две в едно. Епичен епос или военно-политическа драма + документално кино. Защото всичко беше толкова подробно и добре написано, че след края на филма всеки един зрител ще познава отлично Дж. Робърт Опенхаймер все едно е изчел книгата и изгледал документалните филми за него. Всичко това побрано в само 3 часа е признак на един много голям талант.

Истинският Опенхаймер казва следното години по-късно:
"Знаехме, че светът няма да бъде същият. Няколко души се смееха, няколко плакаха. Повечето хора мълчаха."
Така описва Робърт Опенхаймер детонацията - в 5:29 ч., на 16 юли 1945 г. - на първата атомна бомба. Три седмици след теста в пустинята Хорнада дел Муерто (Лос Аламос / Пътят на мъртвеца) в Ню Мексико, САЩ. Други две ще бъдат хвърлени над Хирошима и Нагасаки в Япония, а жертвите ще надхвърлят 220 хил.

В същия запис от 1966 г. продължава: "Спомних си репликата от индуисткото писание, "Бхагавад Гита" ;
Вишну се опитва да убеди принца, че трябва изпълни дълга си, и за да го впечатли, приема своята многоръка форма и казва: "Сега станах Смъртта, унищожителят на световете." Предполагам, че всички сме мислили така, по един или друг начин."
п.п. "Бхагавад Гита" или "Песента на Бога" e част от огромния индуистки епос на санскрит, "Махабхарата".

Ако очаквате епични и покъртителни гледки на разруха и смърт то сте се объркали. Аз бях убеден, че няма да има такива кадри, защото самият Нолан не е искал и дори не си го е помислял. Бях подготвен за това, но установих, че някои зрители са разочаровани от този факт. Но защо по дяволите? От чисто морална гледна точка нямаш право да показваш всичко това. Който иска да гледа има си достатъчно кадри в интернет.

За сметка на това когато тестовата атомна бомба избухна цялата зала сякаш пламна. Аз бях на 4-ия ред и все едно огъня ме погълна. Имаше и само един кратък звуков ефект, който обаче беше толкова силен, че цялата зала се разтресе. Това ми беше напълно достатъчно и не исках повече.

И всичко това са само практически ефекти. Няма CGI. Нолан е голям негов противник. И да го има, то е в нищожен и подпомагащ режим.

Като операторска работа, монтаж, сценография, костюми, музика и звук всичко е на оскарово ниво и отвъд него!
Просто това е друго кино. Не се виждат всеки ден подобни филми.

Филмът е уникален и по една друга причина.
Той е сякаш разделен на две но под една обща шапка и двете половини по никакъв начин не си пречат. Напротив, получава се още една затворена верижна реакция и тя подпомага още повече повествованието.
Имаме непрекъснато сменящи се цветни и черно-бели кадри.
Цветните кадри – това е същинският филм ; ''в реално време'' ; направата на бомбата ; когато Робърт е свободен душевно... –> това са субективни кадри според Нолан.
Черно-белите кадри – това е бъдещето, ''процесите'' срещу Опенхаймер и Щраус –> обективните кадри според Нолан.
Това е 'първият' субективен филм на Нолан, защото сценарият му е написан в първо лице. Реално когато виждаме цветната картина, винаги във фокус е Опенхаймер. И през неговите очи виждаме големия му триумф. А когато сме в черно-бялата гама изведнъж на преден план изниква неговия немезис, Луис Щраус и през неговите очи виждаме падението на големия учен.

New York Times нарекоха филма ''Блестящо постижение във формално и концептуално отношение''. А от Guardian заключиха, ''Това е Големият взрив и никой нямаше да го направи по-голям и по-поразителен от Нолан“.

Успехът е преди всичко на Нолан, но и на още един човек. Килиън Мърфи!
Каквото и да кажа за този невероятен талант все ще е малко. Такова превъплъщение не бях гледал от години. Изгледах няколко видеа с истинския Опенхамер и Мърфи буквално му е влязъл под кожата! И тези дълбоки сини очи в които сякаш потъваш и в тях се крият побрани всички съществуващи човешки емоции. Дали е дошъл моментът на големия триумф за Мърфи? Ще видим догодина на оскарите, още е рано, но искрено и от сърце му го пожелавам!

