Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 29.03.2024 01:39



Отговори на тема  [ 231 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Следваща
Книги 2 
Автор Съобщение
(Arlito)

Регистриран на: 20.08.2012 22:17
Мнения: 4911
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   28.07.2015 22:46


IchWill написа:
3. Агата Кристи - Десет малки негърчета: наистина това е най-добрият роман на авторката, който съм чела досега, а и толкова суперлативи съм чела за него, че нямаше как да не го подхвана. Написана е доста увлекателно, държеше ме в напрежение и беше както винаги непредсказуема. За пореден път не успях да позная убиеца.


Е ти ако беше познала убиеца директно трябваше да се запишеш в полицията :) Препоръчвам ти да прочетеш Убийството на Роджър Акройд (по нея е прочутата пиеса Алиби), там е още по-трудно да познаеш убиеца. Даже може да си направиш един експеримент, преди последната глава направи списък от 10 заподозрени, да видим дали убиецът ще е там :) Иначе, ако ти харесва жанра, която и нейна книга да хванеш няма да сбъркаш, но друга която горещо препоръчвам е Смърт край Нил, макар и да е малко по-различна.

IchWill написа:
6. П.Г. Удхаус - Неподражаемият Джийвс: отдавна не бях чела нещо негово(почти две години) и ми беше залипсвал. Поредната книга, типично в него стил, която ме разсмиваше. Бърти Устър за пореден път затъна до уши в калта и се налагаше неговият иконом Джийвс да го спасява, но премеждията са изключително забавни. За съжаление ми останаха само две книги от поредицата за Джийвс и Устър, които не съм чела(Горе главата, Джийвс и Човекът с двата леви крака), като едната е доста трудно откриваема и за момента не се намира в електронен вариант на български език. Ще потърся книги и за другите му герои, дано и те са толкова забавни.


Е, "Горе главата, Джийвс" е една от най-добрите книги за Джийвс и Устър, задължително трябва да я прочетеш. Другото не го бях чувал, сега гледам, че това е някаква ранна книга с разкази, в един от които присъства Джийвс и то като второстепенен герой.

Иначе има и други много силни герои, Мистър Мълинър има много силни истории, за Търтеите има също силни, а най-любим ми е Лорд Икнъм (известен още като вуйчо Фред). Не си ли чела "Стрихнин в супата", "Маймунска Работа", "Замъкът Бландингс и други истории"? Навремето това бяха първите книги на Удхаус, които излязоха в България, странно е че не ги знаеш. Ако ще ги четеш ти препоръчвам най-любимия ми разказ "Вуйчо Фред отскача до града", има го в "Замъка Бландингс и други истории". Ако ти хареса, може да прочетеш и Време за коктейли - цял роман за вуйчо Фред, също е много силна.


 
(Крива Нива)
Аватар

Регистриран на: 20.05.2012 18:28
Мнения: 9586
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   29.07.2015 07:22


Иво Сиромахов ?!? При наличието на толкова интересни млади български автори, да вземеш да се занимаваш с псевдо интелектуалец, протеже на изчерпаният чалгар. :dunno:

_________________
Изображение


 

Регистриран на: 08.12.2012 15:27
Мнения: 760
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   29.07.2015 11:33


Момчи, това ми попадна, това чета :laugh: В интерес на истината съм чела и по-калпави неща, така че не ме притеснява.
spurs, чела съм Маймунска работа и Замъкът Бландингс и други истории, но второто не ми хареса. А Вуйчо Фред отскача до града вече не го помня. Стрихнин в супата ми е в списъка за четене(след Колекционерът на пеперуди на Колийн Маккълоу, Кралят на исковете на Джон Гришам и Шогун на Джеймс Клавел), по-скоро Най-доброто от Удхаус: Стрихнин в супата и други истории. Време за коктейли ще го имам в предвид, мерси :cheers: Колкото до Агата Кристи, Смърт край Нил беше първата нейна книга, която прочетох. Чела съм още Карибска мистерия, Пътник за Франкфурт, Двойно убийство, 16.50 от Падингтън, Приключението на коледния пудинг и Трагедия в три действия. Убийството на Роджър Акройд ще го чета по-нататък.

