Виж темите без отговор | Виж активните теми Дата и час: 28.03.2024 23:04



Отговори на тема  [ 55 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
42-и Международен панаир на книгата - НДК, 9-14 декември 2014 г. 
Автор Съобщение
Аватар

Регистриран на: 21.05.2012 12:31
Мнения: 7833
Отговори с цитат
Мнение  42-и Международен панаир на книгата - НДК, 9-14 декември 2014 г.   |   11.12.2014 03:21


Поредното, 42-о издание на Международен панаир на книгата се провежда в НДК от вторник до неделя.

Указател на щандовете: http://www.abk.bg/attachments/download/405

И един отлично списан книговодител от блога на Христо: http://knigolandia.info/book-review/knigovoditel-koleda-2014/



Някой нещо да предложи или препоръча? :-)


 
(Extreme Zombies)
Аватар

Регистриран на: 30.05.2012 15:09
Мнения: 28599
Местоположение: Адът, казват е навсякъде около нас...
Отговори с цитат
Мнение  Re: 42-и Международен панаир на книгата - НДК, 9-14 декември 2014 г.   |   11.12.2014 06:20


тази година сефте няма да си купя нищо, дори и да отида. :-|
нямам възможност, на миналия панаир накупих 20 книги - сега НУЛА.
бях от първите, които си поръчаха новата книга на Мартин, за Света на Вестерос (''Светът на огън и лед'') и това ще ми е за последното тримесечие. А също така мисля да си взема и новото издание на БАРД на Кристофър Толкин - Недовършените предания на Дж. Р. Р. Толкин.


 
(Крива Нива)
Аватар

Регистриран на: 20.05.2012 18:28
Мнения: 9586
Отговори с цитат
Мнение  Re: 42-и Международен панаир на книгата - НДК, 9-14 декември 2014 г.   |   11.12.2014 07:59


Bjoern Bo написа:
Поредното, 42-о издание на Международен панаир на книгата се провежда в НДК от вторник до неделя.

Указател на щандовете: http://www.abk.bg/attachments/download/405

И един отлично списан книговодител от блога на Христо: http://knigolandia.info/book-review/knigovoditel-koleda-2014/



Някой нещо да предложи или препоръча? :-)


Ако ти се чете реалистична фантастика, без фантасмагории - Марсианеца на Анди Уеър е книгата :)

_________________
Изображение


 
(Thug Slugs)
Аватар

Регистриран на: 15.07.2012 20:56
Мнения: 5070
Отговори с цитат
Мнение  Re: 42-и Международен панаир на книгата - НДК, 9-14 декември 2014 г.   |   11.12.2014 11:40


важно е да се отбележи, че въпреки постоянния спад в обема на този пазар, рекорден брой издателства участват на това изложение, което за мен е доста странно донякъде.

_________________
В град като София, никой не е невинен!
Изображение


 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 05.06.2012 17:22
Мнения: 11791
Отговори с цитат
Мнение  Re: 42-и Международен панаир на книгата - НДК, 9-14 декември 2014 г.   |   11.12.2014 12:42


Тъкмо реших, че този пич е препоръчал само романи и видях една безценна находка - "Залезът на Запада" на Шпенглер, който отдавна искам да прочета.

_________________
Изображение


 
(Real Green)
Аватар

Регистриран на: 24.08.2012 06:26
Мнения: 693
Отговори с цитат
Мнение  Re: 42-и Международен панаир на книгата - НДК, 9-14 декември 2014 г.   |   12.12.2014 06:49


Ами аз обикновено не мога да си замъкна торбите след панаира, та тази година мисля да си водя носач :innocent: . Но истината за съжаление е, че алчността и печалбарството тотално доминират това събитие в последните години.
Едно на ръка, че качеството на издаваните книги е потресаващо слабо, чак обидно - жалки преводи, пълна липса на корекция, грандиозни цени. От друга страна отстъпките на панаира са мижи да те лажем - все по-малки и все по-малко. Истината вече е в електронните книги - както от практическа, така и от екологична гледна точка.

