Картотекиране, лицензиране и трансфериране

Глава 1: КАРТОТЕКИРАНЕ

Картотекирането се извършва по време на летния трансферен прозорец от Лицензионната комисия след представянето от клуба на следните “документи”:
– Списък с имената на състезателите за картотекиране, във вида: “номер – състезателно име – потребителско име във форума”.
– Име на мениджъра на клуба.
– Име на капитана на клуба.

Федерацията, съвместно с администриращата комисия, определят срокове за картотекирането преди всеки състезателен сезон, както следва:
– Начало на картотекирането – не по-малко от 30 дни преди началото на сезона.
– Край на картотекирането – не по-малко от 7 дни преди началото на сезона.
– При възникване на форсмажорни обстоятелства, срокът за картотекиране може да бъде удължен по решение на Федерацията.

Картотекирането на отделни състезатели се извършва:
– по всяко време в рамките на транферните прозорци;
– всяка сряда в течение на сезона.

Изисквания:
– Отборите имат право да картотекират до 8 състезатели във всеки един момент през сезона.
– Отборите имат право да картотекират общо не повече от 12 състезатели в рамките на съответния сезон.
– За отборите, поддържащи дублиращ състав, горните изисквания са съответно: 14 състезатели във всеки един момент и 18 състезатели общо през полусезона.

Картотекиране на играчи:
– В случай, че картотекираният играч е със статут “Новак”, същият получава състезателни права не по-рано от 7-дневен период от момента на картотекирането. Същото условие не важи, когато картотекирането се осъществява в рамките на трансферните прозорци.

Глава 2: СТАТУТ (РАНГ) НА СЪСТЕЗАТЕЛИТЕ

1) Общи моменти
– Всеки състезател получава състезателен статут според броя на изиграните си официални срещи.
– Промени в изисквания брой официални мачове за достигане на даден статут могат да се правят след решение на Лицензионната комисия само в рамките на летния трансферен прозорец.

2) По смисъла на този Правилник, статутът на състезателите в ПМЛ бива:
– “Новак” – състезатели, които имат 0-19 официални мача в ПМЛ.
– “Ентусиаст” – състезатели, които имат 20-49 официални мача в ПМЛ.
– “Профи” – състезатели, които имат 50-99 официални мача в ПМЛ.
– “Ветеран” – състезатели, които имат 100+ официални мача в ПМЛ.

В случай, че няма официална статистика, която да потвърждава точния брой срещи на състезателите в играта, то статутът на състезателите се определя, както следва:
– “Новак” – дебютанти, които нямат официални мачове в ПМЛ.
– “Играч” – състезатели, които имат официални мачове в ПМЛ.

Уточнения:
– За официални се считат всички мачове под егидата на ПМЛ, без официалните приятелски, контролни и демонстративни срещи.
– Не се брои за участие мач, в който съответният състезател няма нито една валидна прогноза, в това число и случаите, при които валидни прогнози са били анулирани поради назначаване на служебен резултат (3:0) или анулиране на мача.

3) Получаване и отнемане на статут
– Състезателите не могат да получават по-висок статут в течение на състезателния полусезон, независимо дали са достигнали необходимите официални срещи по това време. Получаването на по-висок статут може да стане само в рамките на летния трансферен прозорец.
– Състезатели, които са били извън играта над 6 месеца, трябва да представят неоспоримо доказателство за самоличността си, в противен случай започват като дебютанти със статут “Новак”.
– Лицензионната комисия има правото да променя статута на даден състезател по всяко време на сезона при основателни причини (например, натрупване на определен брой червени картони в рамките на един шампионат, системно нарушаване на Правилника и Етичния кодекс и др.)
– Лицензионната комисия има правото да дава временен статут “Ентусиаст” на дебютанти, за които прецени, че отговарят на определени условия за присъствие (например, редовно участие в инднивидуалните игри, неофициални мачове, дискусии и пр.)

