Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 28.03.2024 17:00



Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Песен за огън и лед - Джордж Мартин 
Автор Съобщение
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Песен за огън и лед - Джордж Мартин   |   23.08.2013 08:12


Фенска тема за Песен за огън и лед :-)


1. Къде слагате поредицата във вашата лична класация

2. Какво ви харесва и какво не ви харесва в романите на Мартин

3. Подредете петте книги по харесване

4. Кои са ви любимите герои

5. Кои герои не харесвате

6. Кой/какво е триглавия дракон / кой е преродения Азор Ахаи / кой ще яхне дракон освен Денерис

7. Кой ще спечели Играта на тронове / ако има изобщо краен победител

8. Какво мислите, че ще се случи във ''Ветровете на зимата''

9. Какъв финал на поредицата би ви удовлетворил лично / кое трудно бихте преглътнали

10. Смятате ли, че е възможно да има и осма книга, макар самия Мартин категорично потвърди, че седмата книга ще е последната / Кога по дяволите ще излезне шестата книга


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Песен за огън и лед - Джордж Мартин   |   23.08.2013 19:47


има някои спойлери, така че тези които не са чели да не четат всичко и особено подточка 6


1. Къде слагате поредицата във вашата лична класация

На 1 място сред всички фентъзита, които съм чел.


2. Какво ви харесва и какво не ви харесва в романите на Мартин

Харесва ми размаха на Мартин, този размах сякаш няма граници. Стилът му е уникален, създадените образи и тяхното развитие са несравними, реализмът, мрачната атмосфера, неочакваните и изненадващи обрати. Преплитането на два жанра в едно. Това е всичко друго, но не и класическо фентъзи, буквално не знаеш какво да очакваш, няма граница между доброто злото или то тя е много тънка, това че ти се дава възможност да гледаш върху даден герой от множество различни точки.
Не ми харесва това, че в две дебели книги (Пир за врани и Танц с дракони) действието почти не мръдна. Че му трябваха цели 5 книги за да стигне до зимата, а сега само за две оставащи до края на епоса ще трябва да разгърне и да разкаже всичко. Мартин създаде толкова много герои и толкова много разклонения по които да тръгнат, че не знам дали и той самия не се е уплел. Прекалено много задълба над персонажи, които нито са централни за романът му, нито са толкова интересни. И в крайна сметка поне за мен централното място в книгата, (всяка една книга си има такова) не е Кралски чертог и Играта на троновете, а случващото се зад вала и сблъсъка на два различни свята. Просто се опасявам, че в бързината да завърши последните две книги + това, че четвъртата и петата книга спокойно можеха да се поберат в едно издание ще претупа нещата. Дано да не е така, ще видим.
Според мен липсва един централен и много силен ''отрицателен'' герой в момента (думичката отрицателен не случайно е в кавички, при Мартин такова жиовтно с лупа трябва да търсиш) също е минус... По-точната думичка е един зъл гений, един харизматичен и всяващ респект противник около който да се направи съюз срещу Денерис и Дорн (евентуално). Мисля, че се досещате за кого става въпрос... Да, Тивин Ланистър. Много рано го затри Мартин и според мен това бе грешка. Можеше да умре доста по-късно, сега някак си Кралски чертог е смешен без него. Дефакто в момента кой командва парада, особено след смъртта и на Кеван, ами Тирелите. Мейс Тирел със знаменосците си. С цялото ми уважение, но за тях няма нищо съществено в книгите и впечатлението което се създава около Мейс е, че е меко казано неблагонадежден... Да, Планиски рай + Фрей и Болтън са голяма сила, но на Фрей и Болтън не може да се разчита, а и си мисля, че те ще бъдат унищожени, въпрос на време е само. Скалата на Кастърли осиротя отвсякъде. Няма го Тивин, няма го Кеван, Церсей е обезчестена и презряна, Джайм не иска и да чуе за наследството на баща си, а и да видим дали ще оцелее и той в шестата книга при срещата му с мама зомби, а пък Тирон е на другия край на света. Така че Тирелите може да се окажат и сами. Няма играч, няма име което да се противопостави срещу новите Таргариен. А как само щеше да стои тук един Тивин... Беше изпуснат шанс според мен за нещо още по-мащабно и епично, за някоя спираща дъха битка.
Това което също не ми допада е, че герои които са интересни замръзват буквално в един момент след което ни вест, ни кост от тях. Например, Самуел Тарли, един много хубав и положителен образ, който със сигурност е масово харесван, буквално все едно не съществува в петата книга.



3. Подредете петте книги по харесване

1. Вихър от мечове
2. Игра на тронове
3. Сблъсък на крале
4. Танц с дракони
5. Пир за врани

Като Танц с дракони я слагам пред Пир за врани само защото има глави посветени на моите любимци. Ако не съм така пристрастен към Мартин като цяло и неговия епичен роман и към моите любимци, а обективен то да си призная останах доста разочарован от последните две книги и особено Танц с дракони. Като че ли Мартин се изчерпа и не знам, но едно и също се повтаря и цели две книги действието се развива в един времеви отсек и то без да се случи почти нищо съществено.