Ама какво да се прави - за маниаци като мен си струва дори само заради няколкото часа прекарани сред книги.

А за препоръките на Блажев ще замълча - вкусът му е диаметрално противоположен на моя.

_________________
Изображение


 
(Крива Нива)
Аватар

Регистриран на: 20.05.2012 18:28
Мнения: 9586
Отговори с цитат
Мнение  Re: 42-и Международен панаир на книгата - НДК, 9-14 декември 2014 г.   |   12.12.2014 08:50


speranza написа:
А за препоръките на Блажев ще замълча - вкусът му е диаметрално противоположен на моя.


В което няма нищо лошо. Книгите са като музиката - напрмиер много хора харесват джаз, а аз ако слушам 10 мин джаз музика и съм готов да се включа в редиците на ислямска държава и да обезглавявам. Не знам защо, но тази музика ме предизвиква към агресия. :dunno: Вероятно е свързано подсъзнателно с някоя случка от мой предишен живот. :laugh:

Което обаче пък не значи, че не уважавам и принзавам въпросният стил музика.

_________________
Изображение


 
Аватар

Регистриран на: 21.05.2012 12:31
Мнения: 7833
Отговори с цитат
Мнение  Re: 42-и Международен панаир на книгата - НДК, 9-14 декември 2014 г.   |   12.12.2014 11:25


speranza написа:
Едно на ръка, че качеството на издаваните книги е потресаващо слабо, чак обидно - жалки преводи, пълна липса на корекция, грандиозни цени. От друга страна отстъпките на панаира са мижи да те лажем - все по-малки и все по-малко.


Абсолютно съм съгласен с тази тъжна констатация - това е и основната причина при вчерашния ми бърз обход на Панаира да остана с празни ръце. Установих, че съм развил подчертана нетърпимост към новоиздадени книги - може би, защото все повече ги асоциирам с всички изброени по-горе негативи, специално нереалните им цени и пълната неграмотност, която се лее от тях... И съм се зарекъл оттук-нататък да се обръщам само към библиотеки и сергийки със стари книги.

speranza написа:
Истината вече е в електронните книги - както от практическа, така и от екологична гледна точка.


Да не прозвуча наивно, ама в електронните книги няма "душа", пък може да са практични и екологични...


 
(Real Green)
Аватар

Регистриран на: 24.08.2012 06:26
Мнения: 693
Отговори с цитат
Мнение  Re: 42-и Международен панаир на книгата - НДК, 9-14 декември 2014 г.   |   12.12.2014 12:05


bai Momchil написа:
speranza написа:
А за препоръките на Блажев ще замълча - вкусът му е диаметрално противоположен на моя.


В което няма нищо лошо. Книгите са като музиката - напрмиер много хора харесват джаз, а аз ако слушам 10 мин джаз музика и съм готов да се включа в редиците на ислямска държава и да обезглавявам. Не знам защо, но тази музика ме предизвиква към агресия. :dunno: Вероятно е свързано подсъзнателно с някоя случка от мой предишен живот. :laugh:

Което обаче пък не значи, че не уважавам и принзавам въпросният стил музика.


Съгласна съм за джаза, съгласна съм и за приемането, но категорично не мога да го приложа към един определен стил 'музика', ако ще и да съм кон с капаци. За уважение да не говорим, по-скоро отвращение е думата.

_________________
Изображение


 
(Real Green)
Аватар

Регистриран на: 24.08.2012 06:26
Мнения: 693
Отговори с цитат
Мнение  Re: 42-и Международен панаир на книгата - НДК, 9-14 декември 2014 г.   |   12.12.2014 12:07


Bjoern Bo написа:

speranza написа:
Истината вече е в електронните книги - както от практическа, така и от екологична гледна точка.


Да не прозвуча наивно, ама в електронните книги няма "душа", пък може да са практични и екологични...