Когато имаш силно изразен режисьорски филм със соло герой в главната роля е много трудно да изпъкнат останалите персонажи. Тук обаче не е така и всички актьори с някои много редки изключения допринасят за този ансамблово оскаров каст.
След Мърфи най-много блести, Робърт Дауни Мл, който е трудно разпознаваем и прави стряскащо добра роля. И тук съм убеден, че ще получи номинация за оскар. Изпълнението му е толкова убедително, че му вярваш във всеки един миг. И когато лъже и когато е искрен.
Искам да отлича и Емили Блънт и Мат Деймън, които са страхотни допълнения и малко учудващо, но също така и Том Конти, който има малко присъствие като великия Алберт Айнщайн, но е толкова убедителен, че трябва да измислят някаква нова категория, само за да му дадат оскар за присъствие и осанка.

Филмът е една многопластова сплав между минало, настояще и бъдеще. Между най-големия триумф на човека и неговият най-голям страх. Нолан ни показва много физика и математика, но ни показва една мозайка от човешки чувства и една глобална картина на света през онези години, както и на света през 50-те години, когато в Америка имаме нов бум на 'лов на вещици', като вещиците тук са комунистите.

Това което ми хареса изключително много е, че Нолан е неутрален и не ни казва да харесваме или да не харесваме главният герой. Това си зависи от нас. В крайна сметка на този свят не всичко е черно или бяло. Нолан ни показва и най-лошите и най-добрите му страни. Наивно е да се смята, че ако Опенхаймер не се беше родил, то атомната бомба нямаше да бъде измислена. И реално той не измисля всичко сам, много други гениални учени доказват едно или оборват друго, а самият Робърт успява да сглоби общата картина в нещо работещо на практика, с помощта на големия си екип разбира се. И не той пуска бомбата. Труман го прави. А ако Хитлер не бе толкова арогантен и мразещ евреите, то 'Третият райх' отдавна да бяха завладели света, тъй като щяха първи да имат ядрено оръжие.

Филмът може да се опише и с класическата поговорка, ''Любопитството уби котката'' Котката обаче не е Опенхаймер а човечеството. Защото ние винаги търсим да разгадаем загадките на Вселената, а някои загадки са смъртоносни и не бива да се докосват, защото ще изгорим...
Финалният кадър е как Опенхаймер казва на Айнщайн, че според него светът е вече запален, верижната реакция е задвижена и спиране няма... Това на фона на бушуващата война в Украйна в която е замесена една от двете най-велики ядрени сили е меко казано стряскащо и много по-реално отколкото си мислим.

И тази опасност е реална. Теоретичната физика допуска (но математиката във физиката казва, че шансът е близък до нула, но не и НУЛА...), че има опасност верижната реакция която освобождава ядрения взрив никога да не престане, което ще означава край на човечеството, тъй като атмосферата ни ще бъде унищожена. Това бе загатнато на няколко пъти във филма и с право.
В историята има един такъв случай, когато СССР за малко да направят недопустимото и невъзвратимото.
Става въпрос за т.нар. ЦАР БОМБА взривена на 30 октомври 1961 г. над северния ледовит океан.
   >>>>
Взривът е с мощност 58,6 мегатона, но планът е бил да избухнат 101,5 мегатона (101 500 000 т. динамит). Съветите решават обаче да намалят двойно мощта на боеприпаса заради колосалното замърсяване с радиация, което ще връхлети СССР, а и от голям страх, че има опасност да започне самоподдържаща се ядрена реакция в океана. Тя буквално би раздробила планетата!
На 30 октомври 1961 г. Ту-95Б с командир майор Дурновцев излита от Оленя към полигона "Сухой нос" на остров Нова земя. Излита и самолет лаборатория Ту-16А. Два часа по-късно бомбата е пусната с парашут от височина 10 500 м. Взривена е по барометричен способ 188 сек по-късно на 4200 м над морското равнище (4000 м над полигона). За това време Ту-95Б успява да се отдалечи на 39 км, а лабораторията - на 53 км.
Атомната и водородната степен експлодират през интервал от 4 милиардни части от секундата. Постигнато е налягане от 1 милион атмосфери и температура от 10 милиона градуса. Взривът надминава проектната мощност и стига 58,6 мегатона. Пушекът се вдига на 67 км, а диаметърът на гъбата е 95 км.
Бомбата е проектирана да тежи около 26 тона. Налага се през 1954 г. Курчатов да отиде при авиоконструктора Андрей Туполев и да му иска самолет, който да може да я вдигне и пусне в целта. Това е самолетът Ту-95Б. Но тъй като масата на бомбата е 15% от цялата маса на бомбардировача, махат резервоара за гориво във фюзелажа. Съединяват трите бомбоотсека в един и правят нова автоматична система за пуск, която отваря синхронно и трите капака. Накрая самолетът е намазан с бяла светоотразяваща боя.
Той прави пробни полети и дори хвърля макет на бомбата. През октомври 1959 г. "Майката на бръмбара" е доставена на полигона. Но проектът замира по политически причини. Хрушчов тръгва на визита в САЩ и в студената война настъпва пауза. През 1961 г. обаче има ново смразяване в отношенията и бомбата е довършена. В доклада си пред XXII конгрес на КПСС на 17 октомври 1961 г. Хрушчов обявява, че предстои опит с 50-мегатонна бомба.
Ударната вълна обикаля Земята три пъти. Огненото кълбо е с радиус 4,6 км и заради височината на взрива е съвсем обло. Цялата местност отдолу е изгорена. Горещината причинява изгаряния от трета степен на 100 км около детонацията.
Йонизацията на атмосферата предизвиква радиосмущения на стотици километри от полигона в продължение на 40 мин. Свидетели са усетили взрива и го описват на хиляди километри от епицентъра му. Звуковата вълна достига до остров Диксън, отдалечен на 800 км. За разрушения обаче няма сведения дори в селата Амдерм и Белуша губа, които са на 280 км от полигона.
Целта на опита е постигната. Показано е, че СССР разполага с оръжие за масово поразяване с неограничена мощност. До този момент САЩ са взривявали бомби, които не стигат и една четвърт от "Майката на бръмбара". Доказано е също, че няма горна граница за мощността на термоядрения взрив. Все пак третата степен вместо уранова е оловна. Това е направено не защото бомбата става по-лека - вместо 2,8 тона заради по-малката плътност на оловото тя тежи 1.7 тона. Целта е това да бъде чиста бомба - взрив с минимално радиационно замърсяване. И наистина 97% от мощността му е за сметка на ядрения синтез, който не замърсява с радиация.