4. Кои са ви любимите герои

1. Аря
2. Брандън и Джон Сняг
3. Тирион
4. Санса

след това бих добавил:
1. Сам и Давос
2. Денерис и Бриен

Естествено обожавам и всички вълчища :)


Харесват ми още, кой повече и кой по-малко:
Джайм, Томен, Бенджен Старк, Лорд Варис, Станис, Джакен Х'гхар, Ходор, Баба Нан, Оша, Мийра и Джоейн Тръстиката, Вал, Манс Райдър, Тормунд ужаса на великани, Джили, Аша Грейджой, Архимайстер Марвин, Ариан Мартел, Арео Хота, Пени, Подрик Пейн, Сандор Клегейн, Мисандей, Белвас Силния, Джон Конингтън, донякъде и Мелисандра


5. Кои герои не харесвате

1. Церсей
2. Рууз Болтън, Рамзи Болтън + всички Фрей (без големия Уолдър)
3. Лорд Петир Белиш
4. Теон
5. Юрон и Виктарион Грейджой
6. Кейтлин (или по-точно зомбито в което бе превърнато от Берик Дондарион с което последния най-накрая умря), а да добавя и че преди Кейтлин Старк по-скоро ме дразнеше отколкото да и симпатизирам...
7. Грегъри Клегейн преди, а сега чудовището сътворено от Кибърн от неговите части, някакъв ужасяващ Франкенщайн.
8. Мейс Тирел
9. Рандил Тарли
10. Боуен Марш



P.S. В класациите включвам само ''живи'' герои...

= = =

Странно може би, но повечето герои покрай Денерис са ми безразлични, включително и Баристан Селми, който е самата чест и благородие, но някак си не може да ме грабне, така че не попада засега в нито една от класациите. Същото се отнася за почти всички останали герои от свободните градове + героите от робския залив. Общо взето с редки изключения ставащото в робския залив лично за мен е излишно или прекалено разтгеглено.
Тези образи, които не съм споменал са ми безразлични най-обобщено казано.


6. Кой/какво е триглавия дракон / кой е преродения Азор Ахаи / кой ще яхне дракон освен Денерис

Тъй, тъй, то триглавания дракон е ясно какво е. Крал Егон завоевателя и двете му сестри Висения и Ренис и също така герб на династията на валирианците. Въпросът е кои са другите двама освен Денерис, които ще застанат редом с нея на някакъв етап от развитието на романа? За единия съм почти сигурен и се надявам да е Джон Сняг, за третия един Господ/Мартин знае. Естествено ще е логично това да е нейния племенник Егон VI, син на Регар, за който всички си мислеха, че е мъртъв преди петата книга, но някак си ще е прекалено логично да стане така, не знам, ще видим. А и не е казано задължително, че трима човека ще яхнат трите дракона на Денерис. Имам някакво смътно усещане, че дори Тирион може да е този, който ще помогне решително на каузата на Денерис, чак да яхне дракон едва ли ама ще се изкефя максимално ако го стори, хохо, а и бе споменато още в началото, в Игра на тронове за страстта на Тирион към драконите и историята на валирианците.
За Азор Ахаи. Такааа, значи поне според мен от това което прочетох до тук в книгите на няколко места има някои важни подсказки, че Джон Сняг дефакто не е син на Едард. Аз лично сам за себе си съм убеден в това, т.е. ще бъда изненадан ако се окаже, че наистина му е син. И като не е на Едард на кой може да е? Ами на Лиана Старк и Регар Таргариен... :) Не знам дали някой друг смята така, но който умее не само да чете, но и да вижда си мисля, че е прозрял това. Не случайно и Мелисандра виждаше в пламъците си само Джон Сняг. Единственото нещо, което ме притеснява е авторът... Страх ме е и имам подозрения, че Джордж Мартин нарочно може да не направи така или така да извърти нещата, че да стане нещо, което никой не очаква. Аз лично ще бъда разочарован при такъв развой. И не, няма да е клише ако Джон се окаже, че е копеле на Регар, а не на Нед. Все пак тези, които го мислят това със сигурност не може да са много, че да иска Мартин да промени замисъла си, а и няма да има логика, защото за какво ще ги дава тези подсказки иначе. Освен това кой друг може да спре ''другите'' освен Джон. Той е централна фигура, култов образ, да не кажа най-сполучливия образ на Мартин заедно с Аря и Тирион, така че тук трябва да се крие нещо по-голямо и значимо от това което е.
Естествено отхвърлям категорично да е мъртъв. Това е абсурдно просто, ако стане така ще е голяма излагация и няма да има абсолютно никаква логика и никакъв смисъл, а вала ще увисне отвсякъде. Толкова много хора ужим бяха мъртви, а оцеляваха, че точно пък Джон да си умре ей така от своите черни братя по ничие време е безсмислено и със сигурност няма да бъде в услуга на Мартин и завършека на поредицата му, в това съм сигурен. Хора оцеляват и след множество куршуми в тялото, а него го прободоха три път с нож макар и на много кофти места, вярно И все пак Тормунд и Кожите, Ву Ву както и негови верни хора от стража със сигурност са наскачали и са предотвратители повече смъртоносни удари, в краен случай Мелисандра ще го съживи с помощта на Р'хлор, макар че не искам да се стига до там...
Този момент с възкресяването на мъртъвци лично на мен не ми допада. ОК, за бродещи мъртъвци става, но хора които си запазват разума и идентичността след като са умрели веднъж някак си ми идва прекалено много фентъзи...
Така, Станис със сигурност не е предопределения да спре ''другите'' Кой остава? Трябва да е централен персонаж, защото цялата сага запчона отвъд Вала и това е разковничето на поредицата. Не може да е Егон VI или Джеролд Дейн ''Тъмната звезда'' защото твърде малко място има за тях в книгите, а Денерис е прекалено очевидния и явен кандидат, за това според мен отпада.
Освен това майстер Емон, така и не усети да има нещо таргариенско в Джон, което също е един вид намигване/подсказка, че трябва да е той. Ще е голяма изненада и за самия Джон, хаха :)


