Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 28.03.2024 19:44



Отговори на тема  [ 231 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Книги 2 
Автор Съобщение

Регистриран на: 08.12.2012 15:27
Мнения: 760
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   08.10.2018 09:07


Аз бях почнала да пиша лаишки мнения за прочетени от мен книги, но отдавна не съм се разписвала :-D
1. "Изплъзване от времето" на Кейт Мортън: Докато четях тази книга, през цялото време се присещах за сериала "Абатството Даунтън". Бях се начела на какви ли не коментари за книгата: от това, че е прекалено разтеглена, мудна и не се случва кой знае какво. За мен темпото беше чудесно и дори да има нещо разтеглено, аз не го усетих по никакъв начин. Дори и нищослучването не ме притесни по никакъв начин. За мен най-голямото качество на тази книга е самата атмосфера, много ми хареса. Стилът на авторката също допринесе за удоволствието от четенето ѝ. Определено ще чета и друго от нея.
2. "Играта на Джералд" на Стивън Кинг: Това ми е втори прочит на книгата. Първият път бях на друг акъл и нещо не ми хареса кой знае колко. Имаше някои моменти, които ми дойдоха в повече и това си повлия на оценката тогава. Сега тези моменти не ми пречеха ни най-малко и видях книгата от различна светлина. Тогава беше едва втората ми среща с автора, сега вече имам опит с автора и съм му свикнала един вид. Само не се беше променило оттогава: книгата отново ми разказа играта.
3. "Долорес" на Стивън Кинг: Рядко си позволявам да чета книги на Стивън Кинг една след друга, но в случая лакомията надделя. Тази и горе изброената от мен имат връзка помежду си, която исках да я хвана и това е една от причините да си припомня "Играта на Джералд". В началото ми беше трудно да свикна с начина ѝ на написване, нещо не ми се нравеше идеята да чета безкраен монолог на авторката без глави и нито един празен ред, но после му свикнах. Дойде ми няколко идея по-лека от "Играта на Джералд", но това не означава, че ми хареса по-малко от нея. Връзката между двете е по-силно изразена тук и радвам, че реших да ги чета една след друга, иначе нищо нямаше да хвана :-D
4. "Тънки сметки" на Сидни Шелдън: Отдавна не бях чела нищо на автора и реших да му дам още един шанс. През цялото време бях с противоречиви чувства към нея. От една страна ми харесваше и ми беше интересна, но от друга дадени моменти от романа ми се струваха нереални и граничещи с научната фантастика. Имаше обаче една сюжетна линия, която следях с огромен интерес и която ме потресе здравата и това си повлия на крайната ми оценка. Ще прочета и друго негово, няма да ми е последна среща с автора.
5. "Буреносен фронт" на Джим Бъчър: Не съм фен на фентъзито, но в случая комбинацията му с криминална нишка и огромна доза хумор ме привлякоха към тази книга. Комбинацията е доста странна, но пасна чудесно на тази книга. Знам, че сравнението може да е безумно, но Хари Дрезден ми приличаше на един фентъзи вариант на Филип Марлоу.
6. "Ледената принцеса" на Камила Лекберг: Скандинавските трилъри ми стават все по-любими и тази книга не е изключение от правилото. В началото имах чувството, че въпреки интереса ми към нея, започвам лека полека да се усещам кой може да е виновникът и какви са му мотивите за това. Реших все пак да продължа с надеждата да греша и... наистина сгреших. Авторката хубаво е извъртяла нещата и не можах да позная убиеца. Вижда се обаче разликата от това скандинавски трилър да бъде написан от жена и това от мъж. Жените залагат повече на психологията и взаимоотношенията между героите и техните проблеми, отколкото на криминалната нишка. Поне с такова чувство съм останала от прочита на тази книга и сравнението ѝ с двете книги на Ю Несбьо.
7. "Пещерата на идеите" на Хосе Карлос Сомоса: Е, на такова чудо досега не бях попадала. И като идея, и като изпълнение, и като конструкция на текста тази книга е крайно ненормална. И до ден днешен не мога да разбера как му е хрумнало всичкото това нещо. Ако смятате да се запознаете с творчеството на автора, определено не започвайте с тази книга, че има голяма вероятност да ви е последната. На мен ми трябваха 100 страници, огромно търпение, магарешки инат и здрави нерви, за да свикна с всичкото това нещо. Хич не ми беше лесно, но се радвам, че не захвърлих книгата, защото след първата 1/3 започвах все повече да я оценявам и определено се нарежда сред най-добрите, които са ми попадали през 2016 година.
8. "Ужас" на Дан Симънс: След като през лятото претърпях крах с нея, реших да ѝ дам втори шанс, когато вън стане по-хладно. Решението се оказа правилно, този път успях да довърша книгата и наистина ми хареса. Атмосферата е убийствена, а романът е доволно мрачен и потискащ. По едно време започна да ме хваща за гърлото и с всяка следваща страница да ме стиска здраво. Авторът е преплел исторически факти и художествена измислица и смея да твърдя, че му се е получило чудесно. Ще се чете още, то се е видяло.
9. "Спасителят в ръжта" на Дж. Д. Селинджър: Незнайно защо, но тази класика съм я изпуснала навремето и реших да наваксам. Нещо в началото ми потръгна трудно и си мислех, че няма да е моята книга и е трябвало по-рано да я прочета. Малко по-късно нещата се оправиха и накрая взех, че я харесах. До края ѝ обаче така и не можах да преглътна някои изрази, които откровено не харесах. Мисля да пробвам и разказите му, дано ми харесат повече от романа.
10. "Дървото на Вси Светии" на Рей Бредбъри: Втора среща с автора за мен, много ми хареса. Чете се като приказка и авторът има чудесен език и стил на писане. Четох книгата по време на подготовката за празника на Вси Светии и смятам, че точно тогава е времето ѝ за четене. Ако я бях чела по-рано или по-късно (когато беше свършил вече), едва ли щях да я харесам толкова.