Кое не ми хареса във филма?

Въпреки че похвалих каста, толкова много герои и имена на едно място объркват мозъка и трябваше да впрегна всичките си сетива, за да не изпусна нещо. Това напряга, няма как да не. Голяма говорилня беше целия филм. Говорилня на която и Арън Соркин би завидял...
Речта на жената на Опенхаймер (Емили Блънт) с която злепостави лошия герой на Кларк ми стоеше някак си неестествено (ако това го е имало наистина си връщам думите назад), но най-не ми се вписа в картинката Рами Малек, който се справи доста посредствено по време на обвинителната си реч срещу Щраус (Дауни джуниър). Някак си тази излишна театралност нямаше място в този филм конкретно. Дали Малик погрешно е изиграл героя си или е пропуск на перфекциониста Нолан не знам, но на мен лично не ми хареса.

Това което обаче ме подразни най-много бяха секс сцените. WTF?! Даже съм благосклонен, защото ако бях в лошо настроение цяла единица щях да му сваля от крайната оценка. Прекалено натурални, удрящи те в лицето със своята показност. Изобщо не са на място в този филм. Нямам представа дали истинският Робърт Опенхаймер е правил разюздан секс с налудничавата и изкусителна, Джийн Татлок (Пю) и за да свърши тя, той трябва да и чете на санскрит притчата за, 'Унищожителят на светове'
Ако нещо може да се опише с така популярната думичка криндж, то това е тази сцена и още една, когато си я представи на стола върху него, по време на кръстосаните разпити на които бе подложен от съда на 'ловците на вещици/комунисти'

В заключение,
Горещо препоръчвам!
И задължително да се гледа на Амайкс, просто защото филмът е заснет на 65 мм. лента с IMAX камери.
Кристофър Нолан се завръща в най-добрата си форма, особено след спорния Дюнкерк и неразбрания Тенет.
Не мога да му дам чиста деветка, но не и за осмица. Някъде по средата е идеалната зона за всичко това което видях и почувствах!
-
8.5


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Филми 3   |   27.07.2023 15:12


Изгледах двата филма на Нетфликс от вселената на 'Клетка за птици' (Bird Box)
Вселена, защото доколкото чета от Нетфликс възнамеряват да направят именно такава.
За тези които не знаят, оригиналният филм от 2018 г. със Сандра Бълок цели 3 години подред беше най-гледания филм в историята на Нетфликс. А в момента е на 4 място.
Над 45 млн. американци са гледали филма, като някои направо бяха луднали и си качваха видеа какъв би бил живота ако са с превръзка на очите... Истинска истерия. Абе луда работа.
Филмът е по едноименния роман на Джош Малерман от 2014 г.

Според мен няма спойлери в ревюто ми...
Обяснението което давам за 'съществата' не е категорично и официално, а моя трактовка.