7. Кой ще спечели Играта на тронове / ако има изобщо краен победител

Както вече писах не очаквам в края на историята да има един крал на Вестерос, но ако има то ще е логично това да е Денерис. Едва ли обаче ще се стигне до там, просто няма да е в стилът на Мартин... Тогава логичния отговор е: всички се карат и на края печели Кутрето... Мдам... Е, ако това стане ще се гръмна, хаха.

8. Какво мислите, че ще се случи във ''Ветровете на зимата''

Уфф, откъде да знам, а и какво ми се иска на мен няма нищо общо с това какво мисли да прави Мартин.
Първо надявам се да е минимум 900 стр. даже ми се иска да е над 1000 стр. защото има адски много неща да стават. Пак да се повторя, в пет книги се случиха малко неща като цяло и то заради последните две, а до края всичко на всичко остават само две книги. Така че трябва да има повече действие и по-малко размисли на Баристан Селми, Теон/Смрад, железнородни и т.н....
По начина по който свърши петата книга е ясно, че шестата ще се развива отново паралелно с действието в петата, къде по-рано, къде по едно и също време и чак след средата някъде може да се мине някакво по-значимо време.
Първо на първо би трябвало да имаме две големи битки - едната между Станис и Болтън и другата между Баристан и сие срещу юнкайците. Ще ми е интересно кога ще пристигне Виктарион и как ще си изиграе картите Тирион.
Със сигурност би трябвало да се върнем на Санса и Петир Белиш, които бяха тотално забравени, същото очаквам и за Самуел Тарли и неговото пребиваване в цитаделата на Староград. Очаквам Аря да напредне още повече обучението си в къщата на черното и бялото, но няма да завърши изцяло обучението си. Е, то е ясно, защото са необходими години, т.е. логично просто няма как да се случи, но и това което ще научи няма да е никак малко. Според мен тя със сигурност ще се срещне отново с вълчището си Нимерия. Би трябвало да се срещна и с майка си, Кейтлин, общо взето Аря я виждам да раздава правосъдие при близнаците и да отмъсти на Фрей за червената сватба. Денерис би трябвало най-накрая да изостави земите отвъд тясното море и да се завърне във Вестерос, защото ако още една книга си скита аз тия места може никога и да не я видим в седемте кралства, което ще е нелепо някак си... Очаквам повече роля да играят Мартел и Тирел, защото това остават големите играчи след като Старк и Ланистър ги няма по една или друга причина. Интересно ми е какво ще стане с малкия Егон и Джон Конингтън и дали Доран Мартел ще омъжи Ариан за Егон. Въпросът е, че Джон не го иска, защото иска да ожени Егон за Денерис какъвто е обичаят сред Таргариените. Но без подкрепата на Дорн, каузата на златната дружина е обречена освен ако Денерис не дойде с драконите, неопетнените, Тирион и множество свободни дружини, освободени и т.н. Станис ми е загадка... Какво ще го прави Мартин не знам, някак си ми се струва излишен, по-скоро не на място. На някой етап би трябвало да умре, макар да не му го пожелавам, защото го харесвам.
Очаквам Давос да пристигне с Рикон и Рошльо (надявам се и Оша) в някой важен, назрял за което момент и северняците, заклети знаменосци на Старките от Зимен хребет да се обърнат срещу Рууз и копелето му Рамзи. Битката която ще води Станис ще бъде загубена, но с появата на Рикон и Давос нещата може да се обърнат, дано.
Брандън. Какво за него. Това че е зеленозрящ е невероятно. Усещах го това нещо през цялото време и много се радвам за него, макар и да е тъжно, че ще си остане сакат и самотен, но това е положението. Той каква роля ще изиграе ще видим, но ако има някой който да има някаква власт или контрол над ''другите'' то това би трябвало да е той. Със сигурност Бран ще бъде ключов, решаващ фактор в края на епоса. Той и Джон Сняг би трябвало да наклонят везните. Да не забравяме, че всичко тръгна от Бран, първата глава бе за него, че всичко тръгна от Зимен хребет и от първите - Старките. Също така пък ако не беше Джон, никога няма да намерят вълчищата, дефакто той ги намира, вика Роб, а след това дойдоха и останалите.
Разбира се повече от всичко очаквам да има повече акцент върху събитията на Вала и особено нашествието на другите. Тези ''Други'' ами за тях по дяволите почти нищо няма. Някак си висят във въздуха. Би трябвало Мартин да разкаже малко повече за тях и да се погледне на нещата и от тяхна перспектива каквото и да означава това.
Остава и загадката около Бенджен Старк, кога ще се появи отново и каква роля ще изиграе. Дали всъщност не е мистериозния черен конник ''Студените ръце''
И по дяволите къде е този рог на Джорамун и ще го надуе ли някой, ще падне ли Вала?
И за финал има едно нещо, което ме гложда и човърка отвътре. Разбира се първо това е много брутално ако стане и аз лично не го искам в никакъв случай, но е възможно, а именно, Джон наистина да е мъртъв и да се събуди като бродещ, но не обиккновен мъртвец, а техния водач и предводител, техния принц. Ако си спомняте имаше един момент в който Мелисандра каза на Джон, че другия Бог, който не бива да бъде назоваван вече е избрал своя принц, който да предвожда ''другите'' Ето това мен много ме обърка и няма как да стои ей така празно и висящо във въздуха. При Мартин такива неща няма. Тъй че кой може да е този ''друг'' Аз се сещам само за три кандидата - Бенджен Старк, Брандън Старк или Джон Сняг. Надявам се горещо да не е нито един от тях или ако е то това да е Бенджен.