Следва продължение...

_________________
Изображение


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   08.10.2018 19:18


Бравос :yes:


 

Регистриран на: 08.12.2012 15:27
Мнения: 760
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   09.10.2018 10:03


11. "Шогун" на Джеймс Клавел: Това една от най-трудните книги, които съм чела през живота си. Първата 1/3 беше най-мъчителна и бях на косъм да захвърля книгата, но стиснах зъби и от средата нататък нещата тръгнаха в коренно различна посока. Това ми беше и първата среща с японската култура в литературно произведение. Не съжалявам, че я прочетох, но още не смея да посегна отново към негова книга.
12. "Куфарът" на Дан Симънс: Тази книга е коренна противоположност на "Ужас": бързо действие, кратка, написана с чувство за хумор и преливаща от цинични изрази. Останах със смесени чувства: началото и краят бяха добри, но средата ми беше изключително скучна и досадна. От нея би излязъл чудесен сценарий за филм.
13. "Пътят" на Кормак Маккарти: В темата срещнах два негативни коментара за тази книга и мога да заявя, че съм напълно съгласна с диалозите. Това наистина ме изнервяше по време на четенето. Стилът на автора е странен и ми трябваше време да му свикна. После вече започнах да усещам мрака, безнадежността и отчаянието, което струят от тази книга. Мисля, че започнах да разбирам защо диалозите са толкова кратки и повтарящи се, но това не означава, че ми хареса. Със сигурност ще прочета и друго негово, няма да ми е последна среща с него.
14. "Сянката на вятъра" на Карлос Руис Сафон: Това е една от тези книги, на които страниците не се усещат. Съчетава в себе си много жанрове, нито един от който не изпъква. Стилът на автора най-много ме изненада в тази книга: много е красив и се лее като водопад. Има чудесно чувство за хумор, което е в необходимите дози. Определено този автор е едно от откритията ми на 2016 година и ще се радвам да прочета още нещо от него.
14. "Планините на безумието" на Х. Ф. Лъвкрафт: Доста трудно ми потръгна този сборник заради заглавната новела. Толкова подробности като по учебник не бях срещала. В това няма нищо лошо, но ако бяха по-малко и по-кратки, със сигурност щеше да ми хареса повече. По-късите му произведения ми харесаха доста повече с изключение на "Кошмарът в Ред Хук". Безспорен фаворит обаче ми е "Леден полъх", от който на моменти ме побиваха тръпки... брр!
15. "Поща" на Чарлс Буковски: Никога не съм вярвала, че този автор може да се хареса на моя милост с всичките тези цветисти изрази и просташки език, но това е факт :-D Първата част е изключително забавна и искрено се смях на неволите на главния герой, втората придоби коренно различен облик и стана по-тъжна. Това обаче не ми уби удоволствието от четенето и планирам да му чета и други книги.
16. "Марина" на Карлос Руис Сафон: Тази книга е много подобна на "Сянката на вятъра" с тази разлика, че е доста по-мрачна и зловеща от нея, а и е два пъти по-кратка. Държеше стабилно в напрежение и изправяше косми в не една или две сцени. Освен това е способна да разбие нечие сърце.
17. "Кутия с форма на сърце" на Джо Хил: Чудесен дебют на големия син на Стивън Кинг. Книгата е малко банална като сюжет, но благодарение на стила на автора е интересна за четене. Върви чудесно с хард рок и хеви метъл.
18. "Ключът към бездната" на Хосе Карлос Сомоса: За разлика от предишните ми два сблъсъка с автора, тази книга тръгна доста динамично още в самото начало. Това не беше добър знак за мен, защото имаше голяма опасност да зацикли по средата и после четенето да бъде мъка. За щастие това не се случи и си прочетох книгата с огромно удоволствие. Харесаха ми и препратките към произведенията на Лъфкрафт, някои от които успях да хвана.
19. "Мъртви преди мрак" на Шарлейн Харис: Първа среща за мен с така наречени модерни вампирски истории и най-вероятно последна. В интерес на истината книгата не беше чак толкова зле, колкото очаквах. Имаше криминална нишка, която ми поддържаше интереса, но и доста сладникави сцени, които никак не ми бяха по вкуса, дори и ме дразнеха. Засега не съм склонна да продължа поредицата (която на всичкото отгоре е спряна на петата книга), но не се знае какво може дам и щукне на по-късен етап.
20. "Мистър Мерцедес" на Стивън Кинг: Макар да съм почитател на криминалните романи като цяло, тръгнах с доста ниски очаквания към тази книга заради двата ми неуспешни опита с негови книги от същия жанр (Колорадеца и Джойленд). Авторът е избрал доста различен подход за този си роман и това ме впечатли. Другото бяха героите му, които ми бяха интересни като характери за разлика от доста от тях специално в този жанр. Изненадата беше доста голяма и доста приятна. Ще чета и другите книги от трилогията.