Bird Box (2018)
https://www.imdb.com/title/tt2737304/

Хареса ми. Не е нещо изключително, но препоръчвам за едно гледане. Имаше си всичко. Драма, обрати, съспенс, хорър. И е доста емоционален, което е плюс.
Предупреждавам обаче, че по време на филма има много ретроспекции (флашбекове). Споменавам го, защото някои не ги харесват, но пък има и такива на които им харесва. Същото го има и в Барселона, но там е по-малко. Действието се развива в Калифорния 5 години след смразяващ апокалипсис, който за отрицателно време унищожава огромна част от населението на Земята.
Много ми харесаха ефектите, които са дело на създадената от Джордж Лукас компания, Industrial Light & Magic.
Сандра Бълок ми хареса. Бях я позабравил малко, а навремето беше една от най-големите звезди на Холивуд.
-
7.0 / 7.5

Bird Box: Barcelona (2023)
https://www.imdb.com/title/tt14400246/

Това е спин оф сикуъл на оригиналния филм, като реално разказва същата история, само че в Барселона и се говори на испански.
Този филм обаче е по-различен. Още в първия акт от действието има един много изненадващ туист, който изобщо не очаквах.
Филмът ми се стори по-муден и не така грабващ. Може би се дължи на каста и донякъде на сценария, не знам. Така и не можах да се свържа с героите и да ми пука за тях.
Определено първия филм ми хареса повече. Но и този не е лош. Над чертата е със сигурност.
Най-голямото достойнство на този филм е, че открехва малко вратата и дава някакви отговори. Не са категорични и със сигурност все още нямаме официален отговор, какви са тези същества и защо правят всичко това.
Моето обяснение от това което видях:
Тези мистериозни същества са Квантови създания от друго измерение. Без постоянна форма и състояние. И нашият мозък изобщо не може да разбере тяхната природа. Защо хората се самоубиват веднага след като ги видят? Толкова ли слаби са нашите мозъци? Нито един не устоя досега в цели два филма. Всъщност имаше нещо като полуустояване (но пак със същия краен ефект) ама няма да издавам в кой филм и кога...
Та този който ги съзре явно вижда нещо толкова крайно и жестоко/отвратително, че мозъкът му не може да го приеме и буквално си слага край на живота. Тези създания експлоатират най-гадните ни страхове и бъркат възможно най-дълбоко в подсъзнанието. Но според мен не за всички е така. Някои може би виждат нещо толкова прекрасно и мечтано и си мислят, че като се самоубият ще отидат точно там... Кое, кога, как и от кого се вижда не знам. И никой не знае.
Има обаче и такива които са имунизирани (това си е основен закон, винаги ще има такива хора каквато и зараза или нападение да има и е научно доказано, така че не са фантасмагории). В първия филм почти нищо не се открехна. И аз си мислех, че само някакви луди могат да виждат мистериозните създания. Защото те са си луди и живеят в някакъв техен си свят. В Барселоната обаче имаше повече обяснения. Значи не е точно така. Това са хора, които са преживели страшна мъка или са били подложени под ужасен стрес или крайно и жадно вярващи в тази сила и я приемат като религиозно послание от Господ. Главният герой пък във втория филм беше едновременно и овца и вълк. Имаше доста религиозни метафори.
Абе случва се нещо което отключва мозъка и създава някаква химична реакция и така организма получава имунитет и съществата (които нямат материя) не могат да му навредят.
И група военни се опитват да създадат ваксина, която да спаси малката оцеляла част от човечеството. Засега обаче без кой знае какъв успех. Максимумът на който опитните мишки устояват преди да умрат (предполагам че си блъскат главите до смърт, не ни се показва) са 48 секунди, като новата цел е 1 минута. Дали има успех или не експеримента ще видите ако гледате...
-
6.5


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Филми 3   |   29.07.2023 00:39


Привидения в къщата (Haunted Mansion)
https://www.imdb.com/title/tt1695843/

Филм на Уолт Дисни Пикчърс.
Филмът е базиран на една от най-популярните и обичани атракции в Дисниленд.

Гледах го днес на кино и забележете в залата бяхме само 4 човека, уф. А е премиера все пак.
И излизам аз от салона и какво да видя, срещу мен някаква огромна тълпа излиза от няколко хода. Абе все едно една вълна цунами ни заля. Имаше близо 1000 човека сигурно. Направих проверка и какво да видя, точно по това време са свършили прожекциите на Опенхаймер и Барби. Значи да очакваме и много силни втори уикенди. Не че това ще е изненада, хехе.