9. Какъв финал на поредицата би ви удовлетворил лично / кое трудно бихте преглътнали

Аз лично се надявам първо на хепиенд, хех, ми така де. :-)
Страшно много ми се иска Кейтлин да разбере, че децата и са живи след което да умре (няма начин да оцелее и да живее такава) окончателно, но щастлива, а още по-страшно ми се иска децата на Нед и Кейтлин да се съберат отново, дори и за кратко ако трябва. И като казвам децата имам предвид всички, включително и Бран или поне да знаят за него, че е жив и къде е и какво е станал. И Джон Сняг и него го искам там и най-вече с Аря да се види отново и да и разроши косичката, двамата се обичаха страшно много. :-) Ще ми се да има съдбоносен сблъсък между ''другите'' и Джон и който е там с него, сблъсък от който да зависи съдбата на целия Вестерос. Битка по-епична и решителна от всичко срещано досега и ми се ще да има някакво послание, хората да се върнат към старото и забравеното, да живеят в мир и хармония с горските чеда (които може би покрай Бран също ще помогнат по някакъв начин?) и с природата, просто да живеят живота си, а не да коленичат на този или онзи. Трябва да има свобода и свободен дух и най-вече мир, истински такъв Дали ще има един обединяващ крал на железния трон? Някак си няма логика. Това не е най-важното при Мартин, поне според мен, ако всичко се сведе до пустата Игра на тронове, то аз лично бих бил разочарован, защото ще е твърде тривиално. Така че който и да седне на него, ако ще и Джон Сняг омъжен за Денерис ще ми е някак си ей така как да кажа... Но това последното едва ли ще стане де. Ако Петир Белиш накрая ги изиграе всичките ще е супер забавно и оригинално, но също някак си ще е нелепо. По-скоро ще имаме свободен народ, видял най-лошото, изправен пред тотално изтребление и заличаване и избрал да живее истински живот заради самия живот. Необходимо ли е тогава крал? Не, безмислено е. Точно ето такова послание ми се ще да остави Мартин или нещо в този дух, близко до това.
Ако в краен случай се стигне до това да имаме нов крал, то трябва да е някой справедлив и състрадателен човек, сещам се веднага за Денерис, ако ли не хмм ами то няма кой знае какви други опции. Белиш няма как да стане крал заради потеклото си, но може да изиграе решаващите карти в подкрепата на неговия човек, Станис е друг добър кандидат след Денерис, но не ми се връзва. Да, романа започна с крал Баратеон и ако завърши с крал Баратеон ще има логика, но поне на мен не ми се връзва. Егон VI звучи логично, но по дяволите той се появи чак петата книга и то без да е централен персонаж. Тирион? хаха, ще е голям майтап, а и нямам нищо против, но не, не го виждам, по-скоро Тирион ще си върне Скалата на Кастърли или ще ''намери своята'' Тиша.
Джайм? Честно казано не знам. Може и да умре, а може в крайна сметка да наследи баща си и полагащото му се, общо взето ми е все тая. Церсей? Преди това я исках мъртва на всяка цена, сега по-скоро и пожелавам да е жива и вечно опозорена. Томен няма как да остане крал, макар че е добро момче, на мен лично ми е симпатичен, по-скоро няма как да остане крал с тия около него в момента, имам предвид тирелите. Така че опции много, която и да е от тях обаче както казах по-горе ще ми стои малко кухо и не на място...