_________________
Изображение


 
(Arlito)

Регистриран на: 20.08.2012 22:17
Мнения: 4911
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   29.07.2015 12:10


В "Замъкът Бландингс и други истории" в началото са разкази за лорд Емсуърт (и замъка Бландингс де :)), които са по-специфични и наистина може да не ти харесат на първо четене, навремето и аз още на тях се отказах. Ако не си я прочела цялата, я пробвай пак или поне прочети разказа за вуйчо Фред, няма как да не ти хареса :)

А иначе щом си чела Маймунски истории, значи си чела и за другите му герои, аз останах с впечатлението, че си чела само истории за Джийвс и Устър и затова се чудиш дали другите също са забавни.

П.с. Понеже гледам, че си активна и при Гришъм, чела ли си му старите класики: Време да убиваш (най-добрата според мен), Фирмата и т.н.?


 

Регистриран на: 08.12.2012 15:27
Мнения: 760
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   29.07.2015 12:49


Време да убиваш ми е в списъка за четене, а Фирмата съм я чела. Всъщност само нея и изброената Да пропуснеш Коледа съм чела. Лошото е, че масово чета мнения как на Гришам произведенията са му еднотипни и омръзва.
Замъкът Бладингс и други истории съм го прочела от-до. И не, не съм чела истории само Джийвс. Преди време прочетох Смехотворен газ. Бая неща съм чела на Удхаус, не са малко, но са главно за Джийвс(от сериала тръгна цялата история).
1. Законът на Устър
2. Джийвс и Устър омнибус 2: Бъди българин, Джийвс, Радост в утрината и няколко разказа
3. Пълен напред, Джийвс
4. Много съм ти задължен, Джийвс
5. Любовният сезон на Търтеите
6. Джийвс и феодалния дух
7. Джийвс се намесва
8 Джийвс запретва ръкави
9. Лелите не са джентълмени
10. Смехотворен газ
11. Маймунска работа
12. Замъкът Бладингс и други истории
13. Ах, този Джийвс
14. Неподражаемият Джийвс
Сега се сещам, че съм започвала сборника с най-доброто от Удхаус, но не съм го довършила. Тормозеше ме изключително дребният шрифт. Сега няма да имам проблеми, защото ще го чета в електронен формат. В читанка има 23 негови произведения, които не съм чела, така че имам достатъчно да чета. А за замъка Бландингс съм чела още един разказ, поместен в Ах, този Джийвс и той ми хареса, така че е по-вероятно да не съм била в настроение за този сборник.

_________________
Изображение


 
Аватар

Регистриран на: 08.06.2012 00:26
Мнения: 14236
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   29.07.2015 14:13


IchWill написа:
Момчи, това ми попадна, това чета :laugh: В интерес на истината съм чела и по-калпави неща, така че не ме притеснява.
spurs, чела съм Маймунска работа и Замъкът Бландингс и други истории, но второто не ми хареса. А Вуйчо Фред отскача до града вече не го помня. Стрихнин в супата ми е в списъка за четене(след Колекционерът на пеперуди на Колийн Маккълоу, Кралят на исковете на Джон Гришам и Шогун на Джеймс Клавел), по-скоро Най-доброто от Удхаус: Стрихнин в супата и други истории. Време за коктейли ще го имам в предвид, мерси :cheers: Колкото до Агата Кристи, Смърт край Нил беше първата нейна книга, която прочетох. Чела съм още Карибска мистерия, Пътник за Франкфурт, Двойно убийство, 16.50 от Падингтън, Приключението на коледния пудинг и Трагедия в три действия. Убийството на Роджър Акройд ще го чета по-нататък.



Ичвил, ти къде ни върна в първа клас :laugh: Шерлок, Поаре и Филип Марлоу ми бяха любимите герои от кримитата като малък .... :-D Най реален обаче е Чандлър, Агата Кристи обича да заблуждава читателя и представя фактите с цел да те заблуди нарочно и никога дори и да не предположоиш убиеца ...примерно още в началото е представила факт, който ясно показва, че еди кой си няма как да е убиец, дефакто самата тя го елиминира, като такъв ....абе чийтърка си, но е голяма :laugh: :yes:

А Филип Марлоу е неповторим :dance:


 

Регистриран на: 08.12.2012 15:27
Мнения: 760
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   29.07.2015 15:27


Поаре? Значи толкова си чел Агата Кристи като малък :laugh: Еркюл Поаро се казва ;-) За Шерлок Холмс съм чела всичко на Артър Конан Дойл, а за Филип Марлоу 1 разказ и 1 роман. Агата Кристи има още една героиня: Мис Марпъл. Тя ми е по-симпатична. Едно на ръка, че е възрастна дама, второ, че не е детектив и никога не е била, и трето, като възрастна дама си вре гегата навсякъде :laugh: Поаро от друга страна ми втръсва с това неговото "мосю". Комичният му външен вид не ми прави впечатление.
Не съм чела нищо от Джеймс Патерсън, Джеймс Ролинс, Лий Чайлд, Майкъл Крайтън, Майкъл Конъли, Нелсън Демил и Дейвид Балдачи. Имам само Юрски Парк на Крайтън, но книгата е в България, а аз не съм там :-D