За Haunted Mansion:
Действието на пренася в прекрасния Ню Орлиънс. Ако изобщо има град в САЩ, който непременно искам да посетя то това е именно това бижу на Луизиана.
Оказа се неочаквано свеж, разбира се без да е нещо кой знае какво. Но на мен ми хареса.
Имаше приключения и хумор, както и няколко стряскащи моменти. Идеален е за семейно посещение, но не и за малки деца все пак.
Каста е добър също. Нито един не ме дразнеше. Нямаше и пропаганда. Направи някой да ме ощипе, че не сънувам...
-
7.0


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Филми 3   |   11.08.2023 21:45


Gran Turismo
https://www.imdb.com/title/tt4495098/

Гледах го днес на кино.

Само като видях, че режисьор е Нийл Бломкамп и нямаше как да не го гледам. Бломкамп ми е вечен любимец най-вече заради великия Сектор 9 (2009), но и заради Елизиум и Чапи.
В главните ролите са Арчи Мадекве (See), Дейвид Харбър (Stranger Things), Орландо Блум (Леголас) и Джимон Хонсу (Гладиатор и Кървав диамант).

Филмът е по действителни събития и разказва за най-добрите виртуални играчи на симулатора Гран Туризмо на Нисан, които участват в програма, която ги превръща в истински професионални състезатели! И стигат дори до легендарните 24 часа на Льо Ман.
Буквално от виртуалното в реалното!

Не усетих кога минаха тези 130 мин. Много приятен филм без да е нещо изключително.
Много добър каст, приятен сценарий и много висока скорост и адреналин.

Препоръчвам!
-
7


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Филми 3   |   13.08.2023 23:26


The Little Mermaid
https://www.imdb.com/title/tt5971474/

Ами оказа се приятно филмче за едно гледане.
След множеството критики подходих крайно резервирано и с остро око, но ако се дистанцирам от всичко извън самото кино, то се оказа приятен и докосващ. Няма как да го сравня с анимацията, защото както знаете тя ми е най-любимата от всички Дисни принцеси и приказки. Ариел и Ерик са готини между другото, а Хали Бейли се справя много добре. Е, можеха да изберат малко по-мъжествен принц, но всъщност ако има нещо което не ми хареса изцяло, то това беше Мелиса Маккарти в ролята на леля Урсула. Актрисата изобщо не става за такава роля и стоеше нелепо.
Разликите с анимацията са ясни и няма смисъл да се спирам на тях, а и отдавна съм си казал мнението по дебата.
Конкретно за филма: Приятен е, без нищо специално и бих препоръчал за гледане.
-
7.0


 
(New Mersey Razors)
Аватар

Регистриран на: 12.09.2012 07:07
Мнения: 6713
Отговори с цитат
Мнение  Re: Филми 3   |   14.08.2023 05:11


Diavolo написа:
Опенхаймер (Oppenheimer)
https://www.imdb.com/title/tt15398776/

Гледах този смразяващ Биопик в почти препълнената Аймакс зала в МОЛ София вчера преди обед.
Филмът е три часа, а на мен ми се сториха като два. Нямаше нито един момент в който да ми е скучно. По-скоро имаше моменти които си минаха и заминаха и не можах да ги осмисля достатъчно добре, защото има прекалено много герои и прекалено много се говори. Но нали знаете, филм на Нолан се гледа поне два пъти...
Бюджетът на Опенхаймер е едва 100 млн. А изглежда поне три пъти по толкова! Наистина удивително. Но който си го може си го може. Докато други компании разполагат с 300 млн. а филмите им изглеждат постни и се чудиш за какво и къде са отишли парите... Ами за скъп и лош CGI, ето за какво.

Имаме меко казано звезден каст. Сякаш във филма има повече звезди и разпознаваеми лица отколкото в ''Отмъстителите: Краят на играта.'' Явно при този по-скромен бюджет много от тези звездни актьори играят за съвсем скромен хонорар само и само за да са във филм на Нолан. Има режисьори при които звездите се редят на опашка... Нолан е лидер сред тях в момента.

Опенхаймер известен като американският Прометей или бащата на атомната бомба е една от най-гениалните и противоречиви личности на 20 век. Кристофър Нолан е адаптирал за историята си основно наградената с Пулицър биографична творба, ''Американският Прометей'' написана от Кай Бърд и Мартин Шъруин.
п.п. Като предполагам знаете, Прометей открадва огъня на боговете от Олимп и го дава (само дето по-точно връща) на хората, за което наказан от Зевс на вечни мъки.
Прометей бива прикован на скала в Кавказ от сина на Зевс – Хефест. Той, въпреки волята си, забива железен кол в гърдите на титана и го оковава с неразкъсваеми вериги. Така започнали мъките на Прометей – всеки ден долитал орел, символ на самия Зевс, и разкъсвал черния му дроб, който заздравявал през нощта.