Глава 3: ЛИЦЕНЗИРАНЕ НА КЛУБ

1) Общи условия
– Лицензирането на клубовете в системата на ПМЛ се извършва от Лицензионната комисия към Федерацията.
– Лицензите на клубовете се издават преди началото на всеки състезател сезон и изтичат в края на същия.

2) Видове лиценз
– Лиценз “А” – отборите, притежаващи лиценз “А” имат право да участват във всички първенства и турнири, организирани от Федерацията на ПМЛ.
– Лиценз “Б” – отборите, притежаващи лиценз “Б” имат право да участват във всички първенства и турнири, организирани от Федерацията на ПМЛ, с изключение на “А” лига.
– Лиценз “К” – отборите, притежаващи лиценз “К” имат право да участват във всички турнири, организирани от Федерацията на ПМЛ, с изключение на първенството.

3) Условия за издаване на съответния лиценз
– Лицензионната комисия определя условията за издаване на съответния лиценз с изрична наредба, публикувана преди началото на всеки състезателен сезон.

4) Отнемане на лиценз
– Дисциплинарната комисия има правото да отнема лиценза на даден клуб по всяко време на състезателния сезон, по реда и условията, описани в Дисциплинарния правилник.

Глава 4: ЛИЦЕНЗИРАНЕ НА МЕНИДЖЪР

1) Общи условия
– Лицензирането на мениджърите се извършва от Лицензионната комисия към Федерацията.
– Лицензите на мениджърите се издават преди началото на всеки състезател сезон и изтичат в края на същия.

2) Видове лиценз
– Лиценз “М” – състезателите, притежаващи лиценз “М” имат право да изпълняват функциите на главен мениджър в клубовете от системата на ПМЛ.
– Лиценз “П” – състезателите, притежаващи лиценз “П” имат право да изпълняват функциите на капитан/помощник-мениджър в клубовете от системата на ПМЛ.

3) Условия за издаване на съответния лиценз
– Лицензионната комисия определя условията за издаване на съответния лиценз с изрична наредба, публикувана преди началото на всеки състезателен сезон.

4) Отнемане на лиценз
– Дисциплинарната комисия има правото да отнема лиценза на даден мениджър по всяко време на състезателния сезон, по реда и условията, описани в Дисциплинарния правилник.

[color=blue][РАЗДЕЛ ІІ] ДОГОВОРИ И ТРАНСФЕРИ[/color]

Глава 5: СКЛЮЧВАНЕ НА ДОГОВОР

1) Срок
– Договорите между клуб и състезател могат да се сключват по всяко време на сезона и изтичат след приключването на съответния сезон.

2) Влизане в сила
– Подписване на договора от страна на отбора се счита в момента, в който мениджърът заяви писмено състезателя за картотекиране.
– Подписване на договора от страна на състезателя се счита в момента, в който същият потвърди писмено картотекирането или запише първи официален мач през сезона.

3) Особени случаи
– Състезателят може да сключи само един договор с един клуб. В случай, че даден състезател сключи едновременно договор с два или повече клуба, същият се наказва с отнемане на състезателните права до следващия трансферен прозорец.
– В случай, че даден състезател бъде заявен за картотекиране от два или повече клуба, същият се счита за картотекиран за отбора, за който писмено потвърди участие или запише официален мач.
– Състезател с прекратен договор или с изтекла картотека самостоятелно определя към кой клуб да бъде картотекиран.
– При предсрочно прекратяване по взаимно съгласие, играчът има право да попадне в трансферната листа и да премине в друг клуб.
– Състезател, който вземе участие в официален мач на отбор, в който не е редовно картотекиран, се наказва със спиране на състезателните права до края на съответния сезон.