10. Смятате ли, че е възможно да има и осма книга, макар самия Мартин категорично потвърди, че седмата книга ще е последната / Кога по дяволите ще излезне шестата книга

Дано да има, защото от една страна не ми се иска да свършва историята, а и усещам как най-важното от всичко, това което всеки очаква най-много ще бъде претупано, уфф дано да не е така. От друга страна ако има осма книга като петата, не мерси.
А кога ще излезе шестата? Всички искаме да е 2014 г. но аз бих казал 2015 г. поне...


Последна промяна Diavolo на 23.08.2013 19:49, променена общо 2 пъти



 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Песен за огън и лед - Джордж Мартин   |   24.08.2013 15:00


СПОЙЛЕР


Да се обоснова, защо смятам, че Джон е дете на Лиана и Регар:



1) Първо, старките са централните персонажи. Обшо взето историята се върти около тях, около децата на Нед и Кейтлин. Имаме обаче и Таргариен, които са нещо като светая светих и глобално погледнато целия Вестерос е пропит с тях и техните истории и легенди.
Така че няма как да няма омешване между Старк и Таргариен. ;-)

2) Мелисандра винаги когато погледнеше в пламъците на Р'хлор не можеше да намери Станис, а виждаше само и единствено Джон Сняг. А знаем, че Мелисандра е най-силния жрец на червения бог от всички други. Това го пише недвусмислено. Но дори и тя все още не може да зацепи, никой не може да види истината. По същата логика и майстер Емон (Таргариен) не можеше да ''види'' истината. Мелисандра с цялата си сила вярва, че Станис е предопределения, а всички останали червени жреци от Волантис + Емон + архимайстер Марвин смятат, че това трябва да е Денерис (е да звучи логично, тя поне на 100% е Таргариен и е майка на драконите).
Е, защо да не е Джон питам аз???

3) ОК, имаме Едард Старк. Невероятно честен, доблестен мъж, вече женен. Не е в стила му да легне с друга жена, когато е обвързан. Тогава какви са шансовете да го направи и още повече да има дете?
От другата страна: знаем за любовта между Регар и Лиана. Тях двамата ги няма 8 месеца. През цялото това време, докато се води войната са в Дорн. 8 месеца, плюс още известно време преди това е достатъчно време, за да се роди бебе.
И още, Регар оставя тримата си най-добри Бели рицари да пазят Кулата на Радостта с Лиана вътре. Регар оставя тримата си най-добри бойци, които биха светили маслото на Робърт при Тризъбеца, да пазят кулата в Дорн. Ако е трябвало да пазят заложник е можел да остави просто войници. Но той оставя Белите рицари, а Белите рицари пазят само и единствено членовете на кралското семейство. Следователно в Кулата на Радостта е имало член на кралското семейство, който е изисквал да бъде пазен от цели трима бели рицари, включително Лорд-командира. А какво по-важно от един от принцовете и евентуален наследник (не се знае май дали той/Джон или Егон е по-голям).

4) Лиана е намерена цялата в кръв. Но без следи да са я рязали, за да умира по-бавно. Това не е в духа на Кралската гвардия от онова време. Още повече, че Нед никога не говори за някакви рани, а само за кръв. А всички добре знаем, че кръв има и при раждане.

5) Последните думи на Лиана се връзват идеално: "Обещай ми, Нед, обещай ми..."

... че ще се грижиш за сина ми (това разбира се добавено от мен) :yes:

Е, Мартин хванахме те, а сега обърни историята с главата на долу... :-(


Последна промяна Diavolo на 24.08.2013 15:01, променена общо 1 път



 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Песен за огън и лед - Джордж Мартин   |   24.08.2013 15:58


Разбира се...

Джон може и да е на Лиана (със сигурност Лиана е майката, поне тук не може да е друго) и Джон Конингтън, но ако е така то това е нарочно зададено в петата книга като подсказка в опит на добрия стар чичко Мартин да избяга от първоначалния си замисъл, който 100% е бил Джон да е дете на Лиана и Регар. И всичко това само и само да избегне припокриването с очакванията на хората. Тъпоооо. :stop:
Просто, какво да кажа прекалено много книги съм изчел и в някои моменти няма как да не прибегнеш до клишета или хайде да ги кажем литературни закони. Когато и 1+2+3+4 - сочи че Л+Р=Д не е хубаво да го променяш, защото ако пък в Джон няма таргариенска кръв, то Мелисандра защо ще го вижда в огъня? Тогава пък идва притеснението ми да не се окаже, че го вижда в огньовете като принцът на другите, като антиподът, като предопределения от другия Бог. Защото ако в Джон тече само кръвта на Старк, то той ще е ''свързан'' само със старите богове на старките, а те водят началото си от... земите отвъд Вала...
Всъщност нека първо разберем повече за другите и тяхната мисия. Едва ли е само да сеят смърт и разруха, трябва да има някаква водеща причина, ако има, то това ще е войната на древния свят срещу човеците и по-точно андалите. Тогава вече наистина Джон може и да е предопределен за тях, а не какво си мислим да се бие с тях.
Уф, много са сложни нещата и толкова много нишки има. А, Мартин първо няма време заради сериала и второ има само две книги до края. :/


 
(Real Green)

Регистриран на: 20.05.2012 18:26
Мнения: 3457
Отговори с цитат
Мнение  Re: Песен за огън и лед - Джордж Мартин   |   24.08.2013 17:47


Няма да бъда толкова изчерпателен, като теб, но все пак да се маркирам:

1. Къде слагате поредицата във вашата лична класация

На първо място.