И филмът стои просто чудесно! Като филм. От първата до последната минута всичко си е на мястото.
Спокойно може да се каже, че Нолан прави две в едно. Епичен епос или военно-политическа драма + документално кино. Защото всичко беше толкова подробно и добре написано, че след края на филма всеки един зрител ще познава отлично Дж. Робърт Опенхаймер все едно е изчел книгата и изгледал документалните филми за него. Всичко това побрано в само 3 часа е признак на един много голям талант.

Истинският Опенхаймер казва следното години по-късно:
"Знаехме, че светът няма да бъде същият. Няколко души се смееха, няколко плакаха. Повечето хора мълчаха."
Така описва Робърт Опенхаймер детонацията - в 5:29 ч., на 16 юли 1945 г. - на първата атомна бомба. Три седмици след теста в пустинята Хорнада дел Муерто (Лос Аламос / Пътят на мъртвеца) в Ню Мексико, САЩ. Други две ще бъдат хвърлени над Хирошима и Нагасаки в Япония, а жертвите ще надхвърлят 220 хил.

В същия запис от 1966 г. продължава: "Спомних си репликата от индуисткото писание, "Бхагавад Гита" ;
Вишну се опитва да убеди принца, че трябва изпълни дълга си, и за да го впечатли, приема своята многоръка форма и казва: "Сега станах Смъртта, унищожителят на световете." Предполагам, че всички сме мислили така, по един или друг начин."
п.п. "Бхагавад Гита" или "Песента на Бога" e част от огромния индуистки епос на санскрит, "Махабхарата".

Ако очаквате епични и покъртителни гледки на разруха и смърт то сте се объркали. Аз бях убеден, че няма да има такива кадри, защото самият Нолан не е искал и дори не си го е помислял. Бях подготвен за това, но установих, че някои зрители са разочаровани от този факт. Но защо по дяволите? От чисто морална гледна точка нямаш право да показваш всичко това. Който иска да гледа има си достатъчно кадри в интернет.

За сметка на това когато тестовата атомна бомба избухна цялата зала сякаш пламна. Аз бях на 4-ия ред и все едно огъня ме погълна. Имаше и само един кратък звуков ефект, който обаче беше толкова силен, че цялата зала се разтресе. Това ми беше напълно достатъчно и не исках повече.

И всичко това са само практически ефекти. Няма CGI. Нолан е голям негов противник. И да го има, то е в нищожен и подпомагащ режим.

Като операторска работа, монтаж, сценография, костюми, музика и звук всичко е на оскарово ниво и отвъд него!
Просто това е друго кино. Не се виждат всеки ден подобни филми.

Филмът е уникален и по една друга причина.
Той е сякаш разделен на две но под една обща шапка и двете половини по никакъв начин не си пречат. Напротив, получава се още една затворена верижна реакция и тя подпомага още повече повествованието.
Имаме непрекъснато сменящи се цветни и черно-бели кадри.
Цветните кадри – това е същинският филм ; ''в реално време'' ; направата на бомбата ; когато Робърт е свободен душевно... –> това са субективни кадри според Нолан.
Черно-белите кадри – това е бъдещето, ''процесите'' срещу Опенхаймер и Щраус –> обективните кадри според Нолан.
Това е 'първият' субективен филм на Нолан, защото сценарият му е написан в първо лице. Реално когато виждаме цветната картина, винаги във фокус е Опенхаймер. И през неговите очи виждаме големия му триумф. А когато сме в черно-бялата гама изведнъж на преден план изниква неговия немезис, Луис Щраус и през неговите очи виждаме падението на големия учен.

New York Times нарекоха филма ''Блестящо постижение във формално и концептуално отношение''. А от Guardian заключиха, ''Това е Големият взрив и никой нямаше да го направи по-голям и по-поразителен от Нолан“.

Успехът е преди всичко на Нолан, но и на още един човек. Килиън Мърфи!
Каквото и да кажа за този невероятен талант все ще е малко. Такова превъплъщение не бях гледал от години. Изгледах няколко видеа с истинския Опенхамер и Мърфи буквално му е влязъл под кожата! И тези дълбоки сини очи в които сякаш потъваш и в тях се крият побрани всички съществуващи човешки емоции. Дали е дошъл моментът на големия триумф за Мърфи? Ще видим догодина на оскарите, още е рано, но искрено и от сърце му го пожелавам!