_________________
Изображение


 
Аватар

Регистриран на: 08.06.2012 00:26
Мнения: 14236
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   29.07.2015 16:36


IchWill написа:
Поаре? Значи толкова си чел Агата Кристи като малък :laugh: Еркюл Поаро се казва ;-) За Шерлок Холмс съм чела всичко на Артър Конан Дойл, а за Филип Марлоу 1 разказ и 1 роман. Агата Кристи има още една героиня: Мис Марпъл. Тя ми е по-симпатична. Едно на ръка, че е възрастна дама, второ, че не е детектив и никога не е била, и трето, като възрастна дама си вре гегата навсякъде :laugh: Поаро от друга страна ми втръсва с това неговото "мосю". Комичният му външен вид не ми прави впечатление.
Не съм чела нищо от Джеймс Патерсън, Джеймс Ролинс, Лий Чайлд, Майкъл Крайтън, Майкъл Конъли, Нелсън Демил и Дейвид Балдачи. Имам само Юрски Парк на Крайтън, но книгата е в България, а аз не съм там :-D



грешка в бързината, иначе на Агата, Дойл и Чандлър съм чел почти всичко което навремето бе излязло в БГ, но ти говорим за сигурно 25 години назад :laugh:


 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 23.08.2012 08:02
Мнения: 10355
Местоположение: Augusta Vindelicorum
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   29.07.2015 17:55


Balleta написа:
Агата Кристи обича да заблуждава читателя и представя фактите с цел да те заблуди нарочно и никога дори и да не предположоиш убиеца ...примерно още в началото е представила факт, който ясно показва, че еди кой си няма как да е убиец, дефакто самата тя го елиминира, като такъв ....абе чийтърка си, но е голяма

Много добре казано. Еваларка, Балет! Личи си, че бая си я чел. Аз в гимназията и унито попрочетох няколко нейни книги - Негърчетата, Убийство на Игрището за Голф и още една, не помня вече името. Убийците ги усещах предварително, би ме учудило например, ако ти не си успявал. После, в казармата, от скука взех, че дръпнах няколко нейни книжлета от библиотеката в щаба, но след втората нещо взе да ми доскучава. Много са интересни, спор няма, но добих чувството, че като й влезеш на АК веднъж в матрицата и доста неща стават в известна степен предсказуеми, което съответно отслабва елемента на изненадата, от което се губи голяма част от тръпката.

Шерлок Холмс винаги съм го харесвал много. Там всичко ми се струваше доста по-разнообразно, а и персонажите на ШХ и доктора са просто неповторими. На всичкото отгоре в момента съм яко на вълна ШХ+ДУ покрай съвременната английска адаптация с Камбърбач и Фрийман. Филмите са толкова велико пипнати, че смятам да препрочета де що намеря.

_________________
GREEN AND GOLD 'TIL THE CLUB IS SOLD!


 
(Arlito)

Регистриран на: 20.08.2012 22:17
Мнения: 4911
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   29.07.2015 21:21


SUBXERO написа:
Balleta написа:
Агата Кристи обича да заблуждава читателя и представя фактите с цел да те заблуди нарочно и никога дори и да не предположоиш убиеца ...примерно още в началото е представила факт, който ясно показва, че еди кой си няма как да е убиец, дефакто самата тя го елиминира, като такъв ....абе чийтърка си, но е голяма

Много добре казано. Еваларка, Балет! Личи си, че бая си я чел. Аз в гимназията и унито попрочетох няколко нейни книги - Негърчетата, Убийство на Игрището за Голф и още една, не помня вече името. Убийците ги усещах предварително, би ме учудило например, ако ти не си успявал. После, в казармата, от скука взех, че дръпнах няколко нейни книжлета от библиотеката в щаба, но след втората нещо взе да ми доскучава. Много са интересни, спор няма, но добих чувството, че като й влезеш на АК веднъж в матрицата и доста неща стават в известна степен предсказуеми, което съответно отслабва елемента на изненадата, от което се губи голяма част от тръпката.