Следва продължение...

_________________
Изображение


 
(Dune Warriors)
Аватар

Регистриран на: 05.08.2018 10:04
Мнения: 778
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   07.03.2021 20:49


Някой да е чел нещо интересно напоследък или вече никой не чете, гледам темата хвана паяжини вече.

_________________
" За да се бориш с чудовища, понякога трябва и самият ти да станеш чудовище."


 
(Крива Нива)
Аватар

Регистриран на: 20.05.2012 18:28
Мнения: 9586
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   07.03.2021 23:52


cori88 написа:
Някой да е чел нещо интересно напоследък или вече никой не чете, гледам темата хвана паяжини вече.


Кестеновия човек на Сьорен Свайструп - много добро датско криминале.

Сигнал за Живот на Душ Сантуш. Не е най-добрата книга на Душ Сантош, но пак си е достатъчно добра.

_________________
Изображение


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   08.03.2021 03:40


Аз си чета нон-стоп, просто не пиша за книги тук.
препоръчвам от по-скорошните:
Невероятните приключемоя на Кавалиър § Клей ; Библиотеката на въглен връх ; Шантарам (но не и продължението)


 
(Dune Warriors)
Аватар

Регистриран на: 05.08.2018 10:04
Мнения: 778
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   09.03.2021 18:46


А, то и аз не съм се втурнал всяка вечер да чета по 100 стр. , но прелиствам поне по 1-2 книги месечно някой път и повече, но се опитвам да избягам малко от комерсиалното дето всеки се бута да чете и коментира как я е прочел на един дъх :ireful: :ireful:


"Невероятните приключения на Кавалиър § Клей" това не ели комикс? :unsure: :-?

_________________
" За да се бориш с чудовища, понякога трябва и самият ти да станеш чудовище."


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   09.03.2021 19:04


Не, роман е. Но се разказва за комикси и много други неща. Страхотна е книгата, но не е за всеки.


 

Регистриран на: 08.12.2012 15:27
Мнения: 760
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   27.03.2021 10:58


Аз ще си позволя две препоръки с риск първата да си я чел, а втората да е част от комерсиалното: "Котешка люлка" на Кърт Вонегът и "Карай плуга си през костите на мъртвите" на Олга Токарчук.

_________________
Изображение


 
(Dune Warriors)
Аватар

Регистриран на: 05.08.2018 10:04
Мнения: 778
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   30.03.2021 20:35


IchWill написа:
Аз ще си позволя две препоръки с риск първата да си я чел, а втората да е част от комерсиалното: "Котешка люлка" на Кърт Вонегът и "Карай плуга си през костите на мъртвите" на Олга Токарчук.


"Карай плуга си през костите на мъртвите" на Олга Токарчук, втората съм я чел, по препоръка от приятел , който ми каза че е нещо различно с не определен жарн с привкус на криминале. Честно казано ми хареса въпреки , че малко в повече ми дойде образа на Янина като "Майката Природа" ,но пък ми хареса че авторката ни води до крайности /както е в реалния живот/ и някак на края имаше възмездие.

"Котешка люлка" на Кърт Вонегът не съм я чел, даже ако се замисля не съм чел нищо на Вонегът, като явно ще наваксам малко с него. Благодаря за предложението!

_________________
" За да се бориш с чудовища, понякога трябва и самият ти да станеш чудовище."


 
(Real Green)
Аватар

Регистриран на: 24.08.2012 06:26
Мнения: 693
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   12.06.2021 09:04


Вече трудно попадам на книги, които да ме зашеметят, но бих препоръчала "Доброжелателните" на Джонатан Лител - брутална книга, тежка и тъмна, но запомняща се.

Влюбена съм и в четирилогията на Феранте, но тя по-скоро сякаш е женско четиво, макар че е написана майсторки и би увлякла всеки според мен.

_________________
Изображение


 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 231 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Хостинг