Когато имаш силно изразен режисьорски филм със соло герой в главната роля е много трудно да изпъкнат останалите персонажи. Тук обаче не е така и всички актьори с някои много редки изключения допринасят за този ансамблово оскаров каст.
След Мърфи най-много блести, Робърт Дауни Мл, който е трудно разпознаваем и прави стряскащо добра роля. И тук съм убеден, че ще получи номинация за оскар. Изпълнението му е толкова убедително, че му вярваш във всеки един миг. И когато лъже и когато е искрен.
Искам да отлича и Емили Блънт и Мат Деймън, които са страхотни допълнения и малко учудващо, но също така и Том Конти, който има малко присъствие като великия Алберт Айнщайн, но е толкова убедителен, че трябва да измислят някаква нова категория, само за да му дадат оскар за присъствие и осанка.

Филмът е една многопластова сплав между минало, настояще и бъдеще. Между най-големия триумф на човека и неговият най-голям страх. Нолан ни показва много физика и математика, но ни показва една мозайка от човешки чувства и една глобална картина на света през онези години, както и на света през 50-те години, когато в Америка имаме нов бум на 'лов на вещици', като вещиците тук са комунистите.

Това което ми хареса изключително много е, че Нолан е неутрален и не ни казва да харесваме или да не харесваме главният герой. Това си зависи от нас. В крайна сметка на този свят не всичко е черно или бяло. Нолан ни показва и най-лошите и най-добрите му страни. Наивно е да се смята, че ако Опенхаймер не се беше родил, то атомната бомба нямаше да бъде измислена. И реално той не измисля всичко сам, много други гениални учени доказват едно или оборват друго, а самият Робърт успява да сглоби общата картина в нещо работещо на практика, с помощта на големия си екип разбира се. И не той пуска бомбата. Труман го прави. А ако Хитлер не бе толкова арогантен и мразещ евреите, то 'Третият райх' отдавна да бяха завладели света, тъй като щяха първи да имат ядрено оръжие.

Филмът може да се опише и с класическата поговорка, ''Любопитството уби котката'' Котката обаче не е Опенхаймер а човечеството. Защото ние винаги търсим да разгадаем загадките на Вселената, а някои загадки са смъртоносни и не бива да се докосват, защото ще изгорим...
Финалният кадър е как Опенхаймер казва на Айнщайн, че според него светът е вече запален, верижната реакция е задвижена и спиране няма... Това на фона на бушуващата война в Украйна в която е замесена една от двете най-велики ядрени сили е меко казано стряскащо и много по-реално отколкото си мислим.