С това изобщо не съм съгласен, Балета може да е прав, че заблуждава нарочно (то кой ли криминален автор не го прави), но в никакъв случай не мога да кажа, че са шаблонни и еднообразни книгите й или пък предсказуеми. Споменах по-горе за Алиби, прочети я и пак кажи, че е по-матрица или пък е предсказуема. За Десет малки негърчета също не мога да повярвам, че убиецът ти е бил ясен - може да си го подозирал в някакъв момент, ама след като го убиха и него няма как да си продължил да го подозираш :) Изобщо конкретно Десет малки негърчета наистина е гениална и емблематична книга за жанра. Между другото, като говорим за нея, не знам дали знаете докъде са стигнали глупостите с политическата коректност. Не съм сигурен дали в целия западен свят или само в Щатите/Англия, са прекръстили книгата и вече се казва Десет малки индианчета :outofspace: Също така и Пипи са пренаписали и баща й вече не е негърски крал, пълни безумци :no:

Иначе за Конан Дойл съм напълно съгласен, като дете той и Карл Май ми бяха любимите автори, а Холмс ми беше най-любимият герой (заради това и не харесвах Арсен Люпен, защото в една книга се срещна с Холмс и му сви часовника). Като отидох в Лондон едно от първите места, които посетих, беше Бейкър Стрийт 221Б :)


 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 23.08.2012 08:02
Мнения: 10355
Местоположение: Augusta Vindelicorum
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   29.07.2015 21:39


spurs написа:
С това изобщо не съм съгласен, Балета може да е прав, че заблуждава нарочно (то кой ли криминален автор не го прави), но в никакъв случай не мога да кажа, че са шаблонни и еднообразни книгите й или пък предсказуеми.

Кой говори тук за шаблонност и еднообразие бе, човек? Имах предвид, че в един момент читателят "влиза" в Кристи (често явление и при други автори при продължителен и непрекъснат прочит) и започва да разсъждава като нея едва ли не. Не знам, може и да бъркам в спомените си, за неща от преди 20-25 години си говорим все пак.

_________________
GREEN AND GOLD 'TIL THE CLUB IS SOLD!


 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 23.08.2012 08:02
Мнения: 10355
Местоположение: Augusta Vindelicorum
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   29.07.2015 22:05


spurs написа:
Между другото, като говорим за нея, не знам дали знаете докъде са стигнали глупостите с политическата коректност. Не съм сигурен дали в целия западен свят или само в Щатите/Англия, са прекръстили книгата и вече се казва Десет малки индианчета :outofspace: Също така и Пипи са пренаписали и баща й вече не е негърски крал, пълни безумци :no:

Това ми събуди любопитството и се поразрових из нета, само за да установя с безкрайно възмущение, че историята е дори още по-абсурдна от това, което си написал. Първо са сменили негърчетата с индианчета, после индианчетата стават също "чувствителни" и ги сменят с войничета. По-късно, от страх да не се отпочне някоя безкрайна ротация на десетте малки субекта, от издателството, което държи правата, решават да сложат за заглавие последния стих от песничката - And Then There Were None. Соломоновско решение, откъдето и да го погледнеш (за това последното да не ме изкара някой я семит, я антисемит...).

Неизбежно се сещам за един кавър на песничката за негърчетата на Die Toten Hosen - Zehn Kleine Jägermeister. Няма нужда да обяснявам, надявам се. Само искам да спомена, че текстът е просто гениален, а Кампино е един от най-начетените и интелигентни хора, които познавам (не лично, за съжаление).

_________________
GREEN AND GOLD 'TIL THE CLUB IS SOLD!


 
(Underground)
Аватар

Регистриран на: 05.06.2012 15:52
Мнения: 5469
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   29.07.2015 22:45


Да ви кажа честно все още не искам да се предам на електронния вариант на книгата. Имам свалени няколко книги на телефона, но така и не ги довършвам, а принципно ги започвам. След подвига ми с Братя Карамазови от миналата година, не съм прочел нито една книга в такъв формат, но бих се похвалил с прочетени няколко на хартиен. Малко тематични са, но си заслужават. Тичай или умри на Килиан Жорнет е книга, която ми въздейства много положително, По поречието на Амазонка на Ед Стафърд също е много луда книга, описваща, колко може да бъде силна волята на един човек. Принципно се стремя и от най-елементарния плажен роман да извадя нещо за себе си, но в случая с тези две книги, това което искам да взема е именно волята. Желанието за успех, което главните герои имат в себе си и всички лишения, на които са готови да се подложат само и само да постинат своята мечта.