2. Какво ви харесва и какво не ви харесва в романите на Мартин

Харесва ми как развива героите и не му пука да ги прати в небитието :salute:

3. Подредете петте книги по харесване

Определено първата е най-силна, последната е най-скучновата.

4. Кои са ви любимите герои

Без съмнение номер едно е Ара. След това е Тирион. На трето място поставям Джайм.

5. Кои герои не харесвате

Замислих се около 10 секунди и не се сетих такъв, значи няма :)

6. Кой/какво е триглавия дракон / кой е преродения Азор Ахаи / кой ще яхне дракон освен Денерис

---

7. Кой ще спечели Играта на тронове / ако има изобщо краен победител

Бродниците? :salute:

8. Какво мислите, че ще се случи във ''Ветровете на зимата''

Ще има повече глави посветени на събития "отвъд Вала".

9. Какъв финал на поредицата би ви удовлетворил лично / кое трудно бихте преглътнали

Би ме задоволил мрачният финал.

10. Смятате ли, че е възможно да има и осма книга, макар самия Мартин категорично потвърди, че седмата книга ще е последната / Кога по дяволите ще излезне шестата книга

И осма, и десета....това, какво е казал не е важно. Важното са парите, както винаги ;-)

_________________
viewtopic.php?f=42&t=25


 
(Primus Maximus)

Регистриран на: 18.08.2012 16:45
Мнения: 9862
Отговори с цитат
Мнение  Re: Песен за огън и лед - Джордж Мартин   |   24.08.2013 18:15


1. Къде слагате поредицата във вашата лична класация

На първо място в жанра фентъзи. За мен тази поредица вплита много умело както фантастичното, така и средновековната история на човечеството, а отделно са политическите интриги и схеми, които са най-голямото достойнство на книгите, защото развиват максимално характерите на отделните герои и ги показват от всякакви възможни гледни точки

2. Какво ви харесва и какво не ви харесва в романите на Мартин

Какво ми харесва реално в първия въпрос написах, а какво не ми харесва - ами че много бавно излизат. Дано не хване да ритне камбаната с финес Чичко Мартин, че не знам кой ще довършва този епос - при Колелото на времето Сандерсън добре се справи, може пак да го хванат за канарче. Да е жив и здрав Мартин де, да си ги напише всичките книжки и да завърши историята.

3. Подредете петте книги по харесване

Значи ще кажа, че най-назад ми беше "Пир с врани", защото действието позамръзна там, но нормално предвид новите фигури, появяващи се на дъската. Но иначе не бих редил, историята не се дели на книги, това е едно цяло

4. Кои са ви любимите герои

Тирион Ланистър и Аря Старк. Джайм Ланистър също го следя с много голям интерес, както и Теон Грейджой. От всичките главорези най-много пък ми допада Брон, дано по-нататък пак се появи в книгите за някоя решаваща роля. Браавоският учител Сирио Форел също - искам обаче да се изясни на 100% дали е Джакен Х'Гхар

5. Кои герои не харесвате

Джофри си ми беше най-големият дразнител, иначе не мога да кажа друг някой така да ме вбесява - може би донякъде Копелето на Болтън, но той, предполагам, накрая ще си го получи от Теон.

6. Кой/какво е триглавия дракон / кой е преродения Азор Ахаи / кой ще яхне дракон освен Денерис

За Азор Ахаи споделям, че изглежда да е или Джон Сняг или Денерис. Освен всички аргументи, които Дявола е изброил в дългите си пасквили, аз ще добавя един, който е пропуснат - смъртта му при Вала. Това напомня много от историческа гледна точка за Гай Юлий Цезар, но защо да не бъде използвано точно за прераждането на Джон в Азор Ахаи? Макар че лично за мен Джон въобще да не трябваше да бъде убиван по този начин, защото се губи суровия реализъм оттук насетне - Сняг е много централна фигура в историята и щом му се посяга, по-добре е да си остане мъртъв, а не втора Кейтлин да правим, но да не забравяме - фентъзи е. Така че залагам убийството при Вала да е крачката към прераждането в Азор Ахаи.

7. Кой ще спечели Играта на тронове / ако има изобщо краен победител

Оставям отговора на Мартин :-)

8. Какво мислите, че ще се случи във ''Ветровете на зимата''

Нека излезе живот и здраве и да си я прочетем с кеф - не мисля да се тормозя какво точно щяло да се случи.