И тази опасност е реална. Теоретичната физика допуска (но математиката във физиката казва, че шансът е близък до нула, но не и НУЛА...), че има опасност верижната реакция която освобождава ядрения взрив никога да не престане, което ще означава край на човечеството, тъй като атмосферата ни ще бъде унищожена. Това бе загатнато на няколко пъти във филма и с право.
В историята има един такъв случай, когато СССР за малко да направят недопустимото и невъзвратимото.
Става въпрос за т.нар. ЦАР БОМБА взривена на 30 октомври 1961 г. над северния ледовит океан.
   >>>>
Взривът е с мощност 58,6 мегатона, но планът е бил да избухнат 101,5 мегатона (101 500 000 т. динамит). Съветите решават обаче да намалят двойно мощта на боеприпаса заради колосалното замърсяване с радиация, което ще връхлети СССР, а и от голям страх, че има опасност да започне самоподдържаща се ядрена реакция в океана. Тя буквално би раздробила планетата!
На 30 октомври 1961 г. Ту-95Б с командир майор Дурновцев излита от Оленя към полигона "Сухой нос" на остров Нова земя. Излита и самолет лаборатория Ту-16А. Два часа по-късно бомбата е пусната с парашут от височина 10 500 м. Взривена е по барометричен способ 188 сек по-късно на 4200 м над морското равнище (4000 м над полигона). За това време Ту-95Б успява да се отдалечи на 39 км, а лабораторията - на 53 км.
Атомната и водородната степен експлодират през интервал от 4 милиардни части от секундата. Постигнато е налягане от 1 милион атмосфери и температура от 10 милиона градуса. Взривът надминава проектната мощност и стига 58,6 мегатона. Пушекът се вдига на 67 км, а диаметърът на гъбата е 95 км.
Бомбата е проектирана да тежи около 26 тона. Налага се през 1954 г. Курчатов да отиде при авиоконструктора Андрей Туполев и да му иска самолет, който да може да я вдигне и пусне в целта. Това е самолетът Ту-95Б. Но тъй като масата на бомбата е 15% от цялата маса на бомбардировача, махат резервоара за гориво във фюзелажа. Съединяват трите бомбоотсека в един и правят нова автоматична система за пуск, която отваря синхронно и трите капака. Накрая самолетът е намазан с бяла светоотразяваща боя.
Той прави пробни полети и дори хвърля макет на бомбата. През октомври 1959 г. "Майката на бръмбара" е доставена на полигона. Но проектът замира по политически причини. Хрушчов тръгва на визита в САЩ и в студената война настъпва пауза. През 1961 г. обаче има ново смразяване в отношенията и бомбата е довършена. В доклада си пред XXII конгрес на КПСС на 17 октомври 1961 г. Хрушчов обявява, че предстои опит с 50-мегатонна бомба.
Ударната вълна обикаля Земята три пъти. Огненото кълбо е с радиус 4,6 км и заради височината на взрива е съвсем обло. Цялата местност отдолу е изгорена. Горещината причинява изгаряния от трета степен на 100 км около детонацията.
Йонизацията на атмосферата предизвиква радиосмущения на стотици километри от полигона в продължение на 40 мин. Свидетели са усетили взрива и го описват на хиляди километри от епицентъра му. Звуковата вълна достига до остров Диксън, отдалечен на 800 км. За разрушения обаче няма сведения дори в селата Амдерм и Белуша губа, които са на 280 км от полигона.
Целта на опита е постигната. Показано е, че СССР разполага с оръжие за масово поразяване с неограничена мощност. До този момент САЩ са взривявали бомби, които не стигат и една четвърт от "Майката на бръмбара". Доказано е също, че няма горна граница за мощността на термоядрения взрив. Все пак третата степен вместо уранова е оловна. Това е направено не защото бомбата става по-лека - вместо 2,8 тона заради по-малката плътност на оловото тя тежи 1.7 тона. Целта е това да бъде чиста бомба - взрив с минимално радиационно замърсяване. И наистина 97% от мощността му е за сметка на ядрения синтез, който не замърсява с радиация.


Кое не ми хареса във филма?

Въпреки че похвалих каста, толкова много герои и имена на едно място объркват мозъка и трябваше да впрегна всичките си сетива, за да не изпусна нещо. Това напряга, няма как да не. Голяма говорилня беше целия филм. Говорилня на която и Арън Соркин би завидял...
Речта на жената на Опенхаймер (Емили Блънт) с която злепостави лошия герой на Кларк ми стоеше някак си неестествено (ако това го е имало наистина си връщам думите назад), но най-не ми се вписа в картинката Рами Малек, който се справи доста посредствено по време на обвинителната си реч срещу Щраус (Дауни джуниър). Някак си тази излишна театралност нямаше място в този филм конкретно. Дали Малик погрешно е изиграл героя си или е пропуск на перфекциониста Нолан не знам, но на мен лично не ми хареса.

Това което обаче ме подразни най-много бяха секс сцените. WTF?! Даже съм благосклонен, защото ако бях в лошо настроение цяла единица щях да му сваля от крайната оценка. Прекалено натурални, удрящи те в лицето със своята показност. Изобщо не са на място в този филм. Нямам представа дали истинският Робърт Опенхаймер е правил разюздан секс с налудничавата и изкусителна, Джийн Татлок (Пю) и за да свърши тя, той трябва да и чете на санскрит притчата за, 'Унищожителят на светове'
Ако нещо може да се опише с така популярната думичка криндж, то това е тази сцена и още една, когато си я представи на стола върху него, по време на кръстосаните разпити на които бе подложен от съда на 'ловците на вещици/комунисти'

В заключение,
Горещо препоръчвам!
И задължително да се гледа на Амайкс, просто защото филмът е заснет на 65 мм. лента с IMAX камери.
Кристофър Нолан се завръща в най-добрата си форма, особено след спорния Дюнкерк и неразбрания Тенет.
Не мога да му дам чиста деветка, но не и за осмица. Някъде по средата е идеалната зона за всичко това което видях и почувствах!
-
8.5


Много добре описано, аз само искам да кажа, че няма нужда от тези 3 часа, спокойно може и 2 часа и 20 минути, просто 40 минути много плява несъответваща с истината, можеше да бъде съкратен!

_________________
Изображение


 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 291 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Хостинг