Глава 6: РАЗТРОГВАНЕ НА ДОГОВОР

1) По взаимно съгласие

Разтрогване на договор по взаимно съгласие може да се осъществява в рамките на зимния трансферен прозорец. За целта са необходими: писмена молба от страна на разтрогващия състезател и писмено съгласие от страна на мениджъра на клуба. Лицензионната комисия е длъжна да потвърди разтрогването във възможно най-кратък срок.

При разтрогване по взаимно съгласие:
– Състезателят има право да премине в друг отбор по всяко време на сезона.
– Клубът освобождава място в Картотеката си за сезона.

2) По вина на състезателя

Разтрогване на договор по вина на състезател може да се осъществява по всяко време на сезона. За целта е необходима писмена молба от страна на мениджъра на клуба, в която са изложени уважителни причини, доказващи вината на разтрогващия състезател. Състезателят има правото да изложи своята гледна точка писмено в 3-дневен срок след постъпването на молбата. Лицензионната комисия (ЛК) разглежда случая и излиза с решение в 10-дневен срок след постъпването на молбата. Решението на ЛК е окончателно и не подлежи на обжалване.

При разтрогване по вина на състезател:
– Състезателят няма право да преминава в друг отбор до следващия трансферен прозорец.
– Клубът освобождава място в Картотеката си за сезона.

3) По вина на клуба

Разтрогване на договор по вина на клуба може да се осъществява по всяко време на сезона. За целта е необходима писмена молба от страна на разтрогващия състезател, в която са изложени уважителни причини, доказващи вината на клуба. Мениджърът на замесения клуб има правото да изложи гледната точка на клуба писмено в 3-дневен срок след постъпването на молбата. Лицензионната комисия (ЛК) разглежда случая и излиза с решение в 10-дневен срок след постъпването на молбата. Решението на ЛК е окончателно и не подлежи на обжалване.

При разтрогване по вина на клуба:
– Състезателят има право да премине в друг отбор по всяко време на сезона.
– Клубът няма право да освобождава място в картотеката си до следващия трансферен прозорец.

4) Заключителни разпоредби

Под уважителни причини за разтрогване на договор по вина на клуба се разбират:
– системно възпиране на състезателя от правото му на участие в тренировъчния и състезателния процес в съответния клуб.
– други причини, преценени като уважителни от Лицензионната комисия.

Под уважителни причини за разтрогване на договор по вина на състезател се разбират:
– системно несериозно отношение на състезателя към тренировъчния и състезателния процес в съответния клуб.
– системно нарушаване на Правилниците и Етичния кодекс, уронващи доброто име на клуба.
– нарушения от особено тежък характер, като манипулиране на мачове, симулативно участие, фантомно участие и др.
– други причини, преценени като уважителни от Лицензионната комисия.

Лицензионната комисия няма да разглежда молбите на:
– състезатели, които вече имат отхвърлена молба за разтрогване по вина на клуба в рамките на съответния полусезон.
– клубове, които вече имат отхвърлена молба за разтрогване по вина на състезателя в рамките на същия полусезон, когато се касае за един и същи състезател.

Преотстъпените състезатели нямат право да разтрогват договора си преди изтичането на срока за преотстъпване.

Глава 7: ПРЕОТСТЪПВАНЕ НА СЪСТЕЗАТЕЛ

1) Преотстъпване на състезател може да се осъществява по всяко време на сезона, с изключение на случаите, посочени по-долу в тази грама. За целта са необходими: писмена молба от страна на мениджъра на преотстъпващия клуб, писмено съгласие от страна на преотстъпвания състезател и писмено потвърждение от страна на мениджъра на клуба, в който се преотстъпва състезателят.

2) Условия за преотстъпване:
– Един клуб има право да преотстъпва неограничен брой състезатели в рамките на един полусезон.
– Един клуб има правото да ползва максимум двама преотстъпени състезатели по едно и също време през сезона.
– Един състезател има правото да бъде преотстъпван само веднъж в рамките на един полусезон.
– Преотстъпването е винаги със срок до края на съответния полусезон. До изтичане на този срок състезателят има право да се състезава само в отбора, в който е преотстъпен.
– Преотстъпването на състезатели се преустановява в последните 5 състезателни седмици от календара на съответния сезон.
– Докато трае преотстъпването всеки състезател заема място в картотеката, както в отбора, в който е преотстъпен, така и в титулярния си отбор, с който има редовен договор.