Ами, Мейджъре, не знам за електронните книги, но вярвам, че дърветата имат душа. А и моят четец явно също има щом ме прави щастлива :-) .

_________________
Изображение


 
Аватар

Регистриран на: 21.05.2012 12:31
Мнения: 7833
Отговори с цитат
Мнение  Re: 42-и Международен панаир на книгата - НДК, 9-14 декември 2014 г.   |   12.12.2014 12:27


speranza написа:
Bjoern Bo написа:

speranza написа:
Истината вече е в електронните книги - както от практическа, така и от екологична гледна точка.


Да не прозвуча наивно, ама в електронните книги няма "душа", пък може да са практични и екологични...


Ами, Мейджъре, не знам за електронните книги, но вярвам, че дърветата имат душа. А и моят четец явно също има щом ме прави щастлива :-) .


Книгите не се ли печатат от години на рециклирана хартия? :dunno:


 
(Arlito)

Регистриран на: 20.08.2012 22:17
Мнения: 4911
Отговори с цитат
Мнение  Re: 42-и Международен панаир на книгата - НДК, 9-14 декември 2014 г.   |   12.12.2014 12:45


Bjoern Bo написа:
speranza написа:
Едно на ръка, че качеството на издаваните книги е потресаващо слабо, чак обидно - жалки преводи, пълна липса на корекция, грандиозни цени. От друга страна отстъпките на панаира са мижи да те лажем - все по-малки и все по-малко.


Абсолютно съм съгласен с тази тъжна констатация - това е и основната причина при вчерашния ми бърз обход на Панаира да остана с празни ръце. Установих, че съм развил подчертана нетърпимост към новоиздадени книги - може би, защото все повече ги асоциирам с всички изброени по-горе негативи, специално нереалните им цени и пълната неграмотност, която се лее от тях... И съм се зарекъл оттук-нататък да се обръщам само към библиотеки и сергийки със стари книги.


Е доста ще изпуснеш ако направиш така. Това че има и книги за които констатцията на Сперанца важи с пълна сила (може и да са мнозинството, не знам), не означава, че няма и много нови книги които хем са уникални сами по себе си, хем са добре преведени и грамотно редактирани. За цените не знам дали са надути, нямам представа каква е реалната стойност, но в никакъв случай не са непосилни, освен ако не си купуваш по 2-3 книги седмично, в който случай мога само да ти завиждам за свободното време :)


 
Аватар

Регистриран на: 21.05.2012 12:31
Мнения: 7833
Отговори с цитат
Мнение  Re: 42-и Международен панаир на книгата - НДК, 9-14 декември 2014 г.   |   12.12.2014 13:55


spurs написа:
Bjoern Bo написа:
Абсолютно съм съгласен с тази тъжна констатация - това е и основната причина при вчерашния ми бърз обход на Панаира да остана с празни ръце. Установих, че съм развил подчертана нетърпимост към новоиздадени книги - може би, защото все повече ги асоциирам с всички изброени по-горе негативи, специално нереалните им цени и пълната неграмотност, която се лее от тях... И съм се зарекъл оттук-нататък да се обръщам само към библиотеки и сергийки със стари книги.


Е доста ще изпуснеш ако направиш така. Това че има и книги за които констатцията на Сперанца важи с пълна сила (може и да са мнозинството, не знам), не означава, че няма и много нови книги които хем са уникални сами по себе си, хем са добре преведени и грамотно редактирани. За цените не знам дали са надути, нямам представа каква е реалната стойност, но в никакъв случай не са непосилни, освен ако не си купуваш по 2-3 книги седмично, в който случай мога само да ти завиждам за свободното време :)


Има, ама и те отиват в библиотеките рано или късно, нали така? ;)

Иначе, за нормална цена приемам 6-8, мааааксимум 10 лева за обикновена книга ~ 300 стр. А повечето вече гонят 15-20... Просто нереална цена за нещо, което четеш за 2-3 дни и хвърляш. Със справочната литература е малко по-различно - примерно за Правописния речник бях дал нещо от сорта на 30-35 лева, ама си го ползвам ежедневно за справки. И пак - не може знанието да се обвързва с такива цени, които не всеки може да си позволи.