9. Какъв финал на поредицата би ви удовлетворил лично / кое трудно бихте преглътнали

Не бих искал лигав хепи финал, няма да е в духа на книгата. В

10. Смятате ли, че е възможно да има и осма книга, макар самия Мартин категорично потвърди, че седмата книга ще е последната / Кога по дяволите ще излезне шестата книга

Че защо да не е възможно - даже е логично поради факта, че "Пир с врани" и "Танц с дракони" трябваше да са една книга по първоначален план с така да са седем, така че не виждам защо да не са осем.


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Песен за огън и лед - Джордж Мартин   |   24.08.2013 20:38


да добавя, че Кръпчо може да се окаже с някоя важна роля, доста ми е съмнителен този шут ;-)
И този Ходор, хмм...

И още няколко спекулацийки и размишления от Дяволето (спойлери)

Мисандей, любимката на Денерис е безлика??? Твърде много знае и е твърде интелигентна за една малка робиня...
а безликите вече имат пряк интерес в тази история, защото Санде специално ти ако се сещаш за пролога в четвъртата книга се появи един странник добре изглеждащ (100% безлик и съм 100% сигурен, че е именно Джакен Х'гхар), който взе ключ към тайните врати на цитаделата на Староград, ключ който един неудачник на име Пейт открадна, а както търсеше Джакен? Ами беше ни подсказано недвусмислено - единствената оцеляла книга в цял Вестерос - ''Как да се убие дракон''


Тирион - всъщност син на Лудия Ерис, а не на Тивин???
Ако се окаже така, то ето и я и неговата страст от малък към драконите и валирианската история, но това са само изтрели в тъмното.

Просто ми се ще триглавния дракон да са Денерис, Джон и Тирион, но едва ли ще стане така.


:outofspace: :-D


Виж това за Сирио Форел и Джакен не се бях сетил, евала, така както си го написал има логика, защото кога Аря срещна Джакен за първи път? Ами вързан с още двама когато с Йорен отиваха за Вала. А за последно Сирио се дуелираше с Мерин Трант ако не се лъжа, когато Аря избяга и тя си мислеше, че Сирио е убит, а той може да е бил ранен и пленен, а след това пратен на Вала. Има логика.


 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 05.06.2012 17:22
Мнения: 11791
Отговори с цитат
Мнение  Re: Песен за огън и лед - Джордж Мартин   |   24.08.2013 20:44


Няма да те чета подробно, много си ми дълъг. Само ще кажа, че Денерис и Тирион са номер едно и ако може да се оженят и царуват заедно, ще е върхът.

Обаче, от първия кадър на сериала (не знам, дали е така по книгата) си правя извод, че бродниците ще победят (дано греша).

_________________
Изображение


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Песен за огън и лед - Джордж Мартин   |   24.08.2013 20:49


Ами някои хора искат мрачен край - ето ти един такъв ;-)
Аз не вярвам да стане така, но всичко е възможно.
Иначе ти по-добре недей да четеш всичко, особено където има думичката спойлер. За това и се изнесохме в отделна тема де, един вид другите са предупредени. Все пак има да гледаш тепърва какво ще става в четвъртия сезон и искам да ти е интересно най-малкото.

Апропо аз тия дни най-накрая ще си изтегля и ще изгледам и третия сезон от сериала. :-)


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Песен за огън и лед - Джордж Мартин   |   24.08.2013 20:58


alessandron написа:
От всичките главорези най-много пък ми допада Брон, дано по-нататък пак се появи в книгите за някоя решаваща роля.


Да бе, знаех, че някой ми убягва и то това е именно Брон. Не мога да се редактирам тук, защото в първия си пост щях да пиша за него, че ми е сред най-харесваните второстепенни персонажи. Не знам защо и не би трябвало ама ме кефи много. ;-)


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Песен за огън и лед - Джордж Мартин   |   24.08.2013 23:16


поздрав за феновете :-)

http://www.youtube.com/watch?v=szQ-ZhVxZSU&feature=player_embedded

:cheers:


 

Регистриран на: 28.08.2012 16:20
Мнения: 126
Отговори с цитат
Мнение  Re: Песен за огън и лед - Джордж Мартин   |   26.08.2013 16:10


Абе ей, слагайте големи червени мигащи надписи SPOILER, аз ли да ви уча!


 
(Primus Maximus)

Регистриран на: 06.06.2012 14:24
Мнения: 776
Отговори с цитат
Мнение  Re: Песен за огън и лед - Джордж Мартин   |   26.08.2013 16:44


1. Къде слагате поредицата във вашата лична класация
Със сигурност не е на върха, оттам нататък не мога да я сложа на точно място, но е някъде в петицата :)

2. Какво ви харесва и какво не ви харесва в романите на Мартин
Реалистична е, характерите са сложни и многопластови, показва ти и как един човек изглежда по един начин, когато гледаш отстрани и по съвсем различен, когато му "влезеш в главата".
Не ми харесва манифестацията от герои, айде няма нужда да ни разказва за стоипедесе души. Още повече, че имам герои, които са ми любими и интересни и такива, които не ме вълнуват и като почнат главите за железните острови, примерно, ми идва да се гръмна.