3) Прекратяване на преотстъпването:

Прекратяване на преотстъпването може да настъпи по всяко време на полусезона, по реда и условията, описани в Глава 6: “Разтрогване на договор” от настоящия правилник.

Преотстъпен състезател, прекратил договора си с втория клуб по:
– Взаимно съгласие – получава веднага права в клуба, който го е преотстъпил;
– По вина на клуба, в който е бил преотстъпен – получава веднага права в който, който го е преотстъпил;
– По вина на състезателя – получава състезателни права в клуба, който го е преотстъпил, но чак след изтичане срока на договора по преотстъпването с втория клуб.

Глава 8: СЪСТЕЗАТЕЛНИ ПРАВА

1) Общи положения

– Състезателните права са съвкупност от правото на състезателят да участва в тренировъчната и състезателната дейност от името на даден клуб в системата на ПМЛ.
– Състезателните права принадлежат на състезателя и неговия клуб.
– Състезателните права важат само за дадена спортно-състезателна година или част от нея.
– Състезателят е длъжен да се състезава само от името на клуба, към който е картотекиран.
– Състезател с прекратен или с изтекъл срок договор, както и с приключил срок на картотекиране, сам определя клубната си принадлежност.

2) “Свободен агент”

“Свободен агент” е този състезател, който от свое име притежава и упражнява състезателните си права.

Даден състезател става автоматично “свободен агент”:
– с настъпването на летния трансферен прозорец
– при прекратяване на договора с досегашния си клуб
– при разпадане/изваждане на отбор.

3) Трансфер на състезателни права

Допуска се трансфериране на състезателни права и участие на състезател от името на повече от един клуб за един състезателен сезон, в следните случаи:
– Промяна на клубната принадлежност на състезателя в резултат на трансфер;
– Прекратяване на договор между клуб и състезател;

Един състезател има правото да се състезава максимум в 2 клуба през един състезателен сезон.

Изключение от горното правило може да се направи по решение на ЛК в следните случаи:
– разтрогване на договора на състезателя с някой от предишните му два клуба, когато разтрогването е по вина на клуба.
– на разпадане/изхвърляне на някой от предишните му два клуба.

4) Спиране, отнемане и възстановяване на състезателни права

Състезателните права на състезател подлежат на спиране или отнемане за определен период от време или завинаги от Дисциплинарната комисия, по реда и условията, описани в Дисциплинарния правилник.

Състезателните права се възобновяват при наличие на следните основания:
– изтичане на срока за изтърпяване на наложеното наказание. В този случай състезателят получава статут на “свободен агент”.
– при решение на Дисциплинарната комисия за отмяна на наложеното наказание.

5) Трансферни прозорци

– Летен трансферен прозорец – продължава в периода от приключването на предходния състезателен сезон до началото на първия официален кръг от следващия състезателен сезон.
– Зимен трансферен прозорец – продължава в дву- или триседмичния период на коледно-новогодишната пауза.

6) Транферна листа
– Всички “свободни агенти” и/или дебютанти в играта могат да се включат в Трансферната листа на ПМЛ, с което да заявят изрично желанието си да се състезават от името на друг клуб.
– Нямат право на участие в Транферната листа, състезатели, които имат действащ договор с клуб.

ГЛАВА 9: ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Настоящият Правилник влиза в сила от 01 август 2011, като отменя всички досегашни правилници и решения, отнасящи се до картотекирането, лицензирането и трансферирането.

Всички незасегнати от настоящия Правилник въпроси се решават от Лицензионната комисия към Федерацията.