 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 05.06.2012 17:22
Мнения: 11791
Отговори с цитат
Мнение  Re: 42-и Международен панаир на книгата - НДК, 9-14 декември 2014 г.   |   12.12.2014 14:56


Няма как книга от 300 страници да струва под 15лв. Обратното могат да твърдят само сбъркани левичари или хора, които никога не са имали досег с книгоиздаването.

Отделно, на който са му скъпи издаваните в България книги да научи поне английски и да си поръчва от чужди сайтове, там книгите са по-евтини.

_________________
Изображение


 
(Real Green)
Аватар

Регистриран на: 24.08.2012 06:26
Мнения: 693
Отговори с цитат
Мнение  Re: 42-и Международен панаир на книгата - НДК, 9-14 декември 2014 г.   |   12.12.2014 19:27


Vendome написа:
Няма как книга от 300 страници да струва под 15лв. Обратното могат да твърдят само сбъркани левичари или хора, които никога не са имали досег с книгоиздаването.

Отделно, на който са му скъпи издаваните в България книги да научи поне английски и да си поръчва от чужди сайтове, там книгите са по-евтини.


Доста груб пост. Щом говорим езици, да си четем само на тях, понеже излиза по' на сметка? И си противоречиш - щом в чуждите сайтове е по-евтино, значи има нещо гнило в цените на книгите в България.

П.С. Не знам дали си имал досег с книгоиздаването, но ако си, би трябвало да знаеш, че издателствата по принцип се оправдават за високите цени със скъпите авторски права и малкия тираж, но нищо не може да оправдае некадърните преводи и липсата на редакция.

_________________
Изображение


 
Аватар

Регистриран на: 21.05.2012 12:31
Мнения: 7833
Отговори с цитат
Мнение  Re: 42-и Международен панаир на книгата - НДК, 9-14 декември 2014 г.   |   12.12.2014 19:57


Ако не друго, четенето през чужди езици е добър начин за преодоляване на негативния ефект от некадърни преводи, пък и е добро упражнение за усъвършенстване и поддържане на езика :)


Последна промяна Medved на 12.12.2014 19:58, променена общо 1 път



 
(The Grizzlies)
Аватар

Регистриран на: 05.06.2012 17:22
Мнения: 11791
Отговори с цитат
Мнение  Re: 42-и Международен панаир на книгата - НДК, 9-14 декември 2014 г.   |   12.12.2014 20:02


speranza написа:
Vendome написа:
Няма как книга от 300 страници да струва под 15лв. Обратното могат да твърдят само сбъркани левичари или хора, които никога не са имали досег с книгоиздаването.

Отделно, на който са му скъпи издаваните в България книги да научи поне английски и да си поръчва от чужди сайтове, там книгите са по-евтини.


Доста груб пост. Щом говорим езици, да си четем само на тях, понеже излиза по' на сметка? И си противоречиш - щом в чуждите сайтове е по-евтино, значи има нещо гнило в цените на книгите в България.

П.С. Не знам дали си имал досег с книгоиздаването, но ако си, би трябвало да знаеш, че издателствата по принцип се оправдават за високите цени със скъпите авторски права и малкия тираж, но нищо не може да оправдае некадърните преводи и липсата на редакция.


Действителността е по-скоро груба. Бащата на жена ми пише книги, последният му труд е тритомна биография за Алеко Константинов, за която е прекарал 10 години от живота си в изследвания на архиви, четене на други книги, срещи с родственици, обиколки из страната. През това време няма време да работи регулярно друго. Издаването на последния том му струваше 6 000лв., защото за книги на български автори издателите искат от тях да си покрият всички разходи за графичен дизайн, корекция и отпечатване. Книгата е с тираж от 800 бройки. Цената от 15лв. дори е малка, за да му покрие цялото инвестирано време, изразходваните средства и вложения интелектуален труд.