3. Подредете петте книги по харесване
Вихър от мечове
Сблъсък на крале
Игра на тронове
Танц с дракони
Пир за врани

4. Кои са ви любимите герои
Джон, Тирион и Джайм

5. Кои герои не харесвате
Само малкото гадно Джофренце ми лазеше зверски по нервите, но си го получи :laugh:

6. Кой/какво е триглавия дракон / кой е преродения Азор Ахаи / кой ще яхне дракон освен Денерис
Не мога да кажа със сигурност. Бих заложила на Тирион и Джон.

7. Кой ще спечели Играта на тронове / ако има изобщо краен победител
Е, то ако знаех, нямаше изобщо да чета следващите книги :laugh: Според мен в крайна сметка ще спечелят хората срещу гадовете отвъд вала, след като естествено дадат свидни жертви:)

8. Какво мислите, че ще се случи във ''Ветровете на зимата''Не мисля по този въпрос, като излезе, ще видя какво ще стане

9. Какъв финал на поредицата би ви удовлетворил лично / кое трудно бихте преглътнали
Да не ми затрива любимите герои (той единият почти го затри, де) и с всичко съм ок.

10. Смятате ли, че е възможно да има и осма книга, макар самия Мартин категорично потвърди, че седмата книга ще е последната / Кога по дяволите ще излезне шестата книга
Искрено се надявам да няма.


 
(Dune Warriors)

Регистриран на: 07.06.2012 03:47
Мнения: 1975
Местоположение: 6-19
Отговори с цитат
Мнение  Re: Песен за огън и лед - Джордж Мартин   |   26.08.2013 18:51


10. Смятате ли, че е възможно да има и осма книга, макар самия Мартин категорично потвърди, че седмата книга ще е последната / Кога по дяволите ще излезне шестата книга

Хайде да го кажем така - осма книга няма да има, но седмата може и да е в 3 тома. :-)
Сериозно - не би трябвало да има осма книга - но няма да се учудя на някоя трилогия за доизясняване на ситуацията.

_________________
Понякога съм толкова добра,
че цялата изтръпвам и боли ме...


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Песен за огън и лед - Джордж Мартин   |   26.08.2013 20:59


Култово клипче :laugh: :-D

http://www.youtube.com/watch?v=l0Jm_mT1G8Q&feature=player_embedded


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Песен за огън и лед - Джордж Мартин   |   27.08.2013 12:51


Ramon_Quiroga написа:
Абе ей, слагайте големи червени мигащи надписи SPOILER, аз ли да ви уча!


аз лично винаги слагам спойлер и го удебелявам даже.
иначе е неразумно да четеш тема по нещо което не си чел/гледал или го правиш в момента. Голям проблем и в цитаделата и в замунда и къде ли не. Не ви разбирам честно. :о Първо гледаш едно нещо / четеш едно нещо и после търсиш инфо и мнения за него в нета, особено пък в специализирана тема...


Последна промяна Diavolo на 27.08.2013 12:52, променена общо 1 път



 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Песен за огън и лед - Джордж Мартин   |   27.08.2013 12:52


Venabili написа:
[i]Хайде да го кажем така - осма книга няма да има, но седмата може и да е в 3 тома. :-)
Сериозно - не би трябвало да има осма книга - но няма да се учудя на някоя трилогия за доизясняване на ситуацията.


Мартин е казал, че Ветровете на зимата ще е 1500 стр. :-D
Така че си права... Ако наистина е над 1300 стр. най-вероятно ще я издадат в две издания, част 1 и част 2 и ще има два сезона на HBO, както със сезон 3 и 4, който обхваща първата и втората част на третата книга. :-)


 
(Dune Warriors)

Регистриран на: 07.06.2012 03:47
Мнения: 1975
Местоположение: 6-19
Отговори с цитат
Мнение  Re: Песен за огън и лед - Джордж Мартин   |   27.08.2013 18:36


1500 не са проблем за една книга. Та ако е само толкова, няма да я разделят. Виж - какво ще сътворят в България е друга тема.

_________________
Понякога съм толкова добра,
че цялата изтръпвам и боли ме...


 
(Primus Maximus)

Регистриран на: 18.08.2012 16:45
Мнения: 9862
Отговори с цитат
Мнение  Re: Песен за огън и лед - Джордж Мартин   |   27.08.2013 21:38


Още една причина Джон Сняг да е Азор Ахаи - казва се, че Ахаи е закалил Светлоносец в сърцето на любимата си. Е кой дотук е единственият, убил любимата си в книгата? Да, смъртта на Игрид не става напълно ясно дали идва от стрелата на Джон, но защо не?


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Песен за огън и лед - Джордж Мартин   |   27.08.2013 21:53


Дори и да не е от неговата стрела (това няма май как да разберем, иначе аз доколкото си спомням не беше от неговата, даже май не беше от тази страна на битката или нещо такова) това няма значение, защото той е виновен за смъртта и. Предаде я, като избяга и предупреди нощния страж. Така че ДА, добро попадение като цяло, съгласен съм.

:-)


 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 55 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Хостинг