_________________
https://varhove.info/
http://5kmrun.bg/

Изображение


 
WWW
(Arlito)

Регистриран на: 20.08.2012 22:17
Мнения: 4911
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   29.07.2015 23:48


SUBXERO написа:
spurs написа:
С това изобщо не съм съгласен, Балета може да е прав, че заблуждава нарочно (то кой ли криминален автор не го прави), но в никакъв случай не мога да кажа, че са шаблонни и еднообразни книгите й или пък предсказуеми.

Кой говори тук за шаблонност и еднообразие бе, човек? Имах предвид, че в един момент читателят "влиза" в Кристи (често явление и при други автори при продължителен и непрекъснат прочит) и започва да разсъждава като нея едва ли не. Не знам, може и да бъркам в спомените си, за неща от преди 20-25 години си говорим все пак.


Ами явно не съм те разбрал съвсем точно, но и с това не съм съгласен :) Навремето съм имал случаи да прочета може би 10-15 нейни книги една след друга и пак не ми се е случвало описаното от теб явление. Ама може и това да си е индивидуално де, знам ли.


 

Регистриран на: 08.12.2012 15:27
Мнения: 760
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   30.07.2015 13:32


Преди време и аз имах проблем с четенето на книги в електронен формат. Откакто имам смартфон(вече повече от година), вече свикнах. Единствената ми спънка са книгите с 1000+ страници. Може би това е причината вече осми месец да влача "Устоите на земята" на Кен Фолет. Не ми е скучна или досадна, просто ми е прекалено дълга и тежка. Ще се насиля да я дочета. Братя Карамазови не я планирам за скорошно четене, но съм си приготвила Престъпление и наказание. Очаквах да е доста дебела книга, но с изненада установих, че е само 512 страници. Но предварително съм се настроила, че ще видя доста зор с нея, па дано ме оправдае.

_________________
Изображение


 
Аватар

Регистриран на: 08.06.2012 00:26
Мнения: 14236
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   30.07.2015 14:05


Това възмущение от електронния формат ми е много интересно - аз не знам хартиения да е изчезнал, нали, поне за сега, какво има за предаване, четеш си кориците и игнорираш екрана :-?

Единствените книги електронен формат които съм чел са кримитата на Георги Стоев и Боби Цанков, както и "класиката" - "До Чикаго и отзад" :rofl: , просто щото други книги наскоро (изключения двата меморани тома на Батето, но на хартия) не съм чел ....честно казано не ми пречеше, свиква се, това, че се губело това и онова са предрасъдаци, каквито са и за 3Д киното ...сигурен съм, че едно време с появата на цветното кино и говора, хората са писали гневни статии как се губи онзи велик ефект на черно белия ням вариант на Чарли Чаплин ...така си върви еволюцията

П.П. Няма друг като Чарли :yes: Великан


 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 05.06.2012 17:22
Мнения: 11791
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   30.07.2015 15:33


Аз имам Киндъл, но го ползвам само за книги, които не мога да намеря в България, т.е. или купувам електронни или ползвам безплатни от бази като http://www.archive.org

_________________
Изображение


 
(Dune Warriors)

Регистриран на: 07.06.2012 03:47
Мнения: 1975
Местоположение: 6-19
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   30.07.2015 18:13


Има голяма разлика между четене на телефон (или таблет - макар че телефона с малкия екран си е по-досаден от таблета) и четене на киндъл или друг четец, който е направен само за четене.
Особено, ако човек чете повече от час например. :-)

_________________
Понякога съм толкова добра,
че цялата изтръпвам и боли ме...


 

Регистриран на: 08.12.2012 15:27
Мнения: 760
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   30.07.2015 18:59


На мен не ми пречи да чета на телефона. Програмата ми има опция за нощен режим и така си моря по-малко очите. Електронен четец все още нямам. Дори и на компютъра свикнах да чета на формат .pdf и на calibre, която ми беше толкова неудобна преди. На хартия също чета - освен Хотел на Артър Хейли, съм започнала и една книга на немски за упражняване на езика, макар и да напредвам със скоростта на охлюв.

_________________
Изображение


 
(Крива Нива)
Аватар

Регистриран на: 20.05.2012 18:28
Мнения: 9586
Отговори с цитат
Мнение  Re: Книги - 2 тема   |   30.07.2015 19:34


Аз не виждам някой да се възмущава от електронният четец, просто има хора които не могат да му свикнат и аз също съм един от тях. Обаче виждам предимството му и изобщо не съм против. Нека има варианти и всеки каквото го кефи да си ползва.

_________________
Изображение


 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 231 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Хостинг