Харесва ли ви или не, но проблемът с книгите на чужди втори у нас наистина е най-вече в малкия пазар и скъпите авторски права. Колкото до некадърните преводи и липсата на редакция или ниското й качество се дължи на ниските приходи, съответно невисоките възнаграждения за преводачи и коректори, което е причина за ангажирането на студенти или по-ниско квалифицирани преводачи и коректори.

Светът вече е глобален, особено с наличието на електронни четци като Киндъл книгите идват бързо и достъпът до художествената и научна литература е много по-голям. Отделно от това, у нас не се издават маса качествени книги и единственият достъп до тях е именно на чужд език.

_________________
Изображение


Последна промяна Vendome на 12.12.2014 20:03, променена общо 1 път



 
(Dune Warriors)

Регистриран на: 07.06.2012 03:47
Мнения: 1975
Местоположение: 6-19
Отговори с цитат
Мнение  Re: 42-и Международен панаир на книгата - НДК, 9-14 декември 2014 г.   |   12.12.2014 21:39


speranza написа:
? И си противоречиш - щом в чуждите сайтове е по-евтино, значи има нещо гнило в цените на книгите в България.


Не си противоречи - в България просто тиражите са безумно малки... Има си определена цена за права, преводи, обработка и т.н., която не се променя независимо дали се издава в тираж 500 или 500 000. Колкото по-малък тираж, толкова по-голяма част от тези пари трябва да влязат в цената на една книга... Та така...

А иначе че преводите са безумни понякога... ами няма как да е иначе - като всеки си мисли, че знае английски и решава да превежда - и издателите си избират само по цената.

_________________
Понякога съм толкова добра,
че цялата изтръпвам и боли ме...


 
Аватар

Регистриран на: 21.05.2012 12:31
Мнения: 7833
Отговори с цитат
Мнение  Re: 42-и Международен панаир на книгата - НДК, 9-14 декември 2014 г.   |   12.12.2014 21:56


Venabili написа:
Има си определена цена за права, преводи, обработка и т.н., която не се променя независимо дали се издава в тираж 500 или 500 000. Колкото по-малък тираж, толкова по-голяма част от тези пари трябва да влязат в цената на една книга... Та така...


Явно не е баш така, защото преди известно време мой добър познат издаде книга - вярно, в доста малък тираж, но с неговите си права, с неговата си редакция, с неговата си корица - и пак единичната бройка му излизаше нещо от порядъка на 15 лева парчето и то само колкото да си покрие разходите по печата на някаква долнопробна хартия...


Последна промяна Medved на 12.12.2014 21:56, променена общо 1 път



 
(Крива Нива)
Аватар

Регистриран на: 20.05.2012 18:28
Мнения: 9586
Отговори с цитат
Мнение  Re: 42-и Международен панаир на книгата - НДК, 9-14 декември 2014 г.   |   12.12.2014 22:00


speranza написа:
bai Momchil написа:
speranza написа:
А за препоръките на Блажев ще замълча - вкусът му е диаметрално противоположен на моя.


В което няма нищо лошо. Книгите са като музиката - напрмиер много хора харесват джаз, а аз ако слушам 10 мин джаз музика и съм готов да се включа в редиците на ислямска държава и да обезглавявам. Не знам защо, но тази музика ме предизвиква към агресия. :dunno: Вероятно е свързано подсъзнателно с някоя случка от мой предишен живот. :laugh:

Което обаче пък не значи, че не уважавам и принзавам въпросният стил музика.


Съгласна съм за джаза, съгласна съм и за приемането, но категорично не мога да го приложа към един определен стил 'музика', ако ще и да съм кон с капаци. За уважение да не говорим, по-скоро отвращение е думата.


Е, говорим си за музика все пак. Това което си сложила в кавички и аз не бих нарекъл музика, така че няма как да е имам уважение към него. :cheers:

_________________
Изображение


 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 55 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